Autor Wątek: Drętwienie palców  (Przeczytany 16096 razy)

RedPunica

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 116
    • o mnie na Facebooku
Drętwienie palców
« dnia: Październik 18, 2008, 04:54:58 pm »
Czy zdarzyło się Wam drętwienie palców od cięciwy? Patrząc na znajomych, chyba każdy odczuł na początku jakieś dolegliwości związane z agresywną cięciwą. A złośliwa to ona być potrafi!

Po paru tygodniach strzelania urazów jest oczywiście mniej, ale palec serdeczny prawej ręki nadal mam jakiś ?matowy? w dotyku. Łuk mój ma tylko 32 lbs., używam skórki, więc nie powinno nic się dziać. Czy faktycznie z czasem powinno być lepiej? Jak to przyspieszyć?

Co robić, żeby palce nie drętwiały w ogóle? Co zrobić, jak już drętwieją?

nowakjacek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Drętwienie palców
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 18, 2008, 09:16:42 pm »
Powodów może być kilka, znam z autopsji.
Zbyt twardy łuk - można zjechać 2-4lbs w dół; zbyt forsowne strzelanie - za dużo serii na raz; brak przygotowania siłowego/brak rozgrzewki przed strzelaniem. W grę wchodzi jeszcze specyficzny układ naczyń krw. w palcach, bądź anomalny przebieg dróg nerwowych i dolegliwości powodowane przez ucisk cięciwy.
Jeśli dolegliwości będa się pogłębiać, to : grubsza skórka, mniej forsowne strzelanie, a w ostateczności  zmiana ramion na słabsze.

Odie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: Drętwienie palców
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 20, 2008, 11:41:36 am »
A w ktorym miejscu opierasz cieciwe na placach? Na opuszkach czy glebiej? Jak strzelalem z opuszkow (technika mniej zalecana) to palce nie dretwily, gdy sie przerzucilem na strzelanie z pierwszego stawu, wowczas pojawilo sie dretwienie.

Bylo ono wywolane zbyt duza liczba strzalow oraz zbyt cienka skorka w rekawiczce i przeszlo po tygodniu bez strzelania czy jakos tak..

Przerzucilem sie na skorke i strzelalem mniej - nie bylo juz wiecej problemow.
1. 21'' "Warf" Black Jenings Lightning  / Samick Universal Glass - 32#@28
2. 23'' Hoyt Radian / Win & Win Winus - 34#@28
3. Dwa "Bisoki" - angielskie z malym refleksem - 34 & 41#@28
Strzaly: Easton Redline oraz swierkowe  :)

RedPunica

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 116
    • o mnie na Facebooku
Odp: Drętwienie palców
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 20, 2008, 06:26:17 pm »
Cięciwę naciągam jednak nie opuszkami palców, tylko opieram ją głębiej. Chyba bałbym się niekontrolowanego ześlizgnięcia.

Ale zauważyłem, że te dolegliwości są coraz słabsze, pomimo, że cały czas strzelam z tego samego łuku i używam tej samej skórki. Więc właściwie powinienem zapytać, czy tym, którzy mieli podobny problem, z czasem zaczęło samo przechodzić.

mariusz_wroblewski

  • Gość
Odp: Drętwienie palców
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2009, 09:17:50 pm »
"Syndrom matowego palca" - chodzi ci może o zgrubienie skóry? U niektórych łuczników tak się dzieje... Zasadniczo odcisk, który powstaje na serdecznym nie wróży nic dobrego - świadczy to o tym, że cięciwa ma częsty kontakt z palcem. Więc skoro ci to zanika, to jest ok :)