Autor Wątek: Nowa rękojeść do bloczka  (Przeczytany 15955 razy)

hrehor

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Nowa rękojeść do bloczka
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 09, 2009, 11:44:55 am »
Na początku tematu padło konkretne pytanie o konkretny łuk (PSE Nova) w którym uchwyt jest do d... Jeśli to jeszcze komuś potrzebne mogę zapodać jak w Novej tę nową rękojeść zrobić. Dlatego odgrzałem temat
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2009, 10:26:35 am wysłana przez hrehor »

hrehor

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Nowa rękojeść do bloczka
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 11, 2009, 11:47:02 am »
Jak już odgrzebałem, to zamieszczam. Może się jeszcze komuś przyda.

       
 A tu można zobaczyć powiększone https://picasaweb.google.com/piotrekzkrakowa/Abc?authuser=0&feat=directlink

Przy konstruowaniu tego uchwytu starałem się osiągnąć optymalny kąt pochylenia i optymalną grubość (zmierzyłem obie wartości na Hoycie, którego wonczas nie miałem). Wyszło mi to na tyle dobrze, że kiedy przesiadałem się na Hoyta właściwie nie odczułem różnicy w trzymaniu.

Aby wykonać taki uchwyt do PSE Nova należy zgromadzić następujące materiały i narzędzia:

Materiały: 1.) blacha alminiowa grubości 4 mm na okładziny boczne.  2.) Płaskownik aluminiowy o przekroju 35 mm x 14 mm na środek rękojeści  (wymiary płaskownika to wymiary minimalne, oczywiście mogą być większe tylko roboty jest troche więcej) grubość środka rękojeści (14 mm) to powiększona o 0,3 mm grubość majdanu mojej Novej. Pamiętać należy, że producent może trochę modyfikować ten wymiar i dostosować do niego grubość środka uchwytu 3.)śrubki M3x10 mm z łbem stożkowym

Narzędzia: 1.) imadło, 2.) pilniki, 3.) piłka do metalu,  4.) wiertło 2,4 mm (pod gwint M3), 5.) gwintowniki M3, 6.) wiertło 5 mm, 7.) papiery ścierne do wypolerowania. 8.) wiertarka

Wymiary i kształt można oczywiście modyfikować wedle własnego upodobania, tak samo materiał. Ale dla mnie aluminium okazało się idealne. Łatwe w obróbce i dostępne w sklepach.

Jeśli ktoś ma zaprzyjaźnionego frezera to może wykonać coś takiego z jednego kawałka aluminium jednak technologicznie nie jest to wcale łatwe. Mnie ręczne wykonanie  zajęło całą sobotę, ale przynajmniej połowę tego czasu zeszło na eksperymentowanie z wymiarami.

Tak wygląda zupełnie rozłożony uchyt
a tak jego dokładne obrysy na papierze kratkowanym

Mój proces technologiczny wyglądał tak:
1. zgrubne wycięcie elementu środkowego uchwytu (obrys o 2-3 mm większy niż na kratkowanym papierze)
2. zgrubne wycięcie okładzin (obrys o 2-3 mm większy niż na kratkowanym papierze)
3. dopasowanie krawędzi A do krawędzi majdanu
4. Nawiercenie otworów do przykręcenia okładzin 2 x 3 szt. 2,4 mm
5. Nagwintowanie powyższych otworów 2 x 3 szt. gwint M3
6. Wywiercenie otworów w okładzinach
7. Skręcenie śrubkami
8. Ręczna obróbka (pilnikami), nadanie odpowiedniego kształtu
9. Wygładzenie i polerowanie
10. Odkręcenie jednej z okładzin i zaznaczenie otworów średnicy  5 mm do zamocowania uchwytu na majdanie (użyłem oryginalnych śrub i otworów w majdanie. Niektóre majdany PSE Nova nie miały otworów w majdanie; wtedy trzeba wykonać i nagwintować własne)
11. Wywiercenie otworów 5 mm do mocowania uchwytu
12. Ponowne przykręcenie okładziny bocznej i montaż na łuku
13. Gotowe.
Uwaga. Aluminium ma tendencję do brudzenia ręki. Zapobiegnie temu dokładne wypolerowanie lub lakierowanie. Jeśli ktoś gustuje w ładnych ale matowych powierzchniach polecam kąpiel w 10% roztworze NaOH (ostrożnie z ogniem wydziela się wodór) lub umycie  w zmywarce do naczyń.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2012, 08:02:22 pm wysłana przez hrehor »

kissielec

  • Gość
Odp: Nowa rękojeść do bloczka
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 11, 2009, 11:53:04 am »
Jak patrzę, na tę fachową robotę, to aż żal, że na rękojeści się skończyło...
...może mielibyśmy w końcu pierwszy, polski łuk bloczkowy.
Pozdrawiam z podziwem, :)

gelorad

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Nowa rękojeść do bloczka
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 29, 2009, 01:18:01 pm »
No pięknie Hrehor!
Trochę materiał niezbyt urokliwy (jak to aluminium), ale pełny "szacun" za metodę i wykonanie. Pomysł na dopasowanie pierwsza klasa. Pozwolisz że skopiuję?