Autor Wątek: Długość naciągu - wyliczona a używana  (Przeczytany 24768 razy)

MikeOl

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 156
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 25, 2016, 08:26:43 am »
Dzięki jak tylko Jacek odesle mi łuk z nowymi sznurkami sprawdzę ten patent. Tylko czy będę potrafił później powtarzalne kotwiczyc na luku bez tego supla?

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 25, 2016, 11:29:31 am »
Tak. Supeł służy do wyrobienia pamięci mięśniowej.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

makato

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 28, 2016, 09:03:49 am »
Wyliczone 28" i wydaje mi się że rzeczywiście najbardziej pasuje. Chociaż próbowałem też i 27.5 i 28.5. Spust nie ma nic do DL.
Jaco, mam podobny dylemat jak Vellkan ( z tym że u mnie to kwestia skrócenia naciągu do lepszego kotwiczenia o ok 1/2") i też wydaje mi się, że rozwiązaniem problemu zbyt długiego DL była by zmiana spustu na taki z krótszym ramieniem . Wiem, że przez ten zabieg Dl jako takiego nie zmienię ale mając w spuście krótsze ramie do haka , ręka cięciwna zakotwiczy mi się o te 1/3" -1/2" bliżej czyli tak jak bym skrócił DL o 1/2" bez zmiany spustu . Jeżeli jest inaczej proszę o wyjaśnienie.
Obecnie mam 29" i spust Stana Shootoff, myślę o zamianie spustu na Just-X bo ramię do haka w Just-X jest zdecydowanie krótsze.
Łuk: Prime One STX36 59,5#,29"
Elite Energy 32, 62#,29"
Celownik: AXCEL Achieve Carbon CXL 31mm,
HHA Optimizer Lite King PIN 41mm
Podstawka: Vapor Trail Elite Micro,
AAE FerakShow
Spust: Stan: Shootoff, Just-X
Stab:B-Stinger Premier Plus 33

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 28, 2016, 09:41:01 am »
DL luku ustawiasz pod powtarzalne kotwiczenie i pod tak naprawde dlugosc swoich ramion i rak. Dlugosc spustu korygujesz dlugoscia dloopa. Tzn aby powtarzalnie kotwiczyc krotkim spustem i aby zablokowac reke napinajaca w barku musisz wydluzyc dloopa.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 12, 2016, 08:57:29 am »
temat rzeka. Velkan jak Ty mas wyliczone 29" a strzelasz z 27" to coś tu jest bardzo nie tak... z reguły odchyłka od tego wyliczonego Dl wynosi 0,5". Na AT kiedyś czytałem że może to być nawet 1". U mnie wyliczone 28" z delikatnie na +. Oba łuki ustawione na 28" oba mają zmierzony naciąg delikatnie dłuższy niż 28". Strzelałem też z 28,5" ale strzałki mi delikatnie uciekają na lewo więc zostawiam to co wyliczone czyli 28".
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 12, 2016, 09:07:34 am »
A to nie jest tak że skoro zmieniłeś długość naciągu to również Ci się zmieniło kotwiczenie i strzałki zaczęły sie grupować w lewo to należy to korygować celownikiem?

Z tego co wyczytałem to optymalne DL się uzyskuje gdy strzelane grupy są najciaśniejsze.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 12, 2016, 09:25:05 am »
takie małe doświadczenie ostatnio zrobiłem:
Strzelałem z dwóch łuków mój G3 i kolegi vector turbo. Mój ma dl 28" jego 27,5" i przy lekko krótkim naciągu (vector) strzały uciekają mi na prawo. Przy moim czyli 28" jest b.dobrze. Później założyłem moduły 28,5" na mój łuk i strzałki lecą na lewo. Najwygodniej najcelniej i najlepsze grupki mam z DL 28". Kotwiczenie owszem zmienia się. Można to troszkę loopem oszukać ale nie ma co kombinować.
Ważne też jest to czy łuk który ustawiamy powiedzmy n 29" faktycznie ma 29". Z doświadczenia wiem, że nie  :) tu przydaje się drawboard. oba moje łuki są lekko "za długie" jak chodzi o Dl da się to co prawda delikatnie "podkręcić" ale póki co zostawiam.
P.S. przy 28,5" w pełnym naciągu zerkam na górnego cama i widać że delikatnie skręcam majdan. Przy 28" jest ok
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2016, 09:26:44 am wysłana przez forlorn »
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 12, 2016, 10:39:32 am »
temat rzeka. Velkan jak Ty mas wyliczone 29" a strzelasz z 27" to coś tu jest bardzo nie tak... z reguły odchyłka od tego wyliczonego Dl wynosi 0,5". Na AT kiedyś czytałem że może to być nawet 1". U mnie wyliczone 28" z delikatnie na +. Oba łuki ustawione na 28" oba mają zmierzony naciąg delikatnie dłuższy niż 28". Strzelałem też z 28,5" ale strzałki mi delikatnie uciekają na lewo więc zostawiam to co wyliczone czyli 28".

