Autor Wątek: Prośba o pomoc dla początkującego  (Przeczytany 9935 razy)

Darek1982

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 81
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 04, 2015, 10:37:39 am »
Ja osobiscie zaczalem od bloczka w maju tego roku. PSE Stinger kosztowal mnie 1800 z osprzetem, strzaly zmienilem na carbonowe powerflight dla treningu zupelnie starcza.
Nie jestem barczysty wiec zaczalem od 50# teraz spokojnie 55# strzelam.
Co do ilosci strzal to mi wystarcza 7. Chyba ze masz wieksza mate to mozesz strzelac wiecej.
Po paru robinach odechciewa sie strzelac do tego samego celu 2 razy:)
Polecam mate z wieloma zoltkami:)
PSE StingerX 70# 29"

x3nz0x

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 04, 2015, 03:59:54 pm »
Chodzą mi po głowie:
http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/691,luk-bloczkowy-bear-archery-attitude-2015-zestaw
ATA 31 BH 7.25 Let-off 80% DL 25-32
lub
http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/738,luk-bloczkowy-pse-stinger-x-2015-zestaw-rts
ATA 32.5 BH 7 1/8 Let-off 75% DL 21-30

Wersje 50-60lbs
Skoro robię pompki na jednej ręce to chyba dam sobie radę z 50.

Moja długość naciągu wyszła mi 30.39 wedle tego wzoru we wcześniejszym poście. Teraz nie wiem czy to ma duże znaczenie czy nie bo pasowałoby niby łuk z DL 30.5 a PSE ma do 30

Czy to 5% różnicy w Let-Off dużo daje?

Tak czy tak przejadę się do tego sklepu.

Tylko jak to jest z tą regulacją naciągu normalnie się popuszcza jakąś śrubę czy jak?
Trzeba mieć jakiś specjalny klucz?

Chciałbym jeszcze poznać odpowiedź na wcześniej zadane pytanie

Zastanawia mnie czy faktycznie łuki ATA 30-31 BH 7-7.25 są aż tak trudne do opanowania dla początkującego że stanowczo je odradzicie czy są trudniejsze ale do ogarnięcia?
Bo nie wiem czy uczyć się na łuku docelowym czy nie.



Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 04, 2015, 06:45:27 pm »
Poszukaj na forum na wszystkie pytania odpowiedzi były udzielone wiele razy.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


x3nz0x

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 06, 2015, 10:40:57 am »
Szkoda, że niema tematu wyjaśniającego wszystko o co świeżaki pytają w formie tematu przyklejone do góry.
Nie zawsze jestem w stanie wymyslić hasło które okazałoby się skuteczne w znalezieniu tego co mnie interesuje.
Albo niektóre posty są pusuwane lub odp udzielono na priv tak było w przypadku tematu: ATA czy BH.
http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=3561.msg35352#msg35352
Korzystając z okazji zapytam to jak to jest z tym BH i ATA

Munin

  • Gość
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 06, 2015, 11:09:42 am »
Korzystając z okazji zapytam to jak to jest z tym BH i ATA
BH to wysokość cięciwy jest czyli odległość mierzona od najgłębszego miejsca w majdanie do cięciwy. Było coś jeszcze dotyczące sensu strikte wysokości cięciwy i jego wpływu na prędkość czy coś tam ale nie pamiętam.
ATA to długość łuku bloczkowego jest mierzona jeśli dobrze kojarzę miedzy osiami bloczków, im większe ATA tym łuk jest "bardziej wybaczalny" czyli mniej wrażliwy na błędy łucznika aczkolwiek chyba jest wolniejszy.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 06, 2015, 04:17:03 pm »
ATA nie ma wpływu na prędkość za to BH tak. BH im większe tym z reguły łuk wolniejszy ale bardziej wybaczający. Najlepszy przedział to IMO BH 7-8 i ATA 35-40

Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Dietrich

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 07, 2015, 04:28:38 pm »
Chodzą mi po głowie:
http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/691,luk-bloczkowy-bear-archery-attitude-2015-zestaw
ATA 31 BH 7.25 Let-off 80% DL 25-32
lub
http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/738,luk-bloczkowy-pse-stinger-x-2015-zestaw-rts
ATA 32.5 BH 7 1/8 Let-off 75% DL 21-30
Na pierwszy łuk to raczej Stinger, coś tam pisałeś o bowhuntingu - jeżeli faktycznie masz zamiar polować to na start wystarczy, jedynie bym wymienił ten celownik z zestawu na jakiś z cienszymi pinami ( ten jest 0,029  ja bym zmienił na 0.019) i zmienił bym ten spust Allen  na np. Jim Fletcher 3D Hunter
Wersje 50-60lbs
Skoro robię pompki na jednej ręce to chyba dam sobie radę z 50.
Spokojnie dasz rade, tylko nie porywaj się na 70 funtów:D
Moja długość naciągu wyszła mi 30.39 wedle tego wzoru we wcześniejszym poście. Teraz nie wiem czy to ma duże znaczenie czy nie bo pasowałoby niby łuk z DL 30.5 a PSE ma do 30
Idź do sklepu, niech ci dadzą do ręki jakiś łuczek 30 calowy i się przymierzysz.
Czy to 5% różnicy w Let-Off dużo daje?
NIE - 75% let off wystarcza
Tak czy tak przejadę się do tego sklepu.
Musisz koniecznie, zobaczyć łuk na oczy, pogadać itp
Tylko jak to jest z tą regulacją naciągu normalnie się popuszcza jakąś śrubę czy jak?
Trzeba mieć jakiś specjalny klucz?
Na łączeniu ramion z majdanem masz śruby i nimi kręcisz, aby popuścić łuk kręcisz w lewo, aby dodać funtów kręcisz w prawo, ilość dozwolonych obrotów to już zależy od modeli łuku, kręci się imbusem (ale calowym a nie metrycznym)
Chciałbym jeszcze poznać odpowiedź na wcześniej zadane pytanie

Zastanawia mnie czy faktycznie łuki ATA 30-31 BH 7-7.25 są aż tak trudne do opanowania dla początkującego że stanowczo je odradzicie czy są trudniejsze ale do ogarnięcia?
Bo nie wiem czy uczyć się na łuku docelowym czy nie.
przecież to idealne parametry do bowhuntingu a ty przecież chcesz polować. Ja i wielu moich znajomych zaczynało od łuków z takimi parametrami i żyją oraz celnie strzelają :) bierz i sie nie przejmuj jak cię wciągnie to i tak wnet kupisz lepsze strzeladło :D


Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 07, 2015, 04:34:38 pm »
Tak tutaj to 95% mówi że chce polować z łuków... Ciekawe ile z nich faktycznie kiedykolwiek zapoluje... ;)
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 07, 2015, 04:51:01 pm »
A nawet jak w końcu zapolują,to raz czy dwa w roku. I to determinuje ich wybór łuku dla siebie :o. To,ze przez większą część czasu łuk będzie służył do czegoś innego nie ma znaczenia.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 07, 2015, 05:42:45 pm »
a ja ostatnio upolowałem ............... muchę na macie :)
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

x3nz0x

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 09, 2015, 01:12:55 pm »
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Wiele z tych rzeczy o których wspomniał Dietrich pokryło się z tym co powiedział sprzedawca. Mój wybór padł na PSE Stinger. Jako ciekawostkę dopowiem, że naciągłęm 70-siątke bez większych problemów czyli płynie ale czuć było, że ma MOC, po tym jak zadziałał Let-Off to niesamowita "ulga". Ale mimo wszystko zacznę od naciągu 50 funtów co by się nie przemęczać.

Gdyby ktoś w mojej sytuacji czytał ten post to dopowiem, że z tymi mniejszymi dotami na celowniku chodzi o to żeby nie pokrywały zbyt dużej powieszani celu przy strzelaniu na większą odległość, bo im dalej tym mniejszy cel a niechcemy żeby dot przykrył cały nasz cel tylko wyznaczony jego punkt.

Co do podstawki myślę, że lepszym wyborem dla początkującego byłaby opadająca bo w przeciwnym razie niektórzy mogą niechcąca wpłynąć negatywnie na trajektorie lotu strzały w momencie jej końcowej fazy opuszczenia podstawki. Te włoski po prostu są sztywne jak komuś ucieka nadgarstek trzymający majdan po spuszczeniu cięciwy to może mieć gorsze wyniki.

