Autor Wątek: Lipko-problem z ostrością  (Przeczytany 14643 razy)

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Lipko-problem z ostrością
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 18, 2014, 09:32:38 pm »
Ja tej pozornej różnicy w rozmiarze w zależności od oświetlenia nie zauważyłem, muszę zwrócić uwagę.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


lukilak1994

  • Gość
Odp: Lipko-problem z ostrością
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 18, 2014, 09:41:42 pm »
Ja też strzelam bez zamykania oczu :)
No generalnie nie "rzuca się to w oczy " :), ale wszystko zależy od natężenia światła- fizyka. Z tym zamkniętym jednym okiem masz rację, przy obu występuje to ale jest niewidoczne dla łucznika.

Tak jak wcześniej pisałem, rozmiar peepa nie robi żadnej różnicy bo jego zadaniem jest wyostrzyć obraz. A jak ktoś chce za każdym razem centrować lipko z peepem to nie uzyska taki delikwent dobrej powtarzalności kotwiczenia.

Zresztą słyszałem, że jedyną słuszną techniką celowania jest celowanie bez zamykania oka. Też się tak nauczyłem i sądze, że strzela się lepiej, wygodniej i powtarzalniej bez zamykania drugiego oka.

Pozdrawiam

Grzechu A3D

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 358
Odp: Lipko-problem z ostrością
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 18, 2014, 10:17:59 pm »
No niestety, fizyki nie zmienimy, a radzić się jakoś trzeba. Moim zdaniem duże lipko daje dużo więcej swiatła, natomiast dobre szkło da nam lepszą jakość obrazu, o czym się już przekonałem  :)

Pozdr.
Łuk - Mathews TRX-38 50#
Łuk - Mathews TRX-38 G2 50#
Stab - B-Stinger 33''
Cel - Shibuya Ultima Carbon CPX 365 "9" / SHREWD 0,75"
Podst - Spot Hogg EDGE
Spust - Tru Ball Fulkrum, Tru Ball GOAT, Tru Ball Executive
Strzał - Vap1; X23; XX75

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Lipko-problem z ostrością
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 18, 2014, 10:25:35 pm »
Hmm ja w sumie inaczej, zdecydowanie wolę strzelać jednym okiem, również większą uwagę przykładam do wycentrowania peepa jak i poziomicy... Zresztą może i powtarzalnie kotwiczę tyle że odbywa się to niejako automatycznie i nie czuję już tego. Bardzo dużą uwagę przykładam do powtarzalności chwytu, potrafię 3-4 razy poprawiać rękę na chwycie przed naciągnięciem. Również zdecydowanie wolę strzelanie w pełni świadome niż krążenie po żółtym i czekanie na odpalenie spustu. Może dlatego że przyruchów w momencie strzału w zasadzie nie mam. TP... w zasadzie cały czas na małym poziomie - czasem robię sesje strzelając nieświadomie, pomaga na chorobę żółtka.
Oczywiście nie twierdzę że jest to poprawne, mi tak pasuje, świadomie tak wybrałem i nikogo nie namawiam. Może jest tak że każdy jest inny i jednemu leży to, drugiemu tamto. Nie wiem, może innymi technikami byłoby lepiej ale nie chce mi się uczyć od nowa, oduczać się wypracowanych schematów itd. Przychylam się też do teorii że niekoniecznie każdemu musi pasować jedyny słuszny wzorzec, każdy jest nieco inny.

Sorki, chyba mały offtop;-)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2014, 03:41:02 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Lipko-problem z ostrością
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 18, 2014, 10:32:32 pm »
Ja centruje lipko w peepie, z dwojga złego wolę mieć ciut WIĘCEJ do okoła lipka niż za mało, bo zawsze mogę wycentrować 1-2mm szparkę do okoła lipka na środku. :) I też jednym okiem strzelam w sumie nie wiem, może czasem na dwoje oczu próbuję, ale to zależy pewnie od światła na zewnątrz.

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Łukasz S.

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • KS SURMA Poznań
Odp: Lipko-problem z ostrością
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 19, 2014, 12:35:43 am »
Mam tak samo, centruje lipko na peepie oraz celuje jednym okiem bo inaczej nie potrafie
HOYT CONTENDER ELITE 50#
SURE LOCK CHALLENGER,CARTEL X-PERT
TRUBall SHORT-N-SWEET
CARTEL BALKAN
CARTEL MIDAS 2 (przerobiony na opadającą bo mi lotki by zjadła:))

lukilak1994

  • Gość
Odp: Lipko-problem z ostrością
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 19, 2014, 06:07:12 pm »






Czy jasno czy ciemno oba oczka otwarte :)

Polecam spróbować  ;D
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2014, 06:09:55 pm wysłana przez Łukasz Przybylski »

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Lipko-problem z ostrością
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 19, 2014, 06:25:44 pm »
Jak widać nie jest to regułą, ale owszem chyba większość strzela z oczu otwartych:




« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2014, 06:27:58 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Lipko-problem z ostrością
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 19, 2014, 06:26:13 pm »
JA dziś byłem postrzelać ciut, pomijam fakt, że pizgało jak w kielcach na dworcu, ale było tak jasno, że chciaęm iść po największego peepa z zestawu.... i na dwoje oczu jakoś mi nie idzie :)

