Autor Wątek: Łuk OL a zawody 3D  (Przeczytany 2775 razy)

mariuszrej

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Łuk OL a zawody 3D
« dnia: Listopad 27, 2017, 07:37:50 pm »
Witam!
Mam pytanie odnośnie zawodów 3D. Jeśli można brać udział w kategorii OL, a palik, z którego trzeba strzelać jest umiejscowiony w sposób, który uniemożliwia zajęcie prawidłowej dla tego typu łucznictwa postawy (cel za drzewami) to czy dopuszczalne jest zajęcie odpowiedniej pozycji oddalając się od palika np. na metr lub dwa zachowując oczywiście odległość od celu? Miałem tego rodzaju dylemat na zawodach w Wichrowie we wrześniu.
Samick Polaris 68"  32#
Easton Inspire 28" 1000
Celownik Avalon Tec One
Podstawka Cavalier Flipper T-300
Button Black Sheep

chojnas44

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 455
Odp: Łuk OL a zawody 3D
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 27, 2017, 08:37:07 pm »
Z tego co wiem zarówno na zawodach 3D jak i Field przepis mówi jasno że możesz stać w odległości maksymalnie 1m od palika na takiej jakby literze D ale nie możesz być bliżej celu niż palik. Zrobiłem mały rysunek w paincie, może niezbyt piękny ale chyba to wyjaśnia
https://zapodaj.net/a6aa5cedd573b.jpg.html
Klasyk i bloczek, strzelam z tego co mam :D
Produkcja cięciw do bloczków i klasyków, bo to lubię ;)

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Łuk OL a zawody 3D
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 27, 2017, 10:55:22 pm »
Widziałem na FB zdjęcie z Twoim pytaniem i mnie bardziej dziwi fotka celu na drzewie - z tym się nie spotkałem, a to jawne ułatwienie w co celować i gdzie są strefy.
Palikiem bym się wtedy tak nie martwił, skoro były takie informacje, ale chojnas ma rację jeśli chodzi o oficjalne przepisy.
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Łuk OL a zawody 3D
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 28, 2017, 09:06:28 am »
Noga, albo inna część ciała musi dotykać palika. Zdjęcie celu na drzewie w celu ułatwienia rozpoznania stref dla tych co nie mają binosów na zawodach. Ocena odległości zostaje i tak strzelającemu, bo u nas nie ma zawodów 3D, gdzie odległości są podane. W US jest już liga Known Pro.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Łuk OL a zawody 3D
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 28, 2017, 11:34:53 am »
Zależy od organizatora i regulaminu ale np na 3D i Field WA noga nie musi dotykać palika.

na zawodach WA:

 In Field and 3D Rounds the athlete can stand or kneel up to approximately 1m in any direction beside or when the athlete is shooting alone at a peg and no safety concern is caused, behind the shooting peg, taking into consideration the condition of the terrain. In exceptional circumstances a Judge may give permission to shoot from outside the defined area.

Na 3D&Field WA normą było strzelanie w parach po obu stronach palika jeśli teren pozwalał.



Ale na zawodach o które pyta autor jest to jasne bo regulamin tych zawodów wprost to określa:

9.2. Zawodnik strzelający do celu dotyka do palika dowolną częścią ciała stojąc za nim.
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2017, 11:49:50 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


mariuszrej

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Łuk OL a zawody 3D
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 28, 2017, 06:41:38 pm »
Dziękuję za odpowiedzi. Wynika z nich tyle, że trzeba trzymać się regulaminu odnoszącego się do konkretnych zawodów, a w razie wątpliwości dogadać się z kapitanem drużyny!:))
P.S. Rysunek bardzo ładny jest ci on!:)) W każdym razie dobrze ilustruje!:)
Samick Polaris 68"  32#
Easton Inspire 28" 1000
Celownik Avalon Tec One
Podstawka Cavalier Flipper T-300
Button Black Sheep

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Łuk OL a zawody 3D
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 28, 2017, 09:01:46 pm »
Poszczególne zawody 3D mogą być rozgrywane na podstawie różnych regulaminów więc nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To co na jednych zawodach będzie dozwolone na innych może być zakazane. Po prostu trzeba się zapoznać z regulaminem zawodów na które się jedzie i to wszystko. A jak coś nie jest wyszczególnione zapytać się organizatora lub sędziego.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)