Autor Wątek: Pierwszy łuk 2018  (Przeczytany 17047 razy)

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #60 dnia: Czerwiec 21, 2018, 10:18:38 am »
Szkoda, że film nie wszedł.
Przy okazji czym nagrywany był, że masz slow motion?

Ostatnie zdjęcie, jesteś przechylony do tyłu, masz za wysoko punkt kotwiczenia, nie przyciskasz całej łapy do twarzy. Przy naciąganiu łuku powinieneś ciągnąć rękę cięciwną do brody i przestrzenią między palcem wskazującym a kciukiem przeciągnąć po żuchwie, ciągnąć tak daleko żeby cięciwa w tej pozycji ręki cięciwnej dotknęła czubka nosa.

https://youtu.be/lWNruATrZOE

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #61 dnia: Czerwiec 21, 2018, 10:54:23 am »
Na moje oko to siodełko masz strasznie wysoko... ale ja strzelam z półki i z naturalnych lotkami, więc nie wiem jak tam się ustawia siodło pod gumę i podstawkę.

Postawy przy strzelaniu nie komentuję, bo instruktor na pierwszej lekcji i tak Cię trochę naprostuje. ;)


Co do tych grubszych strzał, to oczywiście grubości zdarzają się różne. Są jednak dwie najpopularniejsze średnice (liczy się wewnętrzna)  - 6.2mm, czyli standardowy rozmiar, najpopularniejszy w łucznictwie tradycyjnym oraz 4.2mm, nazywane czasem "slim" albo "SD" (small diameter). Slimy są świetne zwłaszcza do łuków o niskich naciągach, bo mają lepszą penetrację, więc jest mniejsza szansa, że strzała odbije się od zbyt twardego celu. Przy mocniejszych łukach zwiększona penetracja jest raczej niezbyt pożądana. Slimy mają też bardzo szeroki zakres dostępnych parametrów spinu, podczas gdy w przypadku promieni 6,2mm jest on dość ograniczony i mieści się zwykle w granicach 300-600. Z drugiej strony, ogromnym minusem slimów jest to, że nie posiadają insertów i mają praktycznie tylko jeden dedykowany typ grotów tarczowych, który się wkleja na stałe w promień. Do promieni 6.2mm masz multum grotów - różne tarczowe, myśliwskie, tępe, gwiżdżące, judo itp. itd. - i zmieniasz je bez problemu kiedy chcesz, bo po prostu wkręca się je w insert.

Wrzuć fotkę tych swoich strzał, spróbujemy je zidentyfikować.

Munin

  • Gość
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #62 dnia: Czerwiec 21, 2018, 10:59:58 am »
Nie komentowałem zdjęcia z pierścionkiem na cięciwie i miarką bo nie widzę gdzie jest druga strona miarki oparta, jeśli na podstawce to o dużo za wysoko, zasadniczo to startowa wysokość nocking pointa jest 12mm, ja to uśerdniam do półtory grubości strzały.

Są inserty do strzał o średnicy wewnętrznej 4,2mm grotów wkręcanych też jest kilka, jest to stosunkowo drogie i jak na razie chyba Easton-a Deep Six do takich pasują.

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #63 dnia: Czerwiec 21, 2018, 11:12:32 am »
Szkoda, że film nie wszedł.
Przy okazji czym nagrywany był, że masz slow motion?
Film nagrywany iPhoneX - wcześniej nagrywaliśmy ze statywu tarczę z bliska, i brat nie zmienił ustawień.

Wrzuć fotkę tych swoich strzał, spróbujemy je zidentyfikować.
Strzały:
https://ibb.co/bMN1h8
https://ibb.co/iqFMh8

Na moje oko to siodełko masz strasznie wysoko... ale ja strzelam z półki i z naturalnych lotkami, więc nie wiem jak tam się ustawia siodło pod gumę i podstawkę.

Nie komentowałem zdjęcia z pierścionkiem na cięciwie i miarką bo nie widzę gdzie jest druga strona miarki oparta, jeśli na podstawce to o dużo za wysoko, zasadniczo to startowa wysokość nocking pointa jest 12mm, ja to uśerdniam do półtory grubości strzały.
Tak. Na podstawce. Ale rozumiem już gdzie jest błąd - na podstawce jest dolna krawędź miarki a nie środek :) - nie wiem czemu od środka liczyłem.

