Autor Wątek: Ściana w łuku - jak poznac czy będzie twarda czy miękka?  (Przeczytany 10974 razy)

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Ściana w łuku - jak poznac czy będzie twarda czy miękka?
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 01, 2016, 06:10:42 am »
Limb stop oczywiście miałem na myśli na koncu


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Ściana w łuku - jak poznac czy będzie twarda czy miękka?
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 01, 2016, 01:00:18 pm »
Co prawda PSE chyba jeszcze nie wypuściło manuala na 2016, z łukami też z tego co wiem przychodził manual na 2015 więc nie wiem jak się na to zapatruje producent. Ale gdyby to był mój łuk i chciałbym używać limbstopa to zdecydowanie skłaniałbym się ku opcji do używania go bez cable stopa. Przecież wszystkie one camy mają ścianę tylko na jednym bloczku. A limbstop powinien zapewnić twardą ścianę i na jednym camie, brak cable stopa powinien na zdrowy rozsądek być wtedy nieodczuwalny i raczej nie jestem w stanie sobie wyobrazić aby jego brak wpływał jakoś negatywnie na łuk. Odpada też wtedy zabawa z synchronizacją stopów i pilnowaniem jej. A do tego dochodzi nam możliwość zabawy z letoffem i bardzo precyzyjnego ustawiania DL.

Jak oglądałem Bowtecha Carbon Knighta to też miał limbstopa tylko na jednym camie, na drugim nie było ani cable stopa ani limbstopa.
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2016, 01:25:37 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Ściana w łuku - jak poznac czy będzie twarda czy miękka?
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 01, 2016, 06:49:35 pm »
Może i tak jest prawidłowo jak mówicie. Tylko ja na wszystkich zdjęciach gdzie widać zainstalowany limb stop,widzę również dalej obecny spring stop. Być może właściciele nie odkręcili ich definitywnie,lecz odsuneli i wkręcili tak,że nie mają kontaktu z kablem. Ale to trochę bez sensu,bo skoro jest juz używany tylko limb stop to po co obciążać cam i zostawiac kołek w bloczku.
Najgorsze,że nie ma żadnej instrukcji dla łuków z tego roku,a w tej z 2015 r. jest tylko opis sytuacji jak jeden cam można wyposażyć albo w limb albo w string stop. Jeżeli jednak dobrze zrozumiałem opis postępowania,to nie ma tam nic ,że nie moga być wspólnie zamontowane oba stopy.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Ściana w łuku - jak poznac czy będzie twarda czy miękka?
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 01, 2016, 07:27:15 pm »
Ale to trochę bez sensu,bo skoro jest juz używany tylko limb stop to po co obciążać cam i zostawiac kołek w bloczku.

Jest sens go obciążać bo:

1. Jakby się limb stop poluzował od drgań i przesunął to łuk się zatrzyma na kablu poprzez string stop,
2. Jak go zdemontuje to na pewno go zgubię ;)

Możesz ustawić więc limb stop z wyprzedzeniem względem string stopa na swoim DL nieznacznie je zmniejszając....lub ustawiasz limb stop na DL a kołek z string stopa przebuduj oczko dalej.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Ściana w łuku - jak poznac czy będzie twarda czy miękka?
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 08, 2016, 11:29:47 pm »
Pogadałem trochę na fejsie ze Stephanem Hansenem(jakby ktoś nie wiedział-obecnie urzędujący mistrz Świata) i on nie używa w Xpressionie limb stopa,a tylko draw stop.
Na moje pytanie dlaczego, no bo przecież limb stop daje lepszą,twardszą ścianę odpowiedział,że on tak wcale mocno nie napiera na ścianę i dlatego nie musi ona być w jego łuku taka twarda.
Tu się trochę zdziwiłem,bo myslałem,ze tacy prosi to tylko let off 65%,mocne parcie na ścianę i bach-dyszka. A tu proszę można inaczej,nawet na najwyższym poziomie.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Ściana w łuku - jak poznac czy będzie twarda czy miękka?
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 08, 2016, 11:37:12 pm »
Nic dziwnego. Każdy pros ma w zasadzie wypracowaną własną niepowtarzalną technikę która jest najlepsza dla niego. Co nie znaczy że kopiowanie czyjejś techniki jest 100% receptą na sukces. A to że taki Hansen strzela jak strzela jest powiedziałbym w 90% zasługą jego głowy a nie sprzętu.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2016, 11:39:11 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Ściana w łuku - jak poznac czy będzie twarda czy miękka?
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 09, 2016, 10:09:12 am »
Dokładnie. Każdy musi dopasować sprzęt pod siebie a każdy strzela inaczej tak samo jak nie ma dwóch takich samych bigosow. Dlatego jakoś nikogo nie dziwi ze np. Sara Lopez nie preferuje spustów back tension a większość z nich strzela.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

