Autor Wątek: Jak to jest z tymi łopatkami?  (Przeczytany 15993 razy)

lukaskolista

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 01, 2015, 01:22:23 pm »
Mógłbyś opisać jeszcze technikę zwalniania spustu nadgarstkowego - z takiego korzystam?
Dodatkowo mam pytanie o wypychanie łuku nadgarstkiem po strzale, co zaobserwowałem zwłaszcza u Stephana Hansena - jak był młodszy, to tego nie robił, więc z jakiegoś powodu zaczął.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 01, 2015, 03:18:34 pm »
To nie jest wypychanie łuku nadgarstkiem, jak zobaczysz mój drugi filmik to tam też tak łuk leci w przód i wygląda to jakby nadgarstek go wypychał, NIE to po prostu łuk wypada z ręki ;). Co do spustu nadgarstkowego, ciężko mi odpisać  gdyż nie uznaję tych spustów jakoś nie są dla mnie po prostu, ale technik jest kilka i to dość indywidualne, tutaj jest po prostu brutalne naciskanie spustu, patrząc na zawodników nie może być to szarpnięcie tylko płynne zwolnienie, przeważnie ręce lecą im w dół.

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

lukaskolista

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 01, 2015, 03:32:31 pm »
Dzięki, to wiele wyjaśnia w kwestii wypychania łuku. Mógłbyś opisać znane Ci techniki zwalniania spustu nadgarstkowego? Jakoś nie mogę znaleźć nic konkretnego (jedynie te plecy, ale to już odrzuciliśmy) a jak już coś jest to tylko tyle, żeby go nie naciskać techniką strzelecką, bo się szarpie.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 01, 2015, 03:51:30 pm »
no właśnie ja nie lubie spustów nadgarstkowych bo są "głupie" wymaga to TAK czy siak naciśnięcia po prostu na spust jak w pistolecie, i tak jak w pistolecie musi to być płynne bez szarpnięcia czy zerwania strzału, wydaje mi się, że to kwestia wyczucia. Pooglądaj sobie filmiki jak strzela Patrick ROUX, on robi bdb wyniki właśnie z takiego spustu. Tu nie ma ja w przypadku inuych spustów zasady, coś przeciągnąć, zrobić ruch czym innym, żeby delikatnie wyzwolić strzał podczas ruchu i strącenia spustu o kciuk, tutaj trzeba o prostu nacisnąć, możliwie najpłynniej i najspokojniej, stopniowo zwiększać nacisk na języczek spustu aż wystrzeli.

https://www.youtube.com/watch?v=wAYi2FBFBFU ha jaki ładny film znalazłem ;)

https://www.youtube.com/watch?v=CJQTVCtnFN4

Zwróć też uwagę, że on spustu właściwie nie trzyma wisi mu on na nadgarstku, jedyny kontakt ze spustem poza nadgarstkiem ma właściwie palec zwalniajacy spust po strzale po prostu sobie leci w dół.

pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2015, 03:55:28 pm wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

lukaskolista

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 01, 2015, 08:17:17 pm »
Też strzelam tak, że nie trzymam spustu, bo to bardzo napina mięśnie dłoni i przedramienia, jednak nie jestem przekonany do zwalniania spustu sposobem strzeleckim.

Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 02, 2015, 12:45:39 am »
Łukasz, mylisz się bardzo, jeśli chodzi o technikę strzału ze spustu nadgarstkowego. Na początku faktycznie strzelałem po prostu naciskając spust palcem wskazującym. Jesienią zeszłego roku Kostia Szkolny pokazał mi technikę strzelania z przeciągnięcia spustem nadgarstkowym. Zacząłem tak strzelać i faktycznie wyniki znacznie się poprawiły, zwłaszcza na długich dystansach (70 i 90 m). Żeby tak strzelać, trzeba mieć spust z głowicą połączoną z opaską ma miękko (sznurek, pasek), lub taki, jak ma Awdieiewa, gdzie zaczep cięciwy jest wysunięty daleko do przodu od języka spustowego.
Poza tym zauważcie, że na światowej klasy imprezach kończy się odium spustu nadgarstkowego. Coraz więcej wysokich miejsc zajmują zawodnicy z takich spustów strzelający. Osobiście uważam, że skuteczność spustów palcowych i nadgarstkowych jest taka sama i od osobistych upodobań zależy, z jakiego kto strzela.
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4

lukaskolista

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 02, 2015, 06:37:30 am »
Irion, mógłbyś opisać technikę przeciągnięcia? Coś kiedyś czytałem, ale nie wiem, czy to jest to.  Przeczytałem, że kładziesz palec na języku spustowym i stopniowo zwiększasz naciąg, ale jak się to dokładnie robi (łokciem, ramieniem czy jak) to niestety nie wiem.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 02, 2015, 08:30:49 am »
Podpiszę się ;) OPISZ proszę jak przeciągnąć spust nadgarstkowy ;), bo być może coś mi umknęło, ale za cholerę nie jestem sobie w stanie wyobrazić jak można tu coś "przeciągnąć" lub zrobić coś innego, żeby bez naciskania palca wskazującego nim strzelić :), nakręć może filmik ze spustem jak ci się uda i pokaż jaki ruch w jaki sposób wyzwala strzał, tak normalnie na sznurku wolno pokazuj bez ruszania PALCEM ktory ruch spustu ( robiony w jaki sposób opisz ) wyzwala strzał.


Co do tego z jakiego spustu się wygrywa, jasne, że nie ma to znaczenia :) jak ktoś wali maxy z nadgarstkowego to nie ma powodu na siłę go zmieniać ;). Tendencja jednak jest taka, że nadgarstkowe to niszowe spusty a osoby które ich używają, wygrywają stosunkowo rzadko na tle palcowych czy BT.


Jakby co to ja mogę nakręcić film odnośnie technik które opisałem ;) w ramach rewanżu ale myślę, że opis jest bardzo jasny.

https://youtu.be/BKBwvbHRX1c

zrobiłem filmik ;)


pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2015, 04:01:50 pm wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Tomasz Szybalski (Sonix)

  • Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 573
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 02, 2015, 05:37:44 pm »
Łukasz fajne filmiki.

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 02, 2015, 07:55:57 pm »
Łukasz świetny poradnik - dziękuję.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 03, 2015, 03:06:18 am »
Poproszę kolegę, żeby mnie nagrał i umieszczę. W skrócie polega to na tym, że spust trzeba ustawić na taką długość, żeby go "zamknąć" między palcem wskazującym i kciukiem, które stykają się czubkami.
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4

lukaskolista

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 03, 2015, 07:33:38 am »
A jak już zamkniesz palce to co robisz? Naciągasz łuk po prostu mocniej, aż palec wskazujący wystarczająco naciśnie na język i zwolni spust?

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 03, 2015, 08:16:43 am »
Poproszę kolegę, żeby mnie nagrał i umieszczę. W skrócie polega to na tym, że spust trzeba ustawić na taką długość, żeby go "zamknąć" między palcem wskazującym i kciukiem, które stykają się czubkami.

no tak to przeważnie każdy układa spust nadgarstkowy, tylko gdzie w tym układzie ciągnięcie na placy ma wyzwolić strzał, nawet ruch ściagania łopatek i ciągnięcia na plecy spowoduje, że bark, ramię, łokieć pujdzie "za plecy" w kierunku do kręgosłupa co w efekcie przy nieruchomym palcu wręcz oddali język spustowy od palca, jak możesz nagraj filmik jak mój normalnie weź na sznurku spust i wjasnij w jaki sposób ma nastąpić zwolnienie bez angażowania palca wskazującego, bo z ptk anatomicznego nie bardzo jest czym pociągnąć  czy ruszyć żeby bez ruchu palca wskazującego wyzwolić strzał.


pzdr.Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

lukaskolista

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 03, 2015, 10:56:43 am »
Wczoraj udało mi się przeciągnąć spust nadgarstkowy, jednak nie wiem, czy dobrze to robię.
1. Naciągam łuk
2. Kładę palec wskazujący luźno na języku spustowym
3. Przeciągam łuk tak, jakbym chciał go naciągnąć mocniej
4. Przy szybkim przeciągnięciu następuje mocne szarpnięcie (widać po strzale jak leci), natomiast przy powolnym przeciągnięci strzała leci gładko do celu.

Moja technika od opisanej przez Ironic różni się tym, że nie stykam kciuka z palcem wskazującym, ale ten sposób też wypróbuję.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 03, 2015, 10:59:20 am »
no dobra ale czym wyzwalasz strzał ;)

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350