Jutro, mam nadzieję, uda się jeszcze raz pójść - zweryfikuję pozycję. Potem instruktor i prostowanie :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2018, 11:19:00 am wysłana przez kktx »

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #64 dnia: Czerwiec 21, 2018, 11:42:46 am »
Strzały, tak jak się spodziewałem ;), to tzw. "mixed carbon", czyli mieszanka włókna szklanego z węglowym. Czyli najtańsza (około 8zł/szt.) chińszczyzna z Aliexpress. Generalnie nie są złe, bo są bardzo wytrzymałe, ale przy łukach o niskich naciągach dyskwalifikuje je waga. Strzelam w ciemno, że te Twoje ważą blisko 35 gramów. Spin raczej nie będzie się zgadzał i będą mieć bliżej 630, niż 500.

Od biedy dasz radę z nich postrzelać, ale na małe dystansy. Będziesz widział ogromną różnicę w prędkości i zasięgu w porównaniu ze swoimi Avalonami.

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #65 dnia: Czerwiec 21, 2018, 11:53:26 am »
Waga kuchenna pokazuje 37g. Warto je w ogóle zostawić, jeśli nie na ten łuk to inny?

Jeśli zaś mowa o Ali, to czy jest coś co warto by kupić ze strzał? Już 3 avalony przepadły w trawie - niestety nie ma dużego wyboru jeśli chodzi o miejscówki do strzelania :)

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #66 dnia: Czerwiec 21, 2018, 12:10:18 pm »
Ciężkie jak diabli, kup normalne w polskim sklepie.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #67 dnia: Czerwiec 21, 2018, 12:41:00 pm »
Jeśli planujesz w niedalekiej przyszłości łuk powyżej 35# naciągu, to możesz je zostawić i używać jako treningówki. W przeciwnym wypadku opchnąłbym to jak najszybciej i kupił za to trochę mniej, ale porządniejszych strzał.

Cytuj
Jeśli zaś mowa o Ali, to czy jest coś co warto by kupić ze strzał?

I tak i nie. Warto tam kupować promienie karbonowe oraz wszelkie akcesoria do nich typu groty, inserty, nasadki (najlepiej pin-nocki), lotki naturalne. Z gotowymi strzałami jest różnie. Niektóre są w porządku, a inne są składane jakby nogami, bo notorycznie gubią lotki i groty, a nasadki bywają uszkodzone przez wciskanie "na chama". Dlatego moim zdaniem lepiej zapłacić nieco więcej kupując poszczególne komponenty osobno lub jako zestawy DIY i samemu sobie wszystko poskładać, używając własnych metod i sprawdzonych klejów.

Składanie strzał jest dość proste i potrzebujesz w sumie tylko maszynkę do lotek. Prędzej czy później każdemu łucznikowi się ona przyda. Do klejenia grotów doskonale sprawdza się nawet najtańszy klej na ciepło (te pałeczki). Do lotek albo jakiś cyjanoakryl (Kropelka, Super Glue itp.), albo dedykowany klej (np. Saunders lub Bohning). Nasadek kleić nie musisz - montujesz albo na wcisk, albo "na torebkę foliową".

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #69 dnia: Czerwiec 21, 2018, 03:05:12 pm »

jednak poniżej zamieszczam fotki z konfiguracji łuku

https://ibb.co/eQcyeo
https://ibb.co/fjz0s8
https://ibb.co/bJytC8
https://ibb.co/gauYC8
https://ibb.co/ixuas8
https://ibb.co/fZDPkT
https://ibb.co/kOZVQT
https://ibb.co/g4cH5T

Jedna uwaga odnośnie podstawki.
Drut na którym kładziesz strzałę wystaje ci za daleko.
Podegnij go kombinerkami w stronę majdanu.
Patrząc od góry na strzałę nie powinieneś widzieć drutu, ew. może wystawać kilka mm.

Druga sprawa to wysokość strzały względem buttona, nie jestem pewien bo zdjęcie jest z ukosa,
ale wydaje się że strzałę masz za nisko, powinna przebiegać centralnie przez button,
to znaczy jak będziesz patrzył na button od strony strzały, prostopadle do strzały i majdanu,
to strzała powinna Ci button zasłaniać, a wydaje się że jest trochę niżej
i nie idzie po buttonie centralnie tylko po jego dolnej krawędzi.

I jest jeszcze kwestia wysunięcia buttonu,
nie masz takiego zdjęcia więc spróbuję napisać o co chodzi.

Chodzi o to, że ustawisz łuk tak, że jak patrzysz na cięciwę na tle majdanu i ramion,
to cięciwa powinna być ustawiona w osi łuku (majdanu i ramion).
W takim ustawieniu patrzysz "przez cięciwę" na strzałę.
Button powinien być ustawiony tak,
że grot wystaje na lewo od cięciwy ale tylko tyle, że w widoku z tyłu "przez cięciwę"
wygląda to tak jakby grot prawym bokiem dotykał do cięciwy.

