Autor Wątek: Celownik i podstawka do nowego łuku  (Przeczytany 4647 razy)

greenboy

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Celownik i podstawka do nowego łuku
« dnia: Sierpień 09, 2017, 04:20:58 pm »
Cześć

Niedługo rozpocznę swoją własną przygodę z łucznictwem, od kilku tygodni przeglądam forum itd, aby za około dwa miesiące nie pójść do sklepu po łuk jak żółtodziób. Większość z moich pytań do Was była już poruszana ale nie zawsze dokopałem się do satysfakcjonującej mnie konkluzji. Łuk jaki chcę sobie sprawić to PSE Stringer X 60#. Jak widzicie nie jest to górna półka, ale na początek wystarczy. I tu pojawia się moje pytanie odnośnie podstawki i celownika.
W zdecydowanej większości z łuku będę strzelał do tarczy/maty/figur 2D, ale być może za dwa lub trzy lata będę mógł wybrać się z nim również na polowanie. Czy w takiej sytuacji konieczne jest inwestowanie w celownik i podstawkę z górnej półki, kiedy to tylko za te dwa elementy wydam tyle co za łuk lub więcej? Czy w granicach 300-400 zł (za obydwa elementy) nie znajdę czegoś z czego będę mógł stosunkowo celnie postrzelać? Jakie jest wasze zdanie? I jeżeli tak, to czy możecie podać jakieś przykładowe modele, byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2017, 04:23:49 pm wysłana przez greenboy »

Rage

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 88
    • Stowarzyszenie KATANA Tarnobrzeg
Odp: Celownik i podstawka do nowego łuku
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 10, 2017, 01:40:18 am »
Kendziior ma na bazarku IMO fajnego 1pinowca na sprzedaż - pogadaj z Nim.
Do tego podstawka np: http://sklep-robinhooda.pl/podstawka-whisker-biscuit-micro-maximal-camo-rozm-m.html i masz +-350 zł.
Szału nie będzie ale pobiegać w terenie można (generalnie to hobby taki ma urok, że zawsze coś lepszego się znajdzie do wymiany).
Tatsuhebi yumi #58 :)
PSE Brute Force '17
Axcel AccuTouch Carbon Pro x41
Ripcord Code Red
Stan sx3

piter1984

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Celownik i podstawka do nowego łuku
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 10, 2017, 07:50:04 am »
jeżeli chcesz huntingową podstawkę to tą co kolega wskazał, jeżeli chcesz strzelać bardziej tarczowo, możesz się zastanowić nad opadającą z aliex. ~70zł i 3 tyg. później masz :) ze stingerem sobie poradzi.

greenboy

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Celownik i podstawka do nowego łuku
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 10, 2017, 10:01:12 pm »
dzięki wielkie za odzew :) piter1984 możesz podać jakiś przykład (link) takiej podstawki z aliex?

Rozumiem że podstawka ciasteczko (do biegania po lesie) ze względu na to, że jest zamknięta, a czy jest jakaś różnica w celności i powtarzalność miedzy ciasteczkiem a opadającą, czy to zależy tylko od umiejętności strzelającego?

piter1984

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Celownik i podstawka do nowego łuku
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 11, 2017, 08:43:13 am »
tak, obejmuje strzałę z każdej strony więc możesz strzelać nawet w poziomie - leżąc.
Chociaż na dobrą sprawę nikt ci przecież nie zabroni strzelać z opadającej w pionie, z blaszkowej mogłoby być gorzej bo w przypływie emocji pewnie by strzała spadła.
Podstawka np http://s.aliexpress.com/fQb6vURz

HULK

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 237
Odp: Celownik i podstawka do nowego łuku
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 11, 2017, 11:45:31 am »
Jak słyszę, że ktoś poleca osprzęt do BRONI (tak łuk to broń!) z aliexpres, to mnie krew zalewa! Lepiej, żeby zadziałała ta podstawka, bo jak nie, to możesz mieć spore kuku...

Kup lepiej coś normalnego z używek, żeby to miało jakikolwiek atest bezpieczeństwa. Ripcord Code kosztuje ok 200zł używany.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2017, 11:47:18 am wysłana przez HULK »
Łuk - Mathews Halon X COMP 60#
Celownik - AXCEL Achieve CARBON Lock BLUE RH 9" + scope AV-41 PLUS
Podstawka - Hamskey Hibrid PRO
Spust - Stan SX3 Large
--
Były - HOYT PRO EDGE ELITE, BOWTECH CPXL

greenboy

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Celownik i podstawka do nowego łuku
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 11, 2017, 12:01:15 pm »
HULK całkowita racja. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Kwestia rozchodzi się tylko jaki rodzaj podstawki wybrać. Jeżeli będę zmuszony dołożyć, trudno. Wolę się gryźć z tym że wydałem więcej niż zakładałem niż z tym, że sprzęt zawiedzie i zrobię krzywdę sobie lub co gorsza komuś innemu.

Lecz nowego ripcorda code nie kupie, może używka to nie najgorszy pomysł lecz co nowe to jednak nowe...

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Celownik i podstawka do nowego łuku
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 11, 2017, 12:15:27 pm »
Używany RipCord z pewnością będzie lepszy od nowej chińskiej podstawki z Ali. Na Targowisku Łuczniczym na FB jest RipCord za 175 zł.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


piter1984

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Celownik i podstawka do nowego łuku
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 11, 2017, 12:57:09 pm »
Jak słyszę, że ktoś poleca osprzęt do BRONI (tak łuk to broń!) z aliexpres, to mnie krew zalewa! Lepiej, żeby zadziałała ta podstawka, bo jak nie, to możesz mieć spore kuku...

