Autor Wątek: Długość naciągu - wyliczona a używana  (Przeczytany 24661 razy)

Pilo

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 18, 2017, 12:50:45 am »
Długość naciągu to nie komfort strzelania i nie teoretyczne obliczenia - wg. mojej skromnej opinii. Obliczenia z rozpiętości ramion  może służyć jako zgrubna wartość do przygotowania łuku do dalszego tuningu. Ostatnio udało mi się zasięgnąć opinii dobrego coacha (Robert Rankin "RCRchery"). Okazało się że wydłużenie dloopa o 4 mm w moim przypadku sprawiło olśniewającą różnicę. Wynikiem jest o wiele, wiele stabilniejsze utrzymanie pina w celu. Kluczem do sukcesu było takie dobranie długości naciągu + dloop aby linia poprowadzona przez łokieć ręki cięciwnej oraz jej nadgarstek przechodziła również przez nadgarstek ręki łucznej. Nie wyżej, nie niżej a dokładnie przez. Różnica rzędu kilku milimetrów jest bardzo odczuwalna.
@ luke_ Według mnie, oceniając ze zdjęcia, masz zbyt długi naciąg i coś niedobrego dzieje się z gripem... Majdan nie powinien dotykać "linii życia" na dłoni ręki cięciwnej.

Pozdrawiam
Michał
Pozdrawiam
Michał

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 18, 2017, 11:09:30 am »
Dla mnie to jest ciekawe, nie neguje oczywiście tego bo wiele osób o tym pisze ale u mnie te regulacje DL w zakresie kilku milimetrów są absolutnie nieodczuwalne i potrafię strzelać te same wyniki w zakresie DL 27.5-28.5". Oczywiście różnicę 0.5" już odczuwam ale na celowanie i wyniki nie ma to u mnie żadnego wpływu. Każdy jednak jest inny ;)
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


luke_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 61
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 18, 2017, 11:40:55 am »
Kurcze, czy za długi to nie czułem.

Fakt, że uchwyt Hoyt’a bardziej mi pasuje i ręka układa się bardziej naturalnie tak jak powinna.
Przestałem używać ochraniacza przedramienia od razu.

Natomiast teraz mam rękę łuczną znowu bardziej zgiętą w łokciu, do tego stopnia że trzymam naciąg za pomocą mięśni ręki łucznej i dużo szybciej się ona męczy.
Dlatego założę na próbę te moduły na 29” (wczoraj przyszły) i zobaczymy.
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2017, 11:45:18 am wysłana przez luke_ »
łuk:            HOYT Spyder Carbon 34 ZT
celownik:    TruGlo Range Rover
podstawka: QAD Ultra Rest HDX
stabs:         FUSE Carbon
spust:         T.R.U. BALL STINGER
strzały:       Easton Powerflight 400

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 18, 2017, 11:57:51 am »
Ręka na gripie nie powinna się układać naturalnie, naturalny pełny chwyt powoduje zbyt duży kontakt dłoni z gripem. Z tego powodu tarczówki maja wąskie kwadratowe gripy często metalowe bez żadnych pogrubiających profilowanych rękojeści jakie są w łukach myśliwskich.

Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


luke_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 61
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 18, 2017, 03:54:45 pm »
Tak.
Dokładnie o to mi chodziło.
Teraz ręka mi się podobnie układa do łuku.
Założyłem moduły na 29” i już widzę że jest lepiej.
Dodatkowo mam wrażenie że naciąganie jest płynniejsze.

Zobaczymy jak w dłuższym strzelaniu wyjdzie.
łuk:            HOYT Spyder Carbon 34 ZT
celownik:    TruGlo Range Rover
podstawka: QAD Ultra Rest HDX
stabs:         FUSE Carbon
spust:         T.R.U. BALL STINGER
strzały:       Easton Powerflight 400

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 26, 2018, 05:12:15 pm »

To był Stinger X przy 29”.
Teraz mam Hoyt i 28.5” i mam wrażenie, że zmieniła się przez to moja pozycja,
czasami jest ok czasami czuję, jakbym miał zbyt krótki naciąg.
Wydaje mi się, że PSE wymuszał zawsze taką samą pozycję, a teraz przez krótszy naciąg jest ona bardziej zmienna. Może to mieć sens ?
 

Może to mieć sens :). Ja zauważyłem u siebie, że długość naciągu zmienia mi się
w zależności od tego jak wysoko podniosę rękę łuczną przy naciąganiu.

Jak podniosę celownik tylko do środka celu to mam sporo dłuższy naciąg
niż kiedy stosuję tzw. high draw, czyli podnoszę celownik powyżej celu
i potem w trakcie naciągana obniżam celownik do środka celu.
Wtedy ręki mi brakuje aby dociągnąć do ściany.
Inaczej mi się gnaty w stawie układają :).

