Autor Wątek: Celowanie  (Przeczytany 70042 razy)

tomek.k

  • Gość
Celowanie
« dnia: Marzec 07, 2007, 09:22:33 pm »
Witam wszystkich!!! Mam jak zwykle problem. Ale to jes mój największy problem.  Bo chodzi o moje oczy.Jestem praworęczny , ale mam lewe oko celujące. Żeby strzelać musiałem przedłużyć sobie celownik. Przy tym celowniku co mam to nie byl duży problem. Ale jak sobie kupie inny celownik albo bloczek? CO MOGĘ ZROBIĆ??? :(

adamc1

  • Gość
Odp: Celowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 08, 2007, 07:31:47 am »
Akurat tutaj to nie jest problem. Jeżeli masz lewe oko dominujące  trzymasz łuk w prawej ręce a lewą naciągasz cięciwę. Pozycja nie zależy od tego którą ręka piszesz lecz od tego które masz oko dominujące.
Pozdrawiam

adamc1

  • Gość
Odp: Celowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2007, 03:52:00 pm »
Leworęczność (dawniej: mańkuctwo)- odwrócona w stosunku do większości ludzi funkcjonalność prawej i lewej ręki. Około 8?15% ludności jest leworęczna. Osoby leworęczne w odróżnieniu od praworęcznych, piszą, jedzą i wykonują większość czynności wymagających dużej precyzji ruchów za pomocą ręki lewej. Leworęczni nazywani są czasem mańkutami, lecz jest to określenie nie akceptowane przez wielu ludzi, a nawet uważane za obraźliwe.

Leworęczność wynika z silniejszego rozwoju prawej półkuli mózgu, co objawia się nie tylko w częstszym używaniu lewej ręki, lecz także w lepszym i sprawniejszym funkcjonowaniu całej lewej strony ciała. Tendencja do leworęczności pojawia się w niemowlęctwie i utrwala około 2 roku życia.

Uważa się, że w starożytności człowiek był leworęczny, co potwierdzają badania nad piśmiennictwem. W wielu starożytnych krajach (np. Egipt, Chiny) stosowano zapis sprzyjający leworęczności - od strony prawej do lewej (lub w pionowych kolumnach zapisywanych również od prawej do lewej) - do dziś stosowany m.in. w piśmie arabskim i hebrajskim. Jednakże przez wieki, szczególnie w Europie, zachodziły liczne reformy kulturowe, będące m.in. wynikiem stałego wpływu różnych narodowości i wiary oraz dążenia ludzkości do ujednolicenia, które doprowadziły do przyjęcia zasady praworęczności w krajach "starego lądu", będącej zarówno symbolem - oznaką "prawości postępowania". Po okresie antyku osoby leworęczne były więc coraz rzadziej spotykane, czasami wręcz zmuszane do ukrywania swojej odmienności, co wynikało głównie z przekonania społeczeństwa, że nie jest to cecha normalna - powodowało to wręcz zmuszanie dzieci przez rodziców i nauczycieli do korzystania z ręki prawej, wbrew ich naturalnej skłonności. Ostatnie badania przeprowadzone wśród osób naturalnie leworęcznych i leworęcznych "nawróconych" na praworęczność wykazały wśród osób drugiej grupy znaczne osłabienie zdolności manualnych. Toteż dziś taka praktyka jest rzadziej spotykana - dodatkowym aspektem stała się obecnie tania produkcja masowa dzięki której miejsca publiczne oraz przedmioty codziennego użytku, chociażby takie jak nożyczki są coraz częściej tak projektowane, by swobodnie mogły z nich korzystać również osoby leworęczne.

W tańcu i niektórych dyscyplinach sportowych np. w gimnastyce i łyżwiarstwie, leworęczność - ze względu na częste połączenie z lewonożnością, bywa połączona z prawoskrętnością, czyli wszelkie obroty i ewolucje wykonywane są łatwiej w stronę odwrotną, niż w przypadku większości osób.

Leworęczni obchodzą 13 sierpnia swoje święto - Międzynarodowy Dzień Leworęcznych.