oldolo

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 63
    • http://bron.iweb.pl/viewforum.php?f=38
Odp: Ściana w łuku - jak poznac czy będzie twarda czy miękka?
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 09, 2016, 06:40:09 pm »
Fajny temat, poczytałem z zainteresowaniem. Do tej pory strzelałem bez ograniczników i powiem zdarzało się czasami przeciągnąć ścianę lub zakotwiczyć lekko nie dociągając. Miałem dziś trochę wolnego i zrobiłem na dolny kam single cable stopa  ;D http://images78.fotosik.pl/313/0cb889f58f27d6fc.jpg

 Ciekawe jak się będzie spisywał ?. Ściana wyszła  dość twarda, naciąg zatrzymuje się pewnie i ciężko przeciągnąć. I tu żarcik....zostało akurat miejsca na back tension  ;)
Jeden mi został w wersji bez koszulki termokurczliwej, będzie pasował do łuku reflex highlander. Jak ktoś ma taki łuk i będzie chciał to wyśle, bez kosztów biorcy.      http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/51159eca2d52b80b
Andrzej T

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Ściana w łuku - jak poznac czy będzie twarda czy miękka?
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 25, 2016, 05:15:58 pm »
Wracam do tematu używania limb stopu i string stopów razem lub oddzielnie. Od jakiegoś czasu ,zgodnie z Waszymi sugestiami stosowałem w swoim nowym łuku tylko limb stop.
Niestety moje wyniki były dalekie od tych ,które uzyskiwałem na Suprze. Zwalałem to ciągle na brak treningów przez praktycznie cały okres zimowy,czyli prawie 4 miesiące( w tym okresie tylko 3-4 treningi i trochę strzelania w domu na 5m). Jednak niepokoiły mnie jakieś takie dziwne odskoki podczas strzelania na 50m. Nie chodzi tu o przesunięcia prawo ----> lewo,ale o serie gdzie 3 strzały były w centrum, a 3 kolejne trafiały sporo poniżej lub powyżej. Nie mogłem znaleźć przyczyny. Kotwiczyłem jednakowo i powtarzalnie,ciągnąłem spust barkami i cały czas czułem,że napieram na ścianę. A jednak dziwne odpały góra/dól cały czas się trafiały. Z ciekawości napisałem do 4 gości(w tym ponownie do Hansena) ,profesjonalnych łuczników kórzy strzelają z PSE Xpression oraz z nowej Supry i zapytałem ich czego uzywają: limb stopów czy też string stopów. Jakież było moje zdziwienie, gdy cała czwórka napisała,że używa tylko string stopa.
Postanowiłem więc i ja zmienić to w moim łuku. Cofnąłem limb stop i zaczałem strzelać tylko z zamontowanym string stopem. Nagle skupienie się poprawiło,strzały układały się powtarzalnie i jeżeli trafiałem w 8-kę to było to przesunięcie prawo/lewo (dość mocno czasami powiewało). Strzeliłem 330 ptk (a dotąd strzelając z XP mój maks to 220 ptk).
Nie wiem w czym rzecz,czy to tylko specyfika tego łuku ale róznica w skupieniu była naprawdę spora. Trochę jestem zawiedziony,bo przy zamontowaniu limb stopa ściana była betonowa  (teraz też jest dość twarda i  dobrze wyczuwalna) i dodatkowo wiadomo, że w miejscu kontaktu kołka z kablem ,owijka na kablu się powoli przeciera. Jednak jeśli takie ustawienie ma mi zaoferować bardziej powtarzalne trafianie,to je zostawię.
Oczywiście może po jednym treningu, to trochę za wcześnie na takie wnioski. Może miałem dziś dobry dzień. Potestuję to ustawienie ze string stopem i zobaczę,czy dalej będzie to przynosiło taki rezultat jak dziś.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