Piszesz, że masz teraz tak krótki naciąg, że masz zgięta rękę.
Może za każdym razem inaczej Ci się kości układają w stawie barkowym przez to zgięcie.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

humungus

  • Gość
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 20, 2019, 06:04:06 pm »
dobry wątek, więc się podłączę:

mój wyliczony naciąg to 29", ale w takim przypadku kotwiczę w powietrzu - za uchem (mam bardzo małe ręce z krótkimi palcami - przy wzroście 182)

przy 27,5"  jest tak sobie, ale nie tragicznie, przy 28" czasami  ucieka mi let off - bardzo niekomfortowa sytuacja

chyba faktycznie zacznę się nagrywać, a w domu celować przy szafie z lustrem

ogólnie mam tendencję do garbienia się, a teraz staram się prostować trzymając łuk, może  jet to trochę nienaturalne

strzały cały czas grupują mi się na lewo od 10, tarcza dziwnie wygląda - całą lewa strona podziurawiona, prawa jak nowa

co ciekawe strzały lądowały na lewo już jak nie miałem celownika, po założeniu celownika, jeszcze bardziej uciekają w lewo (ledwie mieszczę się w tarczy1x1m z 20m)  wychodzi na to, że bez celownika strzelałem lepiej

podstawkę chyba mam dobrze ustawioną - test papierowy wychodzi całkiem ostro

najśmieszniejsze jest to że strzały uciekają w lewo bez względu na to w którą stronę kręcę celownikiem....

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 20, 2019, 06:32:02 pm »
No widzisz humungus, w temacie - "Łuki GEN-X" taki byłeś cwaniak pisząc - "bzdury opowiadasz, jako laik w temacie - poczytałem tu trochę i sam wszystko ustawiam, no ale jak ktoś ma pecha to i w du... palec złamie, tu nie ma żadnej technologii kosmicznej".
Jak widać nie jest to takie proste, a i uważaj na swoje palce :)
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

humungus

  • Gość
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 22, 2019, 03:54:47 pm »


sam z siebie błazna tu zrobiłeś, pałąjąc chorą niespełnioną miłością do chłamu który nie trzyma wartości deklarowanych przez producenta -    w tym temacie nie mam żadnego wkładu

mam nadzieje, że czytając nie korzystałeś z linka który umieściłem w innym temacie http://bowhunter.pl/luczniczy-sprzet-mysliwski/tuning-luku-i-strzal/

pisz na temat, tak jak ja piszę na temat w twoich wątkach humorystycznych

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 22, 2019, 07:23:44 pm »
Nie chcę zaśmiecać tego zacnego forum wzajemnym dogryzaniem sobie, więc napiszę na temat.
Otóż uważam humungus, że musiałeś bardzo namieszać w ustawieniach. Nie jest możliwe, by łuk nie reagował na przestawianie celownika.
Widać, że sam tego nie ogarniesz. Poszukaj pomocy w jakimś klubie, sklepie, albo znajdź jakiegoś doświadczonego łucznika, który Ci ustawi łuk pod Ciebie.
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwiec 22, 2019, 10:52:01 pm »
Kolego humungus test papierowy nie jest do końca miarodajny. Zrób test na odchodzenie.
On o wiele lepiej pozwala ustawić właściwie podstawkę .
Ja nawet od niego zaczynam. Jak przestrzelam kilka odległości  do powiedzmy 50m i strzały po przesunięciach podstawki ,(jeśli chodzi o prawo/lewo )układają się centralnie, to robię test papierowy i zawsze jest oki.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

humungus

  • Gość
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #56 dnia: Lipiec 05, 2019, 05:16:06 pm »
łuk to nie fortepian, nie da się go tak łatwo rozregulować, zwłaszcza  kręcąc 2 śrubami w podstawce i jedną w celowniku....

skróciłem strzały o 6cm, hmm w zasadzie bez większego efektu,

natomiast miałem błąd w postawie, jako, że strzelam aktualnie bez pipki, celowałem z lewej strony cięciwy (oboje oczu otwarte oczywiście) - w takiej sytuacji, jakbym nie kręcił celownikiem i podstawką wszystko lądowało  po lewej stronie tarczy, ale jak zacząłem patrzyć na celownik z prawej strony cięciwy - wszystko się wyprostowało,

teraz szukam jakiejś lekkiej pipki,  bez bazy - nie planuję na razie wkładać tam szkła, jedynie co to może x4 do samego celownika( przy takim zoomie obraz powinien zostać klarowny)

zastanawiam się tylko jaką średnicę pipki wybrać do celownika HHA 1pin ?

łuk to nie fortepian, nie da się go tak łatwo rozregulować, zwłaszcza  kręcąc 3 śrubami w podstawce i jedną w celowniku....