Autor Wątek: alternatywne materialy i ulepszanie parametrow, comp reflex  (Przeczytany 2247 razy)

humanic

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
alternatywne materialy i ulepszanie parametrow, comp reflex
« dnia: Październik 16, 2016, 01:57:29 pm »
Witam zabieram się za zrobienie luku refleksyjnego kompozytowego o wyglądzie tradycyjnym, ale nie omieszkam użyć nowoczesnych materiałów w celu zmniejszenia nakładu pracy i poprawienia parametrów, taki oszczędnie leniwy jestem trochę. Chciałbym żeby był dość silny 20-30kg, raczej pod górna granice i oczywiście szybki, no wiadomo.

w związku z tym ze nigdy tego nie robiłem i mam tylko wiedzę teoretyczną będę miał zapewne masę pytań, w których rozwikłaniu mam nadzieje mi pomożecie, a może nawet wszyscy nauczymy się czegoś nowego

mam zamiar użyć materiałów ze starych, ale tez nie tak bardzo starych nart zjazdówek, jest tam włókno szklane i już bardzo dobrze wyprofilowane wstępnie drewno, na koniec dokleić rogi metoda V cut o tak:

V -ramie
V - róg (raczej drewniany, róg tylko jako nazwa elementu luku refleksyjnego)

zależy mi tez żeby luk można było rozłożyć wiec ramiona będą osadzone w majdanie w i przykręcone zamaskowana śrubą(mały frez i jakaś zatyczka) a połączenie podobne jak w V tylko ze na kwadrat, wykończenie tradycyjne skorka itd

na początek:
1.czy da się wyciąć z nart boki tak żeby za bardzo nie naruszyć drewna ? są zbyt szerokie na ramie wiec trzeba zwężyć
2.w związku z tym, ze robię też mongolski instrument tradycyjny smyczkowy, będę zamawiał końskie ogony mongolskich bądź syberyjskich koni (maja one grubsze włosy w związku z temperatura tam panująca, są dosyć tanie, można zamówić na aliexpress, ale do 40 dni się czeka i przesyłka za darmo)
może ktoć by sie nawet skusil "ciepnać" bo to 12 sztuk z tym, że cześć wlosów może pojsc do kosza
https://pl.aliexpress.com/item/High-quality-12-hanks-natural-white-Siberia-horse-tail-violin-viola-cello-bow-hair-free-shipping/1000003406706.html?spm=2114.56010208.4.53.8yQyFC

wiem, ze włosie końskiego ogona jest dość słabe na cięciwe ponieważ się rozciąga, ale jest również bardzo mocne, wiec pomyślałem dlaczego by nie użyć go jako zamiennik ścięgien na grzbiet luku ?? odrazu nasuwa się kolejne pytanie odnośnie kleju, i problem takiej natury, ze na grzbiecie chciałbym tez przykleić(i możn na brzuścu tez)cienką listewkę z włókna węglowego która jest bardzo tania w sklepie modelarskim, wiec raczej sztuczny klej by tu pasował, a czytałem ze żywica poliuretanowa jest bardzo wytrzymała i elastyczna, jest używana m.in. na dziobie statków żeby wytrzymały uderzenia fal, wiec na grzbiet pomyślałem-ideał, brzusiec o ile będzie to włókno węglowe, epoksydowa, ktoś próbował z ta żywica poliuretanowa bądź końskim ogonem?

ew ciekawa by była tez mieszanka ścięgien i włosia ?
3.długość luku. Jestem dość wysoki, powiedzmy 2 m długie ręce, wiec myślałem o zrobieniu byka 110, albo 120, nowoczesne widzialem nawet 144 czy taki bylby dobry ? jak wasze doświadczenia z takimi długościami? dłuższych refleksów to chyba nie było w historii, poprawcie mnie jeśli się mylę.
-pamiętam, ze jakiś czas temu porównywałem parametry włókna szklanego i węglowego, i wyszło mi z tego, ze szklane jest dobre na wzmocnienie luku przed pęknięciami itd a węglowe poprawia parametry, jest lekkie, wiec byłyby to zew warstwy, ale nie skrajnie. Jak to widzicie ?

ja ogólnie widziałbym to tak(od lewej grzbiet):

włosie/ścięgna+poliuretan|carbon(cieńsza warstwa)+poliuretan|drewno ze szkłem z nart|grubsza listwa węglowa z epoxydowa

4.formowanie włókna węglowego,to chyba dość trudne pytanie. Myślę, że jeżeli walnąć by prosta listwę na wygięte ramie luku mogło by to nie wykorzystać całego potencjału warstwy węglowej, wygięcie jej do przyklejenia zamknęło by w niej energie odwrotna niż zamierzona(dobrze myślę?), a jest możliwość taniego formowania włókien szklanych i węglowych w rożnych firmach, nawet na olx, wiec oddałbym takie listwy to "wygięcia" i wtedy nie było by jakiś przeciwstawnych energii w łuku, z zamierzeniem ze listwa została by wygięta do kształtu ramienia luku i tak uformowana na stale (twardo), nie wiem jakby tu było z kombinowaniem, strasznie trudno mi to sobie wyobrazić. Czy ta warstwa powinna być w kształcie ramienia czy ma to znaczenie większe/mniejsze? można by tez ja uformować troszkę bardziej wygięta niż ramie, w ta sama stronę oczywiście żeby nie stworzyć sil przeciwstawnych, ale np lekko bardziej wygięta
super zobrazowany przykład uwaga*:

 listwa weglowa na brzusiec>C(C<listwa weglowa na grzbiet
i tak wygiete przykleic, napieraly by one na powrot do pierwotnego ksztaltu, czy mialo byto jakis wplyw na sile/szybkosc ??

*nawias jest tutaj lukiem, ramieniem, z refleksem, bez cienciwy

uff aż się zmęczyłem myśleniem nad tym pytaniem
to narazie tyle :D pozdrawiam !

p.s
dobra jeszcze jedno
5. może lepiej zamiast listwy węglowej, warstwy z włókna węglowego? aczkolwiek nie wiem czym się różnią listwy od włókna, może listwy są z włókna? na forum czytałem, ze lepsza jest tkanina węglowa jednokierunkowa,ale troche dyskusja tam była, a może mieszanka tj cienka warstwa listwy plus tkanina na grzbiet, a na brzusiec sama listwa ? myślę, że mądre manewrowanie gruboscia warstw i materiałami może mieć zaskakujący efekt, ale ciężko mi to ogarnąć samemu, pomocy! :D kiedys grzebałem w parametrach włókna szklanego i węglowego, ale musze do tego wrócić..
mam tez taka idee
sciegna/wlosie|carbonjednokierunkowy|szkło|drewno|szkło|listwa carbon
tutaj nie musiałbym ścierać warstwy szkła z nart, są one po obu stronach warstwy drewna

OGÓLNIE ZALEŻY MI NA JAK NAJLEPSZYCH PARAMETRACH, stąd te kombinacje

chyba jakiś fizyk by się przydał :D
link do listwy
https://www.gimmik.net//Listwa_weglowa_03x30x1000_mm,o,4765.html?gclid=CNjW0ZSf3c8CFcICcwod34YCDg

aha możliwe, że miałem na myśli żywice poliestrowa a nie poliuretanowa, chociaz obie istnieja, wiec 6. czym się różnią ?

Runo

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Łucznik z Warszawskiego Podziemia
Odp: alternatywne materialy i ulepszanie parametrow, comp reflex
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 16, 2016, 10:51:15 pm »
Siemka,
Jeśli mam być szczery, to troszeczkę przekombinowałeś  :P  :)
Bardzo cenię ludzi, którzy mają zapał i chęć do tego typu rzeczy, ale jeśli nie masz doświadczenia w robieniu łuków to wpierw bym się zajął na twoim miejscu jakimś "klasykiem", aniżeli "eksperymentem"  :)
Szczególnie, że taki pomysł jak włosie końskie na grzbiet łuku nie jest zbyt dobrym pomysłem. Jeśli oprócz warstwy włókna szklanego dodasz jeszcze na wierzch włókno węglowe, to osiągi łuku wcale się nie polepszą. "sciegna/wlosie|carbonjednokierunkowy|szkło|drewno|szkło|listwa carbon" - nie ma sensu kombinować w ten sposób, ja bym po prostu spróbował szkło/drewno/szkło, albo carbon/drewno/carbon i tyle  :P . Co prawda oryginalne nie będzie, ale z takim zapałem jaki posiadasz z pewnością wyjdzie całkiem dobry łuk. Zmierzam tylko do tego, że tego typu eksperymenty z wyłącznie wiedzą teoretyczną mają małą szanse na powodzenie.  :D
Co do nart, to myślę, że da radę je szczuplić, ale raczej poprzez ścieranie, a nie cięcie. A jeśli chodzi o długie refleksy to sprawdź "Medicine bows" - dowód na to że siyah w łuku tradycyjnym może być baardzo długie  ;)
PS Ale rób jak chcesz :) Cokolwiek zaczniesz robić to szczerze życzę powodzenia!
Runo, Pozdrawiam
Klub Łuczniczy "Robin Hood" Warszawa
`````````````````````````````````

humanic

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: alternatywne materialy i ulepszanie parametrow, comp reflex
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 16, 2016, 11:19:48 pm »
e tam nie to forum, na arcusie mało ludzi, poza tym tam bardziej tradycyjnie, a ja tradycyjny robię tylko z wyglądu, materiały raczej nowoczesne, carbon, fieberglass ?
najpierw napisałem tam i skopiowałem wiec może się wydawać jak skierowane do "tradycyjniakow", ale myślę że możne znajdzie się ktoś znający dobrze na tych nowszych materiałach do luków. Może zna ktoś jakieś angielskie forum gdzie kombinują ? :D

Jasne, ze kombinuje, kto nie kombinuje ten nie ma. Wiadomo, ze z teoria przekombinowałem dlatego trzeba to ułożyć jakos sensownie.

świetne łuki robią w tym medicine
siyah raczej bym chciał zwyczajnie, proporcjonalnie, ale ogólna długość łuku, kurcze widziałem wczoraj nawet 150cm refleksa z azji, a popatrzcie teraz na tego byka

http://www.atarn.org/chinese/visible_bow/visible.htm 180cm ciekawe jakie trzeba mieć długie ręce żeby go dobrze naciągnąć

tak wiem z samej narty dobrze uformowanej by wyszedl swietny luczek, jednak podpatrzylem troche laminatow nowoczesnych i sa takie mieszanki carbonowo fieberglassowe waszych łuków za tysiące zł

powiem wam, że jak łyknąłem trochę wiedzy ogólnie o robieniu łuków i o właściwościach tych materiałów to taka pewność siebie wyszła i kombinacje, wcześniej chciałem tylko uformować nartę walnąć skóre i mam, ale mam jakieś przeczucie, że coś fajnego może być, najwyżej zepsuje i zrobię na szybko szkło drewno, lubię eksperymentować ! carbon na zew bo elastyczny i lekki wieć ramiona bedą szybsze(siła naciągu to nie wszystko), włosie jeszcze bardziej elatsyczne, ale i mocne, szkło wiadomo sztywniak

co nie tak z włosiem ? ścięgna świetnie robią robote, ale dużo z tym pracy, a to taki "zamiennik"


NIE ZNIECHĘCAĆ MNIE ! ;p

Munin

  • Gość
Odp: alternatywne materialy i ulepszanie parametrow, comp reflex
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 17, 2016, 01:18:38 am »
Łucznictwo klasyczne to przede wszystkim łuk olimpijski z całym dodatkowym oporządzeniem. "Klasyk" bez dodatków to już "goły łuk" który bardziej podpada pod łucznictwo tradycyjne/ Twój dziwoląg nieważne jak bardzo będzie skuteczny będzie tradycyjny tak długo jak nie zaczniesz do niego doczepiać celowników, stabów i innych dupersznytów. Tak jak pisał Antkor nie to forum. Czego się spodziewałeś po chłopakach z Arcusa? Że profesjonalni wytwórcy łuków powiedzą Tobie co zrobić z nartami żeby był z niego łuk? Jak sam im nie dałeś żadnych danych żeby cokolwiek mogli podpowiedzieć. Nawet nie wiesz jakiej mocy będzie Twój narto-łuk jak użyjesz "ramion" w stanie obecnym.

Tego "byka" przeciętny Mandżur o wzroście może 165 cm naciagał go kciukiem na jakieś 33"-34". 80lbs było w łukach dla początkującego "wojownika", żeby zaliczyć "egzamin" pod koniec wojskowego szkolenia trzeba było władać łukiem o mocy 165 lbs. I jeszcze jedna uwaga, im większe siyah tym cięższych strzał trzeba uzyć żeby wykorzystać maksymum energii zmagazynowanej w ramionach w innym wypadku łuk będzie kopał. Do łuków Manchu zaleca się strzały o wadze od 16 GPP w górę.
Za dużo myślisz.
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2016, 08:30:26 am wysłana przez Munin »