Autor Wątek: Pytania dot strzal itp  (Przeczytany 4585 razy)

marcusrx1

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Pytania dot strzal itp
« dnia: Sierpień 30, 2015, 03:05:34 pm »
Witam.
 
Mam dla Was kolejna porcje pytań z serii ‘głupie’. Jednak to nie znalazłem na nie odpowiedzi.

1.   Rozumiem, że powinno korzystać się ze strzalochwytow, mat itp. Niestety aktualnie nie mam możliwości zbudowania/kupienia czegos takiego wiec strzelam do maty slomianej, ale jak wiadomo nie zawsze się trafi i co jakiś czas strzała poleci obok. Zastanawia mnie czy trafianie w nasyp z piasku uszkadza w jakiś sposób strzały karbonowe i czy jest to dla nich bezpieczne?

2.   Niektóre strzały po kilku oddanych seriach po wyciagnięciu z maty maja ciekawa rzecz. Nocki w niektórych (aktualnie 2 na 14szt) delikatnie się wysunęły ~2-3mm. Czy ma to jakiś wpływ na bezpieczeństwo lub lot ? Ew jakaś rada jak to wsunąć (nie obracają się i nie można ich przesunąć ręcznie)?

3.   Używam Easton Inspire 750 30’’ i jedna ze strzał złamała się ok 1-2” razem z grotem. Czy jeśli przytnę i wkleję nowy grot będzie spełniać swoje zadanie ? Odnośnie grotów chciałbym zapytać w jakiś sposób można wyciągnąć go z promienia? Domyślam się, że podgrzać? Tylko jak bardzo, bo nie chciałbym uszkodzić samego promienia?

4.   Pytanie techniczne, ale nie chce zakładać nowego wątku (chyba, ze będzie to konieczne) czy normalnym jest, ze podczas celowania grotem na 10 kroków jak i 50 kroków (przyjmując 1 krok = 1m) musze celować delikatnie pod cel ? Czy to raczej moja „technika” ? Domyślam sie, ze skręcanie lewo prawo dotyczy spine strzał jak i samego oddania strzału.

Dziękuję z góry za udzielone odpowiedzi i poświęcony czas.

wesolek87

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Pytania dot strzal itp
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 29, 2015, 08:25:48 am »
Witaj.

Ad1. Nasyp jest ok, o ile usuniesz z niego kamienie czy inne twarde elementy. Obecnie za strzałochwyt podwórkowy służą mi dwie pary drzwi ze starych szaf. W taką "sklejkę" wbija się jedynie grot i jest go łatwo wyciągnąć. Aczkolwiek używam strzał aluminiowych, które są wytrzymalsze przy takich zderzeniach. 1 na 8 karbonowych pękła wzdłużnie.

Ad2. Zależy jaki to nock. Obejrzyj https://www.youtube.com/watch?v=EJkpdHpFL28

Ad3. Film z punktu wyżej również będzie pomocny. Ogólnie podgrzewasz do momentu aż grot wyjdzie. Nie jest to 5 sekund, nie jest to 5 minut. Coś pomiędzy ;) Przycięta strzała może inaczej zachowywać się w powietrzu w porównaniu do pozostałych. Jest krótsza, a co za tym idzie sztywniejsza i lżejsza.

Ad4. Tu chyba sporo zależy od miejsca kotwiczenia. Im bliżej oka, tym mniejsza różnica odległości między grotem a celem. Na pewno przy jakimś dystansie grot pokryje się z celem, aż w końcu będzie powyżej niego.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2015, 08:31:17 am wysłana przez wesolek87 »

Munin

  • Gość
Odp: Pytania dot strzal itp
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 29, 2015, 10:50:28 am »
ad1. Piasek jak każde "medium" sypkie będzie w jakiś tam sposób mechanicznie ścierał wierzchnią warstwę promienia. U mnie dwu letnie Power Flighty przy strzelaniu na łąkach i polach, brzegach rzeczułek i rowów różnych, na plażach i wydmach  straciły około 0.5 mm średnicy.

ad2. Wsuń nocki na miejsce, osady w karbonach wchodzą na wcisk (w każdym razie w tych z którymi ja się zetknąłem), do osadek Eastona nawet są dawane klucze do obracania ich. Bierzesz coś względnie twardego o zaokrąglonym brzegu, wkładasz w osadkę i naciskasz aż wejdzie do końca

ad3. Strzałę możesz skrócić i nadal będzie działać ale zmieni się jej spine dynamiczny czyli będzie latać troszkę inaczej niż pozostałe z zestawu. Grot należy podgrzać i jakimiś kombinerkami wyjąć, nie miałem kontaktu z Inspire ale tam chyba jest grot bez insertu tak jak w aluminiakach niby inaczej ale wyklejanie będzie takie same jak odklejanie insertu z karbonowych promieni czyli podgrzać nie za mocno i próbować wyjąć.

ad4. Tak jak pisał przedmówca dużo zależy od miejsca kotwiczenia czyli czy stosujesz Face Walking oraz czy może wraz z tym stosujesz String Walking. Ale jeśli linia wzroku która przecina linię wyznaczoną przez strzałę na wysokości grotu i oczywiście oczy są nad strzałą a nie pod nią :) to niestety ale dopiero gdzieś na dalszych dystansach gdzie strzała już zacznie ze swojej paraboli spadać będzie szansa na mierzenie grotem prosto w cel lub nawet nad cel.

