Autor Wątek: Poprawnosc pozycji  (Przeczytany 11517 razy)

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Poprawnosc pozycji
« dnia: Maj 12, 2017, 08:17:45 pm »
Hejho,
pierwsze 100 strzał za mną.
Zrobiłem dzisiaj "trening" - 6 metrów od tarczy i szycie.
Próbowałem utrzymać skupienie i poprawną pozycję.

Stąd mój post i prośba do Was drody forumowicze. Czy moglibyście rzucić okiem na moją postawę, i jeśli są w niej jakieś kardynalne błędy, wytknąć mi je bezlitośnie? Nie chciałbym przez własną niecierpliwość nabawić się złych nawyków na przyszłość.
Z drugiej strony chcę strzelać już, a nie czekać na kurs. ( Skoro o kursie mowa- w UK żeby zapisać się do klubu łuczniczego trzeba przejść tzw beginners cours, na którym uczy się delikwenta podstaw i zasad bezpieczeństwa, dopiero jak taki kurs się przejdzie i zaliczy, można wstąpić do klubu i korzystać z ich strzelnicy oraz pomocy trenerów, niestety najbliższy kurs w klubie nieopodal zaczyna się za miesiąc...)

Nagadałem się, link do video https://youtu.be/DdhK5YiwzwQ


Z góry dziękuję

G
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

Munin

  • Gość
Odp: Poprawnosc pozycji
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 12, 2017, 08:46:48 pm »
Cześć
W kilku innych krajach świata jest podobnie. Najpierw beginner course, nauka zasad, rozgrzewek, reakcji na gwizdki, chowania oczu przy wyjmowaniu strzał z tarczy.
Co do filmu dramatu moim zdaniem nie ma aczkolwiek, naciągasz 3-y pod a to jest technika strzelających z gołego łuku, ci co strzelać chcą z pomocą celowników jednak używają splita czyli jeden nad strzałą a dwa pod. Wydaje mi się (statyw masz mocno żywy), że nie dociągasz cięciwy to znaczy ciągniesz za krótko. Jeśli ciągniesz do czubka brody to spoko, a jeśli nie to spróbuj dociągać do brody i położyć nos na cięciwie, to taki dodatkowy punkt kotwiczenia. Zaciśnięta dłoń na gripie łuku też nie poprawia skupienia na tarczy.

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Poprawnosc pozycji
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 12, 2017, 09:12:35 pm »
Zgadza się, mój statyw ma dopiero 6 lat i nie potrafi jeszcze prosto nagrywać:)

Nie sprawdzałem jak odbywa się to w innych krajach, łucznictwem zainteresowałem się dopiero tutaj, więc piszę o tym co wiem:)

Tak, naciągam 3 pod rząd, bo nie mam jeszcze celownika (nie wiem w sumie na co czekam) i celuję po grocie- na forum wyczytałem że takiej techniki celowania powinienem w takim przypadku używać- stąd, wydaje mi się wynika też drugi problem, o którym wspomniałeś czyli niedociąganie. Dociągam tak żeby patrzeć na grot, a knykieć kciuka opierać pod kością policzkową. Powinienem następnym razem dociągać jednak mocnej? 

Staram się nie zaciskać dłoni, ale zwrócę na to szczególną uwagę przy następnym strzelaniu- masz może bardziej szczegółowe wskazówki dotyczące tej kwestii?

Dzięki za odpowiedź i podzielenie się swoją wiedzą:)
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

Munin

  • Gość
Odp: Poprawnosc pozycji
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 12, 2017, 09:53:56 pm »
Może jakbym miał włączony dźwięk zorientowałbym się ;)
W ciągu roku strzelam w kilku klubach w europie i chcąc nie chcąc prawie w każdym musiałem przejść przez beginner course.
Co do celowania po strzale spróbuj ciągnąć cięciwę pod strzałą tak jak robisz ale o szerokość taba poniżej strzały, dzięki temu strzała podjedzie do góry i będziesz ją miał w zasięgu oka a odległość o którą przesunąłeś punkt naciągu przesunie nasadę strzały jakby bardziej od twarzy i dzięki temu będziesz mógł zakotwiczyć na brodzie czy choćby do kła.
Zaciskanie łapy, tak samo jak pamiętanie o nie przestawaniu ciągnięcia ręką cięciwną i pchania ręką łuczna aż do momentu strzału, czy nie opuszczania łapy z łukiem jeszcze kilka chwil po strzale trzeba się nauczyć. https://www.youtube.com/watch?v=08bv2eAugJM

Do celowania "po grocie" czyli na grot potrzebne są bardzo długie strzały i ustalenie na wielu strzelanych odległościach tak zwanego gapa czyli odległości o którą należy wziąć poprawkę przy celowaniu. https://www.youtube.com/watch?v=0hA2ERwezdY

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Poprawnosc pozycji
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 12, 2017, 10:55:44 pm »
Rewelacja,

wielkie dzięki za linka dot. Gap shootingu- doskonale wyjaśnione.
Zdjęcie poglądowe też dużo ułatwia:)
Filmiki od world archery obejrzałe wszystkie już jakiś czas temu, kawałek przydatnej teorii.

Przy jutrejszym strzelaniu (jeśli pogoda pozwoli) położę nacisk na elementy, które wymieniłeś, a tymczasem trzeba zamówić celownik więc powrót do nurkowania po forum:)



Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

Akama

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Szanowny tester kokosów oraz drinków z palemką
Odp: Poprawnosc pozycji
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 13, 2017, 11:50:14 pm »
Wątek o celowniku został przeniesiony:
http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=7442.0
S. Polaris 70"/34#
NOVA Rest Magnetic
Black Sheep
Rugbii Finger Tab
Easton Inspire 630 carbon

Rafikwp.

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Poprawnosc pozycji
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 14, 2017, 11:15:10 am »
Ponieważ to jest film, to nie jestem pewien - na żywo więcej widać, ale sprawdź:
1. Barki - mam wrażenie, że są podniesione. Lepiej jest je opuścić. To trochę trudno wytłumaczyć, ale zrób sobie stop na momencie, w którym trzymasz łuk napięty. Twój bark robi charakterystyczną "górkę". A teraz porównaj to ze zdjęciem z tego samego wątku - barki łuczników są schowane do dołu. Jak chcesz, to poćwicz bez łuku. Najpierw podnieś swobodnie ręcę do góry, a potem nie zmieniają położenia rąk ściągnij barki w dół. No to przy łuku właśnie mają być tak w dół :)
2. Ręka łuczna - tak zaciskasz, ale też jest jeszcze jedna rzecz. Jak już trzymasz łuk, to mnie uczono, żeby ręka łuczna była lekko "skręcona" w lewo, tzn, żeby dłoń był nie w pionie, ale lekko pochylona. Wtedy łatwiej utrzymać pozycję i nie da się zaciskać ręki na majdanie (bo jest ustawiona lekko pod kątem).
3. Kotwiczenie (rzeczywiście: na kość policzkową za krótko, na brodę za daleko i za wysoko), ale jak już kotwiczysz pod kością policzkową, to zdarza się, że przestawiasz głowę - trochę jakbyś ją układał tak, żeby Ci było wygodniej. Generalnie powinieneś zawsze kotwiczyć tak samo - jeśli ustawiasz głowę do kotwiczenia, to może wywołać minimalne różnice w pozycji i celności przy trochę większych odległościach, tzn zobaczysz efekty za jakiś czas jak zaczniesz zwiększać dystans.

Ale trening i kontakt z trenerem będzie kluczowy. A poza tym, to powodzenia :)

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Poprawnosc pozycji
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 14, 2017, 10:40:35 pm »
Hejho,
dziękuje za wyczerpujące wypowiedzi, odliczam dni do rozpoczęcia kursu! :)
Kolejna setka dzisiaj poszła, jakoś w połowie teningu nagrałem znów kawałek, tym razem statyw jest stabilniejszy;))

Starałem się skupiać na ciągłym ruchu ręką cięciwną i odpychaniu łuku, próbowałem też pamiętać o niezaciskaniu ręki na majdanie, ale to chyba najtrudniejszy element:)


@Rafik, o którym barku mówisz? Nie zwróciłem wcześniej uwagi na ten detal.

Poza tym warunku bez zmian, 6 metrów i tarcza z kartonu.

Będę dźwięczny za komentarze i wskazówki

https://youtu.be/weIwdCpGCzM
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

Munin

  • Gość
Odp: Poprawnosc pozycji
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 15, 2017, 12:21:19 am »
Na początek małe info jak łapać i trzymać łuk refleksyjny.


Jak widzę zmieniłeś lipne drewniane strzałki na jeszcze bardziej lipne i ciężkie i z koszmarnym parametrem ugięcia fiberglassowe strzałki od Patrona ;)

Całkiem przyjemnie to Tobie wychodzi i przy następnej sesji filmowej poproszę widok bardziej prostopadły na Twoją osobę

Rafikwp.

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Poprawnosc pozycji
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 15, 2017, 01:03:09 am »
@Rafik, o którym barku mówisz? Nie zwróciłem wcześniej uwagi na ten detal.

W zasadzie to o obydwu ;) bo obydwa powinny być ściągnięte do dołu,
ale zwróciłem uwagę ma bark ręki łucznej (tej, w której trzymasz łuk)

Akama

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Szanowny tester kokosów oraz drinków z palemką
Odp: Poprawnosc pozycji
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 15, 2017, 08:56:53 am »
Munin jak sie nie pogniewasz dołączę twój jpg do tutka dla początkujących.
S. Polaris 70"/34#
NOVA Rest Magnetic
Black Sheep
Rugbii Finger Tab
Easton Inspire 630 carbon

Munin

  • Gość
Odp: Poprawnosc pozycji
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 15, 2017, 10:59:35 am »
Jasne, że się nie pogniewam bo to nie moje tylko kradzione z googla, daj chwilę to znajdę źródło albo nawet cały obrazek bez obciętej stopki z sygnaturą autora.
EDIT
Już leci źródełko http://www.jessica-emmett.com/blog/archery-beginners-recurve-diagrams/

I przydatne obrazki od Jess
Jak trzymac łuk http://www.jessica-emmett.com/wp-content/gallery/archery-diagrams/beginners-recurve-bow-hand-guide-web.jpg

Jak trzymać cięciwę http://www.jessica-emmett.com/wp-content/gallery/archery-diagrams/beginners-recurve-barebow-freestyle-fingers-guide-web.jpg

Zresztą sam zobacz co tam jest a jest tych obrazków sporo i każdy na swój sposób genialny ;)
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2017, 11:06:15 am wysłana przez Munin »

Goall89

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
Odp: Poprawnosc pozycji
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 15, 2017, 12:40:54 pm »
Ale mi teraz lyso...
Ogladalem tylu profesjonalistow zeby podejrzec technike i nie zwrocilem uwagi na to jak trzymaja luk:/

Pytanie, czy jak bede strzelal bez finger slinga to luk nie bedzie wypadal mi z reki?
Tzn stawiam ze nie ale czy powinienem jakos konkretnie go chwycic zeby temu zapobiec?

a'propos strzalek to strzelam poki co z tego co dostalem w spadku razem z ramionami.
Mam jeszcze kilka aluminiowych z armexu.

Zamowie na dniach strzaly tylko musze sie skonsultowac:)
Problem w tym, ze mam ramiona o sile 20lbs a na stronie eastona nawet nie ma takich do wyboru i zastanawiam sie w zwiazku z tym czy inwestowac w strzaly do tych ramion teraz jesli za dwa miesiace przeskocze na mocniejsze ramiona i znow bede musial kupowac strzaly. Chyba ze spine takich strzalek do ramion 20£ bedzie zblizony do takich przeznaczonych do 26 albo 30£.

Nie zrozumcie mnie zle, nie chce w ogole nie inwestowac w sprzet, tylko lubie wydawac pieniadze z sensem:))

dzisiaj bec video:)
Majdan Win&Win Exfeel 25"
Ramiona SF Elite Fibre Foam 34lb 70"
Stabilizator Axiom+ 30" + v-bar Stark i side rody Axiom+ 12"
Celownik Decut NAHA
Button Shibuya DX
Podstawka Spigarelli
Strzalki Avalon Carbon Classic 500 30"
Decut RUGBII

Munin

  • Gość
Odp: Poprawnosc pozycji
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 15, 2017, 01:03:36 pm »
Na ten czas strzelaj z tego co masz, jeden trening jeden rodzaj strzał, jak drewno to drewno, jak alu to cały trening alu.
Przyjmując, że Twoja długość naciągu to około 28", przy ramionach 20# strzały karbonowe powinny być około 750, natomiast alu to coś koło 1813 - 1814.
Nie musisz mieć slinga żeby strzelać bez trzymania łuku wystarczy lekko zagięty palec wskazujący i on zabezpieczy łuk przed wypadnięciem a jak nie to sznurówka z butów robi świetną robotę, robisz pętle na nadgarstek, chwytasz łuk, sznurówkę przeciągasz przez wierzch dłoni i łapiesz "wyblinką" pod pierwszy staw kciuka.
Tu masz taką profi wersje https://www.youtube.com/watch?v=abl-5YLn6Xk
Ja młodym robię zwykłą pętlę bez tych cudów wianków i też doskonale działa ;)

Gustlik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Poprawnosc pozycji
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 15, 2017, 01:04:51 pm »
Moze wypadac.
Finger sling zrobiony ze zwyklej sznurowki (dobre tarcie) wystarczy chociaz dle mnie bylo za duzo platania z tym i zrobilem sobie wrist sling-a z linki przymocowanej na stale do luku - dziala doskonale.

“It’s all about enjoying your shooting.”
Barebow: SF Forged Plus + SF Axiom Plus + Spigarelli ZT + 300g