Autor Wątek: Wybór pierwszego łuku klasycznego  (Przeczytany 2699 razy)

Kakao

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Wybór pierwszego łuku klasycznego
« dnia: Czerwiec 21, 2017, 09:23:02 am »
Witam, na początku chciałem sobie kupić łuk bloczkowy, ale z tego co doczytałem, nie ma sensu z moim budżetem (~700zł). Więc zdecydowałem się na kupno łuku klasycznego. Moje wymiary:

wzrost 178 cm
dł. naciągu 29"
siła naciągu do ~30 lbs

Na wstępie chciałem się zapytać czy z takim budżetem warto w ogóle inwestować w to hobby i czy sklepy typu kolter itd. są w ogóle warte uwagi?


Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Wybór pierwszego łuku klasycznego
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 21, 2017, 10:36:52 am »
Wszystko masz na forum kolego, przejrzyj dwie trzy pierwsze strony tego działu.
Na pierwszy luk polecany jest zazwyczaj samick polaris/sf optimo.
Dlugosc łuku dla Ciebie to bedzie 68-70"
Kosz łuku to bedzie koło 400 pln a resztę będziesz mógł przeznaczyć na strzały i osprzęt.
Osobiście celowałbym w sklepy lucznicze, przejrzyj forum- jest temat o sklepach łuczniczych, zarówno tych polecanych jak i tych niepolecanych.

Życzę powodzenia w szukaniu, jak gdzieś utkniesz- pytaj.
Jestem pewien ze doświadczeni koledzy na pewno cos ci podpowiedzą.   

A najlepiej w ogóle sprawdź czy jest jakiś sklep łuczniczy w twojej okolicy i sie tam wybierz to sprzedawca na pewno odpowie na wszystkie twoje pytania;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

Eddie

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Wybór pierwszego łuku klasycznego
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 21, 2017, 07:49:18 pm »
Hej,

Może i nie jestem ekspertką, ale rzucę kilka rad, do których możesz się zastosować. Po pierwsze odradzam sklepy typu kolter lub militaria.
Zazwyczaj pracują tam ludzie, którzy nie mogą poszczycić się profesjonalnym podejściem do klienta (miałam wiele nieprzyjemnych sytuacji związanych co prawda ze strzelectwem, ale jestem pewna, że i o łucznictwie nie mają pojęcia). Podobnie jest z jakością towaru, który w tych sklepach "leży" i zwykle okazuje się sprzętem z wadami fabrycznymi lub wadami złego magazynowania.

Po drugie, to do czego i ja sama się zastosowałam. Pierwszy łuk polecam kupować osobiście, jeśli masz taką możliwość. Przede wszystkim sprzedawca dobierze wszelkie parametry indywidualnie do twoich potrzeb. Będziesz mógł ostrzelać kilka łuków, aby je porównać i wybrać ten, który najbardziej tobie odpowiada, bez ryzyka, że wybierzesz coś np. łuk o zbyt dużej sile. Ja byłam przekonana o internetowym zakupie Polarisa, a na miejscu w sklepie okazało się, że po 5 strzałach z tego łuku coraz słabiej naciągam cięciwę i męczę rękę łuczną.

Wiele sklepów łuczniczych ma w swojej ofercie gotowe zestawy dla początkujących. To dobra opcja, bo masz majdan, cięciwę i ramiona w cenie. Ja za swój Jandao dałam 310zł i to był łuk w średniej puli cenowej. Warto sobie dobrać też kilka akcesoriów - ochrona na przedramię ręki łucznej, skórka na palce ręki cięciwnej, kołczan, pokrowiec na łuk i oczywiście strzały w ilości minimum 5 (łażenie co chwila do tarczy naprawdę może zniechęcić)
Jandao Beginner (Black Limbs) 68'' 20#

