Autor Wątek: Oddech  (Przeczytany 3581 razy)

Tomasz Szybalski (Sonix)

  • Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 573
Oddech
« dnia: Sierpień 10, 2015, 10:29:11 pm »
Hej.
Koledzy i koleżanki możecie opisać jak to jest u was z oddychaniem podczas strzelania? Jest to według mnie ważny czynnik podczas oddawania strzału i jestem ciekaw strzelacie na wdechu czy wydechu i jak wygląda proces od naciągania do oddania strzalu?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


Marcin Borowski

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 664
  • operator bloczka
Odp: Oddech
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 10, 2015, 10:41:14 pm »
U mnie wygląda to mniej więcej tak:
Naciągam i biorę wdech podczas wchodzenia w cel... celuje i oddaje strzał na lekkim wydechu.

Kiedyś robiłem troszkę inaczej i brałem wdech przed naciągnięciem, jednak zdarzało się że dłużej celowałem i zaczynało jakby brakować powietrza i gdy będąc w cely brałem kolejny wdech to już strzał nie był udany.........
TRG7 59# / Strother SX1 70#
Axcel Achive/  accutouch + CBE/x41/x31...
Nap Smartrest /Vapor limb driver
BeeStinger microhex 33",15",12"
"czekulatka" insideoutX
Vap V1 400/ X-buster 400/ eclipse 2315
W wolnych chwilach tradycyjny kijek i bambusy z Aliexpres

barnabii

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 194
Odp: Oddech
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 11, 2015, 12:23:34 am »
Ja biorę wdech w momencie gdy składam się do naciągnięcia cięciwy a podczas naciagania robie głęboki wydech tak że opróżnianiam pluca, następnie podczas celowania oddycham powoli przez nos, następnie próbuje zgrać moment wystrzału z początkiem wydychania powietrza. Tak to u mnie wygląda.


Pozdrawiam
PSE BRUTE FORCE 70#
HHA Optimizer Lite
Nap Apache
Easton Aftermath 340
 Spot-Hogg Wiseguy
PSE STINGER 3G 63#
decut clik+ Lipko Decut rainbow 0.1
trophy ridge rewolution
EASTON  Aftermath 400
Tru Ball Stinger

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Oddech
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 11, 2015, 08:09:30 am »
Ja też strzelam na wdechu, jakiekolwiek próby oddychania kończą się tańcem na tarczy ;), fakt kilka razy zdarzyło mi się, że czułem braki w tlenie, ale generalnie ogarniam na wdechu ;)

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Tomasz Szybalski (Sonix)

  • Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 573
Odp: Oddech
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 11, 2015, 10:26:04 am »
Strzelanie na wdechu. Tylko czy potraficie za każdym razem wziąć taki sam oddech? Ostatnio skupiłem się na tym podczas treningu i zauważyłem że nie za każdym razem biorę taki sam wdech co potem przekłada się na moją stabilizację i skupienie.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Oddech
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 11, 2015, 10:53:27 am »
Naturalną pozycją mięśni klatki piersiowej i krtani jest wydech. Tak mnie uczono przez wiele lat strzelania z broni palnej. Napełnione płuca i zamknięta nagłośnia (żeby powietrze nie uciekło) przekładają się na niepotrzebne napięcia mięśni, a na dodatek serce zwiększa pojemność wyrzutową i mocniej "tłucze", co można sprawdzić, po prostu wyciągając rękę przed siebie i obserwując jej ruchy. Dlatego należy strzelać na swobodnym wydechu, z rozluźnionymi mięśniami klatki i otwartą nagłośnią. Problem z tlenem przy długim celowaniu trenerzy strzelectwa załatwiają następująco: "Strzał ma paść do 20-25 sekund. Jeśli nie pada, należy odłożyć broń i zacząć się składać od nowa." Tyle czasu na bezdechu każdy bez problemu wytrzyma.
Te nauki staram się przenosić do łucznictwa i myślę, że sprawdzają się nie tylko przy broni palnej.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2015, 08:31:00 am wysłana przez Irion »
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4

Munin

  • Gość
Odp: Oddech
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 11, 2015, 04:51:31 pm »
Cóż można powiedzieć, Wasze dobrodziejstwo (letoff) jest jednocześnie Waszym przekleństwem. W ramach treningu podstaw polecam przesiąść się na tradycyjny o mocy zbliżonej do tego co macie w swoich bloczkach :)

Pozdrawiam
Łukasz

Wysyłane z HTC za pomocą Tapatalk 2


Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Oddech
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 11, 2015, 04:58:05 pm »
Zbyt różna bajka, mnie to nie ciągnie ;) Co do oddychania to strzelam na wydechu ale odkąd strzelam z BT to zdarza się że mi brakuje powietrza ;)
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


maciej6619

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 197
Odp: Oddech
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 16, 2015, 07:11:06 pm »
Ja również strzelam na lekkim wydechu, dokładniej przed naciągnięciem wdech przy naciąganiu wydech przy stabilizacji pozycji lekki wdech i przy oddawaniu strzału płynny lekki wydech ( oczywiście jak się nie zapomnę :) ) A najlepiej jak o tym nie myślę, ale żeby nie myśleć to trzeba wytrenować. Oj trudne to łucznictwo :) :) :)
Mathews Apex 7
celownik CBE 3D
Shibuya Ultima
carbon one 500