Autor Wątek: Regulacja Hoyta i inne podstawe informacje  (Przeczytany 38026 razy)

vuki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Regulacja Hoyta i inne podstawe informacje
« dnia: Kwiecień 01, 2009, 12:20:56 pm »
mam Hoyta Avengera
do tego podstawka pod strzałę NAP QuickTune 800, celownik Cartel MAX Compound
oraz lipko Cartel X-PERT ze szkłem

niestety sciaga mi w prawo (na 15m ok 15-20cm):


nie wiem jak to wyregulowac bo lipko jak przesuwam w lewo to strzaly leca bardziej w prawo
w prawo lipko nie da sie mocniej przesunac

nie wiem co daje wysuwanie i wsuwanie samego celownika?

tutaj dokladniejsze zdjecia celownika i lipki:


wydaje mi sie, ze podstawka powinna isc zdecydowanie do gory
strzala opiera sie na majdanie, nie na podstawce, mam racje? tu foto:




z gory dzieki za pomoc i sorry za moze nieprecyzyjne objasnienia
zaczynam dopiero

jesli da rade to prosze o wyjasnienia łopatologiczne
mozna rysowac po zdjeciach;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2009, 12:41:30 pm wysłana przez vuki »
Hoyt .................... i 9 strzał (już 7 - Robin Hood zabrał jedną, druga sie zakopała)

adamc1

  • Gość
Odp: Regulacja Hoyta i inne podstawe informacje
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 01, 2009, 12:43:44 pm »
A więc po kolei
1. strzała powinna spoczywać na tych widełkach

vuki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Regulacja Hoyta i inne podstawe informacje
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 01, 2009, 01:04:40 pm »
A więc po kolei
1. strzała powinna spoczywać na tych widełkach


ok, odkrecic srube gwiazdkowa i podniesc widelki, ile mm strzala ma byc od majdanu?
tyci tyci? 2mm , 5mm czy 1 cm?
Hoyt .................... i 9 strzał (już 7 - Robin Hood zabrał jedną, druga sie zakopała)

adamc1

  • Gość
Odp: Regulacja Hoyta i inne podstawe informacje
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 01, 2009, 01:07:55 pm »
Nic nie odkręcaj połóż strzałę na widełkach a nie między nimi tak jak na zdjęciu poniżej

vuki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Regulacja Hoyta i inne podstawe informacje
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 01, 2009, 01:19:26 pm »
o zgrozo, ale dalem .... ciala ;D
ten watek uwazam za rozwiazany - dzieki

byc moze przez to strzaly lataly jak chcialy

co daje nam przesywanie podstawy celownika?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2009, 01:36:47 pm wysłana przez vuki »
Hoyt .................... i 9 strzał (już 7 - Robin Hood zabrał jedną, druga sie zakopała)

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: Regulacja Hoyta i inne podstawe informacje
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 01, 2009, 01:43:27 pm »
No jeszcze nie do konca.

Zanim zaczniesz bawic sie dalej celownikiem, powinienes wyregulowac podstawke (juz skrecone dobrze widelki, wg zdjecia Adama) w taki sposob, aby uzyskac idealna przestrzeline.
Co to znaczy?

Problem byl juz poruszany niejednokrotnie na tym forum. Sa do tego urzadzenia, ale drogie i zakladam, ze nie sa w Twoim posiadaniu. Dlatego polecam na początek sposob chalupniczy. Przestrzeliny dokonuje sie strzelajac przez rozciagniety papier tak, aby cala strzala - lacznie z lotkami - przeszla przez nia (i zatrzymala sie na tarczy za ta kartka). Idealna przestrzelina to taka, w ktorej  widac jedynie ladna, okragla dziurke i odstajace proste rozdarcia po lotkach. Jesli ta dziurka nie jest idealnie okragla (przesuniety w ktorakolwiek strone owal czy nawet prostokat) oznacza to, ze podstawka jest ustawiona krzywo i strzaly wylatuja z luku pod innym katem, niz idealnie na wprost.

Jak to regulowac? Jak napisalem - jest kilka watkow na tym forum, gdzie nasi spece dokladnie wyjasnili jak to nalezy robic (gora-dol, prawo-lewo).
Potem dopiero dazysz celownikiem za miejscem, w ktorym ukladaja sie strzaly.
I sprawa zalatwiona, powodzenia!

