Autor Wątek: Stabilizacja - jak dobrać  (Przeczytany 3594 razy)

luke_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 61
Stabilizacja - jak dobrać
« dnia: Październik 15, 2017, 08:01:27 pm »
Witam,

Strzelam od kilku tygodni z Hoyta Spyder Carbon 34 ZT i luk jest po prostu rewelacyjny.
Dzisiaj zacząłem skupiać strzały na obszarze 10-12cm średnicy przy odległości 60m i lekkim wietrze bocznym. Wiem że to żaden wyczyn, ale strzelam od sierpnia :-)
Zadziwiające jest jak ten luk tłumi wibracje - jakby ich w ogóle nie było.
Naciąga się go płynnie ale mam wrażenie że trudniej niż PSE Stingera X przy tej samej sile. Natomiast jest brutalny. Bardzo szybki i bardzo gwałtowny przy strzale, co tym bardziej zadziwia przy braku wibracji.

Tak przy okazji - będzie chyba widać co mam na myśli:

https://vimeo.com/238287782

Ale temat najważniejszy - jak dobrać sobie długość stabilizatorów, kąt bocznego i ilość ciężarków?

Tak to wygląda w chwili obecnej:



Nie wiem jak wagowo przód i tył wychodzi. Mogę poważyć jutro.

Chodzi mi o podpowiedź, jak to dobierać.
Planuję zakup stabilizatorów FUSE z dedykowanymi ciężarkami, ale chciałbym znać zasady jak je ustawiać.

Pozdrawiam
łuk:            HOYT Spyder Carbon 34 ZT
celownik:    TruGlo Range Rover
podstawka: QAD Ultra Rest HDX
stabs:         FUSE Carbon
spust:         T.R.U. BALL STINGER
strzały:       Easton Powerflight 400

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Stabilizacja - jak dobrać
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 15, 2017, 08:08:41 pm »
Zainteresuj się zawodami, takie skupienie na 60m i to jeszcze przy wietrze to polska czołówka.
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2017, 08:13:53 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


luke_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 61
Odp: Stabilizacja - jak dobrać
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 15, 2017, 08:20:04 pm »
Bez szydery proszę.
Jestem zadowolony z wyników, ale wiem że to żadne cuda.
Pewnie ten „wiatr” to nie był wiatr bo dotychczas strzelałem w lesie albo u siebie w firmie :-)

Na zawody na pewno przyjadę, ale mam swoje lata i traktuję to wyłącznie jako zabawę, która mnie wkręciła tak, że codziennie oddaję po 200-300 strzałów ostatnio

Jeśli to rzeczywiście niezłe wyniki, to nie piszę żeby się chwalić tylko chcę się nauczyć.
Z karabinu strzelałem w młodości dużo i dobrze, ale to chyba co innego.
Dzisiaj nie zrobiłem foty, ale z pierwszego strzelania na 100m mam. Przy czym lotka mi minimalnie haczy o celownik przy takiej odległości, więc 80-90m to maks.

To było pierwsze strzelanie w życiu na więcej niż 50m, właśnie na 100m w lesie, więc bez wiatru:



Jeśli to dobry wynik, to fajnie :-)
Wynikami dzisiaj byłem zaskoczony pozytywnie, chociaż na 80m próba była kiepska

I zmierzę jeszcze to środkowe kółko, żeby nie było, bo może ma 18cm na przykład, nie jestem pewien. Cały cel ma 50x50cm.
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2017, 08:29:54 pm wysłana przez luke_ »
łuk:            HOYT Spyder Carbon 34 ZT
celownik:    TruGlo Range Rover
podstawka: QAD Ultra Rest HDX
stabs:         FUSE Carbon
spust:         T.R.U. BALL STINGER
strzały:       Easton Powerflight 400

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Stabilizacja - jak dobrać
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 15, 2017, 08:29:29 pm »
To nie jest żadna szydera, wiem ile się strzela na zawodach tarczowych w Polsce i takie powtarzalne skupienie na 60m jest po prostu na polskie warunki mega dobre. Na podstawowym bloczkowym dystansie 50m to daje spokojnie ze 3/4 "10" która ma 8cm średnicy co daje wyniki w okolicach 350 a tyle w Polsce na zawodach w zasadzie nikt nie strzela. No chyba że masz na myśli że czasem masz skupienie takiego rzędu a większość serii ma większe. Moje skupienie przy dobrych wiatrach na 60m wynosi z reguły minimum 18 cm, na pewno nie zmieszczę 36 strzał w 16 cm żółtym na 60m.
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2017, 08:32:50 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


luke_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 61
Odp: Stabilizacja - jak dobrać
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 15, 2017, 08:31:55 pm »
Mam na myśli skupienie ostatnich dwóch czy trzech serii, po 9 strzał.
Pierwsze kilka serii pozwoliło mi ustawić celownik i poprawkę na wiatr, bo mierzę odległość na kroki narazie :-)
I sam byłem bardzo zdziwiony wynikiem, bo wydawało mi się że kilka strzałów przestrzeliłem

Więc nie chodzi o chwalenie się - po prostu chyba dzisiaj mi wszystko ładnie „wchodziło”
Teraz szukam dziury w całym, bo chcę doszlifować technikę, na sprzęt już nie jestem w stanie zwalić nic - może strzały lepsze by się przydały :-)
Zamówiłem tylko szkło do celownika, bo przy tej odległości by się przydało

Żeby nie być gołosłownym - siedzę w firmie i nadrabiam zaległości popijając piwo. W chwilach przerwy strzelam na 15m sobie :-)
Tak to wychodzi teraz, tarcza 60cm całość (papier), więc 10 to jakieś 55mm :



Wychodzi 90 punktów na 9 strzałów, przy 5 seriach 950 punktów

Zmierzyłem - na 60m jestem w stanie osiągnąć skupienie na 16cm patrząc na dzisiejsze strzelanie

Jeszcze w kwestii łuku - tzw bare shaft tuning, czyli strzała bez lotek - 100% tak samo jak reszta. Lecibez różnicy do strzał z lotkami nawet na 60m
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2017, 11:13:13 pm wysłana przez luke_ »
łuk:            HOYT Spyder Carbon 34 ZT
celownik:    TruGlo Range Rover
podstawka: QAD Ultra Rest HDX
stabs:         FUSE Carbon
spust:         T.R.U. BALL STINGER
strzały:       Easton Powerflight 400

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Stabilizacja - jak dobrać
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 16, 2017, 09:23:53 am »
Tak naprawdę nie ma zasad odnośnie ustawienia stabilizacji, bo to jest bardzo indywidualny temat dla każdego z nas osobno.
Większość osób w sieci poleca wstępnie w miarę neutralne ustawienia, czyli stabilizator boczny ustawiony pod kątem 45 stopni w dół i na bok, a ilość ciężarów dodana
na zasadzie 1:3. Czyli jeden ciężar na przód = trzy sztuki na boczny o tej samej wadze.
Dla przykładu - 2 uncje na przód, 6 uncji na bok.

Ale to jest ewidentnie kwestia własnych preferencji i ustawień, do tego zależna od długości stabilizatorów.
Ja osobiście mam średnio dociążony łuk, ale na boku mam odrobinę więcej niż z przodu.

Fajny kanał na Youtube - rcarchery - i poradnik jak to zrobić wstępnie (film po angielsku):
https://www.youtube.com/watch?v=eADJF5YdqLw
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Stabilizacja - jak dobrać
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 16, 2017, 11:58:53 am »
60m to 4x dalej niż 15m, 5.5cm x4 to mniej więcej daje 22 cm na 60m. Czyli ponad 2 więcej niż podałeś na początku. Oczywiście to tak w bardzo dużym uproszczeniu bo dystans też robi swoje i zwykle im dalej tym jest gorzej. Ale na 3msc to i tak bardzo bardzo dobrze. Strzelaj tak jak my wszyscy, podstawowe dystanse to 18m do tarcz 3x20cm ("10" to "X ") 10 serii po 3 strzały oraz 50m 6 serii po 6 strzał do tarczy 80 cm wtedy wyniki punktowe będą miarodajne.

Co do stabilizacji to jak Vellkan pisze sprawa indywidualna, musisz znaleźć swoja konfigurację. Ogólnie im cięższy zestaw tym lepiej stabilizuje ale nie można przeginać bo trzeba mieć tez na tyle siły żeby to stabilnie trzymać. Ogólna zasada dużo ciężarków i eksperymentuj. Przeczytaj tez temat "masa na stabilizatorach".

PS na 15m to strzelaj do tarcz 3x20 bo zaraz rozwalisz sobie strzały.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Stabilizacja - jak dobrać
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 16, 2017, 12:33:40 pm »
Ogólnie im cięższy zestaw tym lepiej stabilizuje ale nie można przeginać bo trzeba mieć tez na tyle siły żeby to stabilnie trzymać. Ogólna zasada dużo ciężarków i eksperymentuj.

Jak obejrzysz sobie filmy z Pucharu Świata to zobaczysz jak mocno niektórzy mają dociążone łuki, np. Reo Wilde czy Verma.
Ale zbyt mocno obciążony łuk może powodować pływanie ramion po strzale, także bez przesady.
Ja zrobiłem sobie ciężarki sam na próbę, kosztowały mnie 50 zł, a dzięki temu wiem ile ew. założyć oryginalnych płytek :)


PS na 15m to strzelaj do tarcz 3x20 bo zaraz rozwalisz sobie strzały.

Dokładnie - zaraz zaliczysz strzałę w strzałę i nowy komplet do zamówienia za tydzień :)
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Stabilizacja - jak dobrać
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 16, 2017, 12:44:01 pm »
Oglądam regularnie tak że wiem. Pływanie ramion po strzale to znaczy?
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Stabilizacja - jak dobrać
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 16, 2017, 01:05:05 pm »
Pływanie ramion po strzale to znaczy?

Na archerytalk widziałem taki wątek odnośnie stabilizatorów - zbyt duże obciążenie może wpływać na pracę ramion, które mogą 'pływać' na boki przy strzale.
Jednak to był starszy wątek i nie udało mi się nic więcej dowiedzieć, bo pisałem do autora.
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Stabilizacja - jak dobrać
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 16, 2017, 06:39:12 pm »
 Szczerze powiedziawszy nie słyszałem, a zważywszy na to jak dużo obciążenia często mają czołowi zawodnicy zaliczyłbym to raczej do kolejnego łuczniczego "voodoo" jakich wiele na AT ;) Zresztą w dzisiejszych łukach konstrukcja kieszeni raczej to uniemożliwia. Ale to oczywiście nie znaczy że im więcej obciążenia tym lepiej, należy właśnie znaleźć swój "złoty środek" - dla jednego będzie to łącznie 20 oz dla innego nawet 35. Do tego dochodzi jeszcze podział przód-tył jak wybór między wyważeniem neutralnym i nie neutralnym. Ja mam na przykład wyważone tak że mi łuk leci w lewo i kontruję zapierając ręką.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


andi7041

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Stabilizacja - jak dobrać
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 27, 2018, 09:56:39 pm »
waga ciężarków musi być tak dobrana żeby w trakcie celowania pin utrzymywał się w celu jeżeli schodzi w dół tarczy trzeba dołożyć obciążenie na tylnym stabilizatorze jeżeli wyjeżdża ponad cel trzeba dołożyć z przodu ewentualnie jeżeli masa łuku jest zbyt duża po dołożeniu obciążenia trzeba analogicznie odejmować

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Stabilizacja - jak dobrać
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 28, 2018, 05:58:57 pm »
Jest wiele teorii i sposobów na stabilizowanie i obciążanie łuku, jeden woli więcej z przodu drugi więcej z tyłu, trzeci woli obciążyć mocno bok. Więc myślę że nie ma co podawać gotowych receptur "zrób tak i tak, będzie dobrze" bo jeszcze ktoś pomyśli że tak musi być i będzie się tego kurczowo niepotrzebnie trzymał. Ja np mogę sobie przerzucać po pół kilo przód-tył i nie ma to żadnego wpływu na tendencje podnoszenia czy opadania celownika na celu. Co jest zresztą dla mnie normalne. Potrafię strzelać bardzo podobnie z różnym balansem przód-tył. Jedynie z grubsza to bym powiedział że waga ma być tak dobrana aby znaleźć optimum miedzy możliwościami fizycznymi a stabilizacją, reszta to sprawa bardzo indywidualna. A niemożność wejścia w żółte, wrażenie za ciężkiego łuku, "mrożenie" pod żółtym to najczęściej jeden z objawów TP i żadne mieszanie ciężarkami wtedy nie pomoże.
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2018, 06:05:08 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


andi7041

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Stabilizacja - jak dobrać
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 01, 2018, 01:26:35 am »
kolega Jaco miesza pojęcia doboru obciążenia z chorobą żółtka. jak chcesz to wrzucić sobie na staby nawet po 10 kg i umów się na rehabilitacje to nie chodzi o to żeby dowalić ciężarów jak na sztangę tylko znaleźć swój środek wyważenia łuku względem długości stabilizatorów

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Stabilizacja - jak dobrać
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 01, 2018, 11:18:35 am »
kolega Jaco miesza pojęcia doboru obciążenia z chorobą żółtka.

Ja myślę, że Jaco tych dwóch rzeczy nie myli, bo wyraźnie pisze,
że dobór balansu a Target Panic to dwie osobne historie.

Tylko że z Twojego postu andi7041 to za bardzo nie wynika co miałeś na myśli.
Bo co ma zmiana balansu do wyjeżdżania pinu z celu w górę albo w dół w trakcie celowania?

Jeśli już, to ew. w trakcie naciągania może to mieć znaczenie.
Ale tu jeszcze tiller ramion wchodzi w grę.
 
Jak już naciągniesz do ściany, to balans przód/tył
zmienia najwyżej odczucia nacisku na gripie (inna część dłoni dociska)
i odczucie kąta "ciągnięcia" za pętelkę przez spust (nie wiem jak to inaczej opisać).

Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.