Autor Wątek: Długość naciągu - wyliczona a używana  (Przeczytany 24763 razy)

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Długość naciągu - wyliczona a używana
« dnia: Czerwiec 12, 2016, 08:57:42 pm »
Z racji tego, że staram się poprawić swoje wyniki w strzelaniu po przeczytaniu kilku fajnych artykułów i obejrzeniu (po raz kolejny) kilku relacji z zawodów
postanowiłem skrócić naciąg. Co prawda dalej mam wrażenie, że mógłby być krótszy, ale pytanie do Was:

Czy strzelacie mając naciąg ustawiony na tyle ile wychodzi z wyliczenia czy dobraliście go metodą prób i błędów i jest on krótszy?

Mi z wyliczeń wychodzi 29 cali długości naciągu, ale teraz skróciłem go do 27 cali i wydaje mi się, że mógłbym skrócić go jeszcze o cal.
Mimo wysokiego wzrostu mam długie ręce i długie palce, a do tego spust też ma dosyć długie ramię do zapięcia.
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 12, 2016, 09:11:18 pm »
Wyliczone 28" i wydaje mi się że rzeczywiście najbardziej pasuje. Chociaż próbowałem też i 27.5 i 28.5. Spust nie ma nic do DL.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 12, 2016, 09:21:41 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 12, 2016, 09:18:19 pm »
DL wynika bezpośrednio z Twojej postawy strzeleckiej. Mi dopiero Jaco na treningu pomógł dobrać właściwe DL. Miałem 30 i przeciągałem rękę cięciwną za daleko i nie była równoległa do strzały. Ciało ma tworzyć literę T bez pochylania się na boki. Załącz sobie komórke na nagrywanie filmów i sobie nakręć jak się naciągasz.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 12, 2016, 09:21:17 pm »
DL wynika bezpośrednio z Twojej postawy strzeleckiej. Mi dopiero Jaco na treningu pomógł dobrać właściwe DL. Miałem 30 i przeciągałem rękę cięciwną za daleko i nie była równoległa do strzały. Ciało ma tworzyć literę T bez pochylania się na boki. Załącz sobie komórke na nagrywanie filmów i sobie nakręć jak się naciągasz.

Tak zrobię, ale mam nadzieję, że @Jaco poradzi mi również jak do Was przyjadę co poprawić :)
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 12, 2016, 09:22:55 pm »
Spoko nie ma sprawy. Na ile będę w stanie, trenerem żadnym nie jestem ;) Generalnie jak Tomek pisze dobrym pomysłem jest fotografowanie/filmowanie swojej pozycji i porównywanie jej do książkowych wzorców. Można też wtedy wrzucić na forum.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 12, 2016, 09:29:48 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 12, 2016, 09:25:26 pm »
Ja ze swojej strony mogę jedynie serdecznie Cię Igor zaprosić do nas na trening. Można śmiało powiedzieć że nasz klub praktycznie cały w bloczkach :)
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 12, 2016, 10:08:55 pm »
Mnie z wyliczeń wychodzi 28,5 a strzelam z łuku 29" i tak mi pasuje. A zaczynałem od 28.0, jednak odpowiednie mięśnie się rozciągały i tak powoli staneło na 29".
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 12, 2016, 10:15:52 pm »
Spoko nie ma sprawy. Na ile będę w stanie, trenerem żadnym nie jestem ;) Generalnie jak Tomek pisze dobrym pomysłem jest fotografowanie/filmowanie swojej pozycji i porównywanie jej do książkowych wzorców. Można też wtedy wrzucić na forum.

A do jakich książkowych wzorców powinienem się porównać? :)
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 12, 2016, 10:31:15 pm »
Np. takich:
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 13, 2016, 09:52:18 am »
Wyliczoną mam 28,3 a używam:

Wg. modułów:
Hoyt - 28,5"
PSE - 29"

Z tym, że zrobiłem miarkę i realna w AMO DL do dla Hoyt to 28 i 3/4  a dla PSE 28 i 14/16

Temat eksperymentalny tak mi się wydaje. Najlepiej ustawić tak, aby kotwiczyło się naturalnie, po 20-30 strzałach założyć peep i wyregulować go na wysokość do naturalnego kotwiczenia. Jedni mówią, że startują od 18m ustawienia celownika z peepem. Osobiście ustawiam raczej na 35-40m (głównie takie odległości są w 3D), przy takim ustawieniu na 18m kotwiczy się dosć naturalnie, powyżej tych 45-50 też. Max strzelam do 80m.

W Hoyt eksperymentowałem z modułem 29 (czułem się za mocno rozciągnięty) i 29,5 (tutaj to czasem przy kotwiczeniu łuk mi uciekał z letoffa), sweet spot znalazłem na 28,5.
PSE - strzelałem od 28 (czułem się mocno "zmiażdzony", 28,5 trochę lepiej, ale ciągle bary spięte), 29 - powiedzmy, ze jest te 1/8 cala za dużo, co potwierdzają zdjęcia sylwetki przy kotwiczeniu ale skompensuje to taśmą na gripie.

Wg. DL to temat mocno indywidualny a wzorcową pozycją można się sugerować, z tym, że nie do końca. Łuk musimy trzymać w sposób swobodny, angażujący jak najmniejsza grupę mięśni. Dla każdego kwestia indywidualna.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2016, 09:54:40 am wysłana przez gibber »
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

MikeOl

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 156
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 24, 2016, 02:58:02 pm »
Wyliczone mam 30" ale w temacie łucznictwa jeszcze brak mi doświadczenia aby wypowiadać się na takie tematu twierdząco poza tym, że cały czas staram się uczyć i nawet jeśli czegoś nie wiem to staram się rozkminić logicznie lub zdaje się na wlasne ciało.
Na początku 30" wydawało mi się dużo do naciagniecia ale teraz myślę że 30.5"-31" było by ok ;)

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 24, 2016, 03:06:14 pm »
Równie dobrze możesz mieć 29. Najlepiej pierwszy raz pofatygować sie do sklepu lub znajomego łucznika na przymiarkę.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Tomasz Szybalski (Sonix)

  • Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 573
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 24, 2016, 03:49:51 pm »
Trzeba jeszcze brać pod uwagę czy łuk trzymasz z ręką całkiem wyprostowaną,  czy załamaną w łokciu bo to też zmienia DL

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


MikeOl

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 156
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 24, 2016, 04:16:42 pm »
Cwiczylem z różnymi postawami i wyszło że w otwartej te 30" to trochę za dużo.
Staram się strzelać bez zablokowanego łokcia aby nie obciążać stawu. Jeśli strzelam z zablokowany to mam wrażenie jak bym chciał przeciągnąć ścianę. W vulture ściana nie jest jakoś szczególnie sztywna (choć nie wiem bo nie strzelalem z innego bloczka) stąd częste różnice na wysokości w celu, a przynajmniej tak mi się zdaje :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2016, 04:46:43 pm wysłana przez MikeOl »

Munin

  • Gość
Odp: Długość naciągu - wyliczona a używana
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 24, 2016, 11:35:46 pm »
Zaluz na cięciwie z nici dość duży supełek tak żebyś go zawsze na ustach czuł w tym samym miejscu. Taki kisser ułatwia życie