Autor Wątek: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?  (Przeczytany 12773 razy)

sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 20, 2014, 11:22:57 pm »
Z tabeli Eastona wynika, że do siły naciągu 40# mierzonej przy długości naciągu 28" i długości promienia 30" promienie strzał powinny mieć parametr .500. Takie też kupiłem. Taki parametr jest proponowany przez Eastona dla siły naciągu od 36 do 45. Wynika z tego więc, że przy gotowych strzałach dobór spinu to loteria.
Wniosek jaki mi się nasunął (proszę o ew. korektę) jest taki, że aby prawidłowo dobrać strzałę do łuku to przy tak zgrubnej numeracji spinu jak .500 jedyną opcją dokładnego doboru strzały tak, żeby omijała półkę, tudzież podstawkę jest delikatna regulacja długości promienia lub zabawa z wagą grotu.
Dokupię kilka grotów na początek np. 80 grn, 100 grn, 150 grn (ale marketing z tym spinem strzały  :o i chyba zacznę rzeźbić.
Może jakieś podpowiedzi?
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 20, 2014, 11:58:25 pm »
Załóż niższe lotki. Z Blazerami to miałem problemy nawet niektóre bloczki ustawić.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Munin

  • Gość
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 21, 2014, 01:25:43 am »
Nie lubię easton-owego shaft selektora bo dziwne rzeczy wyświetla, dla niego wszystko jedno parametr 500 czy 600.
Według selektora powinieneś mieć 500-tki przy sile naciągu 40# i długości naciągu 28" oraz grocie 100gr, bez zbędnych kombinacji to działać powinno. Jak bardziej obyci z Blazerami piszą, że mogą być za wysokie to coś w tym jest. Zmień lotki albo te co masz przytnij na wysokości, to jest najtańsze co można sprawdzić, na zmianę grotów i promieni zawsze jest czas :)

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 21, 2014, 07:01:42 am »
Tabele/selektory są mocno orientacyjne. Efekt końcowy poza spinem w dużym stopniu zależy od wielu parametrów: długości strzały, wagi grotu i nasadki, wagi lotek i wielkości lotek, offsetu z jakim są wklejone ale także od długości naciągu, wysokości cięciwy, masy/grubości cięciwy (i ewentualnych tłumików mocowanych na niej), oczywiście od siły naciągu na palcach... dodatkowo, by było ciekawiej odgięcie strzały przy wychodzeniu z półki zależy również od błędów (i powtarzalności) ręki cięciwnej :)
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 21, 2014, 10:11:21 am »
Im głębiej w las tym więcej drzew. A miało być tak pięknie  ;)
Problemy są po to aby je rozwiązywać a wyzwania żeby im sprostać  8)
Czyli jeśli dobrze zrozumiałem:
1. Praca nad czystym strzałem.
2. Regulacja wysokości cięciwy (BH).
3. Regulacja wysokości siodełka.
Dopiero potem:
4. Wymiana grotów - nie są strasznie drogie a mam w swoich strzałach inserty więc wymiana będzie bardzo prosta.
5. Strzyżenie lotek ;)
6. Wymiana lotek.
7. Regulacja długości promienia.
Przy regulacji pewnie przyda się jakiś puder i szmata.
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

Piotr D

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 179
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 21, 2014, 11:56:13 am »
No i prawa łapka jest ważna jeśli nie najważniejsza. Jeśli zamiatasz góra - dół, lewo - prawo za każdym razem inaczej to nie ma cudów strzały nie będą wychodzić jednakowo. Pozdro

sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 21, 2014, 01:27:13 pm »
Właśnie próbuję kotwiczyć prawicę zawsze tak samo. Wskazówkę będę miał na uwadze.
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 22, 2014, 08:06:59 pm »
Jak to nasz trener zawsze powtarza: stabilne utrzymanie lewej ręki jest jednak najważniejsze. Gdybyś wkręcił łuk w imadło to zawsze trafisz w to samo miejsce ;)
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 22, 2014, 08:59:46 pm »
Raczej prawdopodobieństwo trafienia w to samo miejsce będzie dużo większe ale czy zawsze trafi się w to samo miejsce to można by dyskutować. Jak łuk lekko jest trzymany to sam się ustawia do naciągu a w imadle można przekosić w lewo lub w prawo ;)
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

Piasecznik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 08, 2014, 11:54:53 am »
Zmartwię Cię, Ragima Impali jaki i wielu drewnianych majdanów nie ustawisz centershota. Do czystego wyjścia strzały niestety to jest podstawa. Oczywiście do tego dochodzi twardość strzały, buttona i wysokość siodełka. Żeby centershot był ustawiony prawidłowo, w tych majdanach praktycznie button musiałby być schowany całkowicie co przeczy wogóle sensowi buttona.
Z tego prostego faktu wnioskuję że te majdany (tak jak SF Optimo czy Samick Polaris) nie powinny wogóle mieć otworu pod button bo nie ma on sensu.

Piotr D

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 179
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 12, 2014, 10:50:49 am »
Miałem ten sam dylemat w niedawno kupionym Samicku Optimo gdyż jeszcze przed założeniem buttona grot odjechał na jakieś 1,5 cm na zewnątrz  od osi geometrycznej łuku.Po założeniu buttona efekt był jeszcze większy. Ale poradziłem sobie z tym problemem i w zasadzie skupienie z golasa nie jest dużo gorsze niż z olimpijskiego.

sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 23, 2014, 10:59:48 pm »
Po kilku niedzielnych testach sprawa wygląda tak:
1. BH zwiększyłem do 8,16" (wg producenta powinno być od 7,5 do 8,25"). W zasadzie nie poprawiło się wyjście strzały.
2. Siodełko mam ustawione teraz ok. 13-15mm ponad kątem prostym. Przy regulacji wysokości siodełka doszedłem do bardzo dużych odstępów od kąta prostego i nie stwierdziłem znaczącej poprawy.
Czyżby jednak czyste wyjście?
Przy celowaniu cięciwa i grot strzały (czyli też cała strzała) są w prawie idealnej linii z celem. Nie zauważam żadnych odchyłek w lewo lub w prawo. Czy tak powinno być?
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

Piotr D

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 179
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 24, 2014, 10:12:54 am »
Użyj 1. Ucho 2.Talk. Ad1. Strzelasz i starasz się experymentalnie ustawić tak wszystko co jest do ustawienia ( łącznie z kątem obrócenia nasadki wzgl. lotek ) aby łuk wydawał jak najbardziej czysty dźwięk podobny do głuchego puknięcia . Jeśli masz wątpliwości to przejdź do Ad2. Posypujesz zdrowo talkiem okolice newralgiczne tzn. blisko półki, podstawki i wszędzie tam, gdzie strzała może mieć z łukiem kontakt. Strzała wychodząca nie czysto na pewno zostawi ślad. W sytuacji ekstremalnej przy zbyt nisko ustawionym siodełku widziałem kiedyś na półce ślady po lotkach jak po kredkach świecowych.Pozdro

sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 25, 2014, 10:06:42 am »
Użyj 1. Ucho 2.Talk. Ad1. Strzelasz i starasz się experymentalnie ustawić tak wszystko co jest do ustawienia ( łącznie z kątem obrócenia nasadki wzgl. lotek ) aby łuk wydawał jak najbardziej czysty dźwięk podobny do głuchego puknięcia . Jeśli masz wątpliwości to przejdź do Ad2. Posypujesz zdrowo talkiem okolice newralgiczne tzn. blisko półki, podstawki i wszędzie tam, gdzie strzała może mieć z łukiem kontakt. Strzała wychodząca nie czysto na pewno zostawi ślad. W sytuacji ekstremalnej przy zbyt nisko ustawionym siodełku widziałem kiedyś na półce ślady po lotkach jak po kredkach świecowych.Pozdro

Dziękuję za wskazówki - jak tylko znajdę chwilę to sprawdzę z tym pudrem. Odnośnie półki - też mam porysowaną lotkami - na szczęście rysy ścierają się dość łatwo.
Jaki talk stosować? Czy może być np. puder dla dzieci?  :o
Pewnie do testu na ucho trzeba zdjąć tłumiki cięciwy (pompony). Czy mam rację?  :-\

Dla lepszego zobrazowania poniżej wklejam link do albumu ze zdjęciami dot. problemu (nie wiem jak wkleić zdjęcia bezpośrednio do postu  :-[):
http://www.fotosik.pl/u/_sx_/album/1705644

Opisy zdjęć:
Mocowanie podstawki
Odległość podstawki od półki:
Stan lotek (Easton PowerFlight .500). Czerwoną kreską zaznaczyłem odcinek ocierania strzały o podstawkę.
Fabryczne mocowanie nasadki w strzale.
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

Piotr D

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 179
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 26, 2014, 10:50:05 am »
KIepsko to widzę. Bez użycia buttona raczej nie uda ci się dobrać twardości strzały. Poza  tym używasz złe lotki . Załóż takie o niskim  profilu ale dłuższe . No i podstawkę użyłbym hoytowską białą. Szybciej się zużywa ale  jest delikatniejsza.Poza tym finalne ustawienie z buttonem powinno wyglądać tak, że grot strzały odstaje na swoją grubość w lewo od osi.  Pozdro
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2014, 10:54:36 am wysłana przez Piotr D »