Autor Wątek: Spust- jaki?  (Przeczytany 18042 razy)

Adam Waligóra

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 160
Odp: Spust- jaki?
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 25, 2016, 11:39:38 am »
Dobrze, źle się wyraziłem, do 200 zeta wybór jest mocno ograniczony. Poprawiłem wpis, żeby nie obrażać waszych uczuć.
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2016, 11:46:52 am wysłana przez Adam Waligóra »
Hoyt - Defiant 65#
Spot Hogg - Father 1Pin
Trophy Taker - Smackdown Pro
Spot Hogg - Wiseguy
Easton - Aftermath .340

Mariusz Orzeł

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 273
Odp: Spust- jaki?
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 25, 2016, 12:35:35 pm »
To nie chodzi o obrażanie naszych uczuć  bo większość z nas ma już swoje zdanie wyrobione  na temat różnego  rodzaju sprzętów. Problem w tym gdy nowicjusz wpadnie na taki temat i pomyśli  sobie - po co mam dopłacić  parę  groszy jak mogę  kupić  tanio..... ?  Potem jak napisał  Paweł, o koledze , który sobie zrobił "dziadspustem" akuku. Siedzi gość  na fotelu dentystycznym i już  inaczej mu wychodzi rachunek zysków  i strat.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka


DeK

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Spust- jaki?
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 25, 2016, 01:36:46 pm »
Dorzucę swoje trzy grosze. Szybko wyleczyłem się z relatywnie tanich spustów, w zasadzie przy pierwszym wystrzale z bloczka "nówki sztuki" - małe chińskie rączki nie skręciły wszystkich połączeń i po naciągnięciu do ściany został mi na nadgarstku tylko pasek, a reszta poszybowała w kierunku wystrzału po drodze kasując podstawkę i część celownika. Widziałem też kilka "przepuszczeń" tańszych spustów, i strasznie to wyglądało, bo biją się ludzie swoimi rękami z całej siły w pysk (tak, palec strzelca był za spustem... ale co z tego, skoro szczęki się same rozchylały albo miały takie luzy, że pętelka potrafiła się prześlizgnąć...). Spust to element nie tylko sprzyjający celności, powtarzalności, ale kluczowy dla bezpieczeństwa, a na tym nie da się oszczędzać. Dlatego zwiększyłem budżet przeznaczony na zakup spustu i nie żałuję do dziś. Kupiłem za około 300zł (nie pamiętam dokładnie, dawno to było) TruFire 360 Elite na pasku z klamrą, raz ustawiłem i mam spokój do dziś, a strzelam niemal codziennie niezależnie od pogody (zdarzało mi się zalepić go kompletnie gliniastym błotem podczas czołgania, deszcz to norma, kilka razy zamarzający deszcz, śnieg... i generalnie niezawodny). Też się zużywa, niedługo będę go musiał zmienić albo odesłać amerykanom do serwisu, ale jeszcze trochę posłuży. Nie namawiam na niego, bo ktoś bardzo słusznie napisał, że wybór spustu to bardzo indywidualna kwestia, i czasem cięższa niż wybór łuku. Miałem to szczęście, że przed zakupem mogłem zobaczyć, postrzelać ze spustów kolegów ze strzelnicy we Wrocławiu (bezcenne, oszczędziło mi porażek), ale gdyby nie to, to pewnie bym miał spory problem z wyborem (to, co mi się podobało na zdjęciach w Internecie, w rzeczywistości nie koniecznie mi "leżało"). Pewnie można znaleźć jakiś "tani i dobry", ale osobiście odpuściłem sobie eksperymenty w tym zakresie (jest np. taki "no name" za parę dych identyczny jak Caliper .44, nawet ostatnio kolega taki kupił, i wygląda solidnie, działa... ale według mnie trzeba mieć w sobie tę żyłkę "kaskadera", której najwyraźniej nie mam, żeby kupić i zastanawiać się przy każdym naciąganiu łuku, czy puści, a jeżeli, to kiedy...); myślę, że oszczędzanie na spuście może się bardzo srogo zemścić (i żeby tylko frustracją podczas "nietrafiania", gubieniem strzał czy uszkodzeniem sprzętu...). Gdybym nie miał kasy na droższy, ale dobry, pewny, to wolałbym kupić albo używany (od pewnego sprzedawcy, nie zużyty), albo na raty - taki "lepszy" łatwiej też w razie czego odsprzedać.

Mariusz Orzeł

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 273
Odp: Spust- jaki?
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 25, 2016, 01:54:12 pm »
Amen.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka


vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Spust- jaki?
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 25, 2016, 11:17:06 pm »
Ja poprę kolegę wyżej - niech pierwszy rzuci strzałą ten, który nie walnął się w nos w trakcie naciągania i odpalenia spustu :D

Ja się tak zdzieliłem że aż mi pociemniało, ale na szczęście pod nos. Ale mogłem go albo złamać albo wybić jedynki, więc i tak nie było tak źle.
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Adam Waligóra

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 160
Odp: Spust- jaki?
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 26, 2016, 01:16:58 pm »
No kolego jestem spory,i łapska mam złodziejskie ,szkoda że ten tańszy nie jest na pasek.

http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=6131.msg64994#msg64994
Hoyt - Defiant 65#
Spot Hogg - Father 1Pin
Trophy Taker - Smackdown Pro
Spot Hogg - Wiseguy
Easton - Aftermath .340

MikeOl

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 156
Odp: Spust- jaki?
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 11, 2016, 09:58:00 am »
Mam pytanie o różnice w strzelaniu i obsłudze między spustem nadgarstkowy a palcowym?
Ze swojej strony to nadgarstkowy łatwiejszy jest do opanowania i te spusty są TAŃSZE co mnie dziwi najbardziej.

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Spust- jaki?
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 11, 2016, 10:09:50 am »
Co komu lezy lepiej i lepiej sie strzela. Strzelalem 3 miesiace z palcowego, wg. mnie powtarzalniej strzela sie z nadgarstkowego i dodatkowo poszlo mi sciegno palca wskazujacego wiec to przyspieszylo powrot do nadgarstka.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Spust- jaki?
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 11, 2016, 10:26:53 am »
Wszystko kwestia przyzwyczajenia. Ja kupiłem na początku nadgarstkowy i nie umiałem łuku naciągnąć. Ogólnie było jakoś nie tak. Wolę coś trzymać niż żeby coś mnie ciągnęło za nadgarstek. Wydaje mi się że spustem palcowym jest więcej pola do popisu jeżeli chodzi o technikę odpalania (trigger punching - rotowanie - przeciąganie).

Spust nadgarstkowy jest bardzo użyteczny w łowiectwie gdzie mamy cały czas wolne ręce a spust "pod ręką". Obserwując natomiast najlepszych miażdżąca większość strzela z palcowych.

Co do powtarzalności to jest to nasza wina a nie konkretnego typu spustu. Jeżeli zawsze spust będzie lądował w tym samym miejscu i w ten sam sposób na facjacie...czyli powtarzalnie...to i powtarzalność na tarczy będzie. Warto pamiętać że nie tylko samo położenie się liczy ale również kąt obrotu. Ja staram się spust mieć palcowy pochylony 45 stopni do twarzy tak jak palce ręki łucznej 45 stopni do majdanu.

Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

MikeOl

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 156
Odp: Spust- jaki?
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 11, 2016, 11:19:19 am »
Dzięki za opinie i otwarcie mi oczu zwłaszcza na sytuację "wolnej ręki" w lowiectwie której nie brałem pod uwagę :) a jest to imo jednym z najważniejszych +
Dalej jednak dziwi mnie fakt że pomimo większej porecznosci i łatwości w obsłudze spusty palcowe są takie drogie??

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Spust- jaki?
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 11, 2016, 01:01:50 pm »
O trudniej dobrać pod siebie palcowych bo musi dobrze leżeć w łapie.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Spust- jaki?
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 19, 2016, 08:12:19 pm »
Czego to chinole nie podrobią - do wyboru  Cartery, Spot Hoggi, Stany w wersji cing ciang ciong  ;D ;D
Co następne? Kopie celowników?

ceny 40-60 USD.



« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2016, 08:18:31 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Spust- jaki?
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 19, 2016, 08:16:14 pm »
Fajne, ciekawe ile zębów potem leci jak taki 'oryginał' odpali w trakcie naciągania...
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Spust- jaki?
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 19, 2016, 08:16:33 pm »
Za darmo bym tego nie używał.
Nie dlatego, że mam pie...ca na punkcie Made in USA, tylko dlatego, że to jednak element odpowiedzialny za bezpieczeństwo i najlepszym przypadku można zrobić sobie mordostrzał a w najgorszym, to wiadomo...

PS. Koszt implantacji jedynek to ok. 5000 PLN, więc warto policzyć, czy się opłaca zaoszczędzić te 100-150$.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Spust- jaki?
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 19, 2016, 08:21:42 pm »
Pomijając jakość tego czegoś to w zasadzie żadnego spustu nie powinno się naciągać na wprost twarzy ;)
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)