Co do tych 30.39 cala to nie było się czym przejmować

Cytuj
Tak tutaj to 95% mówi że chce polować z łuków... Ciekawe ile z nich faktycznie kiedykolwiek zapoluje... ;)
Żeby w ogóle myśleć o polowaniu z łukiem, trzeba mieć łuk i umieć z niego strzelać żeby zdać egzamin. Myślę, że to dobry początek :)

Cytuj
A nawet jak w końcu zapolują,to raz czy dwa w roku. I to determinuje ich wybór łuku dla siebie :o. To,ze przez większą część czasu łuk będzie służył do czegoś innego nie ma znaczenia.

Jestem przekonany, że również postrzelam nim w formie rekreacji/treningu i będzie mi to sprawiać przyjemność :)

Pozdrawiam wszystkich i dziękuje za odpowiedzi.

Munin

  • Gość
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 09, 2015, 02:33:53 pm »
Żeby w ogóle myśleć o polowaniu z łukiem, trzeba mieć łuk i umieć z niego strzelać żeby zdać egzamin.
Tak żeby uzupełnić wiadomość bo młodzi mogą zrozumieć co im się chce i aby było to zgodne z prawdą to najpierw trzeba być pełnoprawnym myśliwym kulowym a dopiero po tym starać się o resztę formalności związaną z możliwością polowania za pomocą łuku.

Pozdrawiam
Łukasz

Dietrich

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 09, 2015, 02:43:49 pm »

Tak żeby uzupełnić wiadomość bo młodzi mogą zrozumieć co im się chce i aby było to zgodne z prawdą to najpierw trzeba być pełnoprawnym myśliwym kulowym a dopiero po tym starać się o resztę formalności związaną z możliwością polowania za pomocą łuku.

Pozdrawiam
Łukasz
Nie prawda, nie trzeba być myśliwym kulowym, ba nawet coraz częściej się spotykam na łowiskach że nie żadają nawet potwierdzenia zdania kursu bowhunterskiego ( po prostu liczy się kasa ). Jak nie polujesz to nie pisz bzdur - tym bardziej bzdur zniechęcających przyszłych bowhunterów.

Munin

  • Gość
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 09, 2015, 03:41:29 pm »
Nie prawda, nie trzeba być myśliwym kulowym, ba nawet coraz częściej się spotykam na łowiskach że nie żadają nawet potwierdzenia zdania kursu bowhunterskiego
O jak miło słyszeć, że w Polsce polowanie łukiem jest już legalne i nie trzeba do tego żadnych papierów i pozwoleń...
Pomyśleć, że jeszcze całkiem nie dawno nie dopuszczano do EBEP jak się nie było myśliwym.
( po prostu liczy się kasa ). Jak nie polujesz to nie pisz bzdur - tym bardziej bzdur zniechęcających przyszłych bowhunterów.

No tak kasa to jest moc sprawcza wszystkiego. Aż się zapytam w PBA o co z tym teraz biega bo to co piszesz jest trochę dziwne ale może być bardzo prawdziwe.
Skoro gadanie jednego człowieczka ma moc zniechęcenia przyszłego bowhuntera to niech on może lepiej się nie bierze za bowhunting bo w tej przygodzie czekają gorsze rzeczy niż pitolenie jakiegoś ludzika. Zawsze może się trafić wyperfumowany podprowadzający który niweczy kąpiel i pranie ciuchów w środkach maskujących zapach myśliwego ...

Dietrich

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 09, 2015, 05:44:13 pm »
O jak miło słyszeć, że w Polsce polowanie łukiem jest już legalne i nie trzeba do tego żadnych papierów i pozwoleń...
Pomyśleć, że jeszcze całkiem nie dawno nie dopuszczano do EBEP jak się nie było myśliwym.

I znowu bzdury piszesz, w którym miejscu ja wspomniałem o polowaniu w Polsce? w Polsce jest dalej bowhunting nielegalny. Pozatym są też możliwości zrobienia kursu bez posiadania legitymacji pzł tylko ty o tym nie wiesz.
Aż się zapytam w PBA o co z tym teraz biega bo to co piszesz jest trochę dziwne ale może być bardzo prawdziwe.
Dopiero musisz się zapytać wiec sam nic nie wiesz w temacie. Po co mieszasz ludziom w głowie jak nie masz pojęcia o tym o czym piszesz i wogóle nie polujesz, zastanów się troche.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2015, 06:03:53 pm wysłana przez Dietrich »