Autor Wątek: Pytania zielonego.  (Przeczytany 3956 razy)

Aaron

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Pytania zielonego.
« dnia: Marzec 26, 2016, 04:35:07 pm »
Jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum ( na którym konto posiadam zaledwie od kilku minut) wypadałoby się na początku przedstawić. Na imię mam Adrian, mam 17 lat i łucznictwem interesuję się od ok miesiąca ( na razie tylko teoretycznie). Po przeczytaniu licznych stron w internecie zarówno polskich jak i anglojęzycznych, mam więcej pytań niż odpowiedzi. Na różnych stronach można znaleźć informacje, które często są ze sobą sprzeczne, przez to mam problem z oddzieleniem faktów od mitów. Są to czasami sprawy fundamentalne, takie jak wybór odpowiedniego łuku. ( Nawiasem mówiąc, warto by na forum stworzyć małe FAQ :) )
Przechodząc to meritum sprawy. Szukam łuku, którym mógłbym strzelać ,,od niedzieli" dla własnej przyjemności. Nie chciałbym jednak wyrobić sobie na nim żadnych złych nawyków, bo jak wiadomo, łatwiej się nauczyć niż oduczyć.
Mierzę 174cm  (nadal rosnę) i ważę ok 60kg. Cena w której chciałbym się zmieścić to 200 -300zł, ponieważ nie wiem, jak długo będę się w to ,,bawił". Gdy jednak złapię smykałkę, to na pewno zainwestuję w coś lepszego.
Czy jest jakiś łuk, który chociaż po części spełnia moje wygórowane oczekiwania ? :D Niestety do najbliższego sklepu, w którym mogę dostać łuk mam ponad 50km, więc z moim ograniczonym czasem, nie ma szans, żebym mógł pojechać i sobie coś poszukać, nie znając nawet podstawowych parametrów, którymi mógłbym się kierować.
Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki dotyczące wyboru łuku. :)

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Pytania zielonego.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 26, 2016, 05:45:41 pm »
Witaj. FAQ niestety nie ma ale jest wyszukiwarka. Tu masz niedawno poruszany wątek na temat najbardziej popularnego łuku w Twoim przedziale cenowym

http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=741.0
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Aaron

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Pytania zielonego.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 28, 2016, 07:48:24 pm »
Tu masz niedawno poruszany wątek na temat najbardziej popularnego łuku w Twoim przedziale cenowym
http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=741.0

Właśnie o tym łuku myślałem na początek, zniechęciły mnie jednak trochę opinie przeczytane na forach anglojęzycznych, gdzie porównywano go do łuku kupionego na festynie.
Z tego co wyczytałem, nie potrzeba do niego celownika, a łuki najlepiej kupić z włókna węglowego, tak ?
Nadal nie jestem jednak pewny nad długością naciągu i siłą(?) łuku.

Mieszkam w małej miejscowości w Wielkopolsce, 50km od Poznania. Najbliższe mnie miejsce gdzie, można profesjonalnie postrzelać z łuku, to bractwo kurkowe, a z tego co się orientowałem, tam używają bloczkowych.

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Pytania zielonego.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 28, 2016, 07:54:37 pm »
A czego się spodziewałeś jak dla nich cena Polarisa w porównaniu do zarobków to jakby zapłacić 50zł. W przedziale cenowym do 500zł to wg mnie jedyna opcja.


To chyba nie Bractwa kurkowe tylko raczej jacyś hipisi bo coś mi stulecia nie pasują żeby strzelali z bloczków które pochodzą z drugiej połowy XX wieku  ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2016, 07:57:41 pm wysłana przez Tomasz Ryszka »
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Aaron

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Pytania zielonego.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2016, 08:45:53 pm »
To chyba nie Bractwa kurkowe tylko raczej jacyś hipisi bo coś mi stulecia nie pasują żeby strzelali z bloczków które pochodzą z drugiej połowy XX wieku  ;)

Szczerze na tego typu organizacjach się nie znam, ale z tego co udało mi się dowiedzieć, łuków używają tylko hobbystycznie do strzelania do celów 3D :D

Mógłbym prosić, o ten wzór na obliczanie długości naciągu ? Szukam i szukam i nigdzie nie mogę znaleźc  :(
Czy strzały z włókna węglowego to to samo, co strzały karbonowe ?

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Pytania zielonego.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2016, 08:49:24 pm »
Wg mnie to samo.

Wzór to rozpiętkość ramion / 2.5 / 2.5445. Rozpiętość mierzysz pomiędzy palcami wskazującymi.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Pytania zielonego.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 29, 2016, 03:25:03 pm »
Gdzie dokladniej w tej wielkopolsce mieszkasz w ktorym kierunku od Poznania może dam ci strzelić z mojego polarisa
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Pytania zielonego.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 29, 2016, 03:57:44 pm »
carbon znaczy węgiel
carbon fibre znaczy włókno węglowe
Strzała karbonowa to strzała z włókien węglowych  8)
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

Aaron

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Pytania zielonego.
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 29, 2016, 04:52:24 pm »
Powiat Leszczyński, czyli południowy zachód od Poznania, ok 50km :)

carbon znaczy węgiel
carbon fibre znaczy włókno węglowe
Strzała karbonowa to strzała z włókien węglowych  8)

Dzięki  ;D Najbardziej zmyliło mnie to spolszczenie do ,,karbon". Poza tym w internecie widziałem strzały pod tymi dwoma nazwami.


Wzór to rozpiętkość ramion / 2.5 / 2.5445. Rozpiętość mierzysz pomiędzy palcami wskazującymi.

Długość w cm tak ?  Liczyłem tak i wyszło mi 26. Wynik jest w calach ?

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Pytania zielonego.
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 29, 2016, 04:56:22 pm »
Tak..wynik jest w calach. Rozpiętość mierzysz w centymetrach i jak podzielisz przez 2.5445 wychodzi w calach.

Rozpiętość ramion w przybliżeniu powinna wynosić tyle ile Twój wzrost.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Pytania zielonego.
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 29, 2016, 05:06:20 pm »
No to jednak kawałek jest bo ja okolice Gniezna
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

Aaron

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Pytania zielonego.
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 29, 2016, 09:06:45 pm »
Tak..wynik jest w calach. Rozpiętość mierzysz w centymetrach i jak podzielisz przez 2.5445 wychodzi w calach.

Rozpiętość ramion w przybliżeniu powinna wynosić tyle ile Twój wzrost.

Czyli rozpiętość ramion dzielić przez 2.5445 ? Z tego wzoru wynika, że trzeba podzielić przez 2.5 a następnie przez 2.5445...

W takim razie mam przykrótkawe ręce  ;D

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Pytania zielonego.
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 29, 2016, 09:08:33 pm »
Dobrze wynika ze wzoru. Wynik przez 2.5 i później przez 2.54
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Aaron

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Pytania zielonego.
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 29, 2016, 09:41:51 pm »
To dobrze zrobiłem :)
Rozumie, że siła naciągu najlepsza będzie w granicach 30 - 40lb tak ?