Autor Wątek: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?  (Przeczytany 12771 razy)

sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« dnia: Październik 13, 2014, 10:37:56 pm »
Cześć,
Od niedawna jestem posiadaczem Ragim Impali jak w podpisie. Łuk naciągam na ok. 28", waga od bagażu ;-) pokazuje jakieś 40,5#. Cięciwa to dakron 16 nitek. Strzałki jakie kupiłem w zestawie to PowerFlighty twardość .500 długość ok. 30". Lotki Blazer. Podstawkę przykleiłem tak, że otwór w niej pokrywa się z otworem w majdanie. Siodełko umieściłem tak, że przesunąłem oś strzały o ok. 5mm do góry od linii opartej na podstawce i tworzącej kąt prosty z cięciwą.
Przy oddawaniu strzału w powyższej konfiguracji słychać charakterystyczne brzęczenie cięciwy i uderzenia lotek o majdan. Na lotkach widać ślady, a majdan pod podstawką zrobił się żółty. Jeśli zapinam strzałę powyżej siodełka czyli będzie z 10 mm, może nawet więcej ponad punktem przecięcia się linii opartej na podstawce i tworzącej kąt prosty z cięciwą jedna składowa tego brzęczenia ustaje. Prawdopodobnie strzała nie uderza o podstawkę/majdan.
Wiem, że tego typu ustawienie można sprawdzić za pomocą kilku testów jednak mam pytanie ile u Was wynosi ta odległość umieszczenia siodełka ponad wspomnianym punktem przecięcia? Czy te 10 mm lub 15mm to nie jest za dużo?
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

Piotr D

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 179
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 14, 2014, 09:31:47 am »
Trudno będzie ci doradzić nie mając w ręku tego sprzętu. Pewnikiem jest, że jeśli nie używasz buttona to bardzo trudno będzie ustawić bezkolizyjne wyjście strzały w płaszczyźnie horyzontalnej. Możesz próbować zmieniając BH. Pozdro

Michał Ciesielski

  • Gość
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 14, 2014, 10:00:48 am »
Nie wiem czy dobrze zapytam bo zakładam że podstawkę nakleiłeś prawidłowo ale czy nie przesunąłeś jej osiowo w stronę siodełka zmieniając dystans między siodełkiem a podstawą moja propozycja skręć cięciwę przez co zwiększysz dystans strzała najprawdopodobniej opuszcza cięciwę za późno.
siodełko mam na 9mm

FiqsDMX

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 15, 2014, 09:41:40 am »
Według instrukcji tuningu łuku klasycznego zacisk powinien być założony 13mm wyżej od punktu 90* to powinno rozwiązać Twój problem , załóż oprócz tego tłumiki na cięciwę , to z kolei ją wyciszy.

Pozdrawiam.

Munin

  • Gość
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 15, 2014, 11:04:27 am »
Założyć możesz również kawałki samoprzylepnego miękkiego rzepa (kłaczki nie haczyki) na ramiona przy gryfach pod cięciwę,  wyciszy moment trzepnięcia cięciwy w ramię, do tego łatkami cienkiej skóry wyłóż gniazda ramion w majdanie, "uszczelnisz" połączenie i nie będzie tak wibrować przy strzale. Ogólnie łuki TD są głośniejsze niż OP.

Co do samego nock pointa to każdy łuk jest inny i do tego należy podchodzić indywidualnie ale założenia przewidziane w ustawieniach wstępnych zaliczyć obowiązkowo trzeba.
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2014, 11:09:14 am wysłana przez Munin »

scibor1

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 54
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 15, 2014, 01:37:53 pm »
Według instrukcji tuningu łuku klasycznego zacisk powinien być założony 13mm wyżej od punktu 90*...

Tak, tylko ja to rozumiem jako ustawienie wyjściowe, podlegające dalszym modyfikacjom góra/dół żeby osiągnąć najlepszy efekt. I dlatego samodzielnie zdecydowałem się na zjechanie do 7mm, a za radą trenera jeszcze niżej, na 3mm i teraz jest ok. A, łuk Martin Saber TD 45#, strzały Gold Tip Hunter 3555 parametr 500 , więc teoretycznie nieco za miękkie do tego łuku wg kalkulatora, ale 400 zdaniem trenera latają jak "kantówka"...
Martin Saber TD

sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 17, 2014, 03:50:31 pm »
Dziękuję za wskazówki - człowiek się uczy całe życie  :)

Według instrukcji tuningu łuku klasycznego zacisk powinien być założony 13mm wyżej od punktu 90* to powinno rozwiązać Twój problem

Nie wiem czemu zafiksowałem się, że siodełko powinno być wyżej od tego kąta prostego o jakieś 5 mm. Spróbuję zatem przy 10 mm. Cały czas myślałem, że nieczysto wypuszczam strzały  :o

Założyć możesz również kawałki samoprzylepnego miękkiego rzepa (kłaczki nie haczyki) na ramiona przy gryfach pod cięciwę,  wyciszy moment trzepnięcia cięciwy w ramię

A gdzie takie rzepy samonaklejane kupić, bo szczerze powiem z krawiectwem nie wiele mam do czynienia a nie chciałbym żeby w różnych sklepach dziwnie na mnie nie patrzono  ;)

do tego łatkami cienkiej skóry wyłóż gniazda ramion w majdanie, "uszczelnisz" połączenie i nie będzie tak wibrować przy strzale.

