Autor Wątek: Doposażenie PSE Stinger X do tarczy  (Przeczytany 4580 razy)

Chev

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Doposażenie PSE Stinger X do tarczy
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 03, 2018, 09:02:42 pm »
Nazwa tematu pasuje do mojego pytania, więc pozwolę go sobie odkopać.

Zdobyłem obecnie środki finansowe na rozpoczęcie mojej przygody w łucznictwem, a za swój pierwszy łuk wybrałem własnie Stingera X 2018 w wersji 25-55#. Kierowałem się głownie nieznajomością parametrów samego siebie; mam na myśli właśnie siłę naciągu i długość naciągu. Ten egzemplarz ma to wszystko regulowane, jego cena jest bezpieczna, a wynik jakość-cena wypada tutaj bardzo dobrze.
Wiele osób pisało tutaj, dość szybko zmienia się Stingera po wkręceniu się w temat, głównie ze względów na kulturę pracy łuków wyższej jakości. Pewnie podążę tą samą drogą, ale zanim do tego dojdę mam kilka pytań i w zasadzie prośbę do doświadczonych kolegów z forum. Jeśli chodzi o strzelanie, głównie będzie to strzelanie do tarczy na dworze (polu :)) lub 3D. Nie przewiduję zabawy w zamkniętych pomieszczeniach. Budżet na osprzęt początkowy to ok. 1000 zł.

Chciałbym dobrać osprzęt do Stingera w taki sposób, by móc go później ewentualnie rozbudować jeśli łucznictwo mi się spodoba, a nie stracić na tym jakiś większych pieniędzy. Szukam krótko mówiąc równowagi między ceną a jakością. Na pewno nie chcę oszczędzać na bezpieczeństwie, więc ten aspekt kładę na pierwszym miejscu.

Chciałbym prosić Was o zaproponowanie podstawowego osprzętu i jego późniejszej rozbudowy, bo ja wiadomo są rzeczy ważne, droższe wymagające zakupu od razu a bez innych można na początku się jakość obejść.

Jeśli takie pytanie pojawiło się już na forum to przepraszam i proszę o link :)

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Doposażenie PSE Stinger X do tarczy
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 04, 2018, 01:33:19 am »
Warto kupić dobrą podstawkę. Nawet jak zmienisz łuk na lepszy,to ją sobie zostawisz. Ja proponuję Ripcord Code Red:
https://sklepluczniczy.pl/compound/1394-podstawka-pod-strzale-ripcord-code-red-sklepluczniczypl.html
Czasami trafia się też używka. Warto zaglądac na giełdę.
Następnie celownik. Tu niestety z takim budżetem nie poszalejemy i w przyszłości ,jak ci się ta zabawa spodoba trzeba zainwestować sporą kasę(1100- 1700 PLN) na dobry celownik.
Na razie może wystarczyć taki:
http://www.sklep-robinhooda.pl/celownik-sportowy-tec-x-compound-avalon-alu-do-luku-bloczkowego-niebieski-10-32-jak-sure-loc.html
I do niego te świetne i niedrogie lipko(używa je m.in, jeden z najlepszych łuczników bloczkowych):
http://www.sklep-robinhooda.pl/lipko-mac-ten-zone-niebieskie-nikon-lens-standard-0-75-1-00-0-50.html
Tu już w zasadzie budżet masz wyczerpany,ale warto jeszcze wygrzebać parę złotych na jakieś stabilizatory(centralny i boczny) i bazę peep sight do której można wkręcić wkład ze szkłem. Dzięki temu ,że lipko też ma szkło dostajemy dobrą optykę ,która ułatwi nam strzelanie do tarczy.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Chev

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Doposażenie PSE Stinger X do tarczy
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 04, 2018, 06:23:13 pm »
Peep jakiś dowolny czy przy wyborze kierować się czymś konkretnym? Z wpisu zrozumiałem, że z osprzętu zaproponowanego przez Ciebie, późniejszej wymiany będzie wymagał tylko celownik. Zgadza się? Mam jeszcze pytanie o spust. Są jakieś konkretnie udane modele czy też polecane?

Budżet będę stopniowo powiększać, bo jak ktoś już tutaj na forum napisał: najgorzej jest zacząć jak się nie ma niczego. Ten sport faktycznie trochę jedzie po kieszeni, a zrobienie dobrych zakupów na jeden raz, nie oszukujmy się - jest to dużo. Tym bardziej, że trzeba kupić jeszcze jakieś strzały, schowek na sprzęt i takie tam drobnostki, często pomijane.

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Doposażenie PSE Stinger X do tarczy
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 04, 2018, 07:31:22 pm »
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Doposażenie PSE Stinger X do tarczy
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 05, 2018, 01:34:45 am »
Do tarczy i lipka to peep z soczewką, ew. przejściowo zwykły fletcher. Ten peep jest myśliwski, bez soczewki i będzie raczej za duży. Przyoszczedzić można też na lipku (np. Cartel expert) a za 200 zł zaoszczędzone w cenie kupić jakieś długie nawet i tanie staby które są podstawą w tarczowym strzelaniu. Natomiast celownik jest kluczową sprawą i tu nie ma co oszczędzać.

Jak ma być budżetowo tarczowo:

Podstawka: tania blacha
Lipko: Cartel expert
Celownik: markowy tarczowy, polować na używke w cenie 600-800 zł Axcel, Surelock, Shibuya, wyższe Toxonicsy
Peep: fletcher potem soczewkowy
Staby: jakiekolwiek 30"+ 10"/12" na bok, boczny można dokupić później.
Spust: Fletcher .44 bądź palcowa markowa używka trigger
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2018, 01:58:45 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Chev

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Doposażenie PSE Stinger X do tarczy
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 05, 2018, 06:24:35 pm »
Fantastycznie. Bardzo mi pomogliście. Jeszcze jedno pytanie dotyczące Stingera. Czy do zmiany długości naciągu potrzebna jest w nim prasa? Pytam, bo takowej nie posiadam, więc kupując łuk w sklepie miły sprzedawca zapewne byłby w stanie ustawić na niej odpowiadający mi zakres. Od razu jeszcze zapytam na ile precyzyjny jest wzorek obliczenia długości naciągu (pomiar między opuszkami palców obu rąk dzielony przez 2,5 i 2,54)? Wychodzi mi idealnie 29".

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Doposażenie PSE Stinger X do tarczy
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 05, 2018, 07:33:19 pm »
Nie jest potrzebna prasa do zmiany długości naciągu
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

Chev

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Doposażenie PSE Stinger X do tarczy
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 05, 2018, 07:42:13 pm »
Okej świetnie. Niebawem pochwalę się tym, co zdobyłem :) Dziękuję Panowie za pomoc.

B-52

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Doposażenie PSE Stinger X do tarczy
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 06, 2018, 11:35:05 am »
Wzornik naciągu jest O.K. ale jedni lepiej się czują z cit dłuższym naciągiem inni z ciut krótszym. Zacznij od tego co ci wyszło z obliczeń a później możesz potestować naciąg dłuższy i krótszy i zobaczysz jak ci będzie najlepiej pasowało. Pamiętaj tylko o tym aby kotwiczyć zawsze tak samo.
PSE Stinger X