Autor Wątek: --- Samick Polaris --- opinie, uwagi  (Przeczytany 84898 razy)

crom

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
--- Samick Polaris --- opinie, uwagi
« dnia: Luty 26, 2009, 10:16:33 am »
ŁUK SPORTOWY Samick POLARIS

Łuk znanej koreańskiej firmy SAMICK przeznaczony do szkolenia i strzelania rekreacyjnego.
Majdan z drewna klejonego, gniazda ramion metalowe, ramiona z włókna szklanego z rdzeniem drewnianym.
Do wyboru: długości 48-70 cali
naciąg 10 do 38 funtów (4 do 17kg)
dostępny w wersji prawo- i leworęcznej.
Posiada standardowo gwintowane gniazda rozszerzeń, co pozwala na zamocowanie np. stabilizatorów.
W skład zestawu wchodzą:
- majdan + ramiona
- CELOWNIK CARTEL ALU MIDI (metalowa konstrukcja)
- podstawka pod strzałę Hoyt Hunter
- cięciwa dakronowa
cena 324zł


Proszę o zamieszczanie opinii, recenzji na temat tego łuku.

Łuk miałby służyć do nauki i jako pierwszy łuk rekreacyjny.

Jestem wzrostu 173cm, jaka długość łuku byłaby właściwa, i jaki naciąg?

Co sądzicie o załączonym do zestawu celowniku? Czy należy od razu dokupić również stabilizator - a jeśli tak to jaki?
Jakie strzały i o jakiej długości proponujecie do tego łuku?

Niestety nie mam możliwości zakupu w sklepie łuczniczym, gdzie by mi doradzili i dopasowali.
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2009, 11:11:18 pm wysłana przez crom »

adifri

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 74
Odp: --- Samick Polaris --- opinie, uwagi
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 26, 2009, 11:47:02 am »
Witam

Dokładnie ten łuk zamówiłem jakiś czas temu (prezent dla młodszego brata). Jeśli dla początkującego to jak najbardziej polecam. Na początku strzelaliśmy bez stabilizatora ale szybko dochodzi się do wniosku że jest on konieczny. Celownik jest jak na początek całkiem fajny ale ja od razu zmieniłem podstawkę i dokupiłem button.

Jeśli chodzi o siłę naciągu to jest to wartość niezmienna i zależna od ramion jakie sobie wybierzesz.

Długość naciągu możesz sobie wyliczyć ze wzoru (jest podany na forum) Siła to już indywidualnie - najlepiej jakbyś miał możliwość od kogoś pożyczyć i sprawdzić ile jesteś w stanie naciągnąć.

Strzały możesz sobie dobrać np. tutaj: http://www.eastonarchery.com/products/selection

Pozdrawiam
Adrian

Diamond Justice 2006 (70# single cam)
Podstawka opadająca RipCord
Celownik Red Head hunting 3piny
Strzały Easton St.Epic 300
Spust Scott

crom

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: --- Samick Polaris --- opinie, uwagi
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2009, 02:13:35 pm »
Który z celowników uważacie za sensowny zakup do tego łuku:

- najtańszy, plastikowy 26 zł:
http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=198&category_id=46&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31
- nieco lepszy, aluminiowy 43 zl:
http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=194&category_id=46&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31
- celownik Cartel TOURNAMENT 51 zł:
http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=199&category_id=46&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31
- czy warto pokusić się o cokolwiek lepszego, np. cartel 2000 w zestawie z lipkiem lub Cartel X-PERT CARBON w zestawie z lipkiem światłowodowym-oba za 111zł
http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=192&category_id=46&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31
http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=1454&category_id=46&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31


Jestem skłonny wybrać zwłaszcza między tymi średnimi, za 43 lub 51 zł, ten drugi Cartel TOURNAMENT wydaje się lepszy, (no i różnica w cenie jest  znikoma) ale nie bardzo umiem to ocenić po zdjęciu.
Czy celownik jest w ogóle potrzebny do takiego sprzętu?
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2009, 06:31:51 pm wysłana przez crom »

bodzio-Bogdan Guminski

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • www.slowianscylucznicy.fora.pl
Odp: --- Samick Polaris --- opinie, uwagi
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 26, 2009, 02:35:01 pm »
Witam.
Pytanie czy celownik do takiego sprzetu jest potrzebny , jest w komplecie z lukiem sprawdzisz ,zobaczysz ,ocenisz  ,gro moich kolegow strzela wlasnie z tych lukow i wszyscy celowniki pozdejmowali zaduzo z roboty ,a efektow tak brak  ,ustawianie odleglosci to nie jest bloczek.
odnosnie strzal jak bedziesz zamawial luk to podaj swoje namiary ,wymiary to sklepie luczniczym wszystko dobiorą dlugosc strzal ,parametr itd.
Łuk godny polecenia naprawde warto .
Pozdrawiam
bodzio
Samick Vision +Ramiona Fiber 38#, Basic 32#
Turek Styrczula 35#
Samick Sage 35#


Strzaly Cedrowe
Strzaly carbonowe Stepic 500
Strzaly carbonowe Beman Flasch 630
Strzaly carbonowe Black Max Elite 500

crom

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: --- Samick Polaris --- opinie, uwagi
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 26, 2009, 06:31:16 pm »
ok, skoro tak to rozumiem żeby w ogóle darować sobie celownik. Wprawdzie jest w "zestawie" ale to nie problem kupić ten łuk osobno.

W kwestii strzał:
zamierzam strzelać sobie w lesie, mocując tarczę na jakimś drzewie.

Sensownym wyborem wydaje mi się ten model strzały aluminiowej:
Strzała Easton JAZZ/BLUES (pióra naturalne)

Strzała EASTON Jazz/Blues z lotkami z piór naturalnych indyczych długości: 2,5", 3", 4" lub 5". Szczególnie polecamy je do łuków tradycyjnych (do których nie bardzo nadają się lotki gumowe). Bardzo popularna, solidna ale lekka strzała dla początkujących łuczników sportowych oraz dla osób strzelających rekreacyjnie. Doskonała kombinacja wytrzymałości, precyzji wykonania i ceny. Groty one-piece bullet, nasadki Arizona Archery, lotki naturalne indycze , kształt lotek paraboliczny lub shield (paraboliczny ze ściętym tyłem). PARAMETRY: 1413, 1416, 1516, 1616, 1716, 1816, 1916, 2016. Zdecydowanie polecamy ten model na początek!

DANE TECHNICZNE:
Materiał    Stop aluminium 7075
Wytrzymałość    85,000 psi
Nasadka    Plastinock
Dokładność wykonania - waga    +/- 2%
Dokładność wykonania - odchylenie od osi    +/- .006
http://www.luksport.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=1280&category_id=83&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31

Rozumiem że "parametry" to długość strzały.

Ale jaka długość lotki byłaby najbardziej wskazana dla osoby początkującej chcącej strzelać rekreacyjnie? 2,5", 3", 4", czy 5"? Czy to jest tak że im większa lotka tym stabilniejsza i celniejsza strzała (a może odwrotnie?)? Łuksport "zdecydowanie poleca" je wszystkie :).

I jeszcze pytanie o kształt lotek: brać paraboliczne czy te ze ściętym tyłem?

A może zamiast aluminium wziąć strzały z carbonu, które się nie gną? Cena podobna.
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2009, 06:37:46 pm wysłana przez crom »

Saladyn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
Odp: --- Samick Polaris --- opinie, uwagi
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 26, 2009, 07:06:20 pm »
Kształt lotek nie ma większego znaczenia, jeżeli chodzi o ich długość to generalnie do strzelania na małych dystansach lepsze są większe lotki, które szybciej stabilizują strzałę, na duże odległości korzystniejsze są lotki krótsze - stawiają mniejszy opór. Przy strzelaniu rekreacyjnym tak naprawdę nie ma to wszystko aż tak wielkiego znaczenia. Uważam, że lepiej kupić strzały karbonowe.

crom

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: --- Samick Polaris --- opinie, uwagi
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 26, 2009, 07:30:14 pm »
Dystans w istocie będzie raczej nieduży, słyszałem że max 30m da się z tego łuku strzelic. Czyli - jak rozumiem - mam kupić największe lotki, skoro lepiej poprawiają lot strzały.

