Autor Wątek: Łucznictwo, a sztuki walki  (Przeczytany 4586 razy)

Runo

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Łucznik z Warszawskiego Podziemia
Łucznictwo, a sztuki walki
« dnia: Maj 20, 2016, 11:25:04 pm »
Witam,
Od prawie roku trenuje aikido. Zastanawiam się czasem czy aikido pomogło mi w treningach łuczniczych. Słyszałem, że wraz z treningami łuczniczymi, dobrze jest chodzić na basen,a także właśnie trenować sztuki walki. Mój trener w młodości, jak praktykował łucznictwo w klubie sportowym "Drukarz", uczęszczał również na judo. Chciałbym się zapytać czy też ktoś z was trenuje sztuki walki (niekoniecznie z dalekiego wschodu) i wyciąga z tych treningów korzyści dla treningów łuczniczych. Jak myślicie, jaka sztuka walki najlepiej wpłynie na rozwój umiejętności łuczniczych? Jestem też ciekaw czy wprowadzanie do rozgrzewki łuczniczej elementy różnych technik aikido ma jakikolwiek sens...

Pozdrawiam, Runo
Klub Łuczniczy "Robin Hood" Warszawa
`````````````````````````````````

Moghartsen

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Łucznictwo, a sztuki walki
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 26, 2016, 12:42:20 pm »
Ostatnio to analizowałem i stwierdzam że jest jakaś zależność. W sztukach walki wyrabia się partie mięśni pleców co wbrew pozorom ostatecznie pomaga w lucznictwie :) Od paru lat już nie trenuję, ale mam za sobą 8 lat intensywnych treningów Oyama Karate i pomimo tego że kondycha już nie ta, oraz brzuszek mnie ciut urósł, od ręki niemal byłem w stanie bez większych problemów 72# naciągu w łuku. Wątpię żeby treningi stricte siłowe na siłowni pod masę, etc. Dały porównywalny wynik :)
PSE compound 1997-1999

PSE Stinger x 2016
Qad Ultra rest hunter
PSE 3 pin celownik myśliwski
Spust nadgarstkowy Carter Like Mike

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Łucznictwo, a sztuki walki
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 26, 2016, 12:50:37 pm »
Na pewno nie dają ale w każdej dyscyplinie sportu ludzie chodzą na siłownie...crossfit czy inną formę ogólnorozwojową. Nawet kierowcy rajdowi gdzie można powiedzieć że to nie oni wykonują główna pracę w drodze do mety. Naciągnięcie łuku to połowa sukcesu....później trzeba w stabilnej postawie trafić w cel. A tu się na pewno przydają wszystkie partie mięśni mniej lub bardziej.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Moghartsen

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Łucznictwo, a sztuki walki
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 26, 2016, 01:35:07 pm »
Oczywiście że tak. Nie neguje tego w żadnym stopniu :) łuk swoje waży i utrzymać naciąg też trzeba do tego potrzeba już siły którą się nie koniecznie wyrabia na treningach sztuk walki, bo to są obciążenia statyczne. Niemniej jednak uważam że łatwiej "zacząć" po doświadczeniach że sztukami walki niż bieganiu czy stricte podnoszeniu ciężarów i wyrabianiem masy na siłowni :) później jedynie trzeba sprostować pewne nie dociagniecia wynikające z braków. Druga sprawa sztuki walki wschodnie, boks i cała reszta podczas ćwiczeń na "sucho " uderzeń i ew. Kata czyli ćwiczeń pozycji kanonicznych wymagają przybieranie pewnych pozycji których na siłowni się nie wyrabia i później łatwiej jest zgrać pozycję łuczniczą :) ważne to jest się rozwijać :)
PSE compound 1997-1999

PSE Stinger x 2016
Qad Ultra rest hunter
PSE 3 pin celownik myśliwski
Spust nadgarstkowy Carter Like Mike

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Łucznictwo, a sztuki walki
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 26, 2016, 04:55:13 pm »
Najlepszy byłby chyba seks poza małżeński. Nie dość że też różne dziwne pozycje to później wspinaczka po rynnie a czasami ucieczka na pełnej pecie przed mężem ;)
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Moghartsen

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Łucznictwo, a sztuki walki
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 26, 2016, 07:26:22 pm »
a czasami ucieczka na pełnej pecie przed mężem ;)

Ew sparingi ;)
PSE compound 1997-1999

PSE Stinger x 2016
Qad Ultra rest hunter
PSE 3 pin celownik myśliwski
Spust nadgarstkowy Carter Like Mike