Autor Wątek: Dobór strzał  (Przeczytany 9289 razy)

nexusik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Dobór strzał
« dnia: Sierpień 25, 2017, 07:08:45 pm »
Witam, ostatnio kupiłem sobie mój pierwszy łuk bloczkowy i nie bardzo wiem jak dobrać do niego strzały przeczytałem tutaj na forum co tylko znalazłem i nadal nie dokońca wiem o co chodzi z tymi granami i oznaczeniami typu 2219, czy wytłumaczyli byście mi w skrócie o co chodzi ile najlepiej było by dla mojego łuku? bo po tym wszystkim co przeczytałem to już nie wiem czy lepiej jest mniej tych granów czy więcej ;(.   długość naciągu u mnie ustawiona na 29 siła od 40 do 70 od fulla przekręciłem o 3,5 obrotu więc będzie jakieś 40-45lbs ale chciałbym strzały z nawiązka na przyszłość na dwóch które dostałem gratis jest 2219 i jest ona aluminiowa. Prosze pomóżcie :D

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 25, 2017, 07:38:39 pm »
To jest dział klasyczny a nie bloczkowy. Piszesz że poczytałeś a mylisz tak podstawowe rzeczy jak wagę strzał ze spinem? Cała ta wiedza jest dostępna po 5 sekundach w google:

- waga strzał ma wynosić minimum 5 granów na każdy funt naciągu
- spin dobierasz wchodząc na strony producentów strzał, tam są selektory albo tabele doboru strzał dopasowujesz albo wpisujesz swoje parametry i odczytujesz zalecany spin.

Gotowe.

Natomiast co do oznaczeń strzał aluminiowych to w tym przypadku 22 oznacza średnicę zewnętrzna strzały czyli 22/64 cala a druga liczba czyli 19 oznacza grubość ścianki strzały czyli 19/1000 cala.

Temat przenoszę.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


nexusik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 26, 2017, 11:25:53 am »
To jest dział klasyczny a nie bloczkowy. Piszesz że poczytałeś a mylisz tak podstawowe rzeczy jak wagę strzał ze spinem? Cała ta wiedza jest dostępna po 5 sekundach w google:

- waga strzał ma wynosić minimum 5 granów na każdy funt naciągu
- spin dobierasz wchodząc na strony producentów strzał, tam są selektory albo tabele doboru strzał dopasowujesz albo wpisujesz swoje parametry i odczytujesz zalecany spin.

Gotowe.

Natomiast co do oznaczeń strzał aluminiowych to w tym przypadku 22 oznacza średnicę zewnętrzna strzały czyli 22/64 cala a druga liczba czyli 19 oznacza grubość ścianki strzały czyli 19/1000 cala.

Temat przenoszę.


tak tyle że 5 granów to doszedłem ale potem w dalszych odpowiedziach pisali już o czymś jeszcze a potem jeszcze to razem wpletli i zgłupiałem :D. okej to o selektorach tez przeczytałem z tym że nigdzie nie pisze ile fpsów ma mój łuk ani w instrukcji ani na stronach sklepów dlatego też pytam bo nie chciałbym po 3 dniach spieprzyć łuku. Brat mi kupił w hobby jakąś na próbę ale jeszcze z niej nie strzeliłem oznaczenie ma 2016 https://www.hobby4men.com/lucznictwo/strzaly-do-lukow/strzala-aluminiowa-30-blue-2018 da radę z tego postrzelać?  w niektórych sklepach podają w gramach znalazłem na necie przelicznik jeśli 32g wychodzi mi 493gr to znaczy że da radę?


i wybacz za nieodpowiedni dział, niedopatrzenie moje 

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 26, 2017, 02:17:16 pm »
Za tą cenę albo niewiele więcej juz sobie kupisz strzały karbonowe w normalnym sklepie łuczniczym. Jaki masz łuk?
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


nexusik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 26, 2017, 04:54:59 pm »
wiem wiem, z tym że mam problem bo nie wiem jakie wybrać dokładnie by były odpowiednie i wiem że firmy eston najlepiej tylko nie wiem z jakim dokładnie oznaczeniem by pasowały i były też na przyszłe dokręcanie. łuk posiadam REX BLACK 40-70 LBS , kupiony tutaj http://www.menua.pl/Luk-bloczkowy-Rex-Black-40-70-lbs-p51172   wiem polecą hejty ale niestety nie mogę sobie pozwolić na nic lepszego typu stringer,  a puki co strzela całkiem dobrze. jeszcze jak byś mógł mi powiedzieć czy tą z hobby mogę postrzelać czy lepiej nie ryzykować i czy moje przeliczenie jest mniej-więcej poprawne bo w kilku sklepach już widziałem takich typowo łuczniczych że podają w gramach

dziękuję

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 26, 2017, 05:23:10 pm »
Masa strzały jest przecież wystarczająca, minimum to 225 grain przy 45#. Skoro to chińczyk to do selektora Eastona podstaw fps-y w przedziale poniżej 300. 2016 w alu to mniej więcej spine 500.

