Autor Wątek: Jak to jest z tymi łopatkami?  (Przeczytany 16009 razy)

lukaskolista

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Jak to jest z tymi łopatkami?
« dnia: Sierpień 30, 2015, 10:26:28 am »
Mam pytanie tak, jak w temacie. Jak to jest z tymi łopatkami? Chodzi mi o sposób stabilizacji kręgosłupa i generalnie pleców. Czy zwierając łopatki należy myśleć o tym, aby ułożyć je jak najbliżej siebie, czy myśleć o napięciu odpowiednich mięśni i nie skupiać się na samym ruchu łopatek w stronę kręgosłupa? Te dwie metody dają różny efekt pracy pleców a nawet różny efekt wizualny przed lustrem. Obejrzałem sporo filmików, ale tak na oko nie potrafię ocenić, który z opisanych prze mnie sposobów jest poprawny a tym samym, jak mam strzelać.

W przypadku pierwszej metody jak się to ma do zwalniania spustu mięśniami pleców?

Tomasz Szybalski (Sonix)

  • Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 573
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2015, 10:41:54 am »
Witam. Proponuję zajrzeć na http://www.burykot.gorzow.pl/trening-techniczny.html tam masz ładnie opisane metody

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


lukaskolista

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 30, 2015, 12:59:11 pm »
Dziękuję za link, materiał pomocny, jednak nie jest tam opisane nic na temat samej pracy łopatek podczas naciągania łuku oraz celowania, jedynie jest na temat obkurczania mięśni pleców. Jak obkurczyć już obkurczone poprzez odgięcie łopatek mięśnie pleców?

Tomasz Szybalski (Sonix)

  • Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 573
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 30, 2015, 03:09:48 pm »
Nie wiem o co Ci do końca chodzi ale u mnie wygląda to tak, że jak już naciągnę  łuk ustawie się w celu (blokuje ramiona)to zaczynam prace łopatkami, a dokładniej ściągam je do środka.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


lukaskolista

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 30, 2015, 07:30:54 pm »
Stoisz prosto z rękami opuszczonymi:
1. Koncentrujesz się na mięśniach między łopatkami a kręgosłupem i kurczysz je bez wyraźnego odgięcia łopatek do tyłu.
2. Po prostu odginasz łopatki do tyłu nie myśląc o napięciu mięśni.

Z napiętym łukiem w rękach nie ma praktycznie różnicy wizualnej. Pewnie trochę wydziwiam, ale wolę mieć pewność, że robię dobrze.

Munin

  • Gość
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 30, 2015, 07:52:38 pm »
Jeden z moich mistrzów tradycyjnego łucznictwa wschodniego zwykł mawiać:
-Podczas strzelania z łuku nie myślimy o niczym, stajemy rozluźnieni, biorąc oddech zaczynamy napinać łuk, mierzymy, strzelamy, wydech.
A dlaczego tak?
Po pierwsze powietrze dostarcza paliwa do mięśni.
Po drugie wdech mobilizuje "łucznicze mięśnie" do pracy.
Nie wiem na ile to ma się do sportowego strzelania z łuku bloczkowego.

lukaskolista

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 30, 2015, 09:26:35 pm »
Technika to podstawa, zapobiega między innymi skrzywieniu kręgosłupa, które swoją drogą było charakterystyczne dla np. średniowiecznych łuczników (interesowałem się kiedyś łucznictwem tradycyjnym). Osobiście nie bardzo chcę mieć skrzywiony kręgosłup oraz doznać wielu nieprzyjemnych urazów, dlatego kładę duży nacisk na poprawną technikę.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 30, 2015, 09:51:48 pm »
Średniowieczni łucznicy mieli nieporównywalnie większą siłę naciągu. Sportowym dzisiejszym łucznikom to raczej nie grozi.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 30, 2015, 10:18:05 pm »
W praktyce ten opis ściągania łopatek jest wg mnie błędny, tak mnie uczyli na początku, żeby tak spinać, ciągnąć przez plecy i że to spowoduje zmianę położenia ręki co spowoduję ruch na dłoni która to zmieniając swoje połozenie zwolni strzał, a gównooo prawda, że się tak wyrażę, to jaka powtarzana mantra albo źle przetłumaczony tekst X lat temu, bądź jakieś przekręcenie... bo w praktyce nawet jak ściąganie pleców zmieni położenie ręki to CAŁEJ ręki w takiej pozycji jak trzymamy. Odrobiwszy internet i przewertowanie for Youtuba, poglądanie technik zwalniania spustów itp. Wnioski są zupełnie inne podobnie jak założenia. W praktyce można trzymać łuk z przygotowaniem do strzału i machać łokciem barkiem góra dół itp itd, i nie strzelić ;).

w praktyce zwalnianie musi nastapić na spuście a nie na spięciu pleców, pośladów czy czegoś jeszcze innego ;).

opcji jest kilka tak naprawdę

1. Zakotwiczyć się na spuście poskładać do strzału i przeciągnąć ostatnimi palcami spust w okół osi która najczęściej jest na palcu wskazującym bez ruchu kciuka co wyzwoli strzał ( ja tak strzelam np i tak mi idzie najlepiej )
2. Zakotwiczenie się na spuście kciukiem zakotwiczenie się równo BEZ STRZAŁU wszystkimi palcami naspuście i ROZLUŹNIĆ wskaziciel , wypadkowa ruchów zadziała dokładnie jak w ptk 1.
3. technika łączona czyli jw tylko jednocześnie przeciągać ostatnie palce i rozluźniać wskaziciel

Technika parcia na ścianę ( rozciągania układu ) pomaga i zapewnia poprawny ruch ręki podczas strzału, choć są łucznicy co strzelają z powodzeniem statycznie, że ręka prawie im nie ucieka w tył.



