Autor Wątek: Zmiana pozycji łuczniczej... od razu lepsze wyniki?  (Przeczytany 18111 razy)

Kefir

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 32
    • Drużyna Słowian i Wikingów Posłannicy Chorsa
Zmiana pozycji łuczniczej... od razu lepsze wyniki?
« dnia: Grudzień 01, 2008, 02:17:40 pm »
    Wyszedłem sobie dziś na trening to 3 trening w którym używam nowego łuku..
Pomyślałem, że to dobry moment aby jeszcze raz ustalić czy faktycznie moja pozycja jest stała .. Porostu strzelałem zwracając szczególną uwagę na to jak stoję dociągam cięciwę i zwalniam ją.. wiadomo te wszystkie rzeczy które niejako miałem już w nawyku.. Wyniki były całkiem nie złe jak na nowy łuk o zupełnie innej dynamice od poprzedniego.
    Strzelałem do tej pory stojąc w lekkim rozkroku trzymając łuk pionowo z wyprostowaną sylwetką nie pochylając głowy nie przymykając jednego oka.
    Coś mnie tchnęło  i przekrzywiłem łuk troszkę na bok pochyliłem głowę do przodu punkt podparcia cięciwy został ten sam....
    Moje zaskoczenie było wielkie strzeliłem 10 serii po 10 strzał w starej pozycji i 10 serii po 10 w nowej... wyniki przy nowej pozycji były lepsze o około 30 %.... lepsze skupienie i celność...
    Czy to możliwe ze zmiana pozycji może od razu tak diametralnie wpłynąć na osiągane wyniki?
Hungarian bow base Grozer 50#

Turek TRH Grozer 52#

RedPunica

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 116
    • o mnie na Facebooku
Odp: Zmiana pozycji łuczniczej... od razu lepsze wyniki?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 01, 2008, 02:33:18 pm »
He he, chyba może, skoro wpłynęła!

A na bok, to znaczy w prawo (jeśli strzelasz śródziemnomorsko) lub w lewo (jeśli z zekierem)?

Kefir

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 32
    • Drużyna Słowian i Wikingów Posłannicy Chorsa
Odp: Zmiana pozycji łuczniczej... od razu lepsze wyniki?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 01, 2008, 02:41:19 pm »
Strzelam bez zekiera czyli w prawo:) Zaskoczyło minie to po prostu strzelałem zawsze tak jak opisałem i można powiedzieć ze strzelałem dużo i nagle niewytrenowana pozycja eksperymentalna daje taki efekt masakra:)
Zobaczymy postrzelam trochę to napisze czy faktycznie nowa pozycja zmieniła tak wiele.
Hungarian bow base Grozer 50#

Turek TRH Grozer 52#

Rosomak

  • Gość
Odp: Zmiana pozycji łuczniczej... od razu lepsze wyniki?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 01, 2008, 04:04:54 pm »
Hmmm a ja myślę że za niedługi czas wyniki się pogorszą :)
Pochylenie głowy ( błąd postawy )  się pogłębi i pozycja się zmieni :D
 No ale zobaczymy niedługo :)

Odie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Zmiana pozycji łuczniczej... od razu lepsze wyniki?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 01, 2008, 06:09:18 pm »
Zakladam ze strzelasz bez celownika...

Moga byc dwa powody (nakladajace sie do pewnego stopnia):
1. Pochylenie glowy jest lepsze dla Twojej celnosci (tak, tak, sa ludzie ktorzy tak maja :))
2. Testujac nowa pozycje, mozesz bardziej sie przykladac do strzelania, zwracac wieksza uwage na technike, celowanie itd - stad wyniki moga byc lepsze.

Ja bym tak postrzelal troche i zobaczyl co sie dzieje :)

A odpowiadajac na Twoje pytanie - tak, zmiana pozycji (lub innych elementow techniki) moze znaczaco wplynac na wyniki (o ile poprzednia technika byla z gruntu zla). Z tym, ze nie zakladam, zeby Twoja byla zla, bron Boze :)
1. 21'' "Warf" Black Jenings Lightning  / Samick Universal Glass - 32#@28
2. 23'' Hoyt Radian / Win & Win Winus - 34#@28
3. Dwa "Bisoki" - angielskie z malym refleksem - 34 & 41#@28
Strzaly: Easton Redline oraz swierkowe  :)

Odie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Zmiana pozycji łuczniczej... od razu lepsze wyniki?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 01, 2008, 06:09:43 pm »
Zakladam ze strzelasz bez celownika...

Moga byc dwa powody (nakladajace sie do pewnego stopnia):
1. Pochylenie glowy jest lepsze dla Twojej celnosci (tak, tak, sa ludzie ktorzy tak maja :))
2. Testujac nowa pozycje, mozesz bardziej sie przykladac do strzelania, zwracac wieksza uwage na technike, celowanie itd - stad wyniki moga byc lepsze.

Ja bym tak postrzelal troche i zobaczyl co sie dzieje :)

A odpowiadajac na Twoje pytanie - tak, zmiana pozycji (lub innych elementow techniki) moze znaczaco wplynac na wyniki (o ile poprzednia technika byla z gruntu zla). Z tym, ze nie twierdze ze Twoja jest zla, bron Boze :)
1. 21'' "Warf" Black Jenings Lightning  / Samick Universal Glass - 32#@28
2. 23'' Hoyt Radian / Win & Win Winus - 34#@28
3. Dwa "Bisoki" - angielskie z malym refleksem - 34 & 41#@28
Strzaly: Easton Redline oraz swierkowe  :)

Hungry

  • Gość
Odp: Zmiana pozycji łuczniczej... od razu lepsze wyniki?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 02, 2009, 11:58:20 am »
abstrachując od tego konkretnego przypadku, to uważam, że należy stale eksperymentować i szukać lepszej/skuteczniejszej  techniki, no chyba że jest sie już mistrzem :)

Przy zmianach i eksperymentach nalezy stosować zawsze jedną podstawową zasadę = nie zmieniać więcej niż jednej rzeczy na raz :)

.... no i prawdziwą weryfikację "poprawy" otrzyma się dopiero na zawodach :)