Jak miałem 29" i dosyć krótki d-loop to kotwiczyłem bardzo daleko z tyłu głowy, praktycznie wbijając sobie kostki w tył szczęki co było nieprzyjemne.
Teraz strzela mi się zdecydowanie lepiej, ale moim zdaniem to kwestia spustu, bo jak sprawdzałem spusty STANa i jednego Cartera to nie mogłem tak złapać i musiałbym
go wydłużyć.

Ale słuchaj - strzela? Strzela. Trafiam? Nawet trafiam :P
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Boonk

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 210
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 12, 2016, 11:11:47 am »
A ja się dowiedziałem, że od ponad pół roku strzelałem z DL za krótkim o pół cala. Nauczyłem się balansować na samym oku bez kontaktu z nosem, czy ustami. Teraz zmieniłem DL na prawidłowy dla mnie i... Mam poczucie, że uczę się strzelać na nowo. O wynikach, póki co, lepiej nie mówić. -15 pkt do wszystkiego. No ale mam nadzieję, że korekta się zwróci z czasem.
Łuk 1.: White Feather - Precious 50#
Łuk 2.: PSE Phenom 50#
Podst.: NAP Quik Tune 800
Cel.   : Shibuya Ultima CPX.
Lipk.  : Viper
Łuk 3 : Hoyt Ignite 60#
Strz.  : Easton C1 410; Easton Nemesis 400.

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 12, 2016, 03:48:09 pm »
Velkan - to jest dla mnie nie możliwe, żebyś miał wyliczone DL 29" a strzelał z 27". Uwierzę, że 27" Ci pasuje ale musiałeś źle wyliczyć DL. 2" różnicy to jest masakra...
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 12, 2016, 05:36:36 pm »
Wszystko jest możliwe. Po prostu jak sika to ma wyprostowaną rękę w łokciu ;)

A tak poważnie to ma dobrą postawę z tym DL - widziałem na własne oczy :)
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 12, 2016, 08:01:08 pm »
Velkan - to jest dla mnie nie możliwe, żebyś miał wyliczone DL 29" a strzelał z 27". Uwierzę, że 27" Ci pasuje ale musiałeś źle wyliczyć DL. 2" różnicy to jest masakra...

Na rozłożonych rękach na bok między czubkami dłoni mam 186cm, sam policz :)
Ja jestem trochę nieproporcjonalny, bo mimo wzrostu mam dłuższe nogi i ręce niż statyczny mężczyzna, to też trochę zmienia postać rzeczy.

Poza tym co mi po teorii jak mi się dobrze tak strzela? Przecież na trzymanie spustu palcowego też jest szkoła, a ilu łuczników tyle sposobów :)
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 12, 2016, 10:54:49 pm »
No to rzeczywiście powinieneś mieć naciąg 29 lub nawet 29.5". Musisz bardzo uginac rękę łuczną. No ale skoro tak Ci się lepiej strzela. Ale jednak tracisz na szybkości łuku. Dwa cale mniej ,to myślę że ponad 10 fps mniejsza szybkośc. Strzelasz 3D ,a tam może mieć to znaczenie.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 12, 2016, 11:13:15 pm »
No to rzeczywiście powinieneś mieć naciąg 29 lub nawet 29.5". Musisz bardzo uginac rękę łuczną. No ale skoro tak Ci się lepiej strzela. Ale jednak tracisz na szybkości łuku. Dwa cale mniej ,to myślę że ponad 10 fps mniejsza szybkośc. Strzelasz 3D ,a tam może mieć to znaczenie.

Zdaję sobie sprawę, że coś za coś. Ale jak wyrobię sobie lepszą (bo już mam niezłą) ocenę odległości to szybkość nie będzie tak potrzebna.
Poza tym nie celuję w Mistrzostwo Polski, przynajmniej jeszcze nie teraz :)
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 13, 2016, 07:34:52 pm »
Dzisiaj spróbowałem wrócić do strzelania z krótszym o 0.5" naciągiem i porażka. Czułem się jakiś skurczony i chcąc wyprostować rękę łuczną,cały czas zrywałem strzały.
Podziwiam, że Ty z naciągiem o 2" za krótkim dajesz radę. Pewnie od początku strzelałeś z łuku ,który miał za niski DL i się przyzwyczaiłeś. Ale według mnie to błąd i powinieneś zacząć strzelać mając dłuższy DL-to znaczy prawidłowy dla twojego rozstawu ramion. Patrzyłem w parę tabelek łuków róznych firm i te 2" to strata nie 10fps a od 15-20 . To naprawdę sporo.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500