Autor Wątek: TRENING ŁUCZNICZY  (Przeczytany 6335 razy)

Ponury

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
TRENING ŁUCZNICZY
« dnia: Kwiecień 01, 2016, 01:29:06 pm »

Witam koledzy,

      Czy mógłby ktoś podzielić się swoim planem przebiegu treningu łuczniczego (czas trwania, przebieg ilość oddanych strzałów, częstotliwość w tygodniu, sposoby urozmaiceń oraz spostrzeżenia)?

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: TRENING ŁUCZNICZY
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 01, 2016, 03:35:53 pm »
Jestem trampkarzem jeżeli chodzi o łuk ale zainspirował mnie jeden z artykułów z Polskie Łucznictwo. Moje założenia były takie, aby stopniowo zwiększać ilość strzałów i poprawić ogólnie swoją sprawność fizyczną gdyż mam prace siedzącą.

Staram się realizować następujący program ćwiczeń:

- z łuku strzelam w niedzielę.....wtorek...czwartek - dystans i miejsce nieistotne. Urozmaicenie właśnie polega na tym że raz strzelam na poddaszu na 7m skupiając się na postawie (niekiedy nawet na macie nie ma tarczy)....a innym razem z kumplami na 18 czy 50m.
- w poniedzialek....środę....piątek jakaś inna forma ogólnorozwojowa pozwalająca powzmacniać inne mięśnie i poprawić kondycję - pompki....drążek....przysiady....6 Weidera...Plank...orbitrek....rower...bieganie....no i mój ulubiony co piatek basen. Oczywiście nie robie wszystkiego. Chodzi o to aby mięśnie "łucznicze" odpoczywały a robić to na co też ma się w danym dniu ochotę.
- sobota jest dniem wolnym od wszelakich form treningu fizycznego.
- po 6 tygodniach robię tydzień pauzy - czyli leżenie do góry brzuchem ;)

Co do ilości strzałów to co tydzień zwiększam ich liczbę o 7.

Teoretyczny cel który wątpie aby zostal osiągnięty ze względu na małą ilość wolnego czasu (który się wydłuża  -  100 strzał strzelam ponad godzinę) to możliwość oddania 300 strzałów czyli właściwie 2x tyle ile trzeba na dużych zawodach i żeby kondycyjnie nie wysiąść.

Na pewno inni Koledzy więcej coś powiedzą bo mają duży staż....tak jak pisałem....jestem początkujący i tak sobie to wymyśliłem. Na razie realizuję a może zacznę modyfikować jak będę widział że się nie sprawdza.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

chojnas44

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 455
Odp: TRENING ŁUCZNICZY
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 01, 2016, 07:24:10 pm »
Ja trenuje trochę inaczej xd wprowadziłem trening trójfazowy, pierwszego dnia 2-3h strzelania z łuku na dystansach 18/70m lub zależy na co pozwala pogoda plus jakieś ćwiczenia typu pompki, drążek czy gra w koszykówkę jak mam z kim. Dzień drugi to kolejne 3-4h strzelania, w tym statyka, strzelanie w ciemno itd i trening już sporo cięższy bo typowo siłowy dużo ćwiczeń na mięśnie pleców, barków, rozciąganie itd. No i trzeciego dnia odpoczynek, brak kontaktu z łukiem i żadnych ćwiczeń. Pozwala to na przygotowanie się na zawody, bo większość zawodów trwa właśnie 2 dni. Takie treningi wprowadzam około miesiąca przed ważnymi zawodami typu MP bo wiadomo że cały czas tak się nie do bł braknie czasu aby spokojnie się wyspać

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Klasyk i bloczek, strzelam z tego co mam :D
Produkcja cięciw do bloczków i klasyków, bo to lubię ;)

Ponury

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: TRENING ŁUCZNICZY
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 02, 2016, 11:52:29 am »
Dziękuję za Wasze opinie. Ja strzelam sporadycznie jednak chcę to zmienić i spróbować zaplanować sobie konkretne treningi , aby w końcu poczuć co to jest łucznictwo bloczkowe, stąd moje pytanie.
Mam jeszcze pytanie , co do podziału treningów w okresie startów w zawodach i w okresie bez zawodów, czy i jak to sobie dzielicie pod względem planu i intensywności, rodzaju treningu?

chojnas44

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 455
Odp: TRENING ŁUCZNICZY
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 03, 2016, 06:16:53 pm »
Ja przed zawodami staram się strzelać jak najwięcej jednak około 2-3 dni przed samym startem odpuszczam praktycznie całkowicie. Bardzo lekkie treningi taki tylko kontakt z łukiem, około 10 serii na małym dystansie(na hali około 10m na powietrzu 30m). Po samych zawodach jeśli niee ma kolejnego startu w przeciągu 3-4tyg to kilka dni przerwy, nawet do tygodnia, jeesli gonią kolejne starty to dziien przerwy i znów treningi. Zawsze trzeba pamiętać że dzień lub dwa przed startem już techniki nie poprawimy ;)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Klasyk i bloczek, strzelam z tego co mam :D
Produkcja cięciw do bloczków i klasyków, bo to lubię ;)

MikeOl

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 156
Odp: TRENING ŁUCZNICZY
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 13, 2016, 10:00:20 pm »
Z tego co zauważyłem to strzelam 3-4razy w tyg. 6strzał x17 serii na odległości 20do 30m co zajmuje mi około 2h.
Częste spacery do tarczy wpływają na przedłużenie intensywności treningu. Nie zwiekszam ilości oddawanych strzałów raczej pracuje nad skupienie i techniką.
Oczywiście przed strzelaniem jest 5min rozgrzewki; krążenia ramion, nadgarstki, łokcie.
Jeśli strzaly w 90% będą lecieć tam gdzie chcę wtedy zwiększa ilość strzał na serie.

Artz

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 135
Odp: TRENING ŁUCZNICZY
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 30, 2016, 07:29:28 pm »
Ja trenuje trochę inaczej xd wprowadziłem trening trójfazowy, pierwszego dnia 2-3h strzelania z łuku na dystansach 18/70m lub zależy na co pozwala pogoda plus jakieś ćwiczenia typu pompki, drążek czy gra w koszykówkę jak mam z kim. Dzień drugi to kolejne 3-4h strzelania, w tym statyka, strzelanie w ciemno itd i trening już sporo cięższy bo typowo siłowy dużo ćwiczeń na mięśnie pleców, barków, rozciąganie itd. No i trzeciego dnia odpoczynek, brak kontaktu z łukiem i żadnych ćwiczeń. Pozwala to na przygotowanie się na zawody, bo większość zawodów trwa właśnie 2 dni. Takie treningi wprowadzam około miesiąca przed ważnymi zawodami typu MP bo wiadomo że cały czas tak się nie do bł braknie czasu aby spokojnie się wyspać

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Do jakiej tarczy strzelasz na 70m ?
Bowtech Carbon Icon 70#
Ripcord Code Red
G5 OPTIX LE 5 Pin
Octane Balance X 7-11"

chojnas44

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 455
Odp: TRENING ŁUCZNICZY
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 31, 2016, 07:31:55 am »
Do 122 czyli standardowej naa 70 i 90m dla seniorów i juniorów

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Klasyk i bloczek, strzelam z tego co mam :D
Produkcja cięciw do bloczków i klasyków, bo to lubię ;)