Autor Wątek: Szukam tabel doboru strzał  (Przeczytany 9724 razy)

Akama

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Szanowny tester kokosów oraz drinków z palemką
Szukam tabel doboru strzał
« dnia: Styczeń 16, 2017, 03:53:50 pm »
Wiem że były juz wałkowane takie tematy ale dalej ni wząb nic nie rozumiem. ( proszę sobie darować kom w stylu, to nie strzelaj )
Zmierzyłem rozpiętość ramion od serdecznego do ser. 193,5 cm na ścianie. W sklepie pan powiedział że jak dla mnie to strzały z parametrem 630.
Chcę kupić Carbon Easton Inspire na początek bo łuk to tylko samic polaris długość 70 siła naciągu 34.
Szukałem na stronach jakiś tabel ściągnełem Easton Shaft Selector ale za cholere nie wiem jak ustawic a tabel nie znalazłem.
Proszę o podanie wzoru do obliczania albo czegoś podobnego bo za chol... nie wiem skąd się wziął ten parametr strzały 630.

P.S Jeśli komus starczy cierpliwości to proszę o wytłumaczenie po kolei, krok po kroku wszystkich zależności co z czego sie bierze.

S. Polaris 70"/34#
NOVA Rest Magnetic
Black Sheep
Rugbii Finger Tab
Easton Inspire 630 carbon

MD

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 91
Odp: Szukam tabel doboru strzał
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2017, 04:45:49 pm »
w selectorze eastona ( z strony easton hunting) klikasz na rodzaj łuku - w twoim przypadku recurve
potem wybierasz cieżar groty - najlepiej standardowo 100grain
potem draw weight czyli sila naciągu w twoim przypadku 34 funty
potem arrow lenght czyli dlugosc strzaly - w przypadku recurve zamieniasz 193,5cm na cale i do wyniku dodajesz jeden albo dwa cale - nie strzelam na codzień z recurva to ci nie powiem dokładnie. I wychodzą ci strzałki

Munin

  • Gość
Odp: Szukam tabel doboru strzał
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2017, 04:56:56 pm »
Pisze z pamięci to mogę coś pokrecic.
Wejdź na http://eastonarchery.com , jak będzie do wyboru target i bowhinting wybierz target, na dole strony powinien być gdzieś shaft selector.
Trzy okienka do wyboru,
Od lewej Recurve czyli "klasyk" i kilka bloczkowych, w środku długość strzaly czyli wyliczona długość naciągu + 1 cal u poczatkujacego, moc łuku . Ustawiasz i klikasz a następnie pokazuje się lista strzał Eastona które powinny pasować.
Moim zdaniem 630 będą dla Ciebie za miękkie, coś mi się wydaje że 500-ki będą dla takiego zestawu zdecydowanie praktyczniejsze.
Więcej dopiszę jak wrócę z pracy i zasiade przed komputerem.

Akama

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Szanowny tester kokosów oraz drinków z palemką
Odp: Szukam tabel doboru strzał
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2017, 06:38:24 pm »
Do MD i Munin
1. MD
Recurve bow
    A: point weight = ciężar grotu tak jak naisałeś zostawiłem 100
    B: Bow weight = siła naciągu u mnie to 34
    C: arrow length = czyli 193,5 daje mi 76 +- 2 i tu kicha zostaje 33 i nie da się zmienić chyba że coś pomieszałem

2. Munin strona easton archery
    A: dwa pierwsze od lewej ustawione ostatni czyli długość cięcia ??

ok już zrozumiałem :D potrzebna była chwilka do przetrawienia. faktycznie od 500 do 560 a nie jak wsklepie 630 to spora różnica.

Dziękuę za wytłumaczenie jak osiołkowi Panowie jeśli będziecie w stargardzie 11.02 na lotnisku bo szykują się mini zawody to postawię skrzyneczkę ale pod koniec zawodów !! tak do kiełbaski jeśli pogoda dopisze
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2017, 06:46:14 pm wysłana przez Akama »
S. Polaris 70"/34#
NOVA Rest Magnetic
Black Sheep
Rugbii Finger Tab
Easton Inspire 630 carbon

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Szukam tabel doboru strzał
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 17, 2017, 08:20:59 pm »
Cytuj
C: arrow length = czyli 193,5 daje mi 76 +- 2 i tu kicha zostaje 33 i nie da się zmienić chyba że coś pomieszałem

Musisz w calach zawsze wpisywać.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


MD

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 91
Odp: Szukam tabel doboru strzał
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 17, 2017, 09:50:51 pm »

    C: arrow length = czyli 193,5 daje mi 76 +- 2 i tu kicha zostaje 33 i nie da się zmienić chyba że coś pomieszałem

76 jeszcze raz dzielisz przez 2,5

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Szukam tabel doboru strzał
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 17, 2017, 09:51:22 pm »
Twoja długość naciągu teoretyczna to 193,5/2,5/2,5445= 30,42 cala. Długość promienia wez 31,5 cala bo jeszcze ci dojdzie nock.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Munin

  • Gość
Odp: Szukam tabel doboru strzał
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 18, 2017, 10:38:38 am »
630-tki byłyby dobre do łuku bez półki, takiego tradycyjnego longbowa o przekroju D czy innego tradycyjnego z grubszym majdanem strzelanym z 3-ch palców. Do łuków z głęboką półką potrzeba strzał sztywniejszych a do bowhuntingu dobiera się strzały cięższe z cięższymi grotami żeby wyważenie było większe niż przy sportowym bo to daje większą penetrację celu.
Cieszę się, że mogłem pomóc  :D

EDIT
Bardzo fajnym ale niestety myśliwskim shaft selektorem jest ten ze strony 3riversarchery, jest w nim podział na łuki z półką i bez oraz na wagę grotów, są w nim 3 osobne tabele dla karbonu, aluminium i drewna.
http://3riversarchery.com/pdf/ArrowCharts.pdf
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2017, 10:55:21 am wysłana przez Munin »

Akama

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Szanowny tester kokosów oraz drinków z palemką
Odp: Szukam tabel doboru strzał
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 20, 2017, 06:16:57 pm »
Munin zakupiłem 570 oraz 500 zobaczę które będą się lepiej "prowadzić" i wtedy zdecyduję.
500 są dla drewnianych mocnych ale samic polaris ma tylko majdan z drewna w całości więc to kwestia próbowania a 60 zł to żaden majątek (trzy strzały) pierwsze strzelanie będzie 11.02 jak tylko potwierdzą się zawody na lotnisku w Stargardzie.
S. Polaris 70"/34#
NOVA Rest Magnetic
Black Sheep
Rugbii Finger Tab
Easton Inspire 630 carbon

Piotru

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Szukam tabel doboru strzał
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 06, 2017, 01:45:18 am »
Akma, i jak Ci się strzela, jakie porównanie?
Pytam, bo na dniach planuję zamówić komplet avalonów classic, będą 31-calowe, waham się tylko pomiędzy spinem 600 a 500. Strzelam z samicka polaris 70` 30#, ale że ciągnę go na jakieś 30 cali, więc trzeba by liczyć 34 funty naciągu.

Akama

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Szanowny tester kokosów oraz drinków z palemką
Odp: Szukam tabel doboru strzał
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 06, 2017, 12:03:35 pm »
500 i 570 poszły na ścianę jako ozdoba. Strzelam Easton Inspire 630 carbon i są idealne zdały papier bezbłędnie na odchodzenie. Trochę czasu jednak poświęciłem na samo ustawienie pod siebie łuku, tak wiem to nie jakis tam super turniejowy i za wiele nie ma co ustawiać ale zasada ta sama :D umiejscowienie nocka na cięciwie postawa wypuszczanie strzały itd to wszystko wpływa na oddany strzał i celność teoria jedno praktyka swoje. Warto słuchać tych co juz mają doświadczenie ;)
S. Polaris 70"/34#
NOVA Rest Magnetic
Black Sheep
Rugbii Finger Tab
Easton Inspire 630 carbon

Munin

  • Gość
Odp: Szukam tabel doboru strzał
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 06, 2017, 03:15:25 pm »
Akama jaką masz rzeczywistą długość naciągu?

Akama

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Szanowny tester kokosów oraz drinków z palemką
Odp: Szukam tabel doboru strzał
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 06, 2017, 04:07:55 pm »
Według jednej metody:
Wyciągnij przed siebie ręce i złącz dłonie. Odległość pomiędzy klatką persiową a wierzchołkami palców podziel przez 2,54 i masz potrzebną długość naciągu
To daje 32

Druga metoda:
rozstaw ramion, podziel to przez 2,5 a potem przez 2,54
To daje 30

Metoda 3 czyli na patyka:
To daje 27,8
S. Polaris 70"/34#
NOVA Rest Magnetic
Black Sheep
Rugbii Finger Tab
Easton Inspire 630 carbon

Gustlik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Szukam tabel doboru strzał
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 07, 2017, 08:15:33 am »
... to wszystko wpływa na oddany strzał i celność teoria jedno praktyka swoje. Warto słuchać tych co juz mają doświadczenie ;)

I jak ustawiles? Jak mozesz podac:
jakie BH (i zakres BH dla luku)
wysokosc nocka
wychylenie strzaly
twardosc buttona
dlugosc ramion, (ramiona 34#?)
dlugosc strzaly, ciezar grotu, (spin 630?)
i co tam jeszcze zapomnialem

Jestem ciekawy bo tez sie za tuning (luku i siebie) musze wziasc. Cos tam "na oko" co trening przestawiam ale nadal mi strzaly zygzakuja.
“It’s all about enjoying your shooting.”
Barebow: SF Forged Plus + SF Axiom Plus + Spigarelli ZT + 300g

Akama

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Szanowny tester kokosów oraz drinków z palemką
Odp: Szukam tabel doboru strzał
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 07, 2017, 12:42:59 pm »
BH ustawiałem dla samic polaris:

48"- 6 1/2 - 7 2/7
54"- 6 1/2 - 7 2/7
58"- 6 2/3 - 7 1/2
62"- 7       - 7 7/8
64"- 7 2/7 - 8 1/14
66"- 8 2/3 - 9 4/9
68"- 7 7/8 - 8 2/3
70"- 8 1/2 - 9 1/4

Wysokość nocka.
Nie kupowałęm żadnych fikuśnych przyrządów wykonałem sam.

Po nałożeniu cięciwy ustaliłem BH ( https://www.youtube.com/watch?v=0bOcsWGf_HE film obrazujący co i jak ). Na stronie http://www.donadoniarchery.com/en/content/category/tecnical/ poszukałem info o ustawieniu nocka gdzie wszystko jest fajnie opisane i ustawiłem początkowy punkt dla nocka ( regulacja poniżej )

Button
Wychylenie strzały (1,5 - 3,2 mm) na zewnątrz cięciwy grot w lewo dla prawo ręcznych
"pamiętaj o wycentrowaniu samej cięciwy"

P.S kwestią pozostaje czy strzelasz z palców czy spustu. Jeśli to pierwsze to jak wyżej - Wychylenie strzały (1,5 - 3,2 mm od celu aby zrekompensować wciśnięcie buttonu podczas oddawania strzału) Jak spust to cieciwa i strzała w lini prostej do celu.


Jako pierwsze ustawiałem czy strzała idzie góra/dół.
Strzelałem po 4 sztuki. Najpierw z lotkami ( odległość 15 m od tarczy ) to samo Bez lotek. Jeśli bez lotek układały mi się powżyje to gniazdo przesuwałem do góry do momentu gdy strzały układały się na tej samej wysokości. I odwrotnie jak bez lotek poniżej to gniazdo w dół aż do skutku.

Teraz czy strzała idzie w prawo/lewo
4 strzały z lotkami 4 bez lotek.

A) Jeśli strzały bez lotek trafiają z lewej strony opierzonych to są  zbyt sztywne

Korygowanie buttonem
. zmniejszałem docisk sprężyny buttonu
Jest jeszcze możliwość zwiększenia ciężar grotu strzały ale nie robiłem tego.
Oraz zwiększanie siły łuku jeśli masz taką możliwość np  regulacja tillerów.

Jeśli strzały bez lotek trafiają z prawej strony opierzonych to są  zbyt miękkie.

Korygowanie buttonem
- zwiększałem docisk sprężyny buttona
Zmniejszenie ciężaru grotu lub siły łuku ( regulacja tillerów )

Jeśli u ciebie nie da się jednak ustawić poprawnie kup strzały o innej twardości. i od nowa :D

Cieżaru grotu nie pamiętam a wagę elektroniczną pożyczyłem koledze więc nie podam.

Mam nadzieję że pomogłem. To żmudny proces zwłaszcza jak zaczynałem ale teraz wszystko idzie łatwiej im dalej w las. Zarezerwuj cały weekend bez telefonu itd tylko ty łuk i ustawienia bez rozpraszania to tak od siebie.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2017, 09:41:18 pm wysłana przez Akama »
S. Polaris 70"/34#
NOVA Rest Magnetic
Black Sheep
Rugbii Finger Tab
Easton Inspire 630 carbon