Autor Wątek: Krzywo wbijające się strzały  (Przeczytany 4747 razy)

Infernus_PL

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Krzywo wbijające się strzały
« dnia: Luty 15, 2016, 07:20:03 pm »
Witam,

Od jakiegoś czasu zacząłem dostrzegać, iż wystrzeliwane przeze mnie strzały wbijają się krzywo w cel (słomianą matę).
Chodzi o to, że promień strzały przy trafieniu nie jest prostopadły do powierzchni celu, tylko odchylony w prawo (zawsze, nigdy w lewo) o kilka/kilkanaście stopni. Zdecydowana większość moich trafień tak wygląda. Jestem osobą leworęczną i taki też łuk posiadam. Jako początkujący strzelam z ok. 30 metrów. Inne szczegóły poniżej.
Czy wie ktoś, co może być przyczyną tego stanu rzeczy?

Samick Polaris
Łuk dla leworęcznych (LH)
Długość łuku: 68"
Długość naciągu: 29"
Siła naciągu: 30 lbs
Strzały: Beman Carbon Flash, parametr 630 (długość strzały 31)
leworęczny

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Krzywo wbijające się strzały
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 15, 2016, 07:56:42 pm »
Możesz mieć zbyt twarde strzały.  Dziwne jest, że pomimo wszystko na dystansie 30m strzała się nie stabilizuje tylko idzie bokiem.
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2016, 08:05:04 pm wysłana przez Tomasz Ryszka »
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

M.C.

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 74
Odp: Krzywo wbijające się strzały
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 15, 2016, 10:27:05 pm »
mozesz tak
-zwiekszyc mase grotu
-odchudzic lotki
-zwiekszyc BH
jesli nie pomoze wina w technice
-sciskasz luk lub przy strzale skrecasz w przeciwna do zegara strone
-za gleboko lapiesz cieciwe na palcach

tak nieuzywam polskich znakow i jest mi z tym dobrze
-
come with me and walk the longest mile

Tomasz_R

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 444
Odp: Krzywo wbijające się strzały
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 15, 2016, 11:06:01 pm »
moze brak buttona ew ustawienie... źle wycentrowana podstawka/button to może powodować. Jeśli w prawo na łuku leworęcznym to albo za bardzo wysunięty button albo nie wiem xD
Jeśli masz buttona w łuku to go bardziej schowaj i zrób małą korektę w celowniku i bedzie git
Miałem ten sam problem i zrobiłem jak napisałem i wtedy wróciło do normy a nawet sensowniej strzały mi leciały.... załóż strzałę na łuk i przyjżyj się czy linia cięciwy zgadza się z całą strzałą i środkiem łuku jednocześnie xD
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2016, 11:17:26 pm wysłana przez Tomasz_R »
Buck Trail Antelope 40# Buck Trail BlackHawk 40#
PSE Stinger 3g 70#

Infernus_PL

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Krzywo wbijające się strzały
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 16, 2016, 11:05:44 pm »
Dziękuję za propozycje. Technika - tutaj jasna sprawa, muszę sporo się nauczyć - ćwiczyć, czytać, oglądać filmy na ten temat.

Mam zamontowanego buttona. Może najpierw z nim coś pokombinuję. Zatem: w leworęcznym łuku, aby ograniczyć znoszenie tyłu strzały w prawo, trzeba końcówkę buttona wsunąć głębiej w majdan, by mniej wystawała? A co z oporem sprężyny?
Dokupię sobie zwykłą podstawkę i przetestuję bez buttona.

Co do strzał, to będę musiał wkrótce kupić kilka, bo niektóre z obecnych mają lotki w nie najlepszym stanie. Jeżeli strzały są zbyt twarde, jak sugerował kolega, to jaki parametr powinienem dobrać, by były mniej twarde? Wyższy czy niższy niż aktualne 630 ? Jakie strzały oprócz Beman Carbon Flash moglibyście mi jeszcze polecić (i od razu zapytam - jaka długość, parametr itp. przy poniższych danych o łuku?)?
Ciągle się jeszcze gubię w tych specyfikacjach strzał/łuków.




Munin

  • Gość
Odp: Krzywo wbijające się strzały
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 17, 2016, 02:36:53 pm »
Wydaje mi się, że 630 Bemany z ich lekkim grotem sa dobrze dobrane spine-m do Twojego zestawu.
30 metrów to daleko jest i wystarczająco na stabilizację, jeśli strzała merda ogonem to może być kilka przyczyn ale nic o merdaniu nie pisałeś to stawiam na wiatr który wiejąc pcha ogon zmieniając trajektorie lotu strzały i jej kąt wbicia w cel.

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Krzywo wbijające się strzały
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 17, 2016, 04:00:04 pm »
Dokładnie tak jak pisze Munin. Na dystansie 30m balistyka powinna już być wolna od "błędów" układu człowiek-łuk :) Napisz coś więcej kolego na temat warunków w jakich oddawałeś strzały.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Infernus_PL

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Krzywo wbijające się strzały
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 17, 2016, 08:07:30 pm »
Może się jednak przeliczyłem z dystansem, jakieś 25 metrów może być. Strzelam, gdy nie ma wiatru lub są najwyżej drobne powiewy. Otoczenie - podwórko, tuż przy ścianie jednego z budynków. Przepływ powietrza ma tutaj raczej małe oddziaływanie.

TTT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 198
Odp: Krzywo wbijające się strzały
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 18, 2016, 11:52:24 am »
Jeżeli z technika jest wszystko ok to ja sprawdziłbym ustawienie buttonu i siodełka za pomocą łysej strzały


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie - nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz"
Muhammad Ali

Dopóki myślisz, że możesz przegrać, przegrasz na pewno.
<---------------<<<