Uważam, że lepiej kupić strzały karbonowe.

Dlaczego? Możesz napisać więcej...

N.E.M.O

  • Gość
Odp: --- Samick Polaris --- opinie, uwagi
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 26, 2009, 08:13:29 pm »
...jeśli zamierzasz strzelać w lesie to zdecydowanie najlepsze są strzały z włókien węglowych (potocznie zwane karbonem).
Po pierwsze są  lżejsze i dużo wytrzymalsze od jakichkolwiek innych strzał a po drugie nie ulegają trwałym odkształceniom tak jak aluminiowe.
"Węglówki" są więc albo całe albo złamane.

30 metrów to z pewnością zasięg celowany-maksymalny(przy 45* kącie) to pewnie nie mniej niż 100-150 metrów (nawet jeśli naciąg nie jest zbyt silny).

Duże lotki(długie a czasem tez i wysokie) bardzo spowalniają lot strzały i znacznie zmniejszają jej zasięg.
 Przy silnym łuku strzały z takimi lotkami są niesamowicie celne nawet do 50 metrów (nie mówię tu o strzałach flu-flu)-moje pióra mają prawie 14 cm długości i 1,5 wysokości ale łuk ma 30 kg.....

P.S
Do drzew to lepiej nie strzelaj...
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2009, 08:21:23 pm wysłana przez N.E.M.O »

crom

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: --- Samick Polaris --- opinie, uwagi
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 26, 2009, 11:59:25 pm »
ok, więc strzały karbonowe o odrobinę mniejszych niż maksymalne lotkach.

Ramiona mojego łuku długość 68 lub 70" pozwalają na osiągniecie siły: 16-40# (co 2#)
Jaka powinna być "rekreacyjna" siła naciągu [mężczyzna 173cm, średniej  budowy]: w łuksporcie i innym sklepie łuczniczym proponują mi nie więcej niż 11kg(26#), z kolei sprzedawca z allegro i znajomy łucznik podpowiadają od 15kg(34#) wzwyż. 
Chciałbym taki naciąg który posłuży nie tylko i wyłącznie do samej nauki a potem konieczna będzie zmiana ramion, ale i do nauki, i również później do normalnego strzelania.
Z łuku czasami będzie też strzelać dziewczyna 168cm, średnia budowa.

« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2009, 12:01:05 pm wysłana przez crom »

Saladyn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
Odp: --- Samick Polaris --- opinie, uwagi
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 27, 2009, 06:29:23 am »
Sądzę że z łukiem o sile do 40 funtów dasz sobie radę. Na początku lepiej strzelać z łuku o mniejszej sile naciągu będziesz wtedy mógł się skoncentrować na technice a nie na "walce" o utrzymanie cięciwy, 36-40 funtów będzie optymalne. Porzuć celownik  :) strzelanie złuku gołego daje naprawdę sporo satysakcji, będziesz miał również możliwość postrzelać w zawodach 3D (w kategorii TRRB) oraz w niektórych imprezach tradycyjnych. Zajrzyj tutaj http://bydgoscylucznicy.phorum.pl/ i tutaj http://www.slowianscylucznicy.fora.pl/ znajdziesz tam użytkowników Polarisa strzelających bez celownika 

crom

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: --- Samick Polaris --- opinie, uwagi
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 27, 2009, 12:02:03 pm »
Rozumiem że mogą być drobne różnice, upodobania, ale nie rozumiem dlaczego po podaniu swoich wymiarów w obu sklepach proponują (tylko dla mnie, bez dziewczyny) aż tak mały naciąg 10-11kg(24lbs) zamiast 15-16kg (34lbs), jak sugerujecie?

