Autor Wątek: Taki zestaw??  (Przeczytany 17648 razy)

Spioch

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Taki zestaw??
« Odpowiedź #105 dnia: Grudzień 31, 2017, 03:49:24 pm »
Witam.
Miałem się "pochwalić" co ostatecznie zakupiłem..trochę to trwało przez świąteczne przeciążenie poczty i moje własne zajęcia,ale mam:
W środę po świętach dotarł do mnie PSE Stringer X 2017 z zamontowanym celownikiem trophy rigdge i podstawką typu "ciasteczko. Łuk zakupiłem od wystawiającego tutaj na giełdzie Kolegi maniek9871. PSE był opisany jako nowy, sprowadzony ze Stanów i rzeczywiście tak wyglądał (zero śladów użytkowania, do tego metka i książeczki). Łuk dotarł do mnie wyregulowany zgodnie z moją prośbą na 55# i 27". Celownik i podstawa używane ale w dobrym stanie. Dokupiłem do tego w centr.łucz. spust T.R.U. Ball Bandit i 6 strzał maximal savage 400.
Jak narazie po dwóch daniach użytkowania(po około40strzałów -ostatnio mam trochę mało czasu) wszystko jest ok..łuk działa, strzały lecą tam gdzie celuję (narazie żadna na 30m nie uciekła poza strzałochwyt z kartonu 50x50cm, a część nawet skupia się w naklejonym kwadracie15x15cm).
Teraz przede wszystkim dużo trenowania przede mną, a w międzyczasie pojawi pewnie wiele pytań do Was ;-)
Dziękuję za udzielone rady i życzę szczęśliwego Nowego Roku.

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Taki zestaw??
« Odpowiedź #106 dnia: Grudzień 31, 2017, 04:54:41 pm »
No i fajnie,że jednak zdecydowałeś się na bloczka. Gratulacje za zakup naprawdę niezłego sprzętu na początek przygody z łucznictwem.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Taki zestaw??
« Odpowiedź #107 dnia: Marzec 12, 2018, 10:31:29 pm »
Żeby nie zakładać nowego tematu jak sądzicie na początek będzie ok
łuk pse stinger extreme
Celownik fuse cybex micro
Podstawa ripcord code Red
Stab nap apache
Przeziernik G5
Spust trudno ball stinger
Do tego klucze torba i kilka strzałek jakichś najtańszych maximali na początek może być żeby sobie postrzelać 3d?
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Taki zestaw??
« Odpowiedź #108 dnia: Marzec 13, 2018, 08:50:22 am »
Ja bym tylko na twoim miejscu , kupił jakiś prawdziwy stabilizator a nie taki krótki dumper. Bo ten map to ma za zadanie amortyzować drgania a nie coś  stabilizować . Kup jakaś lagę 30 " na przód z obciążników i dumperem na końcu oraz 10-12" na tył i dopiero zobaczysz co to stabilizacja . A co do reszty to jest oki i powinieneś być zadowolony. Z czasem proponuje tylko( jak najszybciej) przejść na spust palcowy.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Taki zestaw??
« Odpowiedź #109 dnia: Marzec 13, 2018, 09:59:23 am »
Z czasem proponuje tylko( jak najszybciej) przejść na spust palcowy.

Ja bym tam od razu kupował palcowy i nie zawracał sobie głowy nadgarstkowym,
potem nie ma co z tym zrobić.
Mi od samego początku nie pasowały nadgarstkowe i od razu strzelałem z palcowego.
Hot Shot Vapor majątku nie kosztuje a strzela się z niego bardzo przyjemnie.

Co do staba-ów to święta racja takie krótkie do strzelania tarczowego za bardzo nie mają sensu,
chyba że kolega się na fielda szykuje.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Taki zestaw??
« Odpowiedź #110 dnia: Marzec 13, 2018, 10:35:14 am »
Ja strzelam tylko 3d nie strzelam tarczy. Jaka przewagę ma spust palcowy nad nadgarstkowym?
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Taki zestaw??
« Odpowiedź #111 dnia: Marzec 13, 2018, 11:02:46 am »
Spustów palcowych jest więcej rodzajów (triggerowe, rotacyjne, backtension), a sam wybór to na zasadzie "co komu bardziej pasuje" Ja jednak nadal lepsze wyniki robię nadgarstkowym strzelając typowo "command style" i chyba już tak zostanie ;) Także nie powiedziałbym że "palcowym zawsze i każdy zrobi lepsze wyniki"
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2018, 11:04:47 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


hans18

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
Odp: Taki zestaw??
« Odpowiedź #112 dnia: Marzec 13, 2018, 11:25:41 am »
Panowie a jak wyglada strzelanie z obu rodzajow spustów ,chodzi mi o kotwiczenie i postawe  czy można strzelać naprzemian z obu , czy raczej wybrać jeden rodzaj i się go trzymać??

