Autor Wątek: strzały FMJ  (Przeczytany 9221 razy)

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: strzały FMJ
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 24, 2014, 08:36:18 am »
Blazery jesli chcesz przy  nich zostac najlepiej okleic helicalnie albo.z offsetem. Ja kleiłem zawsze z offsetem ale teraz zaczynam przechodzic na helicale. Z tego co mi mowił kolega który także zaczął oklejać strzałki helicalnie to na dystansach powiedzy myśliwskich utrata prędkości jest niezauważalna. Niestety nie widziałem takiego testu.na chrono. Strzały oklejony heli lepiej sie grupują, moim zdanirm to powinieneś zostać przy heli.
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

supermarian88

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: strzały FMJ
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 24, 2014, 08:41:26 am »
dziękuje bardzo za odpowiedź. pozdrawiam

supermarian88

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: strzały FMJ
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 24, 2014, 04:17:21 pm »
i co, temat polecania i opisywania,porównania upadł, proszę o przykłady. pozdrawiam

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: strzały FMJ
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 29, 2014, 08:56:19 am »
http://archeryreport.com/2011/07/helical-straight-fletch-speed-deceleration/
http://archeryreport.com/2011/07/helical-straight-fletch-accuracy-repeatability/
ciekawy artykuł, coś na temat utraty prędkości między strzałą oklejoną heli i straight link poniżej demonstruje celnośc na dystansie 40 jardów.
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

supermarian88

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: strzały FMJ
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 29, 2014, 04:25:29 pm »
Witam serdecznie, odświeżę temat bo gdzieś w necie przeczytałem pewną intrygę.
mianowicie chodzi o to iż przeczytałem że masa strzały 5gr/1lb naciągu jest masą krytyczną. co to oznacza. nie mogę przytoczyć strony gdzie to przeczytałem bo żona usunęła historie w przeglądarce. czy chodzi o to że strzałą poniżej tych proporcji nie należy strzelać, czy wręcz przeciwnie, powyżej. zbaraniałem jak tamto przeczytałem więc proszę o wyjaśnienie. pozdrawiam

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: strzały FMJ
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 29, 2014, 04:39:55 pm »
Masa strzały nie powinna być niższa niż 5 grainów na funt siły naciągu łuku. W drugą stronę w granicach rozsądku nie ma ograniczeń. To podstawy łuku bloczkowego. Zatem z łuku o mocy 90# ;D nie powinno się strzelać strzałami lżejszymi niż 450 grain. I właśnie z tego powodu takie gigantyczne naciągi nie mają istotnej przewagi szybkości.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2014, 04:47:07 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


supermarian88

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: strzały FMJ
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 29, 2014, 07:19:01 pm »
dzięki, rozumiem że to są podstawy ale jak napisałem, przeczytałem to gdzieś i po prostu zwątpiłem, dla mnie masa krytyczna to przewyższająca dany pułap skali. zamiast krytyczna dał bym minimalna masa ale to tylko moja interpretacja. dzięki za wyjaśnienie tak prostej rzeczy.
jeszcze jedna sprawa. czy gdzieś można znaleźć jakiś wykres odnośnie zmiany sztywności strzały po dodaniu cięższego grotu. chodzi mi o to że standardowe groty mają masę 85, 100, 125 gr i jak mi się wydaję spin strzały podawany jest właśnie na takie groty, a czy zmienia swoją wartość z grotami cięższymi np tym o masie 190 gr.

http://www.e-luk.pl/grot-mysliwski-interceptor-1szt-p5776.html

PS. mam taki i robi swoją robotę

proszę o odp. pozdrawiam

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: strzały FMJ
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 29, 2014, 07:22:58 pm »
Im większa masa grotu tym bardziej "zmiękcza" nam strzałę. Wykresu raczej nie znajdziesz gdyż to zależy od wielu czynników. Ja to sobie liczę programem OnTarget 2.

www.pinwheelsoftware.com/resource/Install-OT2-SFA-V2448-14-5-Signed.exe
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2014, 07:24:43 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


supermarian88

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: strzały FMJ
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 29, 2014, 07:44:50 pm »
ok. dzięki za program, pozdrawiam

Axit

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 530
Odp: strzały FMJ
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 03, 2014, 01:33:44 am »
Masa strzały nie powinna być niższa niż 5 grainów na funt siły naciągu łuku. W drugą stronę w granicach rozsądku nie ma ograniczeń. To podstawy łuku bloczkowego. Zatem z łuku o mocy 90# ;D nie powinno się strzelać strzałami lżejszymi niż 450 grain. I właśnie z tego powodu takie gigantyczne naciągi nie mają istotnej przewagi szybkości.

Piszesz ze mniej jak 5grainów / 1 LB nie można przekroczyć (w dół oczywiście) a w drugą stronę jeśli przyjmę strzałę 3 lub 4 przedziały większą / twardsza / mocniejszą? To czy po za spowolnieniem może mieć jakieś inne konsekwencje? Ewentualnie czy taka dobraną na zapas można traktować jako przyszłościową pod cięższy grot myśliwski lub zwiększenie siły naciągu?

Wg Beman selector do Solocama ustawionego powiedzmy na 42-46 LB dobieram strzałę z grupy D. A gdyby dobrać z grupy powiedzmy ekstremalnie H ?

