Autor Wątek: Stabilizator boczny, jak ustawić  (Przeczytany 3877 razy)

Sztygarro

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 116
Stabilizator boczny, jak ustawić
« dnia: Sierpień 31, 2016, 07:39:31 pm »
Witam. Dziś założyłem poraz pierwszy stabilizatory do łuku. Centralny stabilizator - no to chyba żadnej filozofii nie ma (nie mówię tu o doborze ciężarów), bardziej mi chodzi o boczny. Czy jest jakaś reguła na którą stronę się go zakłada (jestem leworęczny)? Bo jeśli chodzi o kąty odchylenia to już raczej indywidualnie się to dobiera pod preferencje - chyba? Pytam gdyż dziś pierwszy raz strzelałem z tym sprzętem i była tragedia jeśli chodzi o skupienia. Lepiej mi szło bez. Czy to kwestia przyzwyczajenia mięśni???
1.PSE SUPRA EXT LH
-Shibuya Ultima Cpx LH
-Spot Hogg Edge LH
-Peep Sight Arc Systeme
-Carter Chocolate Addiction
-Easton: CARBON ONE 410/
                X7 ECLIPSE 2314
-Plano Protector 1111
2.MATHEWS CRAZE hunting LH

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Stabilizator boczny, jak ustawić
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 31, 2016, 08:34:31 pm »
Dokładnie tak. Ja jak założyłem boczny to też łuk latał na wszystkie strony. Kąty musisz dobrać takie, żeby łuk w miarę samodzielnie ustawiał się równo.
Co do ciężarów - to również indywidualnie, ale z tego co czytałem wstępnie na boczny daje się 3 razy tyle ile na centralny.

Ale właśnie po to przydaje się sporo ciężarków do próbowania. Tylko nie rób tak, że strzelisz dwie serie i potem dołożysz albo zmienisz kąt, bo nie wyczujesz tego tak.
Ja strzelałem dwa tygodnie z jednym położeniem, a potem zmieniłem i teraz mam już bardzo fajnie ustawione.
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Stabilizator boczny, jak ustawić
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 31, 2016, 11:10:42 pm »
Z tym ustawianiem się prosto to tak nie do końca. Są dwie szkoły. Jedna,którą preferuje znacznie więcej łuczników jest taka,że jak się złożysz to boczny stab powoduje lekie skręcenie majdanu w jego stronę. I teraz dlonią lekko kontrujemy , tak aby łuk ustawił sie równo .
Druga szkoła jest taka,że łuk po złożeniu ma się ustawić prosto i nie odchylac się w żadną ze stron.
Próbowałem obu tych metod i zdecydowanie lepiej mi się strzela,jak łuk jest od razu wyważony i nic nie musimy kontrowac. Jednak jak czytałem,pierwsza metoda jest bardziej polecana.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Stabilizator boczny, jak ustawić
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 31, 2016, 11:51:19 pm »
Ja też stosuję pierwszą metodę. I tak trzeba przyzwyczaić się do kontrowania ręką, bo jak zaczyna wiać to i tak trzeba włożyć sporo wysiłku w poprawne ustawienie łuku.

Ale jestem ciekaw czy odczujesz dużo większe zmęczenie, bo ja dokładając boczny stabilizator i trochę zmieniając ciężarki (było ich tylko trochę więcej) czułem przez pierwsze 3-4 dni dużo większe zmęczenie po treningach.
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Stabilizator boczny, jak ustawić
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 01, 2016, 05:41:04 am »
Ja stosuje druga metodę czyli resist i mam dużo masy na nim także ciągnie w bok jak cholera ale efekty najlepsze.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Stabilizator boczny, jak ustawić
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 01, 2016, 08:54:48 am »
Są dwa podejścia, jak pisali koledzy. Boczny stab wyważa łuk na boczne przechyły ale też wyważa go przód tył no i niestety te 2 opcje wzajemnie są przeciwstawne. Tzn. jak wyważymy go na boki to okazuje się, że na tylnym jest za mało oz. bo leci do przodu. Jak wyważenie przód-tył uzyskamy neutralne to okazuje się, że jest nawalone tyle oz. że skręca się w bok.

Jeżeli chcesz mieć totalnie neutralne wyważenie przód tył i na boki to trzeba użyć v-bara i 2 bocznych stabów, gdzie ładujesz trochę więcej obciążenia na przeciwną stronę w odniesieniu do celownika.

Próbowałem obu wariantów i najlepiej działa dla mnie opcja aby kontrować ręką skręcenie łuku (więcej obciążenia na stronę) i łuk był wyważony na przód. Fakt, męczyłem się z tym chyba przez 2 miesiące (różne ustawienia obciążeń przód - tył, kąty, położenie bocznego staba na majdanie - supra ma 3 montaże na majdanie pod boczny stab), ale teraz od początku wakacji nic nie ruszam i tylko co trening wymieniam 1-2 nocki od strzał a strzelam głównie na 50m+ ;-)
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

chojnas44

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 455
Odp: Stabilizator boczny, jak ustawić
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 01, 2016, 11:03:52 am »
Ja natomiast strzelam uzywajac 2 bocznych ustawionych dość szeroko i w dół, na stabie od strony celownika mam chyba 3oz mniej niż na drugiej, łuk praktycznie zostaje w miejscu z minimalną tendencja do przodu ale mi to pasuje

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Klasyk i bloczek, strzelam z tego co mam :D
Produkcja cięciw do bloczków i klasyków, bo to lubię ;)