Autor Wątek: Łuk klasyczny Core Flash/Łuk sportowy Jandao Begginer  (Przeczytany 9188 razy)

Sigi

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Łuk klasyczny Core Flash/Łuk sportowy Jandao Begginer
« dnia: Kwiecień 28, 2015, 08:37:15 am »
Witam.
Po przeszło miesięcznym oczekiwaniu nareszcie mogę wziąć udział w życiu Waszego forum.
W międzyczasie (01.04.2015r.) zakupiłem łuk Samick Polaris 68" 26# i jestem z niego bardzo zadowolony. Tym bardziej, że udało mi się zarazić nowym hobby swoją drugą połowę. Ponieważ strzelanie na zmianę jest nieco uciążliwe (zwłaszcza ciągle ustawianie celownika) moja Pani skłania się do zakupu sprzętu dla siebie. Jak to kobieta - chce mieć coś innego niż ja, ale zarazem bardzo podobnego, bo Samick Polaris jej przypasował. Przeglądając ofertę sklepu w którym zakupiłem łuk znaleźliśmy łuk klasyczny Core Flash. Przeszukałem fora i niestety nie znalazłem zbyt wielu opinii na jego temat. Wiem, że ramiona można do niego stosować zamiennie z Samick Polaris i SF Optimo, a to już plus na przyszłość. Nie umiem się tylko doszukać, czy "kieszenie na ramiona" ma metalowe czy też jest to plastik. I czy ma to duże znaczenie na użytkowanie łuku. Innym wyborem pozostaje łuk sportowy Jandao Begginer, w cenie podobnej, lecz bez osprzętu (celownika). I też nie wiem jakie ma "kieszenie" .O tym łuku na forum jest chyba jeszcze mniej informacji. Czy są tu użytkownicy obu wspomnianych modeli? Czy uważacie, że warto kupować coś o parę złotych tańszego, czy lepiej jednak skusić się na drugi Samick Polaris.
Druga sprawa to kwestia naciągu. I tu już konkretne pytanie do tych, którzy wymieniali ramiona w swoim łuku, ewentualnie mają w tym jakieś doświadczenie.
Mój wzrost to 176 cm (wiek 45+  :) ). Zaproponowano mi na początek łuk 68" 26# i muszę przyznać, że trafiono z doborem. Moja Pani ma 168 cm ( o wieku nie mówimy, ale podobnie...  ;) ). Naciąg 26# męczy ją po około 8 seriach po 6 strzał. Czy wybrać dla niej naciąg mniejszy niż 26# i łuk 68" czy jednak dobierać ramiona dla łuku 66"? Jak wtedy byłoby z wymiennością ramion pomiędzy łukami (przyjmując, że np. zechce mi się kiedyś (no właśnie.. kiedy?) wymienić ramiona na mocniejsze..
Nie miałem łuku - miałem dylemat co wybrać.. mam łuk i chcę łuk ;) - dylematów przybywa..
Czy ktoś może mi pomóc dobra radą (bez odsyłania do szukajki, z której naprawdę potrafię korzystać i korzystałem).
Pozdrawiam
Sigi

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Łuk klasyczny Core Flash/Łuk sportowy Jandao Begginer
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 28, 2015, 04:26:35 pm »
Osobiście proponowałbym jednak Polarisa jako bardziej znanego, sprawdzonego i popularnego.
Moja Pani zaczynała od 66" 20# z którego strzelała przez prawie rok. Obecnie ma 68" 28# i dopóki strzela się krótkie odległości to jest OK.
Problemem przy tak niskich siłach naciągu jest dobór twardości strzały, chyba że ktoś na to nie zwraca uwagi i strzela z każdego patyka byle tylko strzelać ;)
Co do zmęczenia: zaleć swojej lepszej połówce, by strzelała maksymalnie 3 strzały w serii, to pozwoli odpocząć mięśniom w czasie wędrówki do tarczy i z powrotem - stopniowo sił będzie przybywało i za kilka miesięcy 120 strzał w czasie treningu przestaje być jakimkolwiek problemem (kłania się tu systematyka treningów).
Pamiętaj, że na słabszych ramionach łatwiej jest ćwiczyć technikę (problemem jest też wiedzieć co ćwiczyć więc przydają się wskazówki kogoś znającego się na temacie bo nie całą wiedzę da się przyswoić z książek). Twardość ramion zwiększasz więc stopniowo w miarę wzrostu siły mięśni grzbietu lecz tak, by nie odbijało się to na technice strzelania (nie możesz dopuścić do tego, by osoba strzelająca walczyła z naciągiem bo odbije się to mocno na powtarzalności). Uważaj na sytuację, gdy po zmianie ramion na mocniejsze (lub rozpoczynając treningi) zaczyna boleć staw barkowy ręki cięciwnej - nie można tego bólu ignorować i doprowadzać do przetrenowania, bo skończy się to poważną kontuzją. Stopniowe zwiększanie intensywności treningów oraz dłuższe przerwy regeneracyjne spowodują rozwiązanie tego problemu - więc jeśli zaczyna boleć to pora trening zakończyć. Za bóle mięśni, które na logikę nie powinny pracować przy napinaniu łuku odpowiadają błędy techniki - i to trzeba eliminować na drodze analizy problemu leżącego zwykle po stronie psychiki a nie motoryki.
Wraz ze wzrostem siły naciągu wzrasta również skuteczna odległość oddawanych strzałów - jednak na początek sugeruję nie kierować się odległością, lecz właśnie techniką bo bez sensu jest strzelać 70 czy 90m jeżeli ma się problem ze zmieszczeniem w tarczy ;)

Powodzenia :)
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

mwitek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Łuk klasyczny Core Flash/Łuk sportowy Jandao Begginer
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 28, 2015, 10:23:34 pm »
Kup jandao i zrób tak :

http://rzemioslo.bolik.pl/?p=348

Sigi

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Łuk klasyczny Core Flash/Łuk sportowy Jandao Begginer
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 29, 2015, 06:33:12 pm »
Dziękuje za odpowiedzi (ale jeśli ktoś chciałby napisać coś jeszcze, chętnie poczytam).
Mam kolejne pytanie: zaproponowano nam łuk Jandao Begginer 66"28# - jak taki łuk miałby się do Samicka Polarisa 68"26#.. byłby porównywalny czy "twardszy"? Proszę wybaczyć, jeżeli pytanie jest z tych trywialnych, ale stawiamy dopiero pierwsze małe kroczki w łucznictwie i nie chcielibyśmy się poślizgnąć..
Pozdrawiam
Sigi

Andrzej N

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Łuk klasyczny Core Flash/Łuk sportowy Jandao Begginer
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 29, 2015, 08:14:25 pm »
Powinien być twardszy :) 2 funty więcej na krótszych ramiona powinno być odczuwalne :)

BARUL

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 100
Odp: Łuk klasyczny Core Flash/Łuk sportowy Jandao Begginer
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 16, 2015, 10:32:59 pm »
Córce kupiłem Core ARCHERY  łuczek przyjemny o płynnej pracy -podstawka zwykła plastik i nie zamontowałem celownika ( jest w zestawie) naciąg 14kg pozwala strzelać zarówno córce jak i żonie - przy strzałach 29 na 30m  niezła celność.
longbow 70#
krym 48#
PSE xforce 70#

Andrzej N

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Łuk klasyczny Core Flash/Łuk sportowy Jandao Begginer
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 17, 2015, 05:21:43 pm »
To się musi córka troszkę pomęczyć przy 14 kg  :) Strzały o długości 29 cali ??

BARUL

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 100
longbow 70#
krym 48#
PSE xforce 70#