EDIT: Wysuwanie celownika zwiększa DOKŁADNOŚĆ celowania (wydluzasz przestrzen muszka-szczerbinka).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2009, 01:46:15 pm wysłana przez Hassassin »
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

kissielec

  • Gość
Odp: Regulacja Hoyta i inne podstawe informacje
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 01, 2009, 01:55:07 pm »
Najpierw musiałbyś wykonać ustawienia wstępne łuku.
Opisując z grubsza, działania najbardziej elementarne - byłoby to:

- Strzała oparta na widełkach podstawki i zaczepiona na cięciwie pod kątem prostym do
  cięciwy (jak na fotografii którą zamieścił Adam). Najlepiej jak widełki podstawki są
  uniesione tak by oś spoczywającej na nich strzały - pokrywała sie z osią śruby
  mocującej podstawkę do majdanu,
- podstawka lewo-prawo tak - by strzała była w osi cięciwy, patrząc na łuk od strony
  cięciwy (zakładam, że do strzału używasz spustu),
- nasadka na strzale tak - by lotki nie ocierały o nic przy wyjściu strzały z łuku
- styk ramienia górnego z majdanem - w tej samej odległości od cięciwy, co styk
  ramienia dolnego z majdanem (pomiar pod katem prostym do cięciwy, regulacja śrubami
  mocującymi ramiona do majdanu. Uwaga by ich za bardzo nie odkręcić - patrz instrukcja, lub by
  ilość ustawionych obrotów na górze i na dole nie różniła się więcej niż 1/2 obrotu),
- strzała (długość, sztywność promienia, ciężar grotu, rozmiar lotek) dobrana odpowiednio do
   ustawionej siły łuku i typu bloczków (wg tabel producenta strzały).

Dopiero po dokonaniu powyższego - możesz strzelać i regulować celownik, na zasadzie: jak znosi strzały w lewo - to celownik w lewo, jak znosi w dół - to celownik również w dół,...itd (na marginesie - lipko które posiadasz daje niewielkie możliwości regulacji w poziomie, ze względu na swoją gigantyczną średnicę. Celownik mam taki sam a lipko na początku miałem również takie i musiałem zamienić na mniejsze)

Po jakimś czasie, jak Twój apetyt na 10-tki wzrośnie - dojdziesz do tego, że tak wstępnie ustawiony łuk - to za mało i należałoby go kiedyś w końcu wyregulować, by mieć pewność, że błędy robisz Ty a nie Twój sprzęt  ;) (ale to już temat bardziej skomplikowany - regulacja wstępna za pomocą strzelania przez papier, potem regulacja dokładna przez określone testy strzeleckie na małych odległościach 15-30m,...itd.)
i wtedy po zakończeniu regulacji może okazać się, że to duże lipko Cartel Xpert - jest całkiem odpowiednie
U mnie przykładowo, po zakończeniu dokładnej regulacji, celowniki w obu łukach mam leciutko "od łuku" w odniesieniu do osi cięciwa/strzała.
Pozdrawiam
 :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2009, 10:02:35 pm wysłana przez kissielec »

adamc1

  • Gość
Odp: Regulacja Hoyta i inne podstawe informacje
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 01, 2009, 02:19:04 pm »
Jeszcze jedno zdjątko pomocnicze

kissielec

  • Gość
Odp: Regulacja Hoyta i inne podstawe informacje
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 01, 2009, 02:27:38 pm »
I jeszcze malutka uwaga:
strzałę na cięciwie mocuj tak by lotki tworzyły literę Y (lotka prowadząca na dole). Jak na zdjeciach od Adama. Ta podstawka tego wymaga.
Na Twoich zdjęciach jest dokładnie odwrotnie.
 :)

vuki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Regulacja Hoyta i inne podstawe informacje
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 07, 2009, 08:50:49 pm »
udalo mi sie co nieco wyregulowac, jest prawie dobrze

martwi mnie, ze strzaly wbijaja sie krzywo
zdjecie robione na wprost tarczy:
Hoyt .................... i 9 strzał (już 7 - Robin Hood zabrał jedną, druga sie zakopała)