A łopatki ;) no więc tak, bark łucznu należy wypychać w przód i go obniżyć z lekka, natomiast bark którym ciągniemy cięciwę, należy hmm jak to prosto powiedzieć :), OBNIŻYĆ i przyciągnać do kręgosłupa ;) z naciskiem na to pierwsze, DLACZEGO obniżyć a no dla tego, żeby nie spychać sobie łuku w dół ;) , bo jednocześnie bedziemy ręką czuczną ciągnać łuk do góry a spustowę pchać go w dół :)


pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2015, 10:57:54 pm wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 31, 2015, 02:09:57 pm »
Jasiu Wojtas strzela z zakotwiczonego naciągu i ręka cięciwna nawet mu nie drgnie przy strzale. Łukasz opisuje strzał ze spustem rotacyjnym. Ja sobie totalnie nie radzę ze spustem rotacyjnym, więc muszę strzelać albo z kciukowego - z którego i tak mam odskoki lewo-dół, albo z nadgarstkowego i tu sobie radzę dużo lepiej. Jednym i drugim strzelam przeciągając cięciwę z unieruchomionymi palcami. Wzrost napięcia powoduje oddanie strzału.
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 31, 2015, 03:46:29 pm »
JA opisuje strzelanie ze spustu "naciskowego, kciukowego jak zwał tak zwał", właściwie  technika do BT jest taka sama z tym, że można/trzeba (nie potrzebne skreślić ) puścić kciuka a reszta ruchu pozostaje jak wyżej opisałem .


Ironi dlatego masz odskoki bo strzelasz KCIUKIEM ;) a nie w jednym z powyższych sposobów, które opisałem powyżej

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 01, 2015, 12:52:57 am »
Może masz i rację. Jutro (dzisiaj właściwie) wypróbuję, chociaż te ruchy obrotowe coś mi nie wychodzą. Jak próbowałem z rotacyjnego, to ni cholery nie mogłem strzelić, a jak próbowałem odpuścić następował niekontrolowany strzał. Po stracie trzeciego X-bustera odpuściłem sobie te spusty.
Spróbuję na treningu strzelić tak jak opisujesz.
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 01, 2015, 08:15:34 am »
To nie jest BÓG wie jaki ruch obrotowy, cały ruch rozbija się o milimetry, to nie tak, że obkecasz na tych palcach ten spust robiąc nie wiadomo jaki obrót ( chyba że w przypadku BT o ile ustawisz długą drogę na półksiężycu ), tak to się ustawiasz na twarzy, przykładasz kciuk i palce a samo przeciągnięcie to minimalny ruch który spowoduje zwolnienie spustu po przez przekręcenie go i strącenie o kciuk, na filmach w Slow motion praktycznie jest to niewidoczne, jest to tak mały ruch.

Poćwicz najpierw może na sznurku ;)


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

lukaskolista

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 01, 2015, 08:57:46 am »
Dzięki za wyjaśnienie. Czytałem jeszcze gdzieś, że aby zwolnić spust nadgarstkowy czy back tension należy rozciągnąć układ i tutaj mam pytanie: czy rozciągamy ręką łuczną oraz cięciwną, czy tylko cięciwną oraz czy robimy to ruchem łokcia/barku/pleców?

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 01, 2015, 09:12:29 am »
no właśnie to takie opisy bez wyjaśnienia, układ tak czy siak należy/powinno się rozciągać ( to to parcie na ścianę ) czy jak chcesz rozciąganie, ale samym tym nie zwolnisz spustu który trzeba zwolnić MECHANICZNIE, jest kilka spustów co działają na zasadzie ROZCIĄGANIA, ale to kilka spustów w skali świata i praktycznie mało kto z nich strzela ;).

Co do ciągnięcia to zostają plecy/bark, łokieć tutaj podczas strzelania właściwie jest przedłużeniem dłoni  ;)



https://www.youtube.com/watch?v=foRZzLuWjoY tu masz mój filmik jak kiedyś z piotrkiem testowaliśmy sobie spusty, szlifowaliśmy technikę z użyciem gopro, daj na 30s i obserwuj, zwróc uwagę na 3i4 palec jak idą do zamknięcia dłoni i to właśnie zwiększając nacisk na nie oddaje strzał, kciukiem zapieram się o triger,w taki sposób żeby zrobić to wyraźnie i pewnie na granicy strzały, żeby niewielki ruch i siła na 3i4 palcu doprowadziło do jego "zerwania" właśnie o kciuk.


https://www.youtube.com/watch?v=ASrt-IESsjg ( od razu na 20sekundę ) Tu jakby ktoś chciał w praktyce zobaczyć jak zachowuje się łuk po strzale + wszystkie teksty typu, łuk musi SWOBODNIE opaść przekręcić się na nadgarstku itp itd ;), w praktyce zanim ludzka reakcja w ogóle spowoduje ruch palców do chwytania łuku to STRZAŁA już dawno poleciała i najczęściej może być już praktycznie w tarczy albo w tarczy ( zależy jaka odległość )  zanim ten łuk zacznie w ogóle opadać ;) sam moment kiedy strzała wypada z łuku trwa jak liczyliśmy klatki ( kręcąc 60pfs ) to około 2/60 albo jak kto woli po skróceniu 1/30 sekundy ;), o ile ktoś nie strzela w ruchu, z podbicia itp, choć i TAK się da "wrzucać" dychy zwłaszcza lekkimi strzałami na dwór,  to tak naprawdę to szczypanie się z rozluźnieniem łuku w momencie strzału nie łapanie go czy pozwolenie mu opaść i się bujnąć przez nadgarstek to w sumie pic na wodę ;)


pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2015, 09:31:01 am wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350