Autor Wątek: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek  (Przeczytany 11961 razy)

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 12, 2015, 02:38:00 pm »
Trafiłem niedawno na takie info:


"Front-of-Center w skrócie F.O.C. oznacza punkt w którym strzała jest idealnie zbalansowana i jest to jeden z najważniejszych elementów wpływających na trajektorię lotu strzały. Jest to bardzo istotne zwłaszcza dla osób strzelających na dłuższe dystanse. Prawidłowa odległość F.O.C. powinna wynosić około 3" (10-15% prawidłowej dł. strzały) od środka ciężkości prawidłowej dł. strzały."
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Munin

  • Gość
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 12, 2015, 03:19:52 pm »
Prawidłowa odległość F.O.C. powinna wynosić około 3" (10-15% prawidłowej dł. strzały) od środka ciężkości prawidłowej dł. strzały."
Hmmmm ... coś tu się chyba tłumaczącemu przekliknęło albo ja znowu rozumiem co chcę a nie co jest napisane.
Mi z tego wychodzi, że (F.O.C.) powinien być przesunięty około 3 cale względem środka ciężkości a według obrazka środek ciężkości jest przesunięty o te 3 cale względem środka "geometrycznego" strzały.

Wysyłane z HTC za pomocą Tapatalk 2
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 12, 2015, 03:54:04 pm wysłana przez Munin »

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 12, 2015, 06:48:43 pm »
FOC to jest właśnie środek ciężkości strzały, czyli "punkt w którym strzała jest idealnie zbalansowana". Więc masz rację, że w zacytowanym tekście jest oczywista pomyłka i chodzi o połowę długości :)
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Munin

  • Gość
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 12, 2015, 11:07:27 pm »
Z tego co pamiętam to F.O.C. jest sztucznym tworem mówiącym o przesunięciu środka ciężkości od środka promienia, jakby nie wystarczył Center of Gravity.
W oryginalnym obrazku jest jeszcze informacja o sugerowanym środku ciężkości względem materiału z którego wykonane są strzały.


W tym samym manualu z którego jest ten obrazek jest też informacja o tym jakie zalecane/startowe jest przesunięcie środka ciężkości w zależności od rodzaju strzelanej "konkurencji".
FITA - 11-16%
3-D - 6-12%
Field - 10-15%
Hunting - 10-15%
Ale to wszystko teoria, bo dla każdego na początku istotne jest strzelanie a nie zawracanie sobie głowy za dużą ilością detali. Na detale przychodzi czas później jak już człowiek zaczyna łapać o co chodzi.

I jeszcze jedno co zauważyłem, zmiana ciężkości grotu o 25 gr przesuwa środek ciężkości o około 2,5 cm.
Jest to duże około bo nie można porównywać promieni carbonowych z taperowanym czy baryłkowanym drewnem czy bambusem aczkolwiek w każdym z tych przypadków zmiana grotu ze 100 gr na 125 gr powodowała przesunięcie środka ciężkości o około 1 cal w stronę grotu, założenie natomiast 75 gr grotu przemieszczało środek ciężkości około 2,5 cm w stronę osady.