Stinger

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: Regulacja Hoyta i inne podstawe informacje
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 07, 2009, 09:29:41 pm »
robiles test papierowy?
w watku: http://www.forumlucznicze.pl/tematy-związane-ze-sprzętem/pytania-o-regulację-bloczka-t258.0.html

jest podany przydatny link do tuningu: http://www.oregonsportsmans.com/forum/viewtopic.php?t=133
Ja wlasnie cwiczylem to w ostatni weekend do bolu reki :) ale sa efekty. Pozostal mi jeszcze fine tuning czekam az rozejda sie zakwasy w ramionach bo w tym stanie zadne regulacje nie maja sensu :)


PSE Stinger 60# @30"
QAD Hunter Ultra Rest
Viper Predator H1000 0.019

kissielec

  • Gość
Odp: Regulacja Hoyta i inne podstawe informacje
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 07, 2009, 09:43:49 pm »
Moja rada:
nigdy nie wyrokuj niczego po jednym strzale. Zawsze patrz jak zachowuje się grupa 3-4 strzał. Wtedy masz pewność, że masz do czynienia z jakąś lepszą lub gorszą tendencją i aberracje nie są spowodowane przykładowo brakiem powtarzalności Twoich zachowań.
Takie wbicie się w matę strzały jest spowodowane kiwaniem się strzały na boki w trakcie lotu i może oznaczać m.in. brak synchronizacji parametrów strzały i siły łuku, powodujący jej zbyt miękką lub zbyt sztywną reakcję na "kopa" od cięciwy.

Wykonaj prosty test: stań w odleglości 3-5m od maty i wystrzel strzałę pozbawioną lotek. Jeśli wbija się z odchyłem na lewo (jak na Twoim zdjęciu) to znaczy, że siła łuku jest zbyt duża dla tej strzały i trzeba ją zredukować lub strzałę usztywnić (zmniejszyć wagę grotu, skrócić promień). Odwrotny efekt powoduje konieczność zwiększenia siły lub zmiękczenia strzały.
To test podobny do strzelania przez papier.
Siłę zmieniaj o ok. 1/4 obrotu śrub i obserwuj sposób wbijania się strzały (uważaj by śrub nie poodkręcać za bardzo !). Jeśli strzała na podstawce nie jest ustawiona w osi cięciwy i bloczków, lub strzała jest o przypadkowych parametrach - regulacja śrubami może nie dać efektu.
Czasami nieznaczne odchylenia strzały mogą być także spowodowane konstrukcją maty, chociaż wtedy zwykle każda strzała odchyla się nieco inaczej.
Pozdrawiam.  
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2009, 10:09:29 pm wysłana przez kissielec »

vuki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Regulacja Hoyta i inne podstawe informacje
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 07, 2009, 10:10:39 pm »
oczywiscie to nie byla jedna strzala, kazda wbijala sie ukosnie
strzelam teraz pojedynczo po tym jak Robin Hood zniszczyl mi strzale

"Siłę zmieniaj o ok. 1/4 obrotu śrub"

hmmm a konkretnie to ktore to sa? laik jestem totalny

(nie mam tez nieopierzonych strzal, chyba ze jedna oskubie)
Hoyt .................... i 9 strzał (już 7 - Robin Hood zabrał jedną, druga sie zakopała)

kissielec

  • Gość
Odp: Regulacja Hoyta i inne podstawe informacje
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 07, 2009, 10:32:32 pm »
Do regulacji siły łuku służą duże imbusowe śruby, mocujące ramiona do majdanu. Śruby muszą być dokręcane/odkręcane symetrycznie i max. odkręcenie - to 4 obroty na 1 śrubę.

vuki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Regulacja Hoyta i inne podstawe informacje
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 08, 2009, 08:19:49 pm »
pozwole sobie tutaj kontynuowac regulacje Hoyta, bo 2 watki w tej sprawie prowadze:(

potrafisz pocieszyc;) no i co teraz mam zrobic?
patrzylem na zdjeciach bocznych i masz niestety racje:(

Nie martw się na zapas - nie zostaniesz sam z tym problemem.
Sprawdż najpierw,tak jak radzi kol.Kissielec, czy kable przechodzą przez środki tych otworków / reference hole / w camach.Jeśli nie - a nie masz prasy i nikogo na horyzoncie,kto się na tym zna - pomożemy i naprawimy.
Pozdrawiam!

tutaj zdjecia, jedna linka niestety  przechodzi obok, czyli potrzebna prasa?

Hoyt .................... i 9 strzał (już 7 - Robin Hood zabrał jedną, druga sie zakopała)