A tak swoją droga to już są chyba zagadnienia łucznictwa tradycyjnego a nie klasycznego.

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Pytania dot strzal itp
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 02, 2015, 06:55:27 pm »
Podłączajac się do tematu czym skracacie strzały można czymś w domowych warunkach.
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: Pytania dot strzal itp
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 02, 2015, 07:28:21 pm »
ja na przykład swoje pierwsze power flighty ciąłem obcinakiem do rurek, warto też w miejscu cięcia strzałki okleić ją zwykła taśmą malarską, potem tylko drobny papier ścierny i po sprawie.

a obcinak tego typu:
http://allegro.pl/obcinak-do-rur-3-32-mm-1-8-1-1-8-i5123164503.html#imglayer
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

Munin

  • Gość
Odp: Pytania dot strzal itp
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 02, 2015, 09:22:42 pm »
Karbony tnę iglakiem o kształcie "nożowym", kiedyś używałem "soczewkowego" i też działał spoko. Tak jak przedmówca owijam taśmą malarską i tne promień ciągnąc tylko do siebie pilniczek (nie przyciskając go za mocno do promienia) lekko obracając promień powoli go przecinam w około. Do klasyków i tradycyjnych mocnych i szybkich jest spoko. Sposób podpatrzony u kolego z pracy który tą metodą przycina strzały do bloczka.

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Pytania dot strzal itp
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 03, 2015, 06:08:35 pm »
A np brzeszczot nada się do metalu lub z większymi ząbkami do drewna nada się czy będzie szarpać
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

wojo

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Pytania dot strzal itp
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 03, 2015, 06:13:17 pm »
Wszystko zależy od siły, którą przyłożysz. Ja bym nie ryzykował. Chyba, że poszukasz takiego z bardzo drobnymi ząbkami.

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Pytania dot strzal itp
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 03, 2015, 06:43:13 pm »
To lepiej nie ryzykować jutro rusze sobie do jakiegoś marketu budowlanego i znajdę albo te iglaki albo ten obcinak do rur
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: Pytania dot strzal itp
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 03, 2015, 06:48:00 pm »
obcinak do rur niedrogi i dosyć dobrze sobie radzi, tylko te taśme malarską zawsze naklejaj na promień w miejscu cięcia. Delikatnie obcinak zaciskasz kilka kółek i znowu docisnąć, kup też drobny papier ścierny żeby potem końcówkę promienia obrobić.

I najlepiej sobie poćwicz wcześniej to cięcie na jakimś kawałku strzały połamanej co się już do niczego nie przyda.
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2015, 07:16:15 pm wysłana przez Marek Klimczak »
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Pytania dot strzal itp
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 03, 2015, 08:07:17 pm »
Mi sie najlepiej sprawdza tania mutiszlifierka z tarczka do cięcia zamontowana w imadle. Karbon tnie błyskawicznie i równo.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: Pytania dot strzal itp
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 03, 2015, 08:37:44 pm »
no tak, tylko trzeba miec te narzędzie choćby taką z lidla i jakieś mocowanie do niej, a taką do rurek to nawet możesz do lasu sobie zabrać i w razie czego na miejscu strzałkę skrócić ;)

http://discussions.texasbowhunter.com/forums/showthread.php?t=449403
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Pytania dot strzal itp
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 03, 2015, 10:33:48 pm »
A jeszcze jedno pytanie tniesz tuż przy taśmie czy na taśmie i grubo ta taśmą owijasz?
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: Pytania dot strzal itp
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 03, 2015, 10:55:08 pm »
teraz mam maszynkę elektryczną, ale i tak tnę na taśmie i nie trzeba grubo wystarczy 1 góra 2 warstwy, tylko tyle aby carbon nie chciał się rozwarstwiać.
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

marcusrx1

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Pytania dot strzal itp
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 05, 2015, 02:25:12 pm »
Dziekuje wszystkim za porady :) Troche czasu minelo od kiedy ostatni raz strzelalem ze wzgledu na moja nieobecnosc. Przetestuje wszystko co radzicie. Dzieki raz jeszcze. (koniec offtopu)