oldolo

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 63
    • http://bron.iweb.pl/viewforum.php?f=38
Odp: Ściana w łuku - jak poznac czy będzie twarda czy miękka?
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 25, 2016, 06:04:18 pm »
Limb stop powodował sztywne zatrzymanie układu. Każdy błąd kotwiczenia czy nawet szybsze lub wolniejsze naciąganie powodowało inne ugięcie ramion. Tu trzeba idealnej techniki i synchronizacji łuku. String stop nie blokuje tak sztywno stąd i lepsze wyniki.
Andrzej T

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Ściana w łuku - jak poznac czy będzie twarda czy miękka?
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 25, 2016, 06:30:02 pm »
Ale fajnie ze luk ma takie możliwości bo można eksperymentować. Ja ciagle jadę na limb stopie. Może wrócę na string stop i zobaczę jak będzie. Zauważyłem ze pomimo betonowej ściany jak mocno sie zaprę to dolny can bez stopa potrafi sie poddać i zrobić kilka stopni obrotu. Jest to w każdym bądź razie wyczuwalne. Tak jak napisał kolega wyżej - używanie limb stopa może wymagać większej uwagi.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Ściana w łuku - jak poznac czy będzie twarda czy miękka?
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 25, 2016, 06:53:47 pm »
Limb stop powodował sztywne zatrzymanie układu. Każdy błąd kotwiczenia czy nawet szybsze lub wolniejsze naciąganie powodowało inne ugięcie ramion.

Jakim cudem ;) Na logikę to limb stop daje powtarzalniejszy układ, naciąg za każdym razem zatrzymuje się tak samo dając za każdym razem to samo ugięcie ramion. To właśnie miększą ścianę na drawstopie możemy przeciągać w teorii bardziej lub mniej, uginając również bardziej lub mniej ramiona. W praktyce zaś można powtarzalnie i celnie strzelać zarówno na miękkich i twardych ścianach.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2016, 06:55:47 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Ściana w łuku - jak poznac czy będzie twarda czy miękka?
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 25, 2016, 07:13:22 pm »
Jacku ja też nie wiem jakim cudem,ale powiedz mi dlaczego ci prosi z którymi gadałem,mając do wyboru twardą scianę gwarantowaną przez limb stop , uzywają tylko string stopu.
O sobie nie wspominam,bo musze to potwiedzić przynajmniej jeszcze jednym udanym treningiem.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Ściana w łuku - jak poznac czy będzie twarda czy miękka?
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 25, 2016, 08:05:50 pm »
Ja nigdzie nie twierdzę ze limb stop lepszy, tylko nie zgadzam się ze stwierdzeniem że na limb stopie za każdym naciągnięciem ramiona inaczej się uginają. Ja z super miękkiej czy super twardej ściany strzelam to samo czyli potrafi być świetnie i słabo na niezależnie od ściany.

Draw stop nie string stop panowie  :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2016, 08:14:27 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


oldolo

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 63
    • http://bron.iweb.pl/viewforum.php?f=38
Odp: Ściana w łuku - jak poznac czy będzie twarda czy miękka?
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 25, 2016, 08:40:08 pm »


nie zgadzam się ze stwierdzeniem że na limb stopie za każdym naciągnięciem ramiona inaczej się uginają.



No pewnie tak jest, aż tak to ciężko przeciągnąć. Znam się dobrze ale na elektryce :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2016, 09:04:52 pm wysłana przez oldolo »
Andrzej T