Pokrewnymi zjawiskami są również między innymi lewo: "nożność", "oczność" (oko dominujące), "uszność".

adamc1

  • Gość
Odp: Celowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 08, 2007, 04:35:21 pm »
Jak pisałem nie mam zamiaru z Tobą polemizować Andrzeju lubię Cię na tyle aby przymknąć oko na drobne rozbieżności w  interpretacji rożnych drobiazgów :)

tomek.k

  • Gość
Odp: Celowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 08, 2007, 09:39:47 pm »
Dziękuję wam bardzo za odpowiedzi. Ale Mathewsk ma rację że jestem praworęczny i mam lewe oko dominujące i tu tkwi problem. Bo lewą rękę mam drętwą jak prawe oko. Może muszę poćwiczyć z opaską. Bo jak kupię bloczka to dopiero będzie problem. Jeszcze raz dziękuję!!! :)

astroleo

  • Gość
Odp: Celowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 03, 2007, 05:28:42 pm »
Jeśli jesteś człowiekiem z lewym okiem dominującym to jesteś niestety leworęczny,;D i koniec. To, że używasz prawej ręki wynika z wychowania i dziecięcej nauki ( ze strony rodziców) a nie pracy półkul mózgu. Niestety Adam ma rację. Reszta to nauka - wychowanie i nawet przyzwyczajenie. Znam parę osób posługujących się oboma rękami tak samo. Nawet taką, co pisze oboma na raz, ale lewe oko ma dominujące. Co do strzelania to leworęczny łuk będzie na pewno lepszy w twoim wypadku. Cięciwa na lewym policzku to inny układ mięśni obręczy barkowej i ustawienie łokcia, prosto mówiąc dziwactw można na tym świecie znaleźć wiele, ale ich nie polecałbym. Przy leworęcznym łuku będziesz maił lepszy układ i pozycję, radzę poszukać takiego łucznika i spróbować jak się strzela. 8)

tomasz.k

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 211
Odp: Celowanie
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 07, 2007, 07:38:58 pm »
Witam!!! Ale największy problem jest z tym, że moja lewa ręka nie ma takiej sprawności i siły co prawa i będę miał duży problem żeby się nauczyć strzelać z lewej ręki! I co mam zrobić w tej sytuacji??? Ostatnio strzelałem z prawego oka i tak tragicznie nie było. Może MATHEWS ma rację. A poza tym gdzie ja znajdę kogoś z łukiem leoręcznym? Pozdrawiam TOMEK :)
Tomasz Kobuszewski

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Celowanie
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 07, 2007, 10:59:36 pm »
Hej!

Odpowiem, a raczej opowiem Ci o sobie.  Też mam lewe oko dominujące. Jak dotąd po prostu je przymykam, wymuszając celowanie z oka prawego (mam łuk praworęczny - czyli, jak sama nazwa wskazuje, trzymany w lewej ręce). Niemniej jednak nie potrafiłbym naciągnąć cięciwy lewą ręką.  Zatem cała rzecz polega na samokontroli. W dobrym oświetleniu, "zmuszam" lewe oko do kontrolowania pionu (celownik ma poziomicę), a prawe oko odpowiadca za celowanie. Co więcej, użycie OBU OCZU skraca czas celowania i kontroli pionu. Więcej zatem sił zostaje na kolejną serię. Moje wyniki - - wciąż skromne - tylko potwierdzają prawidłowość takiego działania. Strzelam raptem piąty miesiąc, o zaczynając od wyników 450 na 20 serii na sali (18m) teraz nie schodzę poniżej 500 a nawet 520. Mówię o średniej! Czyli można nauczyć się strzelać pomimo niesprzyjających warunków początkowych.
To, co Ci radzę, to decyzja: która ręka ma być "ręką łuczną". - czyli trzymającą łuk. Reszta da się dopasować.. Chociaż nie będzie to widoczne od razu!

Pozdrawiam
Maciek

tomasz.k

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 211
Odp: Celowanie
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 08, 2007, 08:53:17 pm »
Dzięki!!! Własnie tak mam zamiar robić. Dzisiaj troszkę sobie postrzelałem z braciszkiem. Nie tylko z łuku ale i z PCP. Używałem prawego oka no i jakoś strzelałem. Nie jest to narazie rewelacja ale wiem,że efekty będą dopiero za jakiś czas. Poprostu trzeba ćwiczyć. Szkoda że czasu brak! A jak się to odnosi do łuku bloczkowego jak jest tam celowanie przez dwa punkty?Bo jest to jednak chyba jakaś różnica.Pozdrawiam TOMEK. :)
Tomasz Kobuszewski

tomasz.k

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 211
Odp: Celowanie
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 12, 2007, 08:56:11 pm »
Witam!!! Chodzi mi właśnie o celowanie przez dwa punkty prawym okiem. Jak lewe mam celujące. Czy nie będzie z tym problemu? To właśnie mnie martwi. Pozdrawiam TOMEK!!! :)
Tomasz Kobuszewski

tomasz.k

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 211
Odp: Celowanie
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 13, 2007, 08:41:26 pm »
Dzięki jak znajdę trochę czasu to zaraz zaczynam. Tylko kupię bloczka! Narazie został mi klasyk. Pozdrawiam TOMEK!!! :)
Tomasz Kobuszewski

kaqkaba

  • Gość
Odp: Celowanie
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 12, 2007, 11:04:35 am »
Też mam podobny problem. A właściwie identyczny. Moją dominującą ręką jest prawa (acz nie całkiem) natomiast zdecydowanie dominującym okiem jest lewe.
Strzelając z wiatrówki próbowałem składać się do strzału jak praworęczny i odruchowo celowałem lewym okiem (na prawe nie jestem się w stanie przestawić). Kupując łuk zdecydowałem się na lewy. I to jest dobra decyzja.
Wybierając czy strzelać lewym czy prawym łukiem radzę sprawdzić co jest silniejsze czy tendencja do lewooczności czy praworęczności.

Kiedyś badano mi lateralizację (czyli właśnie stronność) w banalny sposób:
ustaw sobie coś na kształt lunety (czyli tubkę po rolce od srajtśmy) najpierw po prawej swojej stronie potem po środku na końcu po lewej (prawa i lewa to powiedzmy na szerokość barków). Następnie unieś rolkę do oka i popatrz na wcześniej upatrzony punkt. Tylko nie staraj się wybierać ręki ani oka staraj się robić to intuicyjnie.
Ja zawsze podnosiłem rolkę do lewego oka, dwa razy prawą ręką i raz lewą. I łatwiej mi przestawić rękę niż oko. Więc coś może w tym być.

A łuk kupiłem tydzień temu.

White Eagle

  • Gość
Odp: Celowanie
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 12, 2007, 11:18:18 pm »
Witam serdecznie.
Może ja coś powiem od siebie. Pewnie nie wszyscy się z tym zgodzą. Uważam, że powinieneś przestawić swoje dominujące oko na prawe. Nie będzie to trudne. Przystawiaj cięciwę do prawego oka i za niedługi czas Twoje oko dominujące będzie prawe. Jest to kwestia przyzwyczajenia.
Ja należę do ludzi, którym wszystko jedno którą ręką robią daną czynność. Takich ludzi jest 10% na świecie. Ustawiłem się jednak do strzelania w wiatrówki na PCP Ass400 Classic na prawe oko i łuk równieź kupiłem na prawą stronę. Wszystko jest ok.

Pozwolę sobie jednak dodać, że ludzie, którzy piszą lewą ręką, ich pismo jest nie do podrobienia!!!

Pozdrawiam serdecznie

adamc1

  • Gość
Odp: Celowanie
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 13, 2007, 07:45:17 am »
Dominująca strona nie zależy od przyzwyczajenia pomijając wyjątki oczywiście.Pozdrawiam

kaqkaba

  • Gość
Odp: Celowanie
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 13, 2007, 09:32:37 am »
Witam serdecznie.
Może ja coś powiem od siebie. Pewnie nie wszyscy się z tym zgodzą. Uważam, że powinieneś przestawić swoje dominujące oko na prawe. Nie będzie to trudne. Przystawiaj cięciwę do prawego oka i za niedługi czas Twoje oko dominujące będzie prawe. Jest to kwestia przyzwyczajenia.
Ja należę do ludzi, którym wszystko jedno którą ręką robią daną czynność. Takich ludzi jest 10% na świecie. Ustawiłem się jednak do strzelania w wiatrówki na PCP Ass400 Classic na prawe oko i łuk równieź kupiłem na prawą stronę. Wszystko jest ok.



Pewnie, że się nie zgodzą. Co prawda o strzelaniu z czegokolwiek mam żałosne pojęcie, ale lateralizacja to nie jest przyzwyczajenie. Wynika z budowy mózgu i jeszcze paru innych rzeczy. Nawet jeżeli zmusisz swoje słabsze oko do celowania to nigdy nie osiągniesz takich rezultatów jak przy wykorzystaniu oka silniejszego.
Podobnie jest z ręcznością. Po przestawieniu będziesz robił wszystko poprawnie ale nigdy nie tak dobrze jak ręką dominującą.
Dlatego właśnie radzę sprawdzić co silniej dominuje i przestawić to drugie.
Tak jak pisałem strzelałem z wiatrówki na wszelkie możliwe sposoby: i celując z oka dominującego wyniki były zauważalnie lepsze, pomimo używania słabszej ręki.
Jak sam napisałeś jesteś oburęczny więc rękę mogłeś wybrać. Ciekawi mnie czy nastawiłeś się na oko dominujące czy nie.