Kakao

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Wybór pierwszego łuku klasycznego
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 21, 2017, 09:27:09 pm »
No właśnie problem w tym, że Częstochowie, w której mieszkam nie znam żadnego sklepu z łukami, w większości są to koltery, hobby4man itd. no i jest tak jak mówisz, ostatnio byłem w jednym z tych sklepów, by mi coś doradzili ale po 5 minutach wyszedłem zniesmaczony :P

na forum przewinął się sklep: http://luksport.pl/ napisałem do nich maila, mogą mi telefonicznie doradzić, no ale to nie to samo co stawić się osobiście ;/

Munin

  • Gość
Odp: Wybór pierwszego łuku klasycznego
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 21, 2017, 11:34:50 pm »
Nie dawno w Częstochowie odbyła się druga runda Ligi Poludnie czyli są tam jacyś łucznicy. Poszukaj z nimi kontaktu i pomocy u nich. Nie jest to ważne czy są to łucznicy tradycyjni czy klasyczni podstawy i cała reszta jest taka sama.

Kakao

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Wybór pierwszego łuku klasycznego
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 23, 2017, 08:28:16 am »
Jestem już prawie w 100% zdecydowany na Samick Polaris, wraz z celownikiem Krossen Scorpion + ochraniaczami, strzałami itd. :)
Czy napinacz do cięciwy jest sprzętem który musi posiadać każdy łucznik, czy zwykłe zakładanie "o udo" jest ok?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2017, 08:48:37 am wysłana przez Kakao »

Eddie

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Wybór pierwszego łuku klasycznego
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 23, 2017, 09:03:27 am »
Ja posiadam napinacz i uważam, że to nie były pieniądze wyrzucone w błoto. Posiadanie go nie jest konieczne, ale powiem Ci, że znacznie ułatwia zdejmowanie i nakładanie cięciwy. Poza tym niweluje prawie do zera ryzyko ewentualnych kontuzji i skręcenia dolnego ramienia.
Jandao Beginner (Black Limbs) 68'' 20#

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Wybór pierwszego łuku klasycznego
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 23, 2017, 09:06:31 am »
Ja np napinacza nie posiadam i tez jest spoko, natomiast mysle ze przy przerzuceniu sie na mocniejsze ramiona/kolejny luk, juz sie w taki zaopatrze.

Przy zakladaniu "o udo" musisz po prostu bardzo uwazac zeby nie skrecac ramion.
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

Kakao

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Wybór pierwszego łuku klasycznego
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 23, 2017, 12:10:32 pm »
Teraz zostaje tylko kwestia tego z jak długimi ramionami wybrać łuk :D

Akama

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Szanowny tester kokosów oraz drinków z palemką
Odp: Wybór pierwszego łuku klasycznego
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 23, 2017, 12:16:05 pm »
Jesli nie masz gdzie kupic polecam allegro niektóre sklepy np centrum-lucznicze.pl ma tam swój sklep. Przed zamowieniem warto zadzwonic i dokladnie panom wytłumaczyć każdy drobiazg aby uniknąć nerwów przy rozpakowywaniu. Co do parametrów tak jak juz kolega napisal przeczytaj dwa pierwsze tematy masz tam wszystko podane. Dziwna kolejność zakupu najpierw kupujesz luk potem pod jego parametry strzaly. Kup ochraniacz na palce bo po paru oddanych strzalach przejdzie ci ochota. Wymień podstawke pod strzaly na np nova rest magnetic ta dostarczona z lukiem to plastikowy badziew. Jakis kolczan na dwie czy trzy rurki. Do tego jakies smarowidlo do cieciwy ja stosuję wosk przczeli.
P.s  Masz wszystko opisane w pierwszysz 2 tematach !  Przeczytaj potem zadawaj pytania.

Edit błędy i inne duperele
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2017, 12:18:34 pm wysłana przez Akama »
S. Polaris 70"/34#
NOVA Rest Magnetic
Black Sheep
Rugbii Finger Tab
Easton Inspire 630 carbon