Pomijam fakt ze sama grupa D ma rozrzut od 7,4 do 10,4 grs/inch.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2014, 01:44:42 am wysłana przez Axit »
Samick Polaris 70" 36#

cinusik

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 51
Odp: strzały FMJ
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 11, 2014, 12:44:49 pm »
Masa strzały nie powinna być niższa niż 5 grainów na funt siły naciągu łuku. W drugą stronę w granicach rozsądku nie ma ograniczeń. To podstawy łuku bloczkowego. Zatem z łuku o mocy 90# ;D nie powinno się strzelać strzałami lżejszymi niż 450 grain. I właśnie z tego powodu takie gigantyczne naciągi nie mają istotnej przewagi szybkości.

Piszesz ze mniej jak 5grainów / 1 LB nie można przekroczyć (w dół oczywiście) a w drugą stronę jeśli przyjmę strzałę 3 lub 4 przedziały większą / twardsza / mocniejszą? To czy po za spowolnieniem może mieć jakieś inne konsekwencje? Ewentualnie czy taka dobraną na zapas można traktować jako przyszłościową pod cięższy grot myśliwski lub zwiększenie siły naciągu?

Wg Beman selector do Solocama ustawionego powiedzmy na 42-46 LB dobieram strzałę z grupy D. A gdyby dobrać z grupy powiedzmy ekstremalnie H ?

Pomijam fakt ze sama grupa D ma rozrzut od 7,4 do 10,4 grs/inch.

Jaco dobrze napisał. W dół nie można przekraczać wagi ponieważ zniszczysz łuk. Jeśli chodzi o spine to zbyt miękka strzała będzie się źle zachowywała tuż po wystrzale - "paper tunningu" raczej nie przejdzie - o tym przeczytasz np w Easton Tunning Guide - więc i gorsze wyniki na tarczy zanotujesz.
Natomiast w górę o jedną czy dwie grupy z tabeli nie powinno się nic złego dziać - 4 grupy to raczej lekkie przegięcie i mogą pojawić się problemy z "paper tunningiem" czyli zbyt twarda strzała zacznie w dziwaczny sposób zachowywać się po strzale.

Dobierz sobie strzały do maksymalnej siły naciągu Twojego łuku bez cudowania z grupami w dół czy w górę :) Waga ma znaczenie drugorzędne - cięższa strzała = większa energia kinetyczna, większy opad, mniejszy wpływ wiatru - wybierz coś po środku jeśli nie wybierasz się na bizony :D pamiętając o tym, co napisał Jaco :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2014, 02:25:47 pm wysłana przez cinusik »
Hoyt Faktor 34 60# 27"
cel:Spot-Hogg The Hogg Father 1pin
pod:Hoyt (QAD) HDX
stab:Hoyt Carbon Edge 8,5"
str:Easton Carbon Injexion 400
sp:T.R.U.Ball Short&Sweet
Web Hosting Solutions - Hosting, serwery wirtualne

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: strzały FMJ
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 11, 2014, 02:13:01 pm »
Axit ale ja pisałem o masie strzał a nie o twardości :) Zwykle twardsze strzały są cięższe ale nie jest to regułą. Jeśli chodzi o masę strzał to możesz strzelać i 1000 grainowymi nic się nie stanie.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Axit

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 530
Odp: strzały FMJ
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 21, 2014, 10:12:55 pm »
Żeby nie zakładać kolejnego tematu o strzałach mam pytanie:

1. Możliwe jest żeby ta sama strzała w zależności od ustawienia lotek = zakładam w jedną stronę trafia dobrze, zakładam odwrotnie trafia za wysoko.
Dokładniej: niebieska lotka w lewo około 10 stopnie powyżej poziomu = trafia dobrze
obracamy o 180* i już trafia wyżej o około 10 cm.

2. Jest możliwość żeby obrócić nasadkę bo po osadzeniu na cięciwie lotki ustawione sa w zależności od widzi mi sie poprzedniego twórcy. 
Samick Polaris 70" 36#

Munin

  • Gość
Odp: strzały FMJ
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 21, 2014, 10:45:01 pm »
ad 1. Teoretycznie jest to możliwe gdy lotka o coś zahacza. Przyjrzyj się lotkom czy nie są pokrzywione, upapraj krawędzie lotek jakimś tłustym kolorowym mazidłem na przykład szminką i potem obejrzyj podstawkę czy nie jest gdzieś ubrudzona.

ad 2. W strzałach carbonowych większość osad jest ruchoma, wciskana w promień, zakładasz na cięciwę czy wkładasz w szczelinę osady coś sztywnego, mocno ujmujesz promień i powinno dać się obrócić. W każdym razie poza Bemanami mi się nie trafiły wklejane na stałe.

Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: strzały FMJ
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 22, 2014, 12:42:36 am »
ad2 lepiej uważać.. By chcąc kręcić nasadką ,,tym czymś twardym,,trzeba  tak by nie rozchylić końcówek nasadki tak, by  po prostu ją nie zepsuć...Jak opór jest zbyt duży, to trzeba już inaczej ...Jest coś takiego specjalnego do obrotu nasadki  ..Taki mały trójkącik ..
« Ostatnia zmiana: Październik 24, 2014, 07:16:44 pm wysłana przez Robson »
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc