Autor Wątek: Spin strzały  (Przeczytany 16802 razy)

Munin

  • Gość
Odp: Spin strzały
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 19, 2018, 04:48:18 pm »
Zostaw Power Flighty, one są ciężkie i do 30 funtów będą miały duży opad. Co do zamiatania tu mogą być różne przyczyny, uwolnienie cięciwy przez otwarcie palców ręki trzymającej cięciwę (nie rozciagajacej układ) spowoduje odciągnięcie cięciwy na bok po czym "falując" na boki będzie pchała strzałę dzięki czemu zobaczysz merdanie. Może bić o coś lotką zwlaszcza jak nocking point jest za nisko, wtedy też będzie strzalą majtać, lotki za daleko od nasadki też taki efekt dają, za ciężki grot do wielkości lotek (u Ciebie na 100% to nie to) też potrafi bujać trochę, za luźne gniazdo nasadki tak, że po uwolnieniu cięciwy cięciwa nie trafia idealnie w dno nasadki tylko gdzieś obok i też cuda z lotem strzały wyczynia. Ciężko cokolwiek powiedzieć bez obejrzenia sprzętu i strzelajacego w akcji.

EDIT
Literówki i skróty myślowe.
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2018, 10:26:38 am wysłana przez Munin »

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Spin strzały
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 27, 2018, 08:27:08 pm »
Dobra byłem u kumpla i nagrał pare strzałów nie są technicznie najlepsze ale trudno. Cos tam widać jak strzała zamiata ale pogoda słaba, mało światła i filmik na szybko wiec proszę o wyrozumiałość  ;D
https://youtu.be/dWhBtsvP9IM
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2018, 08:29:38 pm wysłana przez bartekchev »

Munin

  • Gość
Odp: Spin strzały
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 27, 2018, 09:22:14 pm »
Moim zdaniem problemem są u Ciebie obie ręce i chyba odzież zimowa ;)
Na pewno za szybko opuszczasz rękę łuczną, praktycznie zaczynasz ją opuszczać w momencie uwolnienia cięciwy a to błąd jest, ręka łuczna powinna co najwyżej popchnąć łuk w stronę celu ale nie opadać, przed strzałem "luzujesz" palce ręki trzymającej łuk a te powinny być luźne stale a łuk wspierać się powinien na kłębie kciuka.
Ręka cięciwna odnoszę wrażenie, że podąża za cięciwą podczas strzału a to z kolei oznacza, że po naciągnięciu łuku zaczynasz go trzymać zamiast cały czas ręką łuczną pchać z cięciwną ciągnąć. Do tego wygląda, że uwalniasz cięciwę przez otwarcie dłoni a nie przez poluzowanie mięśni palców tak żeby cięciwa samoistnie się ześlizgnęła z palców.
Nie wiem jak tam cięciwa sie Tobie na klatce układa bo na filmie tego nie widać ale jak się układa na ciuchach to mogą się cuda dziać.

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Spin strzały
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 27, 2018, 10:11:26 pm »
Dzięki Munin, niby ta terenie znam bo masę filmików obejrzałem o tym. Gozej z praktyka jak nie ćwiczę. To było ma szybko itd do tego może to głupie ale stresuje się jak ktoś nagrywa. Zdarza mi się wykonać bardziej poprawne wystrzały ale nie mam jeszcze powtarzalności. Muszę nagrać jeszcze filmik z  avalonami (tylko teraz są w trakcie zmiany piór) bo one mimo mojej techniki latają poprawienie

Munin

  • Gość
Odp: Spin strzały
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 27, 2018, 10:22:08 pm »
Zobacz czy nie masz za luźnych nasadek, załóż strzałę na cięciwę i zobacz jak siedzi w "gnieździe", poruszaj na boki, jak ma luz to znaczy, że albo trzeba rozgrzać w gorącej wodzi i lekko ścisnąć palcami lub trzeba dołożyć owijki w nocking poincie żeby cięciwa wypełniała nasadkę dokładniej i żeby za każdym razem cięciwa uderzała dokładnie w to samo miejsce na dnie nasadki.
Co do teorii i praktyki to wiadomo jak to jest jak się człowiek sam z boku nie widzi i nie ma nikogo kto by widział błędy i je na bieżąco korygował. Jeśli strzelasz sam przyzwyczajaj się do kamery bo tylko w ten sposób będziesz w stanie sam siebie kontrolować i korygować błędy.

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Spin strzały
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 27, 2018, 10:29:24 pm »
Serio nagrywanie siebie podczas treningu i oglądanie to sposób na korekcje błędów ? No spróbuje.
Czasami z tata strzelam ale on w ogóle nie przejmuje się technika, robi te wszystkie błędy tak często wypisywane i omawiane a mimo to ma świetna celność

Munin

  • Gość
Odp: Spin strzały
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 27, 2018, 11:08:27 pm »
Jak wiesz co jest błędem to masz szansę to zobaczyć i próbować korygować. Na pewno jest łatwiej mieć kogoś kto widzi i na bieżąco potrafi wskazać błędy ale jak się nikogo takiego nie ma kamera i oglądanie tego oraz konsultacje z innymi łucznikami są najłatwiejszą opcją.
Co do technik indywidualnych czyli takich jak Twojego taty sprawdzają się pod warunkiem solidnego ostrzelania. Czasem wystarczy zwiększyć dystans i technika indywidualna potrafi przegrać z taką książkową.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Spin strzały
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 28, 2018, 03:09:04 pm »
Serio nagrywanie siebie podczas treningu i oglądanie to sposób na korekcje błędów ? No spróbuje.
Czasami z tata strzelam ale on w ogóle nie przejmuje się technika, robi te wszystkie błędy tak często wypisywane i omawiane a mimo to ma świetna celność

Nagrywanie serio pomaga, jeśli nie masz nikogo kto może na Ciebie popatrzeć
to oglądając nagranie możesz zrobić to sam, jeśli wiesz czego szukać i na co patrzeć.

Ma to jeszcze tę zaletę, że możesz film obejrzeć klatka po klatce
i wtedy możesz zobaczyć rzeczy, których gołym okiem nie widać, bo dzieją się za szybko :)

A poropos Twojego taty, jeśli błędy robi się zawsze tak samo,
to da się celnie strzelać, bo w łucznictwie tak naprawdę chodzi o powtarzalność.
Jeśli składasz się do strzału zawsze tak samo i tak samo wypuszczasz cięciwę,
to nawet jak to robisz teoretycznie źle, to i tak trafisz w to samo miejsce :)

Sęk w tym, że jeśli robisz coś bardzo źle, to trudniej o powtarzalność.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Munin

  • Gość
Odp: Spin strzały
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 28, 2018, 03:54:35 pm »
Taka magia łucznictwa, wszystko da się robić po swojemu ale ... ;)

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Spin strzały
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 31, 2018, 06:09:23 pm »
bartekchev, te Powerflighty masz stanowczo za twarde do tego łuku. Przy długości strzały 29,5" i grocie 100 grain to powinieneś celować raczej w spin w okolicach 800, albo zostawić nieco dłuższy promień i wziąć 700. Sporo też zależy od samej głębokości okna w Antylopie.

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Spin strzały
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 31, 2018, 06:26:27 pm »
Dedal, myśle ze masz racje. Ale trudno mam ich tuzin i będą musiały poczekać na mocniejszy luk, planuje coś kupić w okolicach 40# na kartonowych ramionach z cięciwa fastflight wiec może wtedy je wykorzystam. Na razie dla zabawy zamowiwilem groty a’la misliwskie/historyczne 150gr z AliExpress :D zobaczymy co to będzie. Mam jeszcze 9 gołych avalonow composite 600 31” (czekam na lotki) trochę delikatne strzały ale fajnie latają. No i zamówiłem na próbę jedna strzale buck trial timber 700 30” - podobają mi się bardzo bo są karbonowe a wyglądają jak drewniane.
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2018, 06:43:04 pm wysłana przez bartekchev »

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Spin strzały
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 31, 2018, 07:40:45 pm »
Cytuj
podobają mi się bardzo bo są karbonowe a wyglądają jak drewniane

Na Ali można dorwać sporo różnych promieni karbonowych imitujących drewno. Niektóre prezentują się naprawdę świetnie. U siebie mam promienie "Linkboy" standardowej średnicy i "Bounty Hunter", które są rozmiaru Avalon Tyro. Bounty Huntery też robi firma Linkboy, więc w sumie jeden pies. ;) Oba modele polecam - dobra jakość i powtarzalność, a cena niższa, niż chociażby Powerflightów.

« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2018, 07:44:36 pm wysłana przez Dedal »

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Spin strzały
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 03, 2018, 10:04:07 am »
Na Ali można dorwać sporo różnych promieni karbonowych imitujących drewno.
U siebie mam promienie "Linkboy" standardowej średnicy i "Bounty Hunter", które są rozmiaru Avalon Tyro.

Dedal a wagę też mają taką jak Tyro czy są ze 2 razy cięższe?
Bo sama średnica to jeszcze nie wszystko.

Pytam z ciekawości, bo sam mam chęć sobie takie kupić
ale te które oglądałem były właśnie 2 razy cięższe niż "normalne" karbony.

Ja mam Avalony Tyro i Composite
i to są całkiem inne strzały chociaż z tej samej firmy :)
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Munin

  • Gość
Odp: Spin strzały
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 03, 2018, 11:16:05 am »
Moje takie jak te z linka, parametr 500 pełnej długości, z pin nockiem, grotem chyba 100gr i alu insertem, do tego trzy pierzaste lotki ważą około 24 gramów. Na promieniu jest napisane 7.1 gpi i ważąc same promienie na wadze łuczniczej-jubilerskiej nie widziałem kolosalnych rozbieżności wagi w tuzinie promieni.
http://s.aliexpress.com/NzMjeUfQ?

bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Spin strzały
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 03, 2018, 12:20:07 pm »
A powiedzcie mi jeszcze czy to normalne ze półka wyciera/strzępi mi zawsze jedno pióro w strzałach ?  Może ustawiam źle punkt nasadki na cięciwie ?
 Używaliście kiedyś 4 lotek zamiast 3? Jak tp lata ?
Może się skuszę na te promienie z Ali :) wyglądają nieźle.
Kurier pisał ze czeka na mnie w domu już zamówiona strzała bucktrial timber 700 wiec niedługo ją potestuje.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2018, 12:26:13 pm wysłana przez bartekchev »