Autor Wątek: Podstawka pod strzałę - szybkie zużycie  (Przeczytany 4801 razy)

blady07

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Podstawka pod strzałę - szybkie zużycie
« dnia: Sierpień 02, 2017, 08:52:47 am »
Witam.
Posiadam taką podstawkę przy Samicka Polarowa:
https://sklepluczniczy.pl/recurve/113-podstawka-cartel-hunter.html
Problem w tym, że jakoś szybko się zużywają, tzn. strzelam strzałami karbonowymi i jak podstawka jest nowa strzała siedzi bez ruchu ale po jakichś 200-300 strzałach, na bocznych ściankach wycierają się zagłębienia w kształcie promienia i strzała ma już luz. W miarę zużywania się podstawki pogarsza się również skupienie. Pytanie brzmi: czy to normalne zjawisko, czy moja zła technika lub złe ustawienie łuku powoduje tak szybkie jej zużycie? A może jakaś lepsza podstawka, może ktoś coś zaproponuje, najlepiej do 50 zł. Ponoć Decut Nova jest ok.
Z góry dzięki za odpowiedzi

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Podstawka pod strzałę - szybkie zużycie
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 02, 2017, 01:32:54 pm »
Decut Nova może być miałem ją rok na polarisie i nic sięz nią nie działo
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Podstawka pod strzałę - szybkie zużycie
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 02, 2017, 01:37:44 pm »
Kaziu a miales ja w komplecie z buttonem?
Oczywiscie ze miales bo inaczej sie nie da jej uzywac.
Polaris nie nadaje sie do uzywania buttonu bo ma za gruby majdan i strzala zostaje wysunieta za bardzo do lewej.

Blady, Zostan przy plastikowych, sprawdz czy masz dobry spine strzaly, czysty release, ewentualnie kup inne plastikowe, rownie taniego hoyta super rest na przyklad.

Wg mnie, moge sie mylic oczywiscie, masz za sztywne strzaly i strzala zamiast opuscic podstawke od razu po releasie to po niej sunie i ja wyciera.
Strzaly nie myszkuja ci w powietrzu? tzn fishtailing?
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

Munin

  • Gość
Odp: Podstawka pod strzałę - szybkie zużycie
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 02, 2017, 02:08:52 pm »
Nie musiał jej mieć z buttonem, mógł ją przykleić na taśmę dwustronnie klejąca.
Na za mocno odsunięty promień też jest rada, trzeba wybrać miększe promienie ale tego zazwyczaj się nie robi przy polarisach i innych podobnych.
Jak strzała sunie po podstawce oznacza, że nock point jest za nisko

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Podstawka pod strzałę - szybkie zużycie
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 02, 2017, 02:49:46 pm »
Munin, ale przeciez tak sie wlasnie te podstawke mocuje- na tasme dwustronna, ale uzywalem jej i wg mnie nie da sie jej uzywac bez buttonu. Mam na mysli uzywanie, nie instalacje.

Pewnie masz racje i jest to kwestia wysokosci nock pointa, ale mi chodzilo o to zeby nie doszukiwac sie problemu w samej plastikowej podstawce bo ja np w swoim polarisie przestalem w pewnym momencie korzystac z uchylnej podstawki i buttonu i wrocilem do plastikowej podstawki, z korzyscia zreszta dla mojego strzelania.

Zamiast wymieniac podstawke na magnetyczna zasugerowalem poszukanie przyczyny gdzie indziej:)

Tak czy inaczej Blady- sprawdz tego nock pointa jak zasugerowal Muni- gosc ma naprawde pojecie o lucznictwie.
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

blady07

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Podstawka pod strzałę - szybkie zużycie
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 02, 2017, 03:27:31 pm »
Nock point jest chyba ok. bo wytarte są boki podstawki a nie dół. Faktycznie strzały lekko myszkują i z 20 metrów wbijają się delikatnie skośnie w prawo ale zakładam że to mój błąd z trzymaniem majdanu w momencie wypuszczania strzały. Co do spinu to dobierali mi strzały do łuku w sklepie.łucznoczym.pl.
Kaziu, a co z buttonem, miałeś go czy nie? Jeśli tak to jaki? Jak już będę kupował to wezmę komplet bo zmiana plastikowych podstawek i branie poprawek na rosnący luz nie bardzo mi leży.
Goall89- co ile strzałów zmieniasz podstawkę, będę miał jakieś odniesienie.
Nock pointa też mi ustawili przy zakupie, bo powiedziałem że jestem zielony więc zakładam że mając doświadczenie zrobią to lepiej ode mnie. Mam miarkę więc muszę zweryfikować to ustawienie. A może jakaś rada jak go ustawić.
Póki co dziękuję za pomoc

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Podstawka pod strzałę - szybkie zużycie
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 02, 2017, 03:46:21 pm »
Od nowosci zmienilem raz po paru tygodniach i kolo setki strzalow dziennie kilka razy w tygodniu.
Potem mialem button i podstawke magnetyczna decut a po powrocie do plastiku nie zdazylem dlugo postrzelac bo zmienilem luk.

Natomiast za pierwszy razem zmienilem bo wytarl mi sie ten jezyczek na podstawce robiacy za button, nie ramie podstawki.
Czy ramie podstawki jest takie idace do gory w formie haczyka czy jest stosunkowo plaskie?

Jesli jest to haczyk to wytnij w pinechy i sie nie przejmuj, na dobra sprawe w ogole tego nie potrzebujesz:)
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

blady07

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Podstawka pod strzałę - szybkie zużycie
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 02, 2017, 04:03:39 pm »
No i znów się dowiedziałem czegoś nowego. Zakładałem że haczyk i języczek mają sztywno trzymać strzałę i nadawać jej stabilność i kierunek lotu.
Haczyk też jest wytarty więc obawiam się że jeśli go utnę to strzała mi spadnie z podstawki i poleci w pokrzywy.
Muszę skorygować tego nocka

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Podstawka pod strzałę - szybkie zużycie
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 02, 2017, 04:11:25 pm »
Strzala po releasie i tak nie powinno dotykac podstawki wiec poleci prosto, moze bedzie miala mozliwosc sie mocniej wygiac i przestanie myszkowac? kto wie;)

Ja podstawke magnetyczna mam ustawiona tak, ze jej koncowka w ogole nie wystaje poza "obrys" strzaly- mam na mysli to, ze srodek strzaly opiera sie o podstawke okolo milimetra od jej konca (podstawki).
jak tu, moze nawet mniej:


Jesli haczyk i jezyczek trzymalyby sztywno strzale, nie mialby szansy zaistniec paradoks lucznika.
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

blady07

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Podstawka pod strzałę - szybkie zużycie
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 02, 2017, 05:10:20 pm »
Mądrego to dobrze posłuchać. Biorę się za poprawę techniki.
A podpowiesz w kliku krótkich żołnierskich słowach jak ustawić nocka? Miarkę mam.

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Podstawka pod strzałę - szybkie zużycie
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 02, 2017, 05:22:12 pm »
Obawiam sie, ze nie jestem w tej dziedzinie autorytetem:/

Ja robie tak, ze zakladam strzale na cieciwe i opieram ja o podstawke (strzala jest prostopadle do cieciwy), nastepnie nicia dentystyczna zawiazauje pierwsza petle tuz nad nasadka, zdejmuje strzale i jade wezelkami w dol tak ze gorna krawedz tego co zawiaze staje sie wnetrzem siodelka.
Potem zakladam strzale nad tym co juz zrobilem i znow nad nasadka wiaze gorna czesc siodelka. Tak ze dolna strona tego co naplatalem staje sie wnetrzem siodelka.

Namieszalem chyba:/

W skrocie robie tak ze gdybys zalozyl dwie strzaly na cieciwe jedna nad druga(prostopadle do cieciwy) a dolna bylaby oparta na podstawce to jej nasadka bylaby dolem siodelka dla tej gornej.

Nie wiem czy rozumiesz co mam na mysli...
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

Akama

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Szanowny tester kokosów oraz drinków z palemką
Odp: Podstawka pod strzałę - szybkie zużycie
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 02, 2017, 06:30:29 pm »
Goal89 nie wprowadzaj kolegi w błąd ja strzelam z SP mam buttona sheep plus podstawke decut magnetic 26 zl koszt plus button i elegancko sie strzela zeros problemos. Strzala ma wychylenie ale po to jest button aby zniwelować efekt paradoksu. Podstawka kosztowala mnie jak w/w 26 zl w tym masz mozliwosc ustawienia jej. Wczoraj niestety odkleila sie i musze kupic nowa, zaginela w trawie a to z mojej winy bo nie przykleilem klejem i zdalem sie na tasme dostarczona wraz z podstawka. Zero zużycia po 8 mc strzelania. Gdyby nie moje gapiostwo lewnie na lata by zostala
S. Polaris 70"/34#
NOVA Rest Magnetic
Black Sheep
Rugbii Finger Tab
Easton Inspire 630 carbon

blady07

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Podstawka pod strzałę - szybkie zużycie
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 02, 2017, 06:47:02 pm »
Kapuje. Interesuje mnie jeszcze, ile podnosisz siodełko ponad nasadkę gdy strzała jest  prostopadła do cięciwy czy wcale nie podnosisz.
Akama, a jaka jest dokładam nazwa tego buttona, bo jak pasuje u Ciebie to i u mnie będzie pasować
Jako, że kupuje wysyłkowo to chciałbym żeby wszystko grało.

Akama

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Szanowny tester kokosów oraz drinków z palemką
Odp: Podstawka pod strzałę - szybkie zużycie
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 02, 2017, 07:52:32 pm »
siodło mam na zero.
http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/189,button-black-sheep ustawić musisz pod siebie. masz ustawienie buttona w tutku
S. Polaris 70"/34#
NOVA Rest Magnetic
Black Sheep
Rugbii Finger Tab
Easton Inspire 630 carbon

blady07

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Podstawka pod strzałę - szybkie zużycie
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 02, 2017, 08:48:38 pm »
Dziękuję wszystkim za cenne informacje. Jak zrobię postępy to dam znać.