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Taki zestaw??
« Odpowiedź #113 dnia: Marzec 13, 2018, 01:23:30 pm »
Panowie a jak wyglada strzelanie z obu rodzajow spustów ,chodzi mi o kotwiczenie i postawe  czy można strzelać naprzemian z obu , czy raczej wybrać jeden rodzaj i się go trzymać??

Ja bym powiedział tak.
W strzelaniu z łuku najważniejsza jest powtarzalność.
Zmiana spustu zawsze powoduje zmiany w złożeniu,
nawet zmiana palcowego z jednego modelu na inny
powoduje pewne drobne zmiany w ułożeniu ręki przy kotwiczeniu
i potem w pracy przy zwolnieniu
(bo spusty mają trochę inną geometrię, inną długość głowicy, trochę inaczej się je rotuje itd.).

Dlatego owszem można strzelać raz z palcowego innym razem z nadgarstkowego i trafiać,
ale jeśli ktoś dąży do perfekcji to jednak trzeba by się trzymać jednego modelu
i wiele godzin ćwiczyć aby wryć w pamięć mięśniową każdy niuans ruchu z danym modelem spustu.

Różnica w złożeniu między palcowym a nadgarstkowym jest dość duża,
inaczej układa się dłoń (w palcowym trzeba ją obrócić prawie o 90st w lewo w stosunku do nadgarstkowego)
co nie znaczy że jest niewygodnie, jest inaczej.
Przynajmniej mi to nie sprawia kłopotu, ale zawsze lepiej sprawdzić.

Nikt tu chyba nie twierdzi że palcowy spust jest jedyny słuszny :) 
i że z nadgarstkowego nie da się robić dobrych wyników.
Ja tylko stwierdziłem, że mi nadgarstkowe wogóle nie pasują.
Niedawno próbowałem jeszcze raz się przekonać ale niestety nie i już :)

Nie lubię jak mnie pętla ciągnie za skórę i tyle. 
Dodatkowy aspekt jest taki, że przy naciąganiu nadgarstkowego palec trzymamy za spustem,
a potem trzeba go przełożyć i to jakoś mnie wybija z "rytmu".

Położenie kciuka na trigerze w palcowym jest dla jakieś mnie bardziej naturalne i płynniejsze.
Takie samo zdanie wyraził mój kolega, od którego pożyczyłem "nadgarstka" aby się przekonać.
On też się przesiadł na palcowy, bo mu to przekładanie palca przeszkadzało.

Ja strzelam tylko 3d nie strzelam tarczy. Jaka przewagę ma spust palcowy nad nadgarstkowym?

Jak już powiedział Jaco jest większy wybór.
Przede wszystkim jeśli chodzi o sposób zwolnienia.

W palcowych masz opcje:
zawias (ang. hinge lub też back tension) - spust można zwolnić tylko obracając go na palcu, nie da się nic wcisnąć ani przeciągnąć
triger - który wyzwalasz naciskając spust, ale można też wyzwolić go techniką back tension jak wyżej, odpowiedni go trzymająć i obracając.
back tension (np. STAN Element) - nazwałem go tak, bo w odróżnieniu od pierwszego powyżej, tu można spustu nie obracać, ale trzeba rozciągać układ podobnie jak w łuku klasycznym, stopniowo zwiększając napięcie aż przekroczy się ustawiony na spuście próg siły i wtedy następuje zwolnienie i strzał. Dlatego wg. mnie to jest dopiero prawdziwy "back tension". Zawias-a można zwolnić wcale nie rozciągając układu.

Ale zawias ma pewną zaletę nad trigerem :).
Nie da się go wyzwolić na zasadzie "cel-pal",
co w przypadku używania spustu trigerowego w taki sposób
po pierwsze powoduje szarpnięcia i "zerwane" strzały
ale może też prowadzić do przypadłości nazywanej Target Panic.

Mój pierwszy spust był trigerowy i szybko się zorientowałem,
że strzelam metodą "cel-pal" i zrywam strzały.

Kupiłem więc zawias i on mnie z tego wyleczył :)
Z zawiasem nie da się strzelić "w tym właśnie momencie, kiedy pin jest w X-ie" :)
trzeba cierpliwie obracać spust do czasu aż strzeli, w międzyczasie trzymając pin w celu.
To skutecznie uczy cierpliwości i oducza wciskania trigera.
Po jakimś czasie z zawiasem, używanie trigera zrobiło się płynniejsze :)

Nie strzelałem z "prawdziwego" "back tension" ale tak sobie myślę po tym co czytałem w recenzjach spustów,
że różnica w stosunku do zawiasu jest taka, że zawiasu nie trzeba jakoś bardzo "przeciągać",
wystarczy tylko "trochę" ciągnąć, tyle aby równoważyć let-off podobnie jak w trigerze.

