Autor Wątek: pierwszy luk sportowy dla wysokiego  (Przeczytany 2567 razy)

M22

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
pierwszy luk sportowy dla wysokiego
« dnia: Październik 13, 2017, 04:37:56 pm »
Witam Serdecznie :) Chcialbym przymierzyc sie do zakupu pierwszego luku sportowego, ale jako ze dopiero zaczynam przygode z lucznictwem to nie mam pojecia jaki sprzet wybrac. Jestem chudym facetem, mam 198cm wzrostu, okolo 192cm rozpietosci ramion i 85cm dlugosci ramienia. Chcialbym kupic metalowy majdan, mozliwie lekki ( wyciecia w majdanie mile wskazane) ze srubami umozliwiajacymi zmiane osi ramion oraz ramiona (okolo 10kg naciagu), cieciwe, podstawke i celownik. Na calosc chcialbym wydac 2500zl

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: pierwszy luk sportowy dla wysokiego
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 13, 2017, 06:40:36 pm »
Cześć,

Lekki i dosyć budżetowy majdan to Core Air, jeden z najlżejszych, poniżej kilograma.
Ewentualnie SF Axiom+L, lub półka wyżej- SF Forged+, ewentualnie WNS. Z nowych możesz spojrzeć też na samick Vision i tak naprawdę wszystko z tej półki cenowej. Staraj się raczej omijać Cartel Phantom, jest b. ciężki i podobno kiepsko reaguje, a jest na tej samej półce cenowej co reszta, którą wymieniłem.
Jeśli majdan nie musi być nowy to rozejrzyj się za używanym Hoytem lub Win & winem.

Do tego ramionka rozmiar Long 20lbs na początek będą w sam raz- czego nie weźmiesz, będzie ok, bo w ciągu dwóch-trzech miesięcy wymienisz na mocniejsze i ten proces chwilę będzie trwał.

Odpowiednie do Twojej długości naciągu strzałki, twardość dobiorą Ci w sklepie.

Podstawka magnetyczna jakakolwiek- Decut Nova, SF i do tego Button- też tak naprawdę bez różnicy jaki- SF, Black sheep, Decut.

Skórkę na palce polecam Ci Decut Rugbii, fajna oferta za tę cenę.

Jeśli chodzi o celownik to nie schodź poniżej Cartel Focus lub K-championship- chodzi o to, żeby wózek był na ślimaku- wtedy jest mniejsze ryzyko, że spadnie pod wpływem wibracji;)
Nie wiem jakie są ceny w Polsce, ale powinieneś spokojnie zmieścić się w swoim budżecie.

Pewnie nie powinienem tak Ci wszystkiego wykładać na tacy, bo wszystko było już na forum, ale jestem tak podekscytowany, że dołącza ktoś, kto chce strzelac z klasyka a nie z bloczka, że nie mogłem się powstrzymać:))