A Easton w tanich strzałach niekoniecznie jest najlepszym wyborem, bo np takie Easton Inspire to badziew.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


nexusik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 26, 2017, 06:31:35 pm »
a okej czyli moge nią postrzelać?  a co do tych kolejnych  Easton XX75 Tribute 2016 albo Easton Jazz 2016 dadzą radę? czy może Easton xx75 Gamegetter?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2017, 06:33:07 pm wysłana przez nexusik »

Munin

  • Gość
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 27, 2017, 04:42:07 am »
Do bloczka brałbym Gamegettery bo je znam, Jazzy i Inspire to mięciochy dla początkujących klasyków są natomiast o Tributach wiem nic.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 27, 2017, 08:46:16 am »
Ja bym sugerował karbon: PowerFlighty/Crossy/Avalony.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


nexusik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 27, 2017, 10:20:01 am »
no to może Avalon Tyro? albo jak możecie to podrzuć mi jakiś model do 20 zł, bo chce kupić puki co pare tańszych bo pewnie i tak na początek je zgubie :D. a jeszcze co do wczesniejszych postów ten przelicznik dobrze ogarnąłem?  i czy tą z hobby wkońcu mogę wykorzystać ?


jeszcze jedno pytanko bo szukałem sobie teraz jeszcze jakis i znalazłem strzały z parametrem 750 a pisze że do łuku o max sile 29lbs, to jak to wkońcu jest...  ma być przynajmniej 5gr na 1lbs  to jeśli wezmę jakąś z parametrem 300 to będzie okej do 60lbs? no bo bo 60x5 to jest 300 no to nie rozumiem dlaczego tak tam napisali:D

i serio jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc, nie trułbym wam ale nie znam się i nie chce popsuć bloczka
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2017, 10:32:39 am wysłana przez nexusik »

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 27, 2017, 11:44:55 am »
Mylisz spin z wagą... Spin to sztywność/ugięcie strzały mierzone pod określonym obciążeniem i z wagą strzały nie ma nic wspólnego (choć zwykle twarde strzały o małym spinie są cięższe) Jak kupujesz strzały i one maja np oznaczenie "500" to to jest spin a nie waga. Co do policzenia to od tego masz selektory nikt nie ma w głowie kalkulatora spinów. Avalon Tyro na początek jak najbardziej może być.

Zasada jest taka że im mocniejszy łuk tym wymaga sztywniejszej strzały czyli mniejszego spinu. Na spin ma tez wpływ długość strzały, skracanie zmniejsza dynamiczny spin i czyni strzałę sztywniejszą. Zwiększanie masy grotu zwiększa spin.

Spin 1000 = bardzo miękkie strzały do słabych łuków
Spin 300 = twarde strzały do slinych bloczków.

I właśnie ten spin sprawdzisz w selektorze. A nie wagę strzały.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2017, 11:52:01 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


nexusik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 27, 2017, 02:48:43 pm »
O widzisz teraz już wszystko wiem czyli jak będę wybierał to maja miec jak najmniejszą wartość spinu, dziękuję Ci bardzo!
a ta z hobby, próbować czy raczej kosz?

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 27, 2017, 04:08:41 pm »
Jeśli ta strzała 2016 ma powiedzmy 28-29 cali a łuk ma 40-45# to spokojnie strzelaj.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Marcin F

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 03, 2017, 05:45:08 pm »
ATA 30.5, sila 65, dlugos naciagu 30, predkosc  nie znam nie mierzylem bowtech podaje 333, groty 125.
Czy do Botecha Assasina te strzaly FMJ o spinie 320 http://www.sklep-robinhooda.pl/promienie-fmj-black-6mm-carbon-320-390-470-12sztt.html
beda ospowiednie?
Kalkulator estona zaleca nieco twardsze250, 270,300
Bowtech Assassina 30, 60
 IQBOWSIGHT Micro Retina Lock 5
 Nap Apache Micro
Octane by Bowtech Hunting Balance-X 7'-11''',  easton, Octane 5

MD

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 91
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 03, 2017, 10:37:45 pm »
ATA 30.5, sila 65, dlugos naciagu 30, predkosc  nie znam nie mierzylem bowtech podaje 333, groty 125.
Czy do Botecha Assasina te strzaly FMJ o spinie 320 http://www.sklep-robinhooda.pl/promienie-fmj-black-6mm-carbon-320-390-470-12sztt.html
beda ospowiednie?
Kalkulator estona zaleca nieco twardsze250, 270,300
przy grotach 125 to spin 300, chyba że zjedziesz z masą grotu do 100gr to spin 320 podejdzie