W back-tension trzeba pociągnąć ok 3-4# więcej niż letoff.
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2018, 01:55:58 pm wysłana przez doozers »
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Taki zestaw??
« Odpowiedź #114 dnia: Marzec 13, 2018, 01:33:41 pm »
Czyli spusty trzeba sobie popróbować i wybrać najwygodniejszy najlepiej. Jeszcze kwestia tej długiej lagi byłem na zawodach na których strzelało się np przez okno w cel albo ze skarpy treestadnu ostro w dół i wydaje mi sie, że to mogłoby przeszkadzać trochę( przypominam nie strzelam tarczy wcale)
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Taki zestaw??
« Odpowiedź #115 dnia: Marzec 13, 2018, 01:49:09 pm »
Czyli spusty trzeba sobie popróbować i wybrać najwygodniejszy najlepiej. Jeszcze kwestia tej długiej lagi byłem na zawodach na których strzelało się np przez okno w cel albo ze skarpy treestadnu ostro w dół i wydaje mi sie, że to mogłoby przeszkadzać trochę( przypominam nie strzelam tarczy wcale)

Skoro strzelasz FIELD to krótszy stabilizator jak najbardziej będzie wygodniejszy.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Taki zestaw??
« Odpowiedź #116 dnia: Marzec 13, 2018, 02:33:11 pm »
Czyli spusty trzeba sobie popróbować i wybrać najwygodniejszy najlepiej.

Ano najlepiej.
Bo każdy inaczej w ręku leży (są większe i mniejsze modele, są różnice nawet u tego samego producenta),
trochę inaczej się go obsługuje i inaczej też strzela.

Np. taki Tru Ball Fang, przy zwolnieniu strzela jakbyś miał założonego kapiszona :),
Vapor natomiast jest prawie bezgłośny.

Vapor ma tą fajną cechę, że jak naciśniesz triger to się szczęka otwiera,
zakładasz na pętelkę, puszczasz triger i się zamyka. Gotowe. Możesz go zostawić powieszonego na pętelce i nie spadnie.
Któreś Cartery też mają podobnie, tam się zamyka szczękę specjalną dźwigienką.

Natomiast STAN Just-X ma tak, że trzeba go uzbroić dźwigienką, a dopiero potem można paluchem zamknąć szczękę na pętelce.
Dla mnie nie było to już takie wygodne ale kolega, od którego tego STAN-a pożyczałem robi to jednym ruchem :),
więc pewnie można to opanować.

STAN ma na swojej stronie udostępnione szablony w PDF-ie,
które można wydrukować, wyciąć i przymierzyć do łapki jaki rozmiar pasuje i to jest bardzo fajne.
Z innymi jest gorzej. Trzeba albo próbować od ludzi albo w sklepie jeśli akurat coś mają na stanie.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Taki zestaw??
« Odpowiedź #117 dnia: Marzec 13, 2018, 06:28:31 pm »
Do Fielda zdecydowanie lepsza długa laga (prawie wszyscy w compound na Fieldzie używają długiej), do 3D też wolę długą, ale to tez zależy z jakiej kategorii chcemy strzelać. A żaden szanujący się organizator nie powinien tak ustawiać celów aby utrudniać strzelania z długa lagą. Długa laga wraz z boczną to naprawdę spora różnica na + w stabilności celowania. Do tego wraz ze stojakiem na ramiona robi nam za super podpórkę jak chcemy odstawić łuk. :)

PS Kaziu piszesz że nie będziesz strzelał wcale tarczy więc do czego będziesz treningowo strzelał? 
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2018, 06:35:22 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Taki zestaw??
« Odpowiedź #118 dnia: Marzec 13, 2018, 06:51:43 pm »
Ok może inaczej w sumie to jest tarcza mam zrobione 4 cele 2d i sobie do nich strzelałem teraz do bloczka będę musiał sobie je wzmocnić. Chciałbym sobie zrobić też z 2 figury 3d ale nie bardzo wiem jakiego materiału użyć. W każdym bądź razie strzelam sobie na starym żwirowisku i mam tam możliwość strzelania pod różnymi kątami
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Taki zestaw??
« Odpowiedź #119 dnia: Marzec 13, 2018, 11:49:09 pm »
Poszukaj na youtube, jest mnóstwo filmików z zawodów field i 3D . 99% zawodników strzela używając długich stabów. To naprawdę robi różnice przy celowaniu.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500