Autor Wątek: siodełko na cięciwie a rodzaje osad strzał  (Przeczytany 16816 razy)

paczek46

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Taki stary koń a łukami się bawi.
    • strona warmińskich łuczników i nie tylko..
siodełko na cięciwie a rodzaje osad strzał
« dnia: Grudzień 28, 2008, 11:12:36 pm »
Witam kolegów.
Dzisiaj po treningu i zawiązaniu nowej pętelki na cięciwie (stara pękła i sam się znokautowałem :'() nasunęło mi się pytanie jak sobie radzicie z ustaleniem położenia siodełka, zakładając że strzelacie różnymi strzałami na tym samym treningu? Ja mam GG 2315 oraz kilka GG II 2117 z aluminiowym stożkiem. Grubości osad w tych strzałach są różne, a przecież  nie będę za każdym razem kombinował z ustawianiem nowej pozycji nocków .
 Oczywiście najlepiej mieć wszystkie strzały w takim samym rodzaju , a jeżeli nie to co?....
Pozdrawiam.


DZIDOWNICE:Bowtech Specjalist#60;29"
Bowtech CPX Insanity vel rzeźnik
Celownik ;jeden do lasu drugi FITA
Dzidy: ostre kawałki carbonu.

kissielec

  • Gość
Odp: siodełko na cięciwie a rodzaje osad strzał
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 28, 2008, 11:31:35 pm »
Tylko jeden mosiężny zacisk - górny. Dolny węzeł pętelki do spustu, można dopasować każdorazowo do grubszego nocka, przesuwając go w dół.


White_Eagle

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 267
Odp: siodełko na cięciwie a rodzaje osad strzał
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 29, 2008, 08:47:58 am »
Oczywiście najlepiej mieć wszystkie strzały w takim samym rodzaju , a jeżeli nie to co?....
Strzelaj z jednego rodzaju strzał. Jak już je "wystrzelasz" to zacznij strzelać z drugich strzał. Tak robię i wtedy skupiam się na trafieniu. Jak nie trafię to wtedy wiem, że to jest tylko i wyłącznie moja wina.
W przypadku strzelania z różnych strzał o różnych ciężarach, ciągle będziesz pracował nad poprawkami, a "nie trafie w cel", będziesz tłumaczył, że "za mała poprawka" itd.

Pozdrawiam serdecznie
White Eagle
Łuk Bloczkowy Bowtech PATRIOT DUALLY
Celownik Shibuya
Optyka Las Vegas SCODE + 0,50
Strzały EASTON POWER FLIGHT 400
HW100Tqf LONG
FWB 300S Universal
TWINMASTER SPORT + LUNETKA 2X20 WALTHER
ŁUCZNIK 1970
GG 3176262

paczek46

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Taki stary koń a łukami się bawi.
    • strona warmińskich łuczników i nie tylko..
Odp: siodełko na cięciwie a rodzaje osad strzał
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 29, 2008, 07:21:02 pm »
Dziękuję kissielec, napisz tylko dlaczego zostawiłeś górny zacisk a nie dolny?
W tej wersji niwelujesz luzy podnosząc osadę za każdym razem do góry, to  też ma jakiś wpływ na strzał.
Ale najpierw wypróbuję Twój sposób i poobserwuję efekty.
 Dzięki za pomoc

PS.White Eagle czy zdarzyło Ci się "wystrzelać" wszystkie strzały na jednym treningu? 8)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2009, 09:55:54 am wysłana przez paczek46 »
DZIDOWNICE:Bowtech Specjalist#60;29"
Bowtech CPX Insanity vel rzeźnik
Celownik ;jeden do lasu drugi FITA
Dzidy: ostre kawałki carbonu.

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: siodełko na cięciwie a rodzaje osad strzał
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 29, 2008, 11:01:19 pm »
Generalnie tak się robi: tylko górny koralik. A jeszcze lepiej: zamiast koralika fachowy węzełek zrobiony nicią do owijek - jest lżejszy!
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

kissielec

  • Gość
Odp: siodełko na cięciwie a rodzaje osad strzał
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 30, 2008, 03:11:48 pm »
dlaczego zostawiłeś górny zacisk a nie dolny?
Załaczone zdjęcie pochodzi ze strony Hunter's Friend. Ja zresztą w swoim łuku mam to samo.
Wyjaśnienie jest proste:
Jak założysz strzałę na gołą cięciwę i oprzesz ją na podstawce - stworzy sie dźwignia i nock przesunie się na cięciwie do góry (chyba, że jest bardzo ciasny i wtedy zakleszczy się w miejscu). Po to by zablokować tę tendencje do przesuwania się nocka do góry - daje się górny zacisk.
   

paczek46

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Taki stary koń a łukami się bawi.
    • strona warmińskich łuczników i nie tylko..
Odp: siodełko na cięciwie a rodzaje osad strzał
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 30, 2008, 05:50:21 pm »
Wielkie dzięki.
Pytałem i otrzymałem odpowiedź.
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU I ABY NAM STRZAŁY PO KRZAKACH NIE LATAŁY!!! ;D
DZIDOWNICE:Bowtech Specjalist#60;29"
Bowtech CPX Insanity vel rzeźnik
Celownik ;jeden do lasu drugi FITA
Dzidy: ostre kawałki carbonu.

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: siodełko na cięciwie a rodzaje osad strzał
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 27, 2009, 11:50:03 am »
Ja mam GG 2315 oraz kilka GG II 2117 z aluminiowym stożkiem. Grubości osad w tych strzałach są różne, a przecież  nie będę za każdym razem kombinował z ustawianiem nowej pozycji nocków .
 

Załóż we wszystkich strzałach takie same nocki. Jeśli masz strzały z aluminiowym stozkiem to po prostu obecnij je na końcu, zamów unibushingi pod 3d nocki albo G nocki (koszt okolo 2 zl za sztuke), wklej i masz problem z glowy. Te osady stozkowe to jakis straszny zabytek, nie wiem czemu sie produkuje dalej takie nocki, chyba dla lukow tradycyjnych...

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

Wilk

  • Gość
Odp: siodełko na cięciwie a rodzaje osad strzał
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 27, 2009, 04:42:56 pm »
A ja mam trochę inne pytanie, często spotyka się łuczników zaczepiających spust bezpośrednio o cięciwę zaraz po nasadką. Czym różni się ta metoda od zaczepiania spustu o pętelke/
Pozdrawiam

Wilk

  • Gość
Odp: siodełko na cięciwie a rodzaje osad strzał
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 27, 2009, 04:46:07 pm »
A ja mam trochę inne pytanie, często spotyka się łuczników zaczepiających spust bezpośrednio o cięciwę zaraz po nasadką. Czym różni się ta metoda od zaczepiania spustu o pętelkę?

Spotkałem się także z metalowymi "pętlami" przykręcanymi na cięciwie ale raczej nie są polecane ponieważ potrafią po strzale uderzyć niemal 3 krotnie o podstawkę.

Pozdrawiam

kissielec

  • Gość
Odp: siodełko na cięciwie a rodzaje osad strzał
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 27, 2009, 06:25:27 pm »
Petelka do spustu, to ...z oszczędności cięciwy. Owijka na cięciwie ma tendencję do przecierania się, więc stosuje się dodatkowy sznurek, który po częściowym przetarciu łatwo wymienić.

Zastosowanie tej pętelki - skutkuje tym, że cofa się trochę przedramię ręki cięciwnej, w pełnym naciągu. Układ cięciwy wobec twarzy (nos, usta,...) pozostaje bez zmian.

Metalowe ucho...
zalety:
- łatwo zamocować, zdemontować, przesuwać... (wygodne w procesie regulacji łuku)
- każda strzała opuszcza cięciwę "jednakowo", niezależnie co strzelec wyrabia z dłonią ręki łucznej
- przy przejściu na strzały z innymi, ciut-większymi nasadkami, nie trzeba poszerzać gniazdka na
  cięciwie
- można poprawiać ustawianie się peep-sighta, na kiepsko wykonanej lub starej cięciwie, poprzez
  zamocowanie ucha pod odpowiednim kątem.
- bardzo wygodne w czasie zaczepiania spustu
- nie przeciera się
wady:
- nadaje się w zasadzie wyłącznie do spustów myśliwskich (nadgarstkowych)
- ciut cięższe niż zacisk ze sznurkiem
- śrubki mocujące pod wpływem drgań poluzowują się co grozi zmianą pozycji nock-point'a (trzeba
  je sprawdzać cyklicznie)
 
Używałem, ale wróciłem do sznurka... :)
(ważne tylko by sznurek był z linki spectra, bo inne są do luftu)
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2009, 11:29:50 am wysłana przez kissielec »