Pzdr

G
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

chojnas44

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 455
Odp: pierwszy luk sportowy dla wysokiego
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 13, 2017, 09:18:19 pm »
Ogólnie na Twoim miejscu nie bałbym się standardowych 1300g majdanów, i szukałbym raczej używanych Hoytów/W&W z naciskiem raczej na Hoyta. Jeśli uda Ci się kupić np. Nexusa(może nawet GMX) to bedziesz miał majdan z najwyższej półki sprzed paru lat, jednak porównując go do nowych SF bedzie to i tak lepsza jakość i możliwości. Ma to też plus w tym że taki majdan może Ci służyć nawet na wyczynowym poziomie. Co do ramion to tak jak napisał kolega powyżej, długie i nie za mocne abyś mógł ogarnąć technikę, raczej nie pchałbym się w jakieś droższe bo bedziesz je zaraz wymieniał. Strzałki to np Easton Inspire albo Avalony, sztuk przynajmniej 6, ale ja bym na Twoim miejscu brał min 9, tak na zapas.
Skórkę też polecam Decut Rugbi, jest całkiem spoko.
Co do celownika to tu bede miał dość kontrowersyjną opinie bo uważam że tani celownik to rzecz którą powinieneś sobie darować. Miałem celowników sporo zaczynając od Avalonów a kończąc na Shibuyi i Axcelu. I zdecydowanie uważam że nie ma sensu w tej płaszczyźnie oszczędzać gdyż wpływa on na celność, komfort strzelania. Także moim zdaniem powinieneś wstrzymać się i dozbierać do czegoś z "wyższej" półki typu SF Velocity carbon Pro(miałem, używałem na klasyku i na bloczku i moge polecić) albo kupić Shibuye lub Axcela i mieć spokój na dłuuugie lata(jeśli udało by się znaleźć używany majdan w dobrej cenie to używany Axcel czy shibuya nie nadszarpneły by Twojej założonej kwoty).
Nie wspomniałeś nic o stabilizatorach, nie wiem czy na razie nie planujesz czy zapomniałeś ale tutaj mam podobne zdanie co przy celowniku. Stabki typu Cartel Dynamic czy inne Black Shipy są bezsensowne bo łapią straszne wibracje i nie dają praktycznie nic. Lepiej dozbierać do półki średniej lub poczatować na jakieś używane np Beitera.
No i pytanie do czego bedziesz strzelał? Masz jakąś matę czy coś takiego? Planujesz sam wykonać? Jeśli nie to mata bedzie też niemałym wydatkiem zwłaszcza jeśli zdecydujesz sie na piankową.
Podsumowując, majdan raczej używany Hoyt, ramiona długie w granicach 20-22#, strzałki Easton Inspire/Avalon, jakaś podstawka magnetyczna i button, skórka oraz cięciwa. To jest podstawa niezbędna do strzelania, stabilizatory oraz celownik tu bym się wstrzymał, nie pakował się w szajsowe tanie modele i w zależności od tego jak budżet sie rozłożył, dozbierał trochę do Axcela/Shibuyi i miał pewność i spokój na lata.
Klasyk i bloczek, strzelam z tego co mam :D
Produkcja cięciw do bloczków i klasyków, bo to lubię ;)

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: pierwszy luk sportowy dla wysokiego
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 13, 2017, 10:22:15 pm »
Spokojnie dadzą radę na początku nawet tanie staby z odpowiednim obciążeniem bo ich równie ważną rolą jest stabilizacja celowania i wyważenie łuku a tutaj nawet tanie mało sztywne staby zrobią ogromną różnice w porównaniu do ich braku. Także lepiej mieć tanie staby na początek niż nic. Potem najwyżej sprzedać straci się na tym niewiele i kupić docelowe.
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2017, 10:31:40 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: pierwszy luk sportowy dla wysokiego
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 13, 2017, 10:49:39 pm »
Jestem ostatnio mocno zainteresowany stabami i zgadzam się z Jacem, wszystkie artykuły jakie czytałem mówią, że dla początkujących staby praktycznie wszystkie będą ok, tylko nie mogą być mocno dociążone bo wtedy właśnie łapią wibracje i mogę się nawet rozpaść.
Ja mam staba Axiom+ z dampenerem i nie łapie wibracji myślę o rozbudowaniu o V-Bar i też pewnie pójdę z Axiom+ albo coś z WNS.

Jesli chodzi o majdany to szedłbym krokiem zaproponowanym przez Chojnasa, sam zmieniłem niedawno SF Axiom+L na W&W Exfeel, który ma dużo lat, ale performance jest o niebo lepszy niż w tym SF, mimo, że jest 200 gramów cięższy.

@Chojnas, ja aktualnie korzystam z Cartela Focus (tak gdzieś do świąt;)) i nie uważam, żeby utrudniał mi celowanie.
Oczywiście chciałbym mieć lepszy celownik, ale z tego nie jestem niezadowolony.

Strzałki Avalon Tyro lub Classic będą ok, tak jak mówi Chojnas, dobra jakość za tę kasę.
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

chojnas44

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 455
Odp: pierwszy luk sportowy dla wysokiego
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 13, 2017, 11:37:47 pm »
@Chojnas, ja aktualnie korzystam z Cartela Focus (tak gdzieś do świąt;)) i nie uważam, żeby utrudniał mi celowanie.
Oczywiście chciałbym mieć lepszy celownik, ale z tego nie jestem niezadowolony. 
Tego konkretnie nie testowałem ale swego czasu miałem celownik Avalon Tec One, posłużył mi dokładnie tydzień, później dosłownie się rozleciał bo wypadły z niego podczas strzału jakieś małe części podtrzymujące wózek i juz nie trzymał poziomu tylko się rozregulowywał.
Jesli chodzi o majdany to szedłbym krokiem zaproponowanym przez Chojnasa, sam zmieniłem niedawno SF Axiom+L na W&W Exfeel, który ma dużo lat, ale performance jest o niebo lepszy niż w tym SF, mimo, że jest 200 gramów cięższy.
Cięższy majdan jest stabilniejszy ogółem, nie trzeba go tak dociążać, oczywiście nie każdemu pasują takie łuki ale na ogół jest to pomocne ;)
Spokojnie dadzą radę na początku nawet tanie staby z odpowiednim obciążeniem bo ich równie ważną rolą jest stabilizacja celowania i wyważenie łuku a tutaj nawet tanie mało sztywne staby zrobią ogromną różnice w porównaniu do ich braku. Także lepiej mieć tanie staby na początek niż nic. Potem najwyżej sprzedać straci się na tym niewiele i kupić docelowe.
Tu faktycznie masz racje ciężarki dają dużo tanim stabom tylko ciężarki nie są niestety tanie, i tu nasuwa się pytanie czy nie lepiej zamiast ciężarków i słabych stabów kupić lepsze staby które dadzą jakieś tłumienie a nie tylko wagę? W klasykach zwłaszcza przy niewielkich naciągach dociążanie nie jest dobre.
Klasyk i bloczek, strzelam z tego co mam :D
Produkcja cięciw do bloczków i klasyków, bo to lubię ;)

M22

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: pierwszy luk sportowy dla wysokiego
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 14, 2017, 12:10:33 am »
Bardzo dziekuje za odpowiedzi :) Wiem, ze jest duzo podobnych watkow, ale jak stwierdzil moj znajomy: luk jest jak garnitur i trzeba dobrac go na miare :) Oraz jak juz wspomnialem, nie znam sie na sprzetach, wiec gdybym sam dobieral to moglo by sie zle skonczyc :) Na poczatek chcialbym zlozyc czesci do kupy, zeby powstal luk :) Nad stabilizatorami sie narazie nie zastanawialem, bo strzelajac dwa miesiace chyba nie maja az takiego znaczenia :) Zastanawiam sie co do majdanow, szukajac po internecie znalazlem dwa, ktore maja regulacje boczna: fivics vellator ; decut handle basha. Co o nich sadzicie ?. Widzialem tez bardzo fajne hoyta np formula exel, ale slyszalem ze do ich majdanow pasuja wylacznie ramiona ich firmy, wiec pewnie beda drogie i przekrocza moj budzet, zwlaszcza ze w niedalekiej przyszlosci bedzie czekala mnie wymiana na mocniejsze. Oczywiscie uzywany majdan ( nie zniszczony ) tez chetnie kupie jesli ktos chcial by sprzedac :) Jesli macie jakies fora lub chetne osoby to chetnie przyjme namiar :) I teraz pytanie.. obecnie strzelam z polarisa 70" 27"majdan, gro majdanow jest do 25", a te powyzej sa niesamowicie drogie (3-4tys najtansze widzialem). Czy mozna kupic dluzsze ramiona, badz sa jakies majdany 27" w odpowiedniej cenie i srubami po bokach ?

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: pierwszy luk sportowy dla wysokiego
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 14, 2017, 01:00:36 pm »
Zaręczam Ci, ze wszystkie majdany maja możliwość regulacji osiowości ramion. Mówię oczywiście o aluminiowych ILF. Jeśli nie ma śrub bocznych to regulacja znajduje się ta tillerach, tak jak w przypadku mojego majdanu. Jest to ważny element tuningu i majdan bez możliwości takiej regulacji nie ma racji bytu.

Przy majdanie standardowym 25" ramiona o rozmiarze L dadzą Ci to samo 70" długości łuku. Nie sądzę żebyś potrzebował dłuższego.
Ramiona występują w trzech rozmiarach- short medium i long. Do standardowych majdanów 25" (są też krótsze dla młodzików 21 i 23") ramiona te dają długość zestawu kolejno 66 68 i 70" więc tu nie ma co kombinować.

Używanych majdanów możesz śmiało poszukać na Ebayu, czy innych portalach aukcyjnych, czasem można trafić naprawdę fajne zestawy.
Ewentualnie możesz odezwać się do kolegi VERO z forum, jakiś czas temu miał fajny zestaw W&W na sprzedaż, może ma coś jeszcze.

Jeśli zdecydujesz się na nowy sprzęt to jest możliwość dopasowania łuku w sklepie jeśli zdecydujesz się na kupno w takowym.
Gdzieś na forum jest lista polecanych sklepów, w których na pewno uzyskasz pomoc przy doborze sprzętu dla siebie i jeśli bedziesz miał możliwość odwiedzenia tych sklepów, również opcję wypróbowania sprzętu na miejscu.
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII