Autor Wątek: Prawidłowa siła naciągu  (Przeczytany 7502 razy)

Chloealoe

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Prawidłowa siła naciągu
« dnia: Listopad 02, 2017, 08:53:22 pm »
Dzień dobry, jestem tu nowa  :)
Wypatrzyłam łuk, (core hit) tylko mam problem. Dużo już czytałam artykułów jak dobrać siłę naciągu i jedni piszą że np 28lb ~ 12 kg to naciąg dla dziecka a inni że to wystarczające albo i za dużo jak na początkującego. Otóż długość mam dobraną - 68# ponieważ jestem wysoka (175cm około). Tylko została kwestia z tym naciągiem. Nie jestem jakoś specjalnie silna ale też nie jestem słaba, czyli coś pomiędzy ;) a, i strzały Avalon Tyro karbonowe będą pasować? Przepraszam ale jak pisałam jestem nowa :D

pucheroki

  • Gość
Odp: Prawidłowa siła naciągu
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 02, 2017, 09:38:04 pm »
Nie przepraszaj po to jest forum.
Co do łuku się nie wypowiem bo nie miałem w rekach,ale siłę naciągu skomentuję.
Małżonka moja szacowna nie dała na początku rady 30 funciakom i zeszliśmy do 25 funtów,za to koleżanka wzrost podobny za to ma parę spokojnie 30 funtów daje rady.Fajnie żeby łuk miał możliwość albo zmiany siły naciągu albo wymiany ramion na mocniejsze wtedy z czasem i technika i siła się wyrobi.Ja też spokorniałem jak 70# próbowałem z marnym skutkiem...teraz z 50-55 na bloczku i cieszę się że ręka się nie męczy.Na początek zacznij z mniejszą siłą ,bo jak weźmiesz za mocny to tylko frustracja i zniechęcenie a i o kontuzję łatwo.
Pozdrawiam i powodzenia w wyborze i zabawie.

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Prawidłowa siła naciągu
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 02, 2017, 09:58:11 pm »
Wypatrzyłam łuk, (core hit) tylko mam problem.

Możesz podrzucić link do tego łuku?
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Munin

  • Gość
Odp: Prawidłowa siła naciągu
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 02, 2017, 10:00:03 pm »
@Jaco przerzuć proszę do klasyków do sprzętu.

Core Hit ma możliwość wymiany ramion, jest to typowy entry level łuk.
Moc sprawa indywidualna ale myślę, że 25 funtów to maksimum na początek a i to może się w pierwszych tygodniach okazać za mocne. Pamiętaj, że łucznictwo to sport setek powtórzeń, tu nie wystarczy 10 razy i zaliczone, porządny rekreacyjny trening to 100 powtórzeń czyli jakieś 30 minut samotnego strzelania :P
Strzały karbonowe pasować będą, jak już dobierzesz moc łuku to i parametr ugięcia strzał się dobierze.
A tak przy okazji, długość łuku dobieramy do długości naciągu a te z kolei dobieramy do "długości" łapek.
Jak nam podasz rozstaw łapek będziemy wiedzieć jaką masz długość naciągu :P

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Prawidłowa siła naciągu
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 02, 2017, 10:17:13 pm »
No właśnie coś mi nie pasowało jak wpisałem na sklepach, jakieś małe te camy tam są :P
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Chloealoe

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Prawidłowa siła naciągu
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 03, 2017, 02:42:02 pm »
To tak 172 cm rozpiętość ramion (w sensie od końca palców u prawej ręki do końca palców u lewej ręki)
Czyli może lepiej zejść do 26"?

Munin

  • Gość
Odp: Prawidłowa siła naciągu
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 04, 2017, 11:42:52 am »
Z długości naciągu się "nie schodzi", Twoja wyliczona to 27" i z takiej na początek strzelać będziesz, oczywiście Twoja realna długość naciągu będzie mniejsza w szczególności przy kotwiczeniu sportowym. Strzały o długości 28" będą dla Ciebie odpowiedniej długości.

Chloealoe

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
To był chyba zły wybór..
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 08, 2017, 07:29:01 pm »
Witam
Ostatnio pytałam o prawidłową siłę naciągu i wybrałam ostatecznie 28# do 68". Niestety nie mam żadnej możliwości aby przed zakupem sprawdzić taki sprzęt bo jestem jedyną osobą w rodzinie która posiada łuk, a najbliższy sklep jest oddalony o jakieś 100/120 km ode mnie. Nie mam prawka jak coś. Odkupiłam łuk od ,,znajomej" i okazał się za silny więc zamówiłam właśnie słabsze ramiona ale nie są chyba nadal odpowiednie. Tzn naciągam tak że cięciwa dosięga do ust ale nie wytrzymuje 10 sekund, no może jakieś 4/5. Nie kupię zapewnie nowych, i pytanie czy uczyć się na tych czy narazie wstrzymać się z uprawianiem tego sportu i na wiosnę/wakacje kupić jeszcze słabsze, lecz już krótsze ramiona i do tego inna cięciwę. Sama nie wiem.... Jestem świeża w tym wszystkim i popełniam chyba zbyt wiele błędów.... :-\

Dodam, że mam już prawie 16 lat, około 175 cm wzrostu i ważę 54kg. Nie wiem czy to kogoś interesuje ale co mi tam... A z siłą to tak różnie, nie jestem siłaczką, ale też nie jakoś specjalnie słaba

Proszę zwracać uwagę na dział, temat dotyczy klasyków a nie bloczków. Przenoszę. //Jaco
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2017, 07:42:06 pm wysłana przez Jaco »

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Prawidłowa siła naciągu
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 08, 2017, 08:06:38 pm »
Nie wiem co na to bardziej doświadczeni koledzy ale ja bym powiedział: Ćwicz!
Naciągają cięciwę i odpuszczaj, kilka serii i przerwa, kilka razy w tygodniu przez kilka tygodni i mięśnie ci się wzmocnią, jak będziesz w stanie utrzymać naciągnięty luk 20-30 sekund bez drżenia całego ciała to bierz się za strzelanie.

Ćwicząc naciągasz cięciwę i delikatnie odpuszczasz to położenia początkowego i tak powiedzmy 10 powtórzeń i nie wiem, 10 serii.

Uważaj tylko żeby nigdy, pod żadnych pozorem nie puścić cięciwy bez załadowanej strzały.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

Munin

  • Gość
Odp: Prawidłowa siła naciągu
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 09, 2017, 01:30:55 am »
Chloealoe, tak na dobry początek zacznij od tych ćwiczeń https://www.youtube.com/watch?v=YiPwPZ-54NY

30 sekund utrzymać w naciągnięciu? nie strzelałbym z żadnego ze swoich łuków bo nie utrzymam a kilka naturali które posiadam nie przeżyłoby takiego przetrzymania.

Chloealoe

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Prawidłowa siła naciągu
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 09, 2017, 06:58:37 am »
Dziękuję za odpowiedzi, no to na teraz zacznę ćwiczyć siłę mięśni jak napisałeś w komentarzu, ten filmik z YT

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Prawidłowa siła naciągu
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 09, 2017, 08:59:03 am »
Chloealoe, tak na dobry początek zacznij od tych ćwiczeń https://www.youtube.com/watch?v=YiPwPZ-54NY

30 sekund utrzymać w naciągnięciu? nie strzelałbym z żadnego ze swoich łuków bo nie utrzymam a kilka naturali które posiadam nie przeżyłoby takiego przetrzymania.
Taka znalazłem kiedyś informacje ze jak wytrzymasz te 30 sekund w pełnym naciągnięciu to znaczy ze siła naciągu jest dla ciebie git. Ty kolego strzelasz bez celownika wiec twój proces strzału zapewne wyglada inaczej, ja w pełnym naciągu jestem w porywach do 8 sekund, a napisałem ze jak wytrzyma 30 sekund bez trzesiawki to znaczy ze już i ze można się brać za strzelanie. Mowa o jednorazowym wytrzymania takiego długiego czasu a nie za każdym razem:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

Munin

  • Gość
Odp: Prawidłowa siła naciągu
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 09, 2017, 04:31:45 pm »
Rozumiem co oznacza utrzymać przez 30 sekund jako test doboru mocy łuku do łucznika :p
Moim zdaniem to troche nie za szczęśliwe testowanie bo ja swoich 50-tek i mocniejszych przypuszczam że nie utrzymam.
Sam czas potrzebny na złożenie się do strzału i strzał w warunkach turniejowych jest reglamentowany i jeśli dobrze pamiętam wynosi on około 20 sekund, 6 strzał w 2 minuty czy jakoś tak, 8 sekund na celowanie to dość dużo ale prawda jest taka, że ja jako intuicyjny nie celuje okiem tylko postawą. U mnie celowanie zaczyna się wraz z podniesieniem łuku, po zakotwiczeniu łapy na żuchwie sekundę później pada strzał. A w przypadku longbowa cisowego strzał pada jak tylko dociagne rękę cieciwna palcem wskazującym do zawiasu szczęki.

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Prawidłowa siła naciągu
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 09, 2017, 05:46:08 pm »
No dobra, zgadzam sie, ale nie widze latwiejszego sposobu dla poczatkujacej trenujacen samej ze soba zeby sprawdzic czy juz dorosla do danej sily naciagu.
Co do klasykow to 20 sekund na strzale sie zgadza.
Widzisz ty zwalniasz cieciwe po osgianieciu punktu kotwiczenia a ja jeszcze mozolnie przechodze przez kliker;)
no i mam jakies 150 lat mniej doswiadczenia:))
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII