Autor Wątek: Majdan 23" vs. 25"  (Przeczytany 2905 razy)

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Majdan 23" vs. 25"
« dnia: Marzec 13, 2018, 09:03:39 pm »
Mam takie zagadnienie.

Aktualnie mam majdan aluminiowy 25" i ramiona M (łuk ma 68"),
ale cały uzbrojony łuk jest trochę dla mnie za ciężki.
Popatrzyłem, że majdany 23" są sporo lżejsze.
I pomyślałem, czy by nie zmienić w takim razie majdanu na 23".

Jak kupię długie ramiona, to w sumie wyjdzie mi taki sam łuk (68") ale z dłuższymi ramionami,
co myślę raczej byłoby na plus jeśli chodzi o miękkość pracy łuku (chyba że się mylę).

Nawet jak z czasem nabiorę siły, tak że łuk już nie będzie się wydawał za ciężki,
to zaoszczędzone gramy wolę założyć na staby (dalej od łuku) niż dźwigać je na majdanie.
Ew. zawsze można ciężarki dokręcić.

Czy są jeszcze jakieś inne zalety/wady takiego rozwiązania, których nie biorę pod uwagę?
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Majdan 23" vs. 25"
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2018, 09:47:59 pm »
Żadnych opinii na ten temat?
Nikt nie jest w stanie nic doradzić / odradzić ?
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Majdan 23" vs. 25"
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 03, 2018, 09:50:49 pm »
Podpinam się pod pytanie kolegi. Mnie interesują majdany 19”-23” z ramionami lomg i zastanawia mnie co tracę rezygnując z 25” na rzecz mniejszych

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Majdan 23" vs. 25"
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 04, 2018, 07:31:11 am »
Podpinam się pod pytanie kolegi. Mnie interesują majdany 19”-23” z ramionami lomg i zastanawia mnie co tracę rezygnując z 25” na rzecz mniejszych

To co wiadomo, to że im krótszy majdan, tym bardziej rośnie siła ramion, wiec musisz to brać pod uwagę
bo ramiona są cechowane zazwyczaj względem majdanów 23" i 25".

Zmienia się też kąt cięciwy w pełnym naciągu, przy 19" majdanie różnica będzie już znacząca,
łuk będzie w pełny naciągu "leżał" bardziej jak typowy hunter niż jak łuk olimpijski.

Przy majdanach 19" nie robią też już chyba gniazd pod górny i dolny stab/damper
najczęściej jest tylko jedno centralne, albo wcale jeśli to majdan a la tradycyjny.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Majdan 23" vs. 25"
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 04, 2018, 09:25:31 am »
Zbieram na nowy luk, początkowo miał to być typowy Hunter t/d ilf (potrzebuje coś mobilnego) ale na te święta miałem możliwość porównać moje wyniki w strzelaniu luk 60” vs 70” i była to spora różnica na rzecz 70” skupienie i powtarzalność były dużo większe. Podejrzewam ze mały Hunter mniej wybacza błędy w mojej technice.
Teraz zastanawiam się czy kupić huntera 62” majdan aluminiowy ilf 17” ramiona drewno Carbon, czy kupić olimpijczyka jakiś majdan 23” może mniejszy i ramiona L olimpijskie i strzelać tym dalej instynktownie.
Wiem ze zaraz kos się wkurzy ale dla mnie majdany duże  25” wyglądają okropnie lubię w łukach widzieć bardziej broń niż sprzęt sportowy a w łukach olimpijskich najgroźniej wyglada majdan bez ramion- jak maczuga :D
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2018, 09:27:21 am wysłana przez bartekchev »

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Majdan 23" vs. 25"
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 05, 2018, 07:53:31 am »
Tak jak podejrzewasz dłuższy łuk jest stabilniejszy (większa bezwładność na przechyły)
i łagodniej pracuje w czasie strzału stąd lepsze wyniki.
Z krótkim majdanem (poniżej 23") trzeba jeszcze pamiętać,
że zwykłe ramiona są robione z myślą o majdanach 23/25,
na krótkim majdanie będziesz je bardziej naciągał co może się objawiać stackingiem.
Z tego względu wydaje mi się że lepiej było by brać typowego huntera T/D niż ramiona olimpijskie,
albo ramiona ILF ale robione specjalnie do majdanów tradycyjnych czyli 17/19".
Chyba że masz krótki naciąg i nie ma to większego znaczenia.