Kup lepiej coś normalnego z używek, żeby to miało jakikolwiek atest bezpieczeństwa. Ripcord Code kosztuje ok 200zł używany.

A możesz podesłać atest bezpieczeństwa ripcorda?
Ta podstawka (z ali) jest również dostępna w naszym kraju z tym że w cenie x3. więc jeżeli jakiekolwiek europejskie normy bezpieczeństwa są narzucone - spełnia je.

Mnie krew zalewa jak słyszę takie głupoty co to może zrobić niedziałająca podstawka. No co? Lotki zerwie? Miałeś z tym styczność? Podchodźmy do tematu zdroworozsądkowo. To nie jest kosmiczna technologia, a konstrukcja jest dość prosta, żadnej filozofii w jej budowie nie ma. No ale dla niektórych młotek jest skomplikowanym narzędziem...

Skoro o bezpieczeństwie mowa, ktokolwiek z was strzela chociaż w okularach ochronnych?

greenboy

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Celownik i podstawka do nowego łuku
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 11, 2017, 02:04:33 pm »
Dzięki Jaco za info, jak zaakceptują moją chęć dołączenia do grupy na FB to się rozejrzę.

piter1984 ja odniosłem się do bezpieczeństwa ogólnie, nie tylko stricte do podstawki, bo sama podstawka to faktycznie stosunkowo prosta rzecz (choć złośliwość rzeczy martwych nie śpi)


piter1984

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Celownik i podstawka do nowego łuku
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 11, 2017, 02:14:50 pm »
Generalnie na tym forum panuje dziwne utarte i bezdyskusyjne standardy. Sam bym się chętnie pochwalił prasą do bloczka którą zrobiłem za ~50 zł, ale boję się urazić uczucia niektóry ludzi tutaj bo przecież tylko prasa za 1000 zł może prasować łuk ;]

pucheroki

  • Gość
Odp: Celownik i podstawka do nowego łuku
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 11, 2017, 02:29:29 pm »
Ja używam gogli ochronnych ...bo szkoda mi oczu a mam jedno sprawne.Wracając do meritum ,używam taniej(typu Whisker Biscuit) podstawki w bloczku PSE stinger od miesiąca i nic złego się nie dzieje ,bo akurat ten element jest prosty jak budowa cepa.Ale już z cięciwą Chińską bym się wstrzymał :)

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Celownik i podstawka do nowego łuku
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 11, 2017, 05:14:22 pm »
Kadetem tera....

Sprasuj tą prasą Defianta to pogadamy.
Nie szanujesz swojego zdrowia i czasu człecze, kiedyś Ci to bokiem wyjdzie.


Generalnie na tym forum panuje dziwne utarte i bezdyskusyjne standardy. Sam bym się chętnie pochwalił prasą do bloczka którą zrobiłem za ~50 zł, ale boję się urazić uczucia niektóry ludzi tutaj bo przecież tylko prasa za 1000 zł może prasować łuk ;]
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

greenboy

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Celownik i podstawka do nowego łuku
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 11, 2017, 06:50:00 pm »
widzę że wątek zaczyna zbaczać z toru w złą stronę  ;D to ja może z innej beczki:

Ponieważ stoję jeszcze przed zakupem samego łuku, zastanawia mnie jedna rzecz. Stringer X jest również dostępny w wersji 70# i generalnie to 70# jest na razie mi nie potrzebne bo wiadomo że uczyć się będę pewnie na ~40#, z czasem będę zwiększał naciąg, ale do samego strzelania 4fun (domyślam się) wystarczy ~55#. Lecz jak wspomniałem na początku, być może wybiorę się z nim również na polowanie, a wtedy 70# wcale nie jest takie nie rozsądne. I teraz pytanie, czy mogę zrobić po prostu tak, że kupię wersję 70# ale będę miał go obniżonego na przypuśćmy 50# przez większość czasu? Czy są jakieś przeciwwskazania i w tym przypadku 60# będzie lepszym wyborem? Pytam, bo obydwa są w podobnej cenie (jak nie takiej samej nawet), więc za tyle samo można mieć więcej (jak wymagać będzie tego sytuacja).

Od razu nadmienię że nie jestem 50 kilowym 14-latkiem i myślę że po dojściu do wprawy naciągnę 70# (180 cm wzrostu, 85kg, regularnie chodzę na siłownie, basen, inne sporty rekreacyjnie)

piter1984

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Celownik i podstawka do nowego łuku
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 11, 2017, 07:20:59 pm »
Kadetem tera....

Sprasuj tą prasą Defianta to pogadamy.
Nie szanujesz swojego zdrowia i czasu człecze, kiedyś Ci to bokiem wyjdzie.


Generalnie na tym forum panuje dziwne utarte i bezdyskusyjne standardy. Sam bym się chętnie pochwalił prasą do bloczka którą zrobiłem za ~50 zł, ale boję się urazić uczucia niektóry ludzi tutaj bo przecież tylko prasa za 1000 zł może prasować łuk ;]

No i jest to na co liczylem, kolega gibbon jak zwykle niezawodny.
"Nie znam sie, nie widzialem, ale sie wypowiem." Jakie to polskie.

Ps. Na prawde chcesz dyskutowac z inz. mechanikiem? Jest takie pojeci jak uznana praktyka inzynierska.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2017, 07:24:39 pm wysłana przez piter1984 »