Może jeszcze ktoś wypowie się na temat naciągu, jaki uważałby za właściwy?
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2009, 04:45:01 pm wysłana przez crom »

Ivar Trzy Strzały

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 107
    • Posłannicy Chorsa
Odp: --- Samick Polaris --- opinie, uwagi
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 27, 2009, 12:29:41 pm »
To ja też wtrącę swoje trzy strz... grosze  :)
Jeśli jesteś w wieku okołopełnoletnim lub starszy i nie leżysz całymi dniami z założonymi rękami (co niechybnie prowadzi do zaniku wszelkich mięśni) to śmiało bierz 40# (18kg). Jeśli weźmiesz 15 lub nie daj Boże 11kg to bardzo szybko będziesz czuł, że Cię siła rozpiera i będziesz łypał w stronę łuków twardszych. Jeśli bardzo zależy Ci na ćwiczeniu techniki od podstaw proszę bardzo - ale tak jak piszę, wtedy w krótkim czasie czeka Cię kupno drugiego łuku lub ramion - jak Cię stać - oczywiście, ale nie każdy ma ten luksus. Z własnych doświadczeń wiem, że trochę odpowiednich ćwiczeń, parę treningów, DOBRA ROZGRZEWKA i do 18tki też szybciutko się przyzwyczaisz. To dwa tygodnie zmagań z materią ale potem można się skupić na technice tak samo jak w przypadku 11tki (tyle, że trzeba przyzwyczaić do większego wysiłku pewne partie mięśni - ale tego nie unikniesz w żadnym przypadku). Jakby co to Twoje... powiedzmy - parametry o niczym tak naprawdę nie świadczą. Ja mógłbym śmiało powiedzieć, że mam takie same... a strzelam z 25kg turka, który się wyjątkowo wrednie naciąga, w porównaniu z długimi łukami o tej samej twardości. Ale to wszystko kwestia treningu i jego regularności.
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2009, 12:31:24 pm wysłana przez Ivar Trzy Strzały »
"Mój sekret celności? - PRAKTYKA" - Simo Häyhä

RedPunica

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 116
    • o mnie na Facebooku
Odp: --- Samick Polaris --- opinie, uwagi
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 27, 2009, 01:13:30 pm »
Siła naciągu to naprawdę indywidualna kwestia. Przyjmuje się, żeby nie przekraczać 30 funtów na początku, ale zdarza się przecież, że niektórzy zaczynają od 50#. W każdym razie naciąg dla zdrowego chłopaka poniżej 10 kg wydaje się dziwną propozycją.
Stabilizator Cartela kupić warto. Celownik też. Już lepiej z buttonu zrezygnuj, dopóki nie osiągniesz jako takiej powtarzalności strzału.
Powodzenia!

adifri

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 74
Odp: --- Samick Polaris --- opinie, uwagi
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 27, 2009, 03:29:51 pm »
Mój brat wątłej budowy ciała (chudy 15-sto latek) śmiga bez problemu z Polarisa 40#

Poprostu na początku nie naciągał pełnej długości - - - ale po kilku tygodniowym treningu i to się szybko zmieniło. Jednym słowem bierz śmiało 40# naciągu

Pozdrawiam
Diamond Justice 2006 (70# single cam)
Podstawka opadająca RipCord
Celownik Red Head hunting 3piny
Strzały Easton St.Epic 300
Spust Scott

crom

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: --- Samick Polaris --- opinie, uwagi
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 02, 2009, 04:47:39 pm »
no to w końcu zamówiłem, Samick Polaris 68", największy problem był z naciągiem, w końcu wybrałem rozwiązanie pośrednie (15kg)32lb. Długo gadałem z facetem z Łuksportu, ponoć od 30 lat trenuje łucznictwo i sam używa tylko 38lbs, wydawał się mówić rozsądnie (w skrócie: "liczy się technika a nie siła"). Może i racja, w końcu nie będę polować tylko strzelać do tarczy, i to raczej na mniejsze odległości.
Do tego podstawka Hoyt Hunter, cięciwa pleciona z dacronu, celownik Cartel Midi alu, 8 strzał karbonowych Beman Flash, skórka i "części zamienne" do strzał.


« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2009, 07:19:52 pm wysłana przez crom »