Teraz zastanawiam się czy kupić huntera 62” majdan aluminiowy ilf 17” ramiona drewno Carbon,
czy kupić olimpijczyka jakiś majdan 23” może mniejszy i ramiona L olimpijskie i strzelać tym dalej instynktownie.

Z tym że przy majdanie 23" + ramiona L masz łuk 68" jak majdan będzie krótszy,
to jeszcze mniej, a wtedy to już będzie taki dłuższy hunter :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2018, 08:45:49 am wysłana przez doozers »
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Majdan 23" vs. 25"
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 05, 2018, 11:56:49 am »
Dzięki doozers :) możesz jeszcze powiedzieć o co chodzi z strackingiem ? Naciąg mam 28”

sikora

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 136
Odp: Majdan 23" vs. 25"
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 05, 2018, 02:53:20 pm »
Dzięki doozers :) możesz jeszcze powiedzieć o co chodzi z strackingiem ? Naciąg mam 28”

Opisowo to moment kiedy siła którą trzeba przyłożyć aby naciągnąć cięciwę o kolejny cal znacząco się zwiększa. Zakłada się że na każdy cal więcej/mniej naciągu niż 28" (na taki naciag podaja moc ramion) moc rośnie/spada o 2lbs. Czyli Jeśli mamy ramiona 70" - 40lbs przy naciągu 28 cali mamy 40lbs, przy 29" będzie 42lbs a przy 27"-38lbs. Tak naprawdę nie jest to liniowe ale można dla uproszczenia to założyć przy lekkim przeciąganiu/niedociąganiu. Ale jak ktoś ma długie łapska i nasz łuk przeciągnie dajmy na 32cale to może mu się już nie dodać 4 x 2=8 lbs bo stacking zacznie się od 30cali i wzrost o każdy następny będzie wynosić np 5lbs/cal. Wiec zamiast 48lbs na reku poczuje 40+2x2+2x5=54lbs

Pisze ukradkiem w robocie, mam nadzieje, że da się czytać i ma to sens :D
Te 5lbs wzięte z kosmosu, fizyka każdego materiału jest inna. Stacking można też trochę przyrównać do ściany w bloczku bo dalej naciąganie tak ciężko idzie że nie idzie :P
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2018, 02:55:42 pm wysłana przez sikora »
Samick Polaris 30# 70"
Easton Inspire 630

Hoyt/Easton T/D4 Gold Medalist H25 - 70" 34#
Staby AGF-CA
AVALON CARBON COMPOSITE 600

WNS Forged Elite Alpha H25
SF Archery Elite Carbon Hight Foam 70" - 34#
Shibuya DX Gold Tip, klicker Beiter Silver,

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Majdan 23" vs. 25"
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 05, 2018, 05:04:25 pm »
Tak jak napisał Sikora,
ramiona są zrobione tak aby siła rosła na nich mniej więcej równo
o ok. 2 lbs/cal naciągu w okolicach "normalnej" pracy ramion czyli mniej więcej  24-29".
 
Dalej już jest różnie, jedne ramiona zaczynają stawiać większy opór szybciej inne później,
zależy od materiału, producenta, modelu ramion.

Stacking objawia się tak, że np. w moim Polarisie do 29" ciągnie się w miarę równo,
a potem ramiona błyskawicznie robią się tak twarde,
że bardzo ciężko pociągnąć każdy kolejny cal,
czyli siła na palcach z każdym kolejnym centymetrem rośnie coraz szybciej, tak jakbyś dochodził do "ściany".
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.