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Grzechu A3D

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 358
Odp: Lipko-problem z ostrością
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 19, 2014, 08:20:48 pm »
Czy się patrzy jednym okiem czy dwoma, co za różnica  ;D ważne że strzała dolatuje tak gdzie powinna  ;)
Łuk - Mathews TRX-38 50#
Łuk - Mathews TRX-38 G2 50#
Stab - B-Stinger 33''
Cel - Shibuya Ultima Carbon CPX 365 "9" / SHREWD 0,75"
Podst - Spot Hogg EDGE
Spust - Tru Ball Fulkrum, Tru Ball GOAT, Tru Ball Executive
Strzał - Vap1; X23; XX75

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Lipko-problem z ostrością
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 19, 2014, 08:23:04 pm »
Otóż to :)
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Lipko-problem z ostrością
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 22, 2014, 11:20:56 am »
Ja sie ucze strzelac z oboma oczami otwartymi, troche to byp problemml bo na poczatku wszystko widzialem podwojnie przez co ciezko bylo sie na czyms skupić, bo i na czym tyle tego dookola no ale po jakims czasie udalo sie. Taki sposób strzelania polecam tym którzy cierpia z powodu target panic:-) wszystko ma plusy i minusy bo np strzelajac z jednym okiem widze wszystko bardziej ostro. Zależy co komu pasuje

Wysłane z mojego C1905 przy użyciu Tapatalka

Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

VERO

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 306
Odp: Lipko-problem z ostrością
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 25, 2014, 05:21:56 pm »
Kiedyś koledzy opowiadali mi taki dowcip:
Jak długo Bolek możesz patrzeć na swoją teściową jednym okiem? A Bolek pomyślał i odpowiedział, nooo...aż zgram muszkę ze szczerbinką. Wniosek nasuwa się oczywisty, celowałby krótko ;)
Ale do rzeczy, każdy z nas ma jedno oko dominujące i warto wiedzieć które to jest oko- lewe czy prawe, gdyż przy celowaniu przez peepa i lipko otwartymi oczami mamy świadomość przesunięcia osi optycznej obrazu w oku niedominującym.
Można też przy celowaniu oko niecelujące lekko tylko przymknąć zmieniając natężenie wpadającego światła i pozostawiając jedną zasadniczą oś celującą, ale lepiej go nie domykać do końca, aby zachować widok przestrzenny obrazu 3D :D
Domykanie oka niecelującego wprowadza mięśnie w drgania męczy to oczy oraz mocno dekoncentruje, wtedy mamy wrażenie że łuk zaczyna ważyć tonę >:(. Obowiązuje więc zasada generalna celować jak najkrócej, spokojnie i bez wytężania wzroku !



Ale pewnie wszyscy to już wiecie. :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2014, 09:06:55 pm wysłana przez VERO »
Wolny strzelec wolnością zaniepokojony.

aro1569 - Arkadiusz Kania

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 249
Odp: Lipko-problem z ostrością
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 27, 2014, 08:56:38 pm »
Ja sie ucze strzelac z oboma oczami otwartymi, troche to byp problemml bo na poczatku wszystko widzialem podwojnie przez co ciezko bylo sie na czyms skupić, bo i na czym tyle tego dookola no ale po jakims czasie udalo sie. Taki sposób strzelania polecam tym którzy cierpia z powodu target panic:-) wszystko ma plusy i minusy bo np strzelajac z jednym okiem widze wszystko bardziej ostro. Zależy co komu pasuje

Wysłane z mojego C1905 przy użyciu Tapatalka

Ale strzelasz z oka dominującego kiedy masz oba otwarte ? Ja zawsze strzelałem i nadal strzelam z niedominującego ( prawego ) a lewe przymykam co nie jest dla mnie żadną uciążliwością i bynajmniej mnie to nie dekoncetruje ani nic mi nie drga  ;). Natomiast próbowałem strzelać przy otwartych oczach i wyniki były bardzo obiecujące i motywowały niesamowicie. Niemniej tez widziałem podwójnie wtedy i musiałem się skupić by to wyeliminować. Ryzyko jest takie, że jeżeli o tym zapomnę to strzałka ląduje w bok od celu z racji niedominującego oka celującego. Faktycznie przy otwartych oczach tak jak w Twoim przypadku traciłem na ostrości ale mimo to strzałki latały aż miło  :D. W jaki sposób wyeliminowałeś to ''podwójne widzenie '' ? I jeszcze taka ciekawostka, o ile na otwartej przestrzeni przy odp.skupieniu strzelało się dobrze o tyle już w lesie gdzie światła mniej bardzo często mijałem cel obok, tak jakby oko dominujące ( niecelujące ) przejmowało celowanie. Nie wiem czy dalej próbować uczyć się tego sposobu bo mnie to zmartwiło a ryzyko pudła w takim przypadku stało się zbyt wysokie chyba.
Bowtech Invasion CPX 70#, Mathews Drenalin 70#,
TR Micro Alpha v5, Sure- Loc QC,
Ripcord Code Red, Mathews HD II,
Cartel Midas Max ,
Octane 11'' , Bee stinger pro hunter max 8"
CE Maxima 250

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Lipko-problem z ostrością
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 29, 2014, 07:56:19 am »
generalnie to robiłem tak: składałem się z jednym okiem zamkniętym i zaraz po prawidłowym ustawieniu się otwierałem drugie z czasem "rozdwojenie" znikło. no ale tak jak już pisałem troszkę traciłem na ostrości więc finalnie jest tak że strzelam z dominującym okiem otwartym a drugie jest lekko przymknięte. Spróbuj w ten sposób :)
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???