Autor Wątek: Ciężarki do stabów  (Przeczytany 5889 razy)

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Ciężarki do stabów
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 07, 2020, 09:32:56 am »
Doozers, gwinty calowe robi się dokładnie tak samo jak metryczne, tylko trzeba mieć narzynkę lub gwintownik,

Tak też mi się wydawało, dlatego spytałem jak chcesz robić redukcję
nie bawiąc się w calowe gwinty i gwintowniki?
Nacinałbyś nożem?


Teraz tak - gdybym chciał zrobić sobie takie ciężarki, to z pewnością byłby to tylko Jeden, ale regulowany ciężarek. Dokładało by się ciężarki jak przy sztandze. Coś na zasadzie dokręcania kolejnych nakrętek na śrubę, tylko zamiast nakrętek byłyby metalowe krążki.
Stąd ta redukcja z jednej strony przykręcana do staba, a z drugiej wewnętrznym gwintem metrycznym powiedzmy M 10. 
Zakończone by to było jakąś aluminiową nakrętką o fikuśnym kształcie.

Druga kwestia to robienie redukcji z aluminium.
Po pierwsze ciężarki mają być ciężkie i pancerne,
a Ty proponujesz robić redukcję z lekkiego i słabo wytrzymałego aluminium,
trochę to nielogiczne.

I trzecia kwestia, tak wykonanych ciężarków nie odprzedasz nikomu bez redukcji.
Krążki calowe wykonane wg. standardu calowego, jeśli okażą się zbędne zawsze można upłynnić :)

Twoja wersja z redukcją a'la sztanga o ile wygodna do dobierania obciążeń
to wyglądała będzie słabo jeśli się okaże, że potrzeba ciężarków tylko na 1/2 długości sztangi
i stabilizator będzie się kończył gołą śrubą.

Otóż to.
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Ciężarki do stabów
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 07, 2020, 09:48:19 am »
Nie zrozumieliśmy się Doozers, pewnie zbyt chaotycznie to opisałem. Otóż narzynka lub gwintownik calowy jest niezbędny, by zrobić gwint pasujący do staba. Zależy czym zakończony jest stab.
Redukcja, nie musi być z aluminium. Pomyślałem o aluminium, by ciężar regulować tylko stalowymi krążkami. Całość nie musi kończyć się gołą śrubą. Wystarczy po ustaleniu odpowiedniego ciężaru dociąć na wymiar + zostawić naddatek na przykręcenie ładnej okrągłej aluminiowej nakrętki końcowej.  Całość można wypolerować i pomalować lub pochromować. Na koniec wszystko skleić odpowiednim klejem.
To tylko jeden z wariantów, rozwiązań jest sporo i zależą one tylko od pomysłowości, możliwości i chęci.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2020, 09:50:08 am wysłana przez smox »
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Ciężarki do stabów
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 07, 2020, 11:07:43 am »
Nie zrozumieliśmy się Doozers, pewnie zbyt chaotycznie to opisałem. Otóż narzynka lub gwintownik calowy jest niezbędny, by zrobić gwint pasujący do staba.

Pewnie tak, stąd moje pytania :)

Wydawało mi się to trochę nielogiczne, skoro i tak potrzebujemy gwintownik calowy (bo na stabach zazwyczaj jest gwint zewn)
to po co robić redukcję, jeśli można krążek nagwintować a gwint zewn. do mocowania kolejnego krążka naciąć nożem.

Tak są robione w większości ciężarki do stabów do łuków klasycznych, kolejny ciężarek nakręcasz na poprzedni
a na ostatni nakręcasz ciężarek kończący czyli taką niby "nakrętkę" bez wystającej śruby do dalszych rozszerzeń.

Drugi "styl" to taki jak opisał Antkor, krążki gwintowane na przelot w środku
i śruby o długości dopasowanej do różnych krotności ciężarków pozwalające skręcić je w całość.
Przy krążkach większej średnicy (i automatycznie mniejszej grubości)
to rozwiązanie jest pewnie technicznie bardziej uzasadnione,
bo gwinty wychodziłyby zapewne zbyt krótkie, żeby mocowanie było pewne.

Wydaje się, że w tym temacie nie trzeba już wymyślać koła ;)
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.