Autor Wątek: Prędkość wylotowa strzały  (Przeczytany 36931 razy)

eryk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Prędkość wylotowa strzały
« dnia: Listopad 02, 2008, 05:07:37 pm »
Witam

Pomijając siły naciągu jetem bardzo ciekawy jakie macie prędkości wylotowe strzał w swoich
zestawach.

U mnie (Hoyt SuperTec cam&1/2) strzala alu. easton gamegetterII 2215 ma predkosc poczatkową 100 m/s.
Mierzone na shooting chrony

Pozdr
e
Samik SKB 50 at 60#
BEAR Carnage at 70#
W odwodzie armaty czarnoprochowe www.navivat.pl

kissielec

  • Gość
Odp: Prędkość wylotowa strzały
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 02, 2008, 06:29:28 pm »
U mnie:
- łuk 65#, 29"
- 29"strzała GT pro Hunter 400
dają prędkość 84,7 m/s    (pomiar sprzedawcy - 278 fps)
 :)

adamc1

  • Gość
Odp: Prędkość wylotowa strzały
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 02, 2008, 08:17:59 pm »
Czołem a jakie masz bloczki poza tym że 1/2cam tzn czy nie są to bloczki spiral cam & 1/2 siła naciągu i jego długość mnie interesuje Pozdrawiam Adam
Moje pomiary tutaj
http://www.cypher.home.pl/sekcjalucznicza/index.php?option=com_content&task=view&id=212&Itemid=2
Pozdrawiam Adam

eryk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Prędkość wylotowa strzały
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 02, 2008, 10:14:41 pm »
bloczki sa takie:

http://faust.pinco.pl/hoyt

naciąg 29''
siła (powinna byc) ok 70lbs - wlasnie tutaj mam problem bo nie wiem jak to sprawdzic. 
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2008, 11:25:57 am wysłana przez eryk »
Samik SKB 50 at 60#
BEAR Carnage at 70#
W odwodzie armaty czarnoprochowe www.navivat.pl

kissielec

  • Gość
Odp: Prędkość wylotowa strzały
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 03, 2008, 12:40:37 pm »
Z grubsza można to sprawdzić znając fabryczny zakres siły łuku, np. 10# (80-70#) oraz wiedząc, że najniższą wartość z tego zakresu uzyskuje się po odkreceniu śrub mocujących ramiona o 4 obroty. Wypada wtedy z grubsza 2,5# na 1 obrót -i tak można domniemywać jaką siłą się dysponuje w zależności od stopnia poluzowania śrub, a dokładnie to tylko wagą dynamometryczną. Poza tym wydaje mi się, że znając dokładnie wagę strzały oraz jej prędkość wylotową, możnaby dojść obliczeniowo do siły z jaką została wyrzucona.  
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2008, 12:46:21 pm wysłana przez kissielec »

DDT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 192
Odp: Prędkość wylotowa strzały
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 03, 2008, 02:45:14 pm »
U mnie srednia predkosc wylotowa wynosi 283fps czyli kolo 86 i jedna czwarta metra na sekunde :)
Reflex GROWLER 70#
Podstawka - QAD Ultra LD Pro Rest
Celownik - Trophy Ridge Micro Alpha V5
Peep - G5 META MAGNESIUM
Stabilizator - LimbSaver Sims S-Coil
Spust - TRUBall LOOP MASTER
Strzaly - BEMAN ICS BowHunter 400 (385gr)
oraz kołczan - Treelimb

eryk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Prędkość wylotowa strzały
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 03, 2008, 05:05:30 pm »
Ad Kissielc

No wlasnie jutro ide do klubu zmierzyć wagą dynamometryczną

pozdr
e
Samik SKB 50 at 60#
BEAR Carnage at 70#
W odwodzie armaty czarnoprochowe www.navivat.pl

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: Prędkość wylotowa strzały
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 03, 2008, 05:07:42 pm »
U mnie, po zalozeniu peepa i wygluszaczy na cieciwe predkosc obnizyla sie do 332 fps czyli okolo 101,2 m/s.
Przy 70# i 29'' naciągu.
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

kissielec

  • Gość
Odp: Prędkość wylotowa strzały
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 03, 2008, 06:16:23 pm »
U mnie, po zalozeniu peepa i wygluszaczy na cieciwe predkosc obnizyla sie do 332 fps
...nooo to rzeczywiście rewelacyjny osiąg !! :o - zważywszy na arcy-ciężkie strzały Gamegetter i niezwykle skuteczny hamulec strzał - w postaci podstawki Whisker Biscuit i do tego naciąg tylko 29". Akcesoria cięciwy - to już przy tym bez większego znaczenia (+- parę fps).
Większość łuków ma podobny pomiar prędkości wg IBO, a pomiędzy pomiarem IBO a realnym pomiarem użytkowym - jest zwykle ok. 30-40fps różnicy w dół.
W bardziej typowej konfiguracji sprzętowej - to ten łuk miałby pewnie ze 400 fps ?  ;)
Gratulacje.
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2008, 08:41:20 am wysłana przez kissielec »

adamc1

  • Gość
Odp: Prędkość wylotowa strzały
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 03, 2008, 07:19:16 pm »
Łuk Eryka z bloczkami spiral 1/2cam wydaje się być strasznie szybki biorąc pod uwagę strzały z których strzela a Bowtech Hassasina to jakiś demon prędkości ale nie miałem w rękach żadnego z tych łuków więc nie wiem na pewno. Wiem natomiast ponieważ kupowałem nowego Bowtecha ze wraz z łukiem producent dołącza metryczkę ze strzelania testowego gdzie podaje podaje prędkość początkowa (zmierzoną dla tego konkretnego łuku) strzały o masie 5gr na każdy funt siły naciągu u mnie jest napisane strzała o masie 350gr Naciąg łuku 70# prędkość 301 fps.
Pozdrawiam Adam

eryk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Prędkość wylotowa strzały
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 03, 2008, 10:04:26 pm »
Jutro powinienem wiedziec jak to jest z tym moim lukiem - ide na wage dynamo i zaraz potem rozloze sobie chrono i sprawdze predkosc, zwlaszcza ze kupilem nowe strzaly Gamegetter XX75

pozdr
Samik SKB 50 at 60#
BEAR Carnage at 70#
W odwodzie armaty czarnoprochowe www.navivat.pl

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: Prędkość wylotowa strzały
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 04, 2008, 07:58:15 am »
W bardziej typowej konfiguracji sprzętowej - to ten łuk miałby pewnie ze 400 fps ?  ;)
Mierzylem przy samym luku, mozliwe ze faktycznie szybko wytracaja predkosc (energia). Przy nastepnej okazji pospisuje 10 kolejnych pomiarow. Porobie tez fotki dla niedowiarkow ;)
Co do strzal, to nie strzelalem z Gamegetterów (pozyczone carbony). Wedle zyczenia zmierze rowniez z nimi. Nie wykluczam dramatycznego spadku predkosci  ;)

EDIT: Notabene m.in. dlatego zdecydowalem sie w zeszlym tygodniu na drastyczna wymiane strzal na carbony (co mi zreszta Adam Cymkiewicz sugerowal juz pol roku temu) i czekam na paczke.

Jesli ktos dysponuje prywatnym sprzetem tego typu, to proponuje, aby zabrac go na najblizsze zawody i poswiecic chwile czasu nie tyle na "mierzenie dlugosci siurkow" co na takie ogolne warsztaty tuningowe. Wielu z nas dysponuje sprzet do porzadnego ustawienia luku, a wielu nie. Mysle, ze bylaby to swietna okazja do zrobienia np. warsztatow z techniki/technologii o ktorej sporo dyskutuje sie na forum a jakos pomija przy okazji zawodow (ew. w zakulisowych rozmowach w 'kuluarach' za drzewami :D). Mamy tu specow jak sie patrzy i przy odrobinie checi z ich strony moglibysmy na tym skorzystac wszyscy. Hm?
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2008, 08:03:45 am wysłana przez Hassassin »
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

eryk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Prędkość wylotowa strzały
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 04, 2008, 09:52:54 am »
[<ciach>
Co do strzal, to nie strzelalem z Gamegetterów (pozyczone carbony). Wedle zyczenia zmierze rowniez z nimi. Nie wykluczam dramatycznego spadku predkosci  ;)

no na carbonach easton carbonaeros to mialem na wylocie +/- 110 m/s

pozdr
e
Samik SKB 50 at 60#
BEAR Carnage at 70#
W odwodzie armaty czarnoprochowe www.navivat.pl

kissielec

  • Gość
Odp: Prędkość wylotowa strzały
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 04, 2008, 11:38:53 am »
takie ogolne warsztaty tuningowe.
Pomysł z warsztatami tuningowymi - super! Okres zimowy wydaje się wręcz stworzony do pogrzebania przy łuku, tak by z wiosną ruszyć w teren z łukiem ustawionym jak szwajcarski zegarek. A w ogóle to przy którymś z nielicznych sklepów ze sprzętem lub klubów łuczniczych mógłby powstać jakiś ogólnodostępny mini warsztacik na 2-3 stanowiska, ze strzelnicą 18-20m - gdzie możnaby przyjechać z łukiem i strzałami i za rozsądną opłatą skorzystać z profesjonalnego sprzętu tuningowego i pomiarowego.
 :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2008, 11:44:45 am wysłana przez kissielec »

adamc1

  • Gość
Odp: Prędkość wylotowa strzały
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 04, 2008, 12:14:19 pm »
110m/s to mnie więcej 360fps a jakie to strzałki tak dokładniej :)