Autor Wątek: 18m strzały wbijają się w matę pod kątem  (Przeczytany 8380 razy)

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
18m strzały wbijają się w matę pod kątem
« dnia: Grudzień 28, 2015, 12:05:24 pm »
Może ktoś pomoże w w ytłumaczeniu tego zjawiska. Byłem wczoraj korzystając z ładnej pogody postrzelać na 50 i 18m. Na 50m wszystko przebiegło normalnie,choc wyniki nie powalały.
Natomiast na 18m chciałem wypróbowac nowe strzał X-buster. Jakie było moje zdziwienie kiedy okazało się,że strzały wbijają się pod katem(wyraźnie odchylone lotkami w prawa stronę). Wystrzeliłem kilka seri i zawsze efekt był ten sam. Pomyslałem,że może strzały są za miękkie (mam je o spinie 500) i wystrzeliłem serie z aluminiowych Eclipse, które wcześniejuz uzywałem i latały dobrze i wbijały się prosto. Okazało się ,że efekt jest ten sam i strzały znów wbijaja się pod kątem(też w prawo). Wystrzeliłem potem serię cienkimi VAP-ami V1 i efekt był ten sam.
Nic nie ruszałem podstawka od 3 miesięcy,kiedy to zrobiłem test papierowy i wyszedł perfekcyjnie. Podstawka się sama nie przesuneła,bo posprawdzałem wszystkie śruby blokujące i były dokręcone. Jedyne regulacje robiłem na celowniku,kiedy na 50m wiatr znosił strzały(ale było to przesunięcie o 7-8 klików).
Tuz przed świetami strzelałem na 18m eclipsami i wchodziły w matę prosto. Co sie mogło rozregulowac w tak krótkim czasie i co muszę sprawdzic.
Druga sprawą ,która wzbudziła moje zdumienie było to,że X-bustery o wadze 470gr wbijały się wyżej niż VAP-y V1 o wadze 360gr. Chodzi oczywiście o strzelanie na 18m. Jak to możliwe,że strzała cięższa o ponad 100gr wchodzi w matę wyżej? Czy znacznie dłuzsze lotki i duza srednica może powodowac taki efekt? Dodam ,że w obu typach strzał mam groty 120gr.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: 18m strzały wbijają się w matę pod kątem
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 28, 2015, 12:16:15 pm »
Jak mata ?, może się zluzowała w środku i strzały po uderzeniu się przemieszczają w prawo.
Zauważyłem to samo zjawisko u siebie, głownie wynikło z tego, że teraz zakładam rękawiczkę, jak strzelam z łuku (zimno) czyli prawdopodobnie trochę skręcam majdan przy oddawaniu strzału, ogólnie zmieniam trochę warunki trzymania łuku.

Aaaa...
Rożnica wysokości w wejściu w mate pomiędzy cienkimi VAP a X-busterami wynika z grubości samej strzały. Podstawki pewnie nie obniżałeś, jak strzelasz grubasami? Dodatkowo taki grubas pomimo większej masy trochę leci jak szybowiec, szczególnie na krótkim dystansie. Też się zastanawiam, jak x-buster się mieści w tych widełkach ripcorda, pamiętam, że są dość wąskie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2015, 12:23:37 pm wysłana przez gibber »
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: 18m strzały wbijają się w matę pod kątem
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 28, 2015, 12:47:58 pm »
Ale eclipsy sa tak samo grube i wbijaja się znacząco niżej.Wiem że są od x-busterów cięższe o ponad 130gr,ale różnica jest bardzo duza.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Munin

  • Gość
Odp: 18m strzały wbijają się w matę pod kątem
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 28, 2015, 01:44:30 pm »
Przepraszam trochę nie mój dział ale brałeś pod uwagę "rozszerzalność temperaturową"?

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: 18m strzały wbijają się w matę pod kątem
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 28, 2015, 01:59:18 pm »
Tydzień wcześniej w takiej samej temperaturze wbijały sie prosto(eclipse). Teraz już pod kątem,lotki skierowane w prawo.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Munin

  • Gość
Odp: 18m strzały wbijają się w matę pod kątem
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 28, 2015, 04:12:16 pm »
To jak nie rozszerzalnosc temperaturowa to masz matę pod innym kątem niż prosty bo skoro w configuracji nic się nie zmieniło to tylko przyczyny zewnętrzne mogą to powodować.

Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: 18m strzały wbijają się w matę pod kątem
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 31, 2015, 03:00:36 pm »
Najprawdopodobniej skręcasz majdan. Sprawdź pozycję łuku w ręce. Może lekko zmieniłeś miejsce zaparcia uchwytu na dłoni.
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: 18m strzały wbijają się w matę pod kątem
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 31, 2015, 03:26:54 pm »
W zasadzie robię to już automatycznie i nie zwracam uwagi jak układam dłoń. Owinąłem co prawda grip owijką,ale to było z miesiąc temu i podczas 2 treningów nie było tego objawu. Dopiero na ostatnim. Poprzyglądam się,może rzeczywiście ustawiłem matę krzywo i strzelałem lekko pod kątem.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: 18m strzały wbijają się w matę pod kątem
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 31, 2015, 03:37:00 pm »
Skolei miałem dziś niezła akcje. Strzelałem tak po 8 rano było jakieś -7 st. Majdan Supry się tak skrócił, ze podstawka QAD ledwo się zazebiala - znaczniki nie zjeżdżały się. Po powrocie łuku do temp. pokojowej tj 20 st problem ustąpił.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

FiqsDMX

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: 18m strzały wbijają się w matę pod kątem
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 31, 2015, 03:54:15 pm »
Ja strzelałem dzisiaj koło połódnia , - 5 i też podstawka QAD nie zgrywała , majdan carbonowy :)

Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: 18m strzały wbijają się w matę pod kątem
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 31, 2015, 06:44:07 pm »
To ciekawe. O ile aluminiowy majdan Supry miał prawo się skrócić na mrozie (chociaż nie pomyślałbym, że aż tyle), to karbonowy zdecydowanie nie powinien. Zresztą, Hoyt swojego Spydera C3 - bodajże, reklamował właśnie twierdząc, że karbonowy majdan jest niewrażliwy na warunki otoczenia, zwłaszcza temperaturę.
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4

FiqsDMX

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: 18m strzały wbijają się w matę pod kątem
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 31, 2015, 06:50:07 pm »
Może to kwestja podstawki i jej reakcja na temperaturę ? (albo sznurków)

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: 18m strzały wbijają się w matę pod kątem
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 31, 2015, 08:43:10 pm »
Włókno węglowe ma tą dziwna właściwość, że przy spadku temperatury się wydłuża, nie skraca jak aluminium, stal, tytan i inne.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: 18m strzały wbijają się w matę pod kątem
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 03, 2016, 12:43:29 am »
To tym bardziej nie powinno być luzu, a wręcz odwrotnie, powinno brakować sznurka. I do tego powinna wzrosnąć siła naciągu.
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4

FiqsDMX

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: 18m strzały wbijają się w matę pod kątem
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 03, 2016, 11:20:23 am »
I to by się zgadzało , znacznik na podstawce w pełnym naciągu ustawiał się za znaczkiem (tak jak by brakowało sznurka)