Autor Wątek: Regulacja łuku  (Przeczytany 1506 razy)

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Regulacja łuku
« dnia: Styczeń 16, 2018, 12:08:02 am »
Czy mogli byście mi wyjaśnić co oznaczają te cyfry,które bardzo często zagraniczni łucznicy podają przy regulacji i ustawianiu swoich łuków. Bardzo często to widzę na zagranicznych forach.
Tu przykład przy regulacji luku firmy PSE:

Per conversations with PSE, the spread between the top limbs should be 1-5 and the bottom limbs 0-2. With your limb deflection numbers try this:

TL- 152 TR- 154

BL- 148 BR- 150

Gość któremu udzielono tej rady miał ustawione:
TL- 148  TR- 154
BL- 150 TR-152
Chyba mój angielski jest za słaby ,ale nie mogę wyczaić co oznaczają te cyfry.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

MD

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 91
Odp: Regulacja łuku
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2018, 07:48:23 am »
to jest sposób ułożenia ramion dzielonych o ile sie nie myle

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Regulacja łuku
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2018, 08:57:48 am »
PSE to wymyśliło, nie wiem czy ktoś jeszcze.
Im wyższa liczba tym sztywniejsze ramię. Chodzi o to, że przy założeniu i wzięciu pod uwagę, że w łuku RH po prawej stronie jest odciąg, który ciągnie kable i cięciwę w prawo to wypadałoby równoważyć tą siłę sztywniejszymi ramionami po prawej stronie (w łuku RH, LH na odwrót), tak sobie PSE wymyślił...

W praktyce, moja opinia jest taka, bo miałem okazję przekładać ramiona w PSE ze 2 razy, że to niepotrzebne "udogodnienie". Są duże problemy, aby doprowadzić łuk do stanu fabrycznego, pomimo, że przekładka jest najczęściej 1:1, czyli PSE wysyła komplet 4 ramion z tymi samymi numerami sztywności co były założone fabrycznie. Ja musiałem kombinować i tak sztywne górne ramię musiało powędrować na dół i na odwrót, aby łuk chciał strzelać. Dodatkowo bawiłem się jeszcze podkładkami na camie, bo aby uzyskać dobrą przestrzelinę to musiałbym mieć górny cam odchylony od osi w lewo ze 5-6 st a to sporo, szczególnie dla łuku RH. Pier...nie nieziemskie, ze 4 godziny mi zeszły. Robiłem też przekładki w Hoyt (2 razy) i Hoyt zawsze wysyła ramiona o tej samej sztywności (wszystkie 4 mają ten sam indeks) i przekładka 1:1 zajmuje maks 1h z ustawieniem i tuningiem papierowym. Mathews też ma wszystkie ramiona o tym samym indeksie sztywności, nie wiem jak Bowtech, Elite czy Prime (w nowym łuku).
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Regulacja łuku
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2018, 10:42:48 am »
Ha i wszystko jasne. Nigdy bym nie wpadł , ze to dotyczy wymian całych ramion.
Lekko to upierdliwe,miałem dwa luki PSE i nie przyszło by mi do głowy żąglować ramionami, by uzyskać odpowiednie ustawienia.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

chojnas44

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 455
Odp: Regulacja łuku
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2018, 04:25:50 pm »
Te numerki to defleksja ramion czyli twardość, ale Chyba tylko pse coś takiego wymyślilo, miałem hoyta i tam wszystkie 4 ramiona były o takiej samej numeracji i nie miało znaczenia jak są ułożone (u mnie opis twardości ramion był na dole, u kolegi na górze).

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Klasyk i bloczek, strzelam z tego co mam :D
Produkcja cięciw do bloczków i klasyków, bo to lubię ;)