Trzymając łuk w ręku trudno to wykonać bo ręka się buja
i ciągle zmienia Ci się pozycja łuku i cięciwy względem oka.
Dobrze jest łuk oprzeć na stabilizatorze np. na oparciu krzesła.

Ogólnie, strzała powinna być wychylona w lewo od osi łuku i cięciwy
ale tylko o 1/2 grubości strzały/grotu.

Ale w Polarisie i przy podstawce magnet. może to być trudne.
Mi się nie udało.

Nawet w sytuacji takiej, że strzała już dotykała bokiem do podstawki
(czyli button już był bezużyteczny bo strzała odbijała się od podstawki nie od buttona)
kiedy się spojrzało na strzałę "przez cięciwę"
to przerwa między krawędzią cięciwy a grotem miała grubość grotu (czyli sporo za daleko).

Z tego co widzę na zdjęciach, u Ciebie też może być z tym kłopot,
bo Twój majdan (tak jak mój) nie jest wyfrezowany w okolicy podstawki, tak jak było kiedyś.
W tych majdanach, nawet na plastikowej podstawce strzała wystaje za daleko, ale i tak mniej niż z buttonem.
No i ten boczny "języczek" w plastikowej podstawce pracuje jak button.

Tak więc w Polarisie plastikowa podstawka sprawuje się lepiej niż magnetyczna :)
ale tego się dowiedziałem po niewczasie.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

kktx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #70 dnia: Czerwiec 21, 2018, 03:21:50 pm »
Jeśli planujesz w niedalekiej przyszłości łuk powyżej 35# naciągu, to możesz je zostawić i używać jako treningówki. W przeciwnym wypadku opchnąłbym to jak najszybciej i kupił za to trochę mniej, ale porządniejszych strzał.

Teoretycznie, w trakcie nabywania doświadczenia, chciałbym później zainwestować w lepszy sprzęt, ale czy akurat będzie musiał mieć większy naciąg? - na to pytanie chyba sam sobie nie odpowiem (jeszcze).

Cytuj
Cytuj
Jeśli zaś mowa o Ali, to czy jest coś co warto by kupić ze strzał?
I tak i nie. Warto tam kupować promienie karbonowe oraz wszelkie akcesoria do nich typu groty, inserty, nasadki (najlepiej pin-nocki), lotki naturalne. Z gotowymi strzałami jest różnie. Niektóre są w porządku, a inne są składane jakby nogami, bo notorycznie gubią lotki i groty, a nasadki bywają uszkodzone przez wciskanie "na chama". Dlatego moim zdaniem lepiej zapłacić nieco więcej kupując poszczególne komponenty osobno lub jako zestawy DIY i samemu sobie wszystko poskładać, używając własnych metod i sprawdzonych klejów.

Składanie strzał jest dość proste i potrzebujesz w sumie tylko maszynkę do lotek. Prędzej czy później każdemu łucznikowi się ona przyda. Do klejenia grotów doskonale sprawdza się nawet najtańszy klej na ciepło (te pałeczki). Do lotek albo jakiś cyjanoakryl (Kropelka, Super Glue itp.), albo dedykowany klej (np. Saunders lub Bohning). Nasadek kleić nie musisz - montujesz albo na wcisk, albo "na torebkę foliową".
Myślę, że na to jeszcze trochę za wcześnie, ale w przyszłości - czemu nie.

Nie będę cytował wyczerpującej odpowiedzi doozers'a, ale krótko odpowiadając:

- Rzeczywiście. Czytałem, że drut podstawki nie powinien znacznie wystawać - a tutaj wystaje poza strzałę.
- Jeśli chodzi o button, to racja - strzała raczej idzie po jego dolnej krawędzi a nie centralnie na środku. Co do wysunięcia, sprawdzę to.
- Wracając do podstawki, tą plastikową również jeszcze posiadam.

Jutro zweryfikuje wszystkie wasze uwagi. Jestem przekonany, że trening z instruktorem będzie nieoceniony, również pod względem technicznym. Pytań mam całą masę :)

Jeszcze raz bardzo dziękuję :)

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy łuk 2018
« Odpowiedź #71 dnia: Czerwiec 21, 2018, 04:28:51 pm »
Nie będę cytował wyczerpującej odpowiedzi doozers'a, ale krótko odpowiadając:

- Wracając do podstawki, tą plastikową również jeszcze posiadam.


U mnie po zeszlifowaniu podstawki ile się da aby była jak "najniższa" i jak najmniej wystawała,
podfrezowaniu majdanu aby trochę pogłębić okno
i tak skończyło się na plastikowej a potem zmianie majdanu na ALU :)
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.