Oryginalnie Impala ma takie podkładki - czy dodawać coś jeszcze?
Pomyślę też nad tymi tłumikami na cięciwę.
Przy niedzieli, jak pogoda pozwoli i nie będzie deszczowo, wypróbuję Wasze zalecenia i opiszę jak wyszło.
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

Munin

  • Gość
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 17, 2014, 04:06:57 pm »
W każdej pasmanterii czyli tam gdzie guziki i zamki do spodni czy innych śpiworów powinni mieć rzepa samolepa. Szerokość i kolorystyka jaką chcesz najlepiej w kolorze ramion.
Jak już będziesz w pasnanterii zobacz też gumkę kapeluszową, pocięta na 6cm-8cm kawałki i wpleciona w cięciwę świetnie się sprawdza jako tłumiki.
Co do gniazd w majdanie na ramiona to żaden z moich łuków TD nie posiadał w tym miejscu wygłuszeń dlatego o tym napisałem


Wysyłane z HTC za pomocą Tapatalk 2


sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 19, 2014, 09:45:45 pm »
Paski z rzepa (część z włoskami) przykleiłem na ramiona w miejscach gdzie cięciwa dotyka ramion. Założyłem tłumiki cięciwy wykonane wg wzorów z YT z włóczki poliestrowej. Siodełko przesunięte do góry o jakieś 7 mm. Zdjąłem celownik, bo mimo, że otwory pod celownik może i pasują, to celownik przy strzelaniu z odległości mniejszych niż 40m był niewidoczny - za małe jest okno w majdanie. Nie wiem czy nie za dużo jak na raz. Pogoda pozwoliła więc testy zostały wykonane.
Wnioski:
1. Zdążyłem już zapomnieć jak cięciwa potrafi brzęczeć niczym struna od gitary  8)
2. Odnoszę wrażenie, że jednak strzały walą dalej lotkami o podstawkę  :( - czy może mieć na to wpływ np. zbyt ciasna osada strzały?
3. Górny tłumik cięciwy szybko się zużył. Wykonałem go tak, że wplotłem 50 kawałków włóczki bez żadnego związywania. Myślę, że z powodu zbyt słabego skręcenia cięciwy (ok. 1 raz na cal długości łuku) pojedyncze kawałki włóczki wypadały po każdym strzale. Czy macie może tu jakieś pomysły jak dobrze zrobić tłumik cięciwy?
4. W zakresie celności - po pozbyciu się celownika nie spadła znacząco celność  8)
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 19, 2014, 10:15:36 pm »
Ja bym powiedział że Blazery są lotkami za wysokimi do tego typu łuków.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 19, 2014, 10:28:33 pm »
Ja bym powiedział że Blazery są lotkami za wysokimi do tego typu łuków.
Czyli blazery tylko dla bloczków?
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

Munin

  • Gość
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 19, 2014, 10:40:57 pm »
Tłumik na cięciwę jak już wspomniałem może być z gumki kapeluszowej, aczkolwiek ja bardzo polecam futerka jak masz dostęp do jakiegoś hodowcy nutrii czy królików. Dwa małe paski powiedzmy 5mm x 50 mm powinny być wystarczające, ja używam takich http://www.e-luk.pl/tlumik-na-cieciwe-puffs-p5477.html

A może powinieneś spróbować strzelać z półki bez podstawek i innych udogodnień? Naklej dwa kawałki włochatego rzepa na półkę i bok, przenieś nock pointa odpowiednio niżej, czasowo zaznacz go na cięciwie taśmą izolacyjną, kilka strzałów powinien wytrzymać i puść kilka strzałek.

EDIT
Ale na takie strzelanie z półki to już bardziej lotki naturalne polecam.
Yyyy a jak masz ustawione te lotki? Jak do bloczka czyli lotką prowadzącą do góry czy lotka prowadząca prostopadle do majdanu?

Wysyłane z HTC za pomocą Tapatalk 2
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2014, 10:46:38 pm wysłana przez Munin »

sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 19, 2014, 11:01:07 pm »
Ale na takie strzelanie z półki to już bardziej lotki naturalne polecam.
Przerobić PowerFlighty?  :o
Czy mam rację, że plastiki będą niszczyć rzep na półce?

Yyyy a jak masz ustawione te lotki? Jak do bloczka czyli lotką prowadzącą do góry czy lotka prowadząca prostopadle do majdanu?
Lotki mam ustawione jak do łuku refleksyjnego   8)
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

Munin

  • Gość
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 19, 2014, 11:57:45 pm »
Bardziej chodzi o to, że naturalne pióro się podda i złoży a gumo-lotka uderzy i poleci nie do końca tam gdzie byśmy chcieli. Jak będziesz czuł taką potrzebę to możesz ze 3 do testów spróbować oskrobać :)
Używam okazjonalnie Power Flightów oklejonych helikalnie 5" shieldami.


Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 20, 2014, 07:01:38 am »
Czy mam rację, że plastiki będą niszczyć rzep na półce?
Teoretycznie nie. Przy prawidłowym doborze sztywności strzały lotka ominie półkę, inna sprawa, że nie jest łatwo odpowiednio dobrać strzały :)

https://www.youtube.com/watch?v=WzWrcpzuAp8
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"