Autor Wątek: Zestaw pytań od Świerzaka  (Przeczytany 1072 razy)

Spioch

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 45
Zestaw pytań od Świerzaka
« dnia: Listopad 14, 2017, 10:05:07 pm »
Witam.
..No i nadszedł czas na kolejną serię "głupich" pytań od kolejnego nowicjusza.
Na większość z nich nie potrafiłem samodzielnie znaleźć odpowiedzi, bądź były dla mnie nie do końca wyczerpujące.Więc choć część z nich może wydać się Wam aburdalna to proszę o wyrozumiałość :)
1.Czy naciągając łuk bloczkowy o danym funtażu "walczymy" na początku,zanim dotrzemy do let-offa, za całym ciężarem,jak w klasyku..czy bloczki już na początku napinania coś ułatwiają?
2.Rozumiem,że camy to te asymetryczne bloczki? Czy różnią się układy jedno od dwu-camowych, czy któryś jest wyraźnie lepszy?
3. Czy wydajność układu w bloczkach jest wyraźnie większa od łuków zwykłych-tzn. czy strzała wypuszczona powiedzmy z bloczka 50# będzie dużo szybsza od tej z tak samo silnego klasyka/huntera?
4.Co powiecie o trwałości i działaniu tańszych celowników typu hunter maximal (np.ze sklep łuczniczy 80-130zł)..bardziej pomocne będą opinie osób,które je używały,niż wpisy typu lepiej dołóż do..(choć nigdy tych wspomnianych nie używałem ;)
5.Jaki polecacie najtańszy spust nadgarstkowy,który zapewni poprawne i bezpieczne działanie?
6. Czy pentelkę na spust, peep sight na cięciwę i resztę osprzętu powinienem zamontować mi sprzedawca łuku,czy można to wykonać w miarę prosto samodzielnie?
7.Czy to prawda,że nawet tańszy zestaw typu horizone czy barnett (nie mówię,że zamierzam to kupować) pozwoli początkującemu łucznikowi strzelać łatwiej i celniej niż klasyk typu hunter w podobnej cenie?
8.Czy ktoś może się obszerniej wypowiedzieć w temacie stosowania kolimatorów zamiast układu przeziewnik-celownik.
Z góry dziękuję za pomoc i liczę na jak najbardziej rzeczowe i konkretne wypowiedzi w temacie.
Zebraną wiedzę chcę wykorzystać do wyboru sprzętu,który ma służyć do strzelań typowo rekreacyjnych na różne dystanse..w przyszłości figur 2D/3D

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Zestaw pytań od Świerzaka
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 14, 2017, 10:58:09 pm »
1. W bloczku siła narasta jeszcze stromiej niż w zwykłym łuku, praktycznie od początku dopiero na końcu wchodzi let-off i trzymamy mniej.
2. Temat rzeka, moim zdaniem żaden układ bloczków nie jest najlepszy, każdy ma swoje plusy i minusy.
3. Tak bo bloczek magazynuje przy tym samym naciągu i funtażu więcej energii od zwykłego łuku.
4. Nie używałem i nie mam zamiaru ;)
5. Np. Jim Fletcher .44, mój pierwszy spust i nadal podstawowy.
6. Lepiej poproś sprzedawcę za pierwszym razem.
7. Tak, ale jeśli chodzi o łuki to Barnetta sobie daruj.
8. Nie używałem, takie celowniki są zabronione na wielu zawodach. Najlepszy jest imo celownik jednopinowy w sportowym wydaniu, niestety drogi.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Munin

  • Gość
Odp: Zestaw pytań od Świerzaka
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 15, 2017, 02:54:15 am »
Ad 1. W bloczkach po pierwszych 15" masz już pełną moc na palcach czy tam nadgarstku i ciągniesz ją do letoffa.
Ad 8. Jakoś kolimator w łuku mnie nie przekonuje, tu krzywa balistyczna jest bardziej krzywa niz w takiej broni palnej gdzie przy pierwszych 50 - 100 m nie ma za dużego opadu a wznoszenie też jest tylko teoretyczne.