Autor Wątek: Łuk bloczkowy po operacji kręgosłupa?  (Przeczytany 4869 razy)

Boonk

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 210
Łuk bloczkowy po operacji kręgosłupa?
« dnia: Październik 20, 2015, 10:56:45 am »
Dzień dobry wszystkim.

Czy ktoś orientuje się, czy zaleczona przepuklina krążka L5-S1 (operacja 1,5 roku temu, stan obecnie na tyle dobry, że regularnie pływam, jeżdżę na rowerze) blokuje kompletnie kwestię treningów z łukiem bloczkowym?
Operacja polegała m.in. na przecięciu łuku kręgu L5, nie pozostawiła groźnego zbliznowacenia, ale na pewno plecy zachowują się tam nieco inaczej niż u zdrowego człowieka.

Czy naprężenia w łuku bloczkowym (z naciskiem na myśliwskie) bardzo mocno angażują ten odcinek?

Wiele lat temu trenowałem zawodniczo (rzecz jasna klasyczne), podstawy techniki do klasyka siłą rzeczy mam, ale zakładam, że bloczkowy po latach wymagałby solidnej pracy, by zarówno sobie przypomnieć, jak i się przestawić. Niby powinienem sam znać odpowiedź na moje pytanie o naprężenia, ale, szczerze mówiąc, większość spraw rozgrywała się u mnie intuicyjnie, a trenerzy 25 lat temu nie robili nam wykładów z anatomii...

Pozdrawiam,
Łuk 1.: White Feather - Precious 50#
Łuk 2.: PSE Phenom 50#
Podst.: NAP Quik Tune 800
Cel.   : Shibuya Ultima CPX.
Lipk.  : Viper
Łuk 3 : Hoyt Ignite 60#
Strz.  : Easton C1 410; Easton Nemesis 400.

Jan

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 142
Odp: Łuk bloczkowy po operacji kręgosłupa?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 21, 2015, 08:34:54 am »
Myślę, że to pytanie powinieneś skierować do swojego lekarza.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Jan

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 142
Odp: Łuk bloczkowy po operacji kręgosłupa?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 21, 2015, 08:38:30 am »
Na YouTube jest sporo filmików pokazujących pracę pleców w czasie strzału - możesz (zakładając, że nie masz dużych błędów postawy) te filmy pokazać lekarzowi to sobie wyrobi opinię.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Łuk bloczkowy po operacji kręgosłupa?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2015, 08:40:18 am »
JAK rower ci nie szkodzi który przy dyskopatii czy stenozie kanały kręgowego jest WRĘCZ przeciwwskazaniem, tak że spokojna twoja rozczochrana, chyba ze wyginasz się jak paragraf, jak technika jest relatywnie poprawna to generalnie luz ;)


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

maciej6619

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 197
Odp: Łuk bloczkowy po operacji kręgosłupa?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 21, 2015, 11:29:11 am »
Mi zdjagnozowano przepukliny i inne przypadłości w okolicy kręgosłupa lędźwiowego - rezonans magnetyczny ( w przeszłości uprawiałem podnoszenie ciężarów ) plery bolały mnie jak diabli, od dwóch lat jak zacząłem strzelać regularnie z bloczka plecki bolą lekutko, na koniec dnia trochę go czuję, ale to wina trybu pracy. Myślę że te partie mięśni których używa się do obsługi łuku mają coś wspólnego z kręgosłupem i mnie strzelanie z bloczka wręcz pomogło a nie zaszkodziło. Może to kwestia urazu i tak jak radzili koledzy proponował bym nadzór i poradę jakiegoś fizjoterapełty bądź ortopedy.
Mathews Apex 7
celownik CBE 3D
Shibuya Ultima
carbon one 500

Boonk

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 210
Odp: Łuk bloczkowy po operacji kręgosłupa?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 21, 2015, 12:54:01 pm »
Na YouTube jest sporo filmików pokazujących pracę pleców w czasie strzału - możesz (zakładając, że nie masz dużych błędów postawy) te filmy pokazać lekarzowi to sobie wyrobi opinię.


Cóż... Pewnie tak będzie trzeba.
Jeśli chodzi o opinie lekarskie, to, oczywiście, jest to najbezpieczniejsza odpowiedź - z reguły dająca najmniej pożytku pytającemu, gdy przychodzi do "życia w praktyce". Po wycięciu kawału dysku przeszedłem przez cykl raczej skrajnych porad. Zauważyłem pewną prawidłowość: lekarze nie zajmujący się sportem radzą, by najlepiej nie robić niemal niczego (poza nieśmiertelnym basenem i to ostrożnie) i na tym kończą zazwyczaj rozmowę, bo kto by brał odpowiedzialność za człowieka, którego pomacał 5 minut i jeszcze coś się temu człowiekowi stanie.
Z drugiej strony mój fizjoterapeuta, który już chyba na pamięć wie, gdzie co mam pod mięśniami po tylu sesjach naciągania i ugniatania mówi mi, żebym się nie przejmował i jeździł na rowerze, wspinał się, boksował nawet, bo to brak ruchu może mi wykończyć kręgosłup do reszty.
Trochę mnie przekonuje, bo jest po AWF i po prostu widział i "montował" sportowców, którzy się zbierają po ciężkich akcjach do kupy.
Ale łucznictwa może nie znać, a łucznictwo jest wyjątkowo mocno związane z tymi sprawami.

I bądź tu mądry, pacjencie...

Rozsądek mi podpowiada, żeby skorzystać z Twojej porady i "douczyć" mojego terapeutę o łucznictwie, niech złoży to ze swoją wiedzą i pokombinuje.
Pisałem tu, bo a nuż, ktoś może miał podobną kontuzję i ma wieści prosto z okopu. ;)
Łuk 1.: White Feather - Precious 50#
Łuk 2.: PSE Phenom 50#
Podst.: NAP Quik Tune 800
Cel.   : Shibuya Ultima CPX.
Lipk.  : Viper
Łuk 3 : Hoyt Ignite 60#
Strz.  : Easton C1 410; Easton Nemesis 400.

maciej6619

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 197
Odp: Łuk bloczkowy po operacji kręgosłupa?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 25, 2015, 06:27:50 pm »
Jeśli nie spróbujesz to się nie dowiesz. Postrzelaj trochę i będziesz wiedział jakie są efekty. Jak będzie boleć to przerwiesz. Parę sesji na pewno cie nie zabije i jak będzie dobrze, to będziesz strzelał dalej. Masz rację że lekarze będą do tego podchodzić jak pies do jeża i żaden otwarcie nie da ci błogosławieństwa bo się po prostu na tym nie znają. Życzę powodzenia i myślę że dasz radę, trzymam kciuki :)
Mathews Apex 7
celownik CBE 3D
Shibuya Ultima
carbon one 500

Boonk

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 210
Odp: Łuk bloczkowy po operacji kręgosłupa?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 30, 2015, 11:02:14 pm »
Dzięki, Maćku!

Ruszyłem ostrożnie - na naciągu 45 funtów. Entuzjazm mnie porwał na tyle, że z zakładanych 100 strzał na trening zrobiło się bliżej 200... :D
Oczywiście na początku ból w prawym barku, ale musi się przyzwyczaić - inna sprawa, że docieram technikę ciągnięcia łopatką.
Byłem dziś u rehabilitanta, który mnie prowadzi od operacji. Posprawdzał spięcia na powięziach wokół blizny, jak się dowiedział, że zacząłem strzelać, to tylko ręce zatarł, bo takiego "przypadku" nie miał. Wyłem przez 30 minut, bo od razu trafiał na te mięśnie, które przemęczyłem. Wyszedłem rozgrzany i gotowy do walki, bólu zero. Mam tylko monitorować sprawę i generalnie dostałem pochwałę za to, że mobilizuję układ do pracy.
No i skonsultować się po zwiększeniu naciągu, ale to jeszcze potrwa, bo nie chcę przesadzić.
Łuk 1.: White Feather - Precious 50#
Łuk 2.: PSE Phenom 50#
Podst.: NAP Quik Tune 800
Cel.   : Shibuya Ultima CPX.
Lipk.  : Viper
Łuk 3 : Hoyt Ignite 60#
Strz.  : Easton C1 410; Easton Nemesis 400.

Munin

  • Gość
Odp: Łuk bloczkowy po operacji kręgosłupa?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 31, 2015, 09:00:44 am »
Nie ma spiny na mocniejszy naciąg, do wygrania mistrzostw świata wystarczy w zupełności 40 funtów :D

Boonk

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 210
Odp: Łuk bloczkowy po operacji kręgosłupa?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 31, 2015, 02:25:46 pm »
:D
To chyba jak z samochodem. Fabryka dała prawo dociskać do 70 funtów, to człowieka kusi, żeby zobaczyć jak śmiga.
No ale wyrosłem już chyba z takiego podejścia. Mam nadzieję  ::)
Przy okazji - widzę, że siłowanie się ze strzałami wbitymi w świeżą matę jest dla moich kręgów dużo groźniejsze niż samo strzelanie - tu mi się zdarzały groźne sygnały w plecach.
To też mnie powstrzymuje przed ustawianiem za mocno. :D
Łuk 1.: White Feather - Precious 50#
Łuk 2.: PSE Phenom 50#
Podst.: NAP Quik Tune 800
Cel.   : Shibuya Ultima CPX.
Lipk.  : Viper
Łuk 3 : Hoyt Ignite 60#
Strz.  : Easton C1 410; Easton Nemesis 400.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Łuk bloczkowy po operacji kręgosłupa?
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 31, 2015, 04:10:28 pm »
Przy strzelaniu rekreacyjnym nie ma sensu ustawiać łuku na 70# Ba nawet 50# wystarczy do wszystkiego. 70# ma sens jedynie do polowania.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


maciej6619

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 197
Odp: Łuk bloczkowy po operacji kręgosłupa?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 01, 2015, 04:57:40 pm »
No to do przodu i powodzenia może kiedyś spotkamy się na torze to jak starzy emeryci pogadamy gdzie nas boli  ;D ;D ;D
Mathews Apex 7
celownik CBE 